دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیستریا (هیستری) در گذشته و حال

عصبیت, اینسومنیا, گستاخی جنسی, تحریک‌پذیری, سراسیمگی, اختلالات تجزیه‌ای, اختلال علامت جسمانی, اختلال تبدیل

گمان می‌رود که این اصطلاح از سوی پزشک عصر یونان باستان به نام هیپوکراتس (بقراط) ابداع شده است

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

در این مقاله:
• علایم هیستری
• تاریخچه هیستری
• هیستری در روان‌شناسی مدرن
• اختلالات تجزیه‌ای
• اختلال علامت جسمانی (بدنی)هیستریا (هیستری) اصطلاحی است که برای توصیف عواطف بیش از حد به کار می‌رود اما در عین حال زمانی یک اصطلاح تشخیصی متداول بود. در اصطلاحات عامیانه هیستری اغلب برای توصیف رفتار تحت تحریک عواطف و احساساتی به کار می‌رود که زیاده‌روانه و خارج از کنترل به نظر می‌رسند.
وقتی کسی به شکلی پاسخ می‌دهد که با توجه به شرایط مرتبط به شکلی افراطی احساساتی به نظر می‌رسد برای توصیف او از اصطلاح هیستری استفاده می‌شود. در طول عصر ویکتوریایی، این اصطلاح اغلب برای ارجاع به حاملی از علایم استفاده می‌شد که عموماً فقط در زنان دیده می‌شدند.
در حالی که هیستری زمانی یک اصطلاح تشخیصی به شمار می‌رفت در سال 1980 از "دستورالعمل تشخیصی و آماری اختلالات روانی" (DSM) حذف شد. امروزه آن علایم هیستریک بروز یافته ممکن است به عنوان اختلال تجزیه یا اختلال علامت جسمانی تشخیص داده شوند.
هیستری را می‌توان به عنوان یک ویژگی برخی اختلالات تعریف کرد که در آنها شخص علایمی فیزیکی بروز می‌دهد که دارای علتی روان‌پزشکی است.


علایم هیستری
علایم هیستری شامل فلج موضعی، توهم و عصبانیت است. دیگر علایمی که اغلب به هیستری نسبت داده می‌شوند عبارتند از:
تنگی نفس
اضطراب
غش کردن
• عصبیت
اینسومنیا
• گستاخی جنسی
• تحریک‌پذیری
• سراسیمگی
گمان می‌رود که این اصطلاح از سوی پزشک عصر یونان باستان به نام هیپوکراتس (بقراط) ابداع شده است که علایم مورد اشاره را با حرکت زهدان زنان در نقاط مختلف بدن مرتبط کرده است. متفکران عصر باستان بر این باور بودند که رحم زن می‌تواند آزادانه در نقاط مختلف بدن حرکت کند و این اغلب باعث علایم و ناخوشی‌های مختلف بر مبنای حرکت آن می‎شود.
اصطلاح هیستری از کلمه یونانی هیسترا / hystera مشتق شده است که معنی آن زهدان یا رحم است.
هیستری ممکن است امورزه دارای اعتبار تشخیص روان‌شناسی نباشد اما مثال خوبی در این مورد است که چگونه مفاهیم بروز یافته، تغییر می‌یابند و وقتی ما به ادراک بهتری از تفکر و رفتار موجودات انسانی می‌رسیم جایگزین می‌شوند.


