دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه وقت و چرا درد لذت‌بخش است؟

درد، سکس، لهو خشن، انگیختگی جنسی،  BDSM، دوپامین، سیستم مخدری، لهو خشن، استرس‎زدایی، تغییرات هورمونی،  افسردگی پساالمپیک

درد و لذت گاهی از اوقات می‌توانند در متن تماس جنسی همپوشانی داشته باشند

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

درد جسمانی به عنوان منبع لذت
• فواید روان‌شناختی محتمل
• عوارض جانبی بالقوه بازی


بسیاری از مردم درد و سکس را عمیقاً ناسازگار تلقی می‌کنند. از همه چیز گذشته، سکس تماماً در مورد لذت است، و درد چیزی برای گفتن در این مورد ندارد، درست است؟ خوب، برای بعضی مردم، درد و لذت گاهی از اوقات می‌توانند در متن تماس جنسی همپوشانی داشته باشند، اما چطور؟
ارتباط میان درد و لذت جنسی تخیلات بسیاری از نویسندگان و هنرمندان را با ته‌رنگی از ممنوعیت، و لذتی شیطنت‌آمیز بارور کرده است.
در 1954، رمان اروتیک "داستان صفر" نوشته آن دسکلوس / Anne Desclos (با نام هنری پائولین ریاژ / Pauline Réage) با ارجاعات صریح به بندگی و نظم، سلطه و تسلیم، سادیسم و مازوخیسم (دگرآزاری و خودآزاری) - به طور خلاصه آرایه‌ای از اعمال جنسی (BDSM)، در فرانسه غوغایی به پا کرد.
اخیراً سری "50 سایه خاکستری" نوشته ئی. ال. جیمز / E. L. James در سراسر جهان میلیون‌ها نسخه به فروش رفت و فانتزی‌های اروتیک خوانندگان خود را سیراب کرد.
با وجود این، اعمالی که در آنها بین درد و لذت همپوشانی وجود دارد اغلب زیر حجابی از اسرار و افسانه قرار دارند، و مردمی که به انجام لهو خشن در اتاق خواب اقرار دارند با بدنامی و توجهی ناخواسته مواجه هستند.
بر این مبنا وقتی کسی در طول درد پیش‌نوازی یا مقاربت جنسی به لذت می‌رسد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ چرا درد برای این گروه از افراد لذت‌بخش است و آیا در اقدام به این بازی‌های خشن خطری نهفته است؟

درد جسمانی به عنوان منبع لذت
اول از همه، یک سخن هشدار دهنده: مگر در مواردی که شخص به طور مشخص علاقمند به تجربه حس‌های دردناک به عنوان بخشی از خشنودی جنسی خود باشد، سکس نباید برای مردمی که به آن مبادرت می‌کنند با درد همراه شود.
مردم ممکن است به دلایل مختلف مرتبط به سلامت شامل اختلالاتی مثل واژینیسموس، جراحات یا عفونت‌های مادگی یا واژن، و آسیب‌دیدگی یا عفونت آلت تناسلی مردانه یا بیضه در طول مقاربت جنسی با درد مواجه شوند.
اگر کسی در طول سکس در اندام‎های جنسی خود دچار درد ناخواسته یا ناراحتی می‌شود، بهترین کار آن است که با یک متخصص مراقبت‌های پزشکی مشورت کند.
افراد بزرگسال سالم و بالغ گاهی از اوقات به میل خود به جستجوی تجربه حس‌های دردناک به عنوان یک "تقویت کننده" لذت یا انگیختگی جنسی می‌روند. این می‌تواند بخشی از اعمال BDSM یا صاف و ساده یک چاشنی گهگاهی برای ادویه زندگی جنسی شخص باشد.
اما درد چطور می‌تواند لذت‌بخش باشد؟ بر مبنای نظریه تکامل، در مورد انسان و سایر پستانداران، درد به میزان زیادی به عنوان یک نظام هشدار، یادآور وجود یک تهدید جسمانی عمل می‌کند. برای مثال، سوختگی یا تاول زدن، و این مانع از قدم گذاشتن به داخل آتش و سوختگی و نوشیدن آب جوش و وارد کردن صدمات برگشت‌ناپذیر به بدن می‌شود.
با وجود این از دیدگاه فیزیولوژیک، درد و لذت بیش از آنکه مردم فکر می‌کنند نقاط مشترک دارند. پژوهشگران نشان داده‌اند که حس‌های درد و لذت ساز و کارهای عصبی مشابهی را در مغز فعال می‌کنند.
لذت و درد هر دو به فعل و انفعال دوپامین و سیستم مخدری در مغز گره خورده‎اند، که پیام‌رسان‌های عصبی درگیر در رفتار پاداش یا محرک انگیزش را تنظیم می‌کنند که شامل خوردن، نوشیدن، و سکس است.
در اصطلاحات مرتبط به نواحی مغزی، هم لذت و هم درد چنین به نظر می‌رسد که آنها اکومبن‌ها، پالیدیوم، و امیگدلا را فعال می‌کنند، که در سیستم پاداش مغز دخیل هستند، و رفتارهای تنظیم کننده محرک انگیزش را تنظیم می‌نمایند.
بنابراین، آن "اوج"ی که مردمی که حس‌های دردناک را برانگیزنده جنسی می‌یابند، تجربه می‌کنند مشابه همان حسی است که ورزشکاران در هنگام قرار دادن بدن خود در معرض محدودیت با آن مواجه می‌شوند.

