دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا رویاهای جنسی ما سعی دارند تا چیزی را به ما بگویند؟

جنسیت غیر دودویی, بی‌جنس‌گرا, بی‌جنسیتند, قضایای جنسی, فانتزی‌های جنسی, خودارضایی, ارگاسم

رویاهای جنسی می‌توانند به شکل مستقیم بازتاب دهنده شرایط امروزه روز زندگی باشند.

مقالات روان‌پزشکی، روان‌شناسی و روانکاوی

در این مقاله:
◄ ارقام پشت چرت‌های نفسانی
◄ رویاهای جنسی می‌توانند احساسات گذشته را به حال مرتبط سازند
◄ رویاهای جنسی می‌توانند تصویرگر کیفیتی باشند که شما می‌خواهید در خود شکل دهید
◄ رویاهای جنسی می‌توانند به شکل مستقیم بازتاب دهنده شرایط امروزه روز زندگی باشند
◄ اما در عین حال این امکان هست که شما یک شخص فوق شهوتی باشید
◄ خلاصهیک لحظه، شما دارید به خواب فرومی‌روید. بعد از اینکه رویای عشق‌ورزی با کسی کاملاً مضحک مثل شِرک را می‌بینید سردرگم می‌شوید.
بنابراین سؤال این است که رویاهای جنسی چه معنایی دارند، به ویژه اگر مرتبط به چیزی مثل مورد اشاره شده باشند؟ پیش از اینکه به این فکر فرو بروید که در ناخودآگاه شما قلبتان برای شرک می‌تپد - این را بدانید که یک بخش خوب رویاهای جنسی عملاٌ به خود عمل جنسی مرتبط نیست. *آهِ شرک*
اگرچه رویاهای نزدیکی زمانی که حول محور یک محبوب فعلی یا قبلی باشد اغلب "نرمال" تلقی می‌شوند، آنها همچنین ممکن است ظاهری غیر منطقی داشته باشند.


ارقام پشت چرت‌های نفسانی
تجربه مورد بحث متداول‌تر از آن است که فکر می‌کنید، و لزوماً به میل جنسی سرکش مرتبط نیست. از قرار معلوم: آنها نسبتاً شایعند.
در واقع، رویاهای جنسی در حدود 8 درصد کل رویاهای گزارش شده - بیش از 3500 مورد - در یک مطالعه انجام شده توسط دکتر آنتونیو زدرا / Antonio Zadra از دانشگاه مونترال را تشکیل می‌دهند.
شما متوجه می‌شوید که زبان به کار رفته برای انتشار آمار و دیگر داده‌ها تا حدودی مضاعف یا دودویی بوده، بین کاربرد "مذکر" و "مؤنث" یا "مرد" و "زن" در نوسان است.
اگرچه ما به طور معمول از چنین زبانی اجتناب می‌کنیم، این موضوع به ویژه در زمان گزارش تحقیق بر روی نمونه‌ها و یافته‌های بالینی اهمیت کلیدی دارد.
متأسفانه، مطالعات و نظرسنجی‌های مورد استناد در این مقاله داده‌های مربوط به نمونه‌هایی را که تغییر جنسیت داده، غیر جنسی بوده، دچار ناسازگاری جنسی‌اند، جنسیت غیر دودویی دارند، بی‌جنس‌گرا یا بی‌جنسیتند، شامل نشده و در بر نمی‌گیرد.
بر مبنای گزارش "آکادمی آمریکایی طب خواب" (AASM)، مقاربت جنسی شایع‌ترین رویای جنسی در میان مردان و زنان به شمار می‌رود.
موارد زیر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند:
• گزاره‌ها یا قضایای جنسی
• بوسیدن
• فانتزی‌های جنسی
خودارضایی
این موارد ارزش آن را دارند که شما برنامه خواب خود را تغییر دهید؟
هم مردان و هم زنان خبر از رسیدن به ارگاسم در مورد حدود 4 درصد از رویاهای جنسی خود می‌دهند.
اینکه امواج ساکن لذت را از دست می‌دهید یا خیر، از یک حرفه‌ای بپرسید، و وی به شما معنی پشت این سناریوهای نیم-خواب مه‌آلود را خواهد گفت، که اغلب حتی در مورد سکس نیستند. بنابراین ما نباید آنها را به معنای واقعی کلمه در نظر بگیریم.
در حالی که ممکن است شما به هزارتوی جزئیات زشت هر نوع رویای جنسی فرو بروید، چند زمینه یا تم بنیادی وجود دارد که باید در زمان ارزیابی هر یک از این مشخصه‌های نفسانی در نظر بگیریم.