تاریخچه هیستری
در طول سال‌های 1800 میلادی هیستری به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته می‌شد. متخصص مغز و اعصاب فرانسوی به نام ژان-مارتن شارکو / Jean-Martin Charcot از هیپنوتیزم برای درمان زنان دچار هیستری استفاده می‌کرد.
رمز و راز هیستری نقشی اساسی در توسعه اولیه تجزیه و تحلیل روانی (روانکاوی) ایفاء کرد. روان‌شناس مشهور اتریشی زیگموند فروید / Sigmund Freud با شارکو تحصیل کرده بود بنابراین تجارب دست اولی در مشاهده بیماران مواجه شده با تشخیص ابتلاء به هیستری و نیز روش‌های درمانی شارکو داشت.
این کار فروید به همراه همکارش جوزف بروئر / Josef Breuer در مورد آنا اُ. / Anna O. بود، زنی جوان که علایم هیستری در او به چشم می‌خورد، که به توسعه درمان روانکاوی کمک کرد. آنا پی برده بود که صرف صحبت در مورد مشکلاتش با درمانگر خود اثری عمیق بر روی او سلامت او دارد. آنا این درمان را به نام "گفتار درمانی" داب کرد و تا امروز این نوع درمان به همین نام خوانده می‌شود.
کارل یونگ / Carl Jung، همکار فروید زنی به نام سابرینا اسپیلرین / Sabina Spielrein را که او نیز مبتلاء به هیستری تصور می‌شد درمان کرد. یونگ و فروید اغلب بر سر مورد اسپیلرین که بر نظریات توسعه داده شده توسط آنان مؤثر بود بحث می‌کردند. اسپیلرین که خود دارای تحصیلات روان‌کاوی بود پیش از به قتل رسیدن توسط نازی‌ها در کوران جنگ جهانی دوم به معرفی رویکرد روان‌کاوی در روسیه کمک کرد.


هیستری در روان‌شناسی مدرن
در سال 1980، "انجمن روان‌پزشکی آمریکا" تشخیص "روان‌رنجوری هیستریک، نوع تبدیلی" را به "اختلال تبدیلی" تغییر داد. امروزه روان‌شناسی انواع مختلف اختلالاتی را که به شکل تاریخی به عنوان هیستری شناخته می‌شدند، شامل اختلالات تجزیه‌ای و جسمانی و علامت جسمانی و اختلالات مرتبط را به انواع متفاوتی تفسیر و تأویل می‌کند.

اختلالات تجزیه‌ای
اختلالات تجزیه‌ای اختلالاتی روان‌شناسی هستند که شامل اختلال (تجزیه) در جنبه‌های مختلف آگاهی شامل هویت و حافظه می‌شوند. انواع این اختلالات شامل فوگ تجزیه‌ای، اختلال هویت تجزیه‌ای و امنزی تجزیه‌ای است.

اختلال علامت جسمانی (بدنی)
در آخرین به روزرسانی DSM، یعنی DSM5، علایمی که زمانی زیر اصطلاح فراگیر هیستری تعریف می‌شدند زیر عنوانی طبقه‌بندی می‌شوند که به عنوان اختلال علامت جسمانی شناخته می‌شود. چند وضعیت مرتبط در این مورد مطرحند:
• اختلال اضطراب ناخوشی (پیشتر زیر عنوان هیپوکوندریازیس شناخته می‌شد)
اختلال تبدیل (اختلال علامت نورولوژیک عملکردی)
• دیگر علایم سوماتیک اختصاصی و اختلال مرتبط
• عوامل روانی اثرگذار بر دیگر اختلالات پزشکی
• اختلال صوری
• علامت سوماتیک غیر اختصاصی و اختلالات مرتبط
اختلال علامت جسمانی شامل داشتن تمرکز قابل ملاحظه بر علایم فیزیکی مثل ضعف، درد یا تنگی نفس است. این پیش‌مشغله به همراه علایم به دیسترس قابل توجه و مشکلاتی در عملکرد نرمال منجر می‌شود. شخص ممکن است دچار مشکلی پزشکی باشد یا نباشد. این موضوع مهم است که به خاطر بسپریم این به معنی تمارض نیست. چه شخص مریض باشد یا نباشد، او بر این باور است که دچار بیماری است./هیستریا (هیستری) در گذشته و حال
کندرا چری، دکتر دنیل بی. بلوک
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
What Is Hysteria? The Past and Present
By Kendra Cherry
Medically reviewed by Daniel B. Block, MD
Updated on March 16, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.