فواید روان‌شناختی محتمل
در عین حال یک جنبه روان‌شناختی پیچیده در رسیدن به لذت در حس درد وجود دارد. نخست اینکه، تجربه درد در شخص می‌تواند به میزان زیادی وابسته به زمینه‌ای باشد که در آن محرک دردناک بروز می‌کند.
برای مثال، تجربه درد بر اثر بریدگی ناشی از چاقوی آشپزخانه یا درد مرتبط به عمل جراحی، محدود به نامطبوع بودن در اغلب، اگرنه تمامی، موارد است.
به هر حال، وقتی کسی درد جسمانی را در زمینه‌ای تجربه می‌کند که در آن عواطف مثبت نیز تجربه می‌شود، حس درد وی در عمل کاهش می‌یابد.
بنابراین در هنگام سکس با کسی که محبوب شخص است، عواطف مثبت مرتبط به این عمل می‌تواند حس درد ناشی از پرداختن به لهو و لعب خشن را کاهش دهد.
به شکل همزمان، تجربه ارادی درد در هنگام سکس یا بازی‌های اروتیک می‌تواند به شکلی شگفت‌آور اثرات روان‌شناختی مثبت داشته باشد و عنصر اصلی در این مورد همان پیوند بین فردی است.
دو مطالعه - که مجموعاً سال 2009 در "بایگانی‌های رفتار جنسی" منتشر شدند - پی برده‌اند در نمونه‌هایی که طرفین با رضایت به عنوان بخشی از بازی‌های اروتیک به اعمال سادومازوخیستی (خوددگرآزارانه) پرداخته بودند حسی از رفعت پیوند با هم را در کنار شرکاء جنسی خود و افزایش اعتماد عاطفی را تجربه کردند. محققان در بخش جمع‌بندی مقاله خود آورده‌اند:
"اگرچه واکنش‌های فیزیولوژیک پایین [شرکاء سلطه‌پذیر] و بالا [شرکاء غالب] گرایش به تفاوت نشان می‎دهند، واکنش‌های روان‌شناختی همگرایی دارند، و شرکاء مسلط و سلطه‌پذیر افزایشی در میزان نزدیکی ارتباط خود را پس از رویداد [بازی اروتیک BDSM] گزارش می‌دهند."
دیگر دلیل مشارکت در لهو خشن در طول سکس فرار از واقعیت است. نویسندگان یک مرور منتشر شده در "ژورنال تحقیق سکس" توضیح می‌دهند، "سکس می‌تواند توجه را به لحظه حال متمرکز کرده و آن را از افکار مجرد و گسترده دور کند."
نویسندگان ادامه می‌دهند، "به این طریق درد می‌تواند تأخیر یا گریزی موقتی برای ادای مسؤولیت‌های پرمشقت بزرگسالی ایجاد کند."
در واقع، یک مطالعه مربوط به سال 2015 پی برده است بسیاری از مردم دخیل در انجام BDSM خبر از آن می‎دهند که اعمال اروتیک به آنان در استرس‎زدایی و فرار از زندگی روزمره و نگرانی‌هایش کمک می‌کند.
نویسندگان مطالعه، علی هبرت / Ali Hébert و پروفسور آنجلا ویور / Angela Weaver، می‌نویسند، "بسیاری از نمونه‌ها عنوان می‌کردند که یکی از عوامل انگیزشی برای اقدام به BDSM این بود که به آنان امکان می‎داد تا مجالی در زندگی روزمره خود ایجاد کنند. برای تصویر این نقطه دو همکار نمونه‌ای را تصویر می‌کنند که پذیرفته بود تا نقش سلطه‌پذیر را ایفاء کند:
"می‌دانید، این مجالی برای آزادی از دنیای واقعی است. این مثل دادن یک درنگ فریبنده به خودتان است."