رویاهای جنسی می‌توانند احساسات گذشته را به حال مرتبط سازند
اگر شما زمانی در رویاهای خود با معشوق سابق خویش خوابیده‌اید دست خود را بلند کنید. (بسیاری از مردم در مقطعی این تجربه را داشته‌اند - اما آن را با دیگران در میان نمی‌گذارند). گاهی از اوقات این تجربه یک فانتزی گوارا است، در مواقع دیگر شما با عباراتی مثل، "اوه، لعنتی نه. خودآگاهی بیا، چرا این کار را کردی؟" با آن برخورد می‌کنید.
در هر حال، سکس با معشوقه پیشین یکی از متداول‌ترین رویاهای جنسی است.
بر مبنای نظر تحلیل‌گر خبره رویا، خانم لین دلفن / Layne Dalfen، داشتن رویاهای جنسی در مورد معشوقه‌های پیشین کاملاً ممکن است تا حدودی آنچه را که در زندگی امروز شما در جریان است آشکار کند.
دلفن توضیح می‌دهد، "هر یاری که زمانی در زندگی داشته‌اید، در همان پرونده [ذهنی] دیگر روابط مهم زندگی شما قرار می‌گیرند."
دلفن ادامه می‌دهد، برای مثال، "اگر چیزی بین من و شوهرم اتفاق بیفتد، و من با حس طرد شدگی از او دور شوم، محفظه مربوط به پرونده‌های ذهنی آن شب را در رویاهای من بازگشایی می‌کند، و من ممکن است دوست پسری را انتخاب کنم که در هجده سالگی داشته‌ام. علت آن است که آن دوست پسر مرا دقیقاً مرا به حسی می‌رسانده که شوهر من پیشتر مرا به آن می‌رسانده است."
به عبارت دیگر هم معشوقه‌های گذشته و هم حال در سرزمین رویاها قابل تعویض‌اند.
نکته جالب نظر اینکه مطالعه مورد اشاره در بالا پی برده است که 20 درصد زنان - در مقایسه با 14 درصد مردان - خبر از تجربه فعلی یا قبلی شرکاء جنسی در رویاهای جنسی خویش می‌دهند.
اگر شما در حالی که در رویاهای خویش با یک معشوقه سابق خود به خواب می‌روید، از خود بپرسید: "اولین چیزهایی که در زمان فکر کردن به آن فرد به ذهن من خطور می‌کنند، چیستند؟"
اگر این نوستالژی یا طرد شدن قلبی شدید احتمالاً چیزی در آن هست که به واقعیت کنونی زندگی شما مربوط می‌شود.


رویاهای جنسی می‌توانند تصویرگر کیفیتی باشند که شما می‌خواهید برای خود شکل دهید
از همه چیز گذشته این امکان هست که رویای جنسی شِرک شما چندان هم مهمل نباشد. اگر شما این رویا را در رویاهای خود با افراد اتفاقی تجربه می‌کنید، کمی دقیق‌تر به مشخصات آنها نگاه کنید.

دلفن می‌گوید، "اگر شما در مقطعی از زندگی خود قرار دارید که واقعاً نیاز به گفتن چیزی یا انجام عملی دارید، اما از آن می‌ترسید - شما ممکن است در رویای خود با رییس خویش بخوابید، زیرا وی احتمالاً دارای همان کیفیت قدرتمند و تأثیرگذاری است که شما خود به آن نیاز دارید."
در این سناریو، موضوع در مورد چیزی است که اکنون جایش در زندگی شما خالی است، و شما خواهان آن هستید.
دلفن می