plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثر ماندلا - خاطرات کاذب چگونه بروز می‌کنند

خرس‌های برنستین، لوگوی جیف، لوگوی جیفی، نلسون ماندلا، جهان موازی

تهیه کننده مشهور سینما رابرت ایوانس می‌گفت، "برای هر داستانی سه طرف وجود دارد: طرف تو، طرف من، و حقیقت

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد
• خاطرات کاذب
• مثال‌هایی از اثر ماندلا
• علایم اثر ماندلا
• چطور می‌توان یک خاطره کاذب را شناسایی کرد؟
• خلاصهتهیه کننده مشهور سینما رابرت ایوانس می‌گفت، "برای هر داستانی سه طرف وجود دارد: طرف تو، طرف من، و حقیقت." ایوانس از برخی جنبه‌ها درست می‌گفت زیرا مردم ممکن است سهواً خاطره کاذب یا شبه خاطره خلق کنند. این موضوع در مورد اثر ماندلا صادق است.
اثر ماندلا زمانی بروز می‌کند که گروه بزرگی از مردم بر بروز واقعه‌ای باور دارند در حالی که چنین واقعه‌ای وجود نداشته است.
مثال‌های بسیاری از اثر ماندلا در فرهنگ عامه وجود دارد. این مقاله به چرایی و چگونگی بروز این خاطرات می‌پردازد.

چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد
اثر ماندلا نام خود را زمانی گرفت که فیونا بروم / Fiona Broome، یک "مشاور ماوراءطبیعه" شناخته شده با جزئیات توضیح داد که چگونه مرگ رییس جمهور پیشین آفریقای جنوبی را در سال‌های 1980 میلادی در زندان به خاطر می‌آورد (اگرچه ماندلا تا سال 2013 کماکان زنده بود).
بروم می‌توانست پوشش خبری مرگ ماندلا و حتی یک سخنرانی از بیوه وی را در مورد مرگ شوهرش به یاد آورد و توصیف کند. با وجود این هیچ‌یک از آن اتفاقات رخ نداده بود.
اگر افکار بروم در شرایط انزوا بروز می‌کرد این می‌توانست یک عامل باشد. به هر حال بروم پی برد که افراد دیگری هم درست مثل او فکر می‌کنند.
حتی با وجودی که آن حادثه هرگز اتفاق نیفتاد، فیورا تنها کسی نبود که احساس می‌کرد چنین اتفاقی افتاده است. در نتیجه مفهوم اثر ماندلا "متولد" شد.

خاطره جمعی کاذب
راه دیگری برای توصیف اثر ماندلا "خاطره جمعی کاذب" است. گروهی بزرگ از مردم همیشه به شکلی به هم پیوسته موضوع یا خاطره‌ای مشخص را به شکلی خاص مطرح می‌کنند حال آنکه در واقعیت امر، حقیقت متفاوت از خاطره است.
نظریه‌پردازان تئوری توطئه بر این باورند که اثر ماندلا مثالی از جهان‌های موازی موجود در جامعه است. به هر حال پزشکان توضیحی بسیار متفاوت از خاطره دارند، و اینکه چگونه برخی خاطرات، حتی خاطرات واضح ممکن است کاذب باشند.

افسانه‌پردازی
برخی پزشکان معتقدند که اثر ماندلا یکی از اشکال افسانه‌پردازی است.
یک انالوژی (مقایسه) رایج برای افسانه‌پردازی "دروغ‌پردازی صادقانه" است. شخص یک خاطره کاذب را بی‌آنکه قصدی برای دروغ‌گویی یا فریب دیگران داشته باشد خلق می‌کند. در واقع چنین شخصی تلاش دارد تا شکافی را در حافظه خویش پر کند.
بسیاری از مثال‌های اثر ماندلا نزدیک به خاطره اصلی یا حقیقی هستند. برخی پژوهشگران بر این باورند که مردم - حتی گروه بزرگی از مردم - افسانه‌سازی را برای "به خاطر آوردن" آنچه محتمل‌ترین توالی اتفاقات می‌پندارند به کار می‌برند.

خاطرات کاذب
جنبه‌های دیگر خاطره ممکن است به اثر ماندلا منجر گردد. این خاطرات کاذب را شامل می‌شود، که در آنها شخص واقعه‌ای را با تصاویری دقیق به یاد می‌آورد.
این مورد اغلب تلاشی برای گواهی دادن در مورد یک جنایت یا واقعه مهم فرهنگی است. همچنین، توانایی افراد در اینترنت برای دگرگون کردن تصاویر، لوگوها، و نقل قول‌ها ممکن است بر یادآوری شخص از واقعه اولیه تأثیر بگذارند.