عوارض جانبی بالقوه بازی
مردم همچنین ممکن است اثرات روان‌شناختی منفی را پس از مشارکت در لهو خشن تجربه کنند - مهم نیست فرد چقدر پرتجربه بوده و چه مقدار توجه در ایجاد مرزهای سالم برای یک صحنه‌آرایی اروتیک به خرج داده باشد.
در میان مبادرت کنندگان به BDSM، اثرات جانبی منفی به عنوان "افت ضمنی" یا صرفاً "افت" شناخته می‌شود و به تجربه اندوه و افسردگی اشاره دارد که ممکن است بلافاصله پس از بازی‌های جنسی خشن یا روزهای پس از اقدام به آن بروز می‌کند.
محققان دکتر ریچارد اسپرات / Richard Sprott و آنا راندال / Anna Randall اصرار دارند، اگرچه "سقوط" عاطفی که برخی مردم بلافاصله پس از مبادرت به لهو خشن دچار آن می‌شوند، می‌تواند بر اثر تغییرات هورمونی آنی باشد، افتی که در طول چند روز بعدی ایجاد می‌گردد احتمالاً توضیحات دیگری دارد.
آنان اصرار دارند که احساس افسردگی پس از بازی‌های اروتیک با احساس از دست دادن "تجربه اوج" بازی جنسی سخت مطابقت دارد که به شخص یک فرجه روان‌شناختی لحظه‌ای اعطا می‌کند.
مشابه اوج اعطا شده توسط مخلوط لذت و درد در لحظه، که ممکن است با اوج‎های تجربه شده در عملکرد ورزشی یکسان باشد، محققان "افت" پس از بازی را به آن چیزی تشبیه می‌کنند که ورزشکاران المپیکی پس از رقابت دچار آن می‌شوند که زیر عنوان "افسردگی پساالمپیک" به آن اشاره می‌گردد.
برای پیشگیری از افت حسی پس از رفعت حاد در طول بازی اروتیک یا مقابله با آن، این موضوع مهم است که شخص و شریک جنسی وی به دقت برای مراقبت بعد از عمل، هم در سطح فیزیکی و هم در سطح روان‌شناختی، برنامه‌ریزی کنند، و در مورد نیازها و نگرانی‌های فردی خود به طور مشروح بحث نمایند.
هر آنچه فرد تصمیم به وارد کردن آن به زندگی جنسی خود به عنوان چاشنی داشته باشد، مسأله کلیدی در همه حال رضایت دوسویه است. تمامی افراد دخیل در ارتباط جنسی باید صراحتاً و مشتاقانه به تمامی قسمت‌های ارتباط رضایت داشته باشند و باید بتوانند هر زمان که علاقه‌ای به ادامه چنین ارتباطی نداشتند آن را متوقف کنند.
تحقیق عنوانگر آن است که خیال‌پردازی‌های مربوط به لهو جنسی خشن بسیار شایع است، و برخی از مردم تصمیم می‌گیرند تا این فانتزی را از دنیای تصورات بیرون کشیده و وارد دنیای واقعی کنند.
اگر کسی تصمیم دارد از سکس "وانیلی" طفره رفته و طعم‌های مطبوع دیگری را امتحان کند، این خوب است، و هیچ خطایی در این مورد وجود ندارد. فقط باید مطمئن بود که شخص ایمن می‌ماند و صرفاً داخل در ماجرایی می‎شود که حضور در آن لذت و آسایش به دنبال دارد./


• ماریا کوهوت، جیانا د’امیلیو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
When and why is pain pleasurable?
Published Friday 7 June 2019
By Maria Cohut
Fact checked by Gianna D'Emilio

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.