دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثرات منفی اختلال بیش‎فعالی کمبود توجه (ADHD) بر زندگی جنسی

اختلال بیش فعالی کمبود توجه، سکس، زندگی جنسی، ADHD، داروهای ضد افسردگی، ترس از لمس، نور زمینه، صدای زمینه، معاشقه، ارگاسم، ارتباط جنسی، ناتوانی در ارگاسم

کم‎فعالی جنسی ممکن است نوعی نشانه‌شناختی ADHD در برخی موارد باشد، و نیز این احتمال وجود دارد که این وضعیت نوعی اثرات جانبی داروهای ADHD یا داروهای ضد افسردگی باشد که اغلب اوقات برای درمان علایم ADHD مورد استفاده قرار می‎گیرند.

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

• جون جانسون، دکتر تیموتی جی. لگ
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


 اختلال بیش‎فعالی کمبود توجه (ADHD) سبب بروز طیفی از علایم شامل بیش‌فعالی، دشواری توجه، و مسائل رفتاری می‎شود. ADHD در عین حال ممکن است بر زندگی عاشقانه، احساس ارزش قائل بودن فرد برای خود یا حتی توانایی عملکرد جنسی وی تأثیر منفی بگذارد.
این مارکرها یا نشانگرها برای تشخیص اختلال به کار نمی‎روند و آنها ممکن است ناشی از خود اختلال بوده یا به عنوان یک عارضه جانبی داروهای مورد استفاده برای درمان ADHD بروز کنند.
با وجودی که ADHD غالباً در دوران کودکی تشخیص داده می‎شود این اختلال بر زندگی بزرگسالان نیز تأثیر می‎گذارد. برخی از افراد بزرگسال مبتلا به ADHD خبر از ایجاد تغییراتی در زندگی جنسی خود می‎دهند.


[مطالب این مقاله:]
• ADHD چگونه بر زندگی جنسی تأثیر می‎گذارد؟
• غلبه بر مشکلات زندگی جنسی
• پیام همراه


ADHD چگونه بر زندگی جنسی تأثیر می‎گذارد؟
ایجاد چهارچوب مشخصی برای علایم مورد بحث دشوار است زیرا تغییرات ممکن است در هر فردی به شکلی متفاوت بروز کند:

کم‎فعالی جنسی
برخی مردم دچار ADHD خبر از بروز تغییرات در توان و تمایل جنسی خود می‎دهند.
برخی از مردم کم‌فعالی جنسی یا از دست دادن میل به سکس را تجربه می‎کنند.
فرد دچار کمبود میل جنسی ممکن است هیچ علاقه‎ای به فعالیت جنسی در همه موارد نداشته باشد.
افراد دچار اختلال مزبور ممکن است تمرکز بر سکس را موضوعی دشوار بیابند، در میانه فعالیت جنسی اشتیاق و علاقه خود را به آن از دست بدهند یا به راحتی از راستای موضوع منحرف شوند.
کم‎فعالی جنسی ممکن است نوعی نشانه‌شناختی ADHD در برخی موارد باشد، و نیز این احتمال وجود دارد که این وضعیت نوعی اثرات جانبی داروهای ADHD یا داروهای ضد افسردگی باشد که اغلب اوقات برای درمان علایم ADHD مورد استفاده قرار می‎گیرند.

ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
بسیاری از مردم مبتلاء به ADHD دچار مشکلاتی جدا از میل جنسی در خود می‎شوند. برخی از این مردم ممکن است دارای میل و توان جنسی سالم باشند اما حتی در شرایط برخورداری از تحریک جنسی درازمدت در رسیدن به ارگاسم با مشکل مواجه شوند. این مشکل ممکن است ناشی از خستگی، مسائل مرتبط به حفظ تمرکز، یا دیگر احساسات باشد. در برخی موارد ناتوانی در رسیدن به ارگاسم یک عارضه جانبی داروهای مصرف شده توسط فرد است.