مثال‌هایی از اثر ماندلا
سایت‌های بسیاری شامل ردیت مثال‌هایی تاریخی از اثر ماندلا را به مردم ارائه می‌کنند.
غالباً مردم آزرده می‌شوند که پی ببرند خود و بسیاری افراد دیگر، یک رویداد را دقیقاً آن گونه که بود به خاطر نمی‌‌آورند. در اینجا چند مثال ذکر می‌شود:

خرس‌های برنستاین و خرس‌ها برنستین
بسیاری از مردم "خرس‌های برنستاین" را به عنوان یک خانواده خرسی دوست‌داشتنی به خاطر می‌آورند. اما نام آنها در واقع چنین نیست. آنها "خرس‌های برنستین" بودند.

لوگوی جیف و لوگوی جیفی
جیف یک برند محبوب کره بادام زمینی است اما بسیاری از مردم برچسب این برند را به شکلی اندک متفاوت به خاطر می‌آورند - مشخصاً به صورت جیفی.

لوگوی لونی تینز و لوگوی لونی تونز
بسیاری از مردم فکر می‌کنند که لوگوی کارتون برادران وارنر "لونی تونز" تلفظ می‌شود. در واقع تلفظ آن به صورت "لونی تینز" است.

‘من پدر توام’
بسیاری از مردم این سطر مشهور در "جنگ ستارگان" را به یاد می‌آورند: امپراتور "استرایکس بک" می‌گوید، "لوک، من پدر توام." به هر حال، دارف ویدر / Darth Vader در واقع می‌گوید، "من پدر توام." اصلاً "لوک"-ی در کار نیست.
صدها بلکه هزاران مثال از اثر ماندلا در سرگرمی‌ها، لوگوها، و حتی جغرافیا وجود دارد. پرداختن به این مثال‌ها می‌تواند شما را وادارد حافظه خود را زیر سؤال ببرید.

علایم اثر ماندلا
علایم اثر ماندلا شامل موارد زیر است:
• به یاد آوردن چیزی به شکل اندک متفاوت از نظر لغوی یا ظاهر در مقابل آنچه در اصل بوده است
• شمار زیادی از مردم به شکل مشابهی مسائل را بازگو می‌کنند
یک راه برای فکر کردن در مورد اثر ماندلا بر خاطره پرداختن به روشی است که شما اطلاعات مربوط به تلفن‌بازی دوره بچگی خود را به خاطر می‌آورید.
در طول این بازی یک گفته اولیه بر زبان می‌آید و برای کسی نجوا می‌شود، سپس این کار برای شخص بعدی و بعدی تکرار می‌گردد تا به مخاطب آخری برسد.
به طور معمول در تلفن، پیام نهایی اندکی متفاوت خواهد بود زیرا افراد این پیام را با اندکی تفاوت شنیده یا به یاد می‌آورند. این موضوع در مورد خاطره شما مصداق دارد.
شما خاطره‌ای را از مغز "برمی‌کشید" اما گذشت زمان و عدم تکرار در به خاطر آوردن می‌تواند باعث گردد تا شخص اجزاء خاطره را به روشی اندک متفاوت در کنار هم قرار دهد.

چطور می‌توان یک خاطره کاذب را شناسایی کرد؟
ما دروغ نمی‌گوییم - واقعاً شناسایی یک خاطره کاذب دشوار است. معمولاً تنها راه برای دانستن اینکه خاطره شما کذب است یا صدق، تأیید داستان خود از طریق دیگر افراد یا تحقیق است.
اگر شما موضوعی را به شکل خاصی به خاطر می‌آورید می‌توانید آن را از طریق سایت‌های قابل اعتماد پیگیری کنید یا برای تأیید موضوع با دیگران مشورت نمایید.
یکی از مسائل مرتبط به تأیید یک داستان با دیگران این است که مردم گرایش به تأیید آن چیزی دارند که دیگران آن را درست می‌پندارند.
این سؤال از کسی که "نلسون ماندلا در زندان نمرد؟" یا "نلسون ماندلا در زندان مرد، راست است؟" سؤالی جهت دهنده است که احتمال جواب بلی دادن از سوی شخص را افزایش می‌دهد.
سؤال بهتر شاید این باشد که، "نلسون ماندلا چطور مرد؟"
خوشبختانه وقتی موضوع اثر ماندلا در میان باشد چنین به نظر می‌رسد که خاطرات کاذب بی‌خطرند. جایگزینی یک "ای" در برنشتاین با یک "ئی" معمولاً فقط برای غرور شما در به خاطر آوردن جزئیات کوچک مضر است.

خلاصه
اثر ماندلا یک پدیده غیر معمول است که در آن گروه بزرگی از مردم چیزی را به طریقی به خاطر می‌آورند که متفاوت از اصل اتفاق است.
باورمندان به نظریه توطئه معتقدند که این پوششی از یک جهان موازی است، در حالی که بسیاری از پزشکان آن را به عنوان یک تصویر میزان ناکامل بودن حافظه در برخی اوقات به کار می‌برند./


• دکتر تیموتی جی. لگ، ریچل نل
• ترجمه هامیک رادیان


Source:
Medical News Today
The Mandela Effect: How False Memories Occur
Medically reviewed by Timothy J. Legg, PhD, PsyD
On March 13, 2020
New —
Written by Rachel Nall, RN, MSN, CRNA

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.