حساسیت بیش از حد
بسیاری از مردم مبتلاء به ADHD نوعی حساسیت بیش از حد را نسبت به طیفی از موارد شامل لمس شدن تجربه می‎کنند.
دچار بودن به حساسیت بیش از حد می‎تواند به این معنی باشد که تحریک ناحیه تناسلی ممکن است برای فرد دچار ADHD ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد. این حساسیت در عین حال ممکن است به حس‎های دیگری نیز گسترش یابد.
بوها یا مزه‎های مرتبط به سکس ممکن است تحریک جنسی را در فرد کاهش دهد یا وی را برای تمرکز بر خود سکس با دشواری مواجه کند، که این‎همه به بروز مشکلاتی در حفظ برانگیختگی جنسی منجر خواهد شد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

فهرست و مقایسه انواع داروهای ADHD


بیش‎فعالی
بیش‌فعالی که علامتی دارای خویشاوندی نزدیک با ADHD است نیز ممکن است بر زندگی جنسی فرد تأثیرات منفی داشته باشد. مردم مبتلاء به ADHD ممکن است آرامش یا حالت بازبودگی را اموری دشوار بیابند، که این باعث می‎شود تا حفظ برانگیختگی جنسی برای آنان مشکل باشد. آنها در عین حال ممکن است احساس کنند که نیازی مکرر به تغییر وضعیت قرارگیری بدن برای سکس دارند یا ممکن است فاقد تمرکز کافی زمانی برای انجام سکس باشند.

دیگر علایم
بزرگسالان مبتلاء به ADHD در عین حال ممکن است دچار طیفی از علایم شامل ناپایداری عاطفی یا علایم اضطراب و افسردگی شوند. علایمی از این دست ممکن است در زندگی روزمره موضوعاتی بیش از حد چالش‌برانگیز باشند و نیز بر زندگی جنسی فرد تأثیر منفی بگذارند.
این مشکلات عاطفی ممکن است استرسی را بر روابط عاشقانه و رمانتیک فرد تحمیل کند و حتی باعث دشواری بیشتر وضعیت نسبت به گذشته شود.
این حس‎های اضطراب و ناپایداری در عین حال ممکن است بر فرد دچار ADHD که درگیر روابط عاشقانه نیز نیست تأثیرات منفی داشته باشد. احساسات مزبور ممکن است فرد را به امتناع از جستجو برای ایجاد روابط سالم با دیگر مردم وادارد یا پیرامون زندگی جنسی فرد هاله‌ای از نگرانی ایجاد کند.

غلبه بر مشکلات جنسی ADHD
تکنیک‎های متعددی وجود دارند که مردم دچار ADHD می‎توانند در راستای بهبود روابط جنسی خود با دیگر مردم آنها را بیاموزند:

ارتباط
ارتباط برای انسان امری حیاتی است. بحث در مورد مشکلات جنسی با شریک زندگی می‌‏تواند به آنها کمک کند تا دریابند که چه کمکی از دست آنان ساخته است.
این موضوع در عین حال ممکن است باعث رفع هر گونه رفع تردید یا عدم یقینی شود که ممکن است در مورد وضعیت وجود داشته باشد. برای فرد دچار ADHD ایجاد ارتباط ممکن است در وهله نخست دشوار باشد.
در هر حال بیان سرراست نیازهای شخص یا صحبت در مورد موارد مرتبط به صمیمت و خودمانی شدن ممکن است هم ذهن مردم را از آرامش برخوردار کند و هم باعث ریلکس شدن و لذت بردن بیشتر آنان از سکس شود.

اجتناب از حس‎ها
معاشقه و رابطه جنسی می‎تواند مردم را با بسیاری از حس‎ها مثل حس بویایی و بساوایی (لامسه) درگیر کند. در هر حال این حس‎ها ممکن است برای فرد مبتلا به ADHD که دچار حساسیت بیش از حد است مناسب یا خوشایند نباشد. برای مثال شمع‎های معطر، بخور، یا روغن‎های ماساژ ممکن است برای این گروه از مردم نقش عوامل پرت کنندۀ حواس را بازی کند، در حالی که برخی دیگر از این گروه افراد ممکن است نسبت به نور یا صدا دچار حساسیت باشند.
وقتی فرد پی میبرد که چه چیز برای وی کارآیی دارد و چه چیز چنین ویژگی را ندارد، باید اجازه دهد تا شریک زندگی وی نیز این موارد را بداند، که این می‎تواند به ایجاد یک جو خوشامد گویانه جنسی در میان آنان کمک کند.

عوامل پرت کنندۀ حواس را از میان بردارید
در حالی که برخی از مردم ممکن است موسیقی ملایم یا صدای پس‎زمینه را آرام‎بخش تلقی کنند، مردم دچار ADHD ممکن است این موارد را باعث حواس پرتی ببینند.
خاموش کردن تلویزیون، رادیو یا کامپیوتر در طول سکس ممکن است باعث اجتناب از ایجاد حواس پرتی شود. در هر حال عوامل مورد اشاره ممکن است طیف گسترده‎ای از صدای پنکه در اتاق تا نور چراغ روشن مانده‎ای پشت میز را شامل شود. این عوامل حواس پرتی‎آور ممکن است برای کاهش برانگیختگی جنسی در برخی از مردم کافی باشند.
یک بار دیگر در اینجا ارتباط نقش اساسی دارد. وقتی مردم بدانند که از چه عوامل مخلی باید اجتناب کنند، ممکن است ارتباط محکم‎تری با لحظات معاشقه خود ایجاد نمایند و تمرکز بیشتری بر روی آن داشته باشند.

تغییر ایجاد کنید
برای مردمی که به نظر می‎رسد میل جنسی در آنان فروکش کرده است، ایجاد برخی تغییرات در عشقبازی، تکنیک‎های مورد استفاده یا حتی تغییر محل ممکن است محرکی کافی برای بهبود برانگیختگی جنسی و افزایش خشنودی جنسی آنان باشد.
همیشه این موضوع را با شریک جنسی خویش در میان بگذارید اما ایجاد تغییر در روال جنسی معمول می‎تواند برای برخی از مردم راهی رو به پیش باشد.

بر زمان حال تمرکز کنید
کوشش برای تمرکز بر آنچه در لحظه می‎گذرد ممکن است مانع از ایجاد تشویش ذهنی در فرد شود.
آموختن راه‏های تمرکز و فعالیت‎های ذهن‎آگاهی مثل مدیتیشن، تمرینات تنفسی یا یوگا ممکن است نقطه مناسبی برای شروع باشد.
انجام این فعالیت‎ها به همراه شریک جنسی خود پیش از برقراری رواط جنسی می‎تواند به آرامش بخشیدن به هر دو فرد کمک کند و به آنها امکان دهد تا وارد وضعیت آرام‌بخش‎تری شوند.

زمان‎بندی
گاهی از اوقات مشـکلات همراه سکس را شاید بتوان با ایجاد نوعی زمان‎بندی و پیروی از آن از سر راه برداشت. زمان‎بندی برای معاشقه شاید طنینی غیر رمانتیک داشته باشد، اما این کار می‎تواند ذهن بسیاری از مردم را آرام کند. دانستن اینکه فرد زمان مشخصی برای تمرکز بر سکس دارد می‎تواند به آرام کردن اضطراب فرد یا آمادگی وی برای مقابله با آن کمک کند.

پیام همراه
برخی علایم ADHD ممکن است مشکلاتی را بر سر راه زندگی جنسی و روابط عاشقانه وی ایجاد کند. کلید تغییر این علایم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما تحمل و ارتباط بین شرکای زندگی در این مورد اهمیت حیاتی دارد.
در بسیاری از موارد سکس‎درمانگر یا مشاور ارتباط با تجربه کمک به مردم دچار ADHD می‎تواند به افراد دچار این اختلال در یافتن شادی و بیان آن در روابط جنسی آنان کمک کننده باشد./


Source:
What effect does ADHD have on sexuality?
Last reviewed Sat 19 May 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Timothy J. Legg, PhD, CRNP

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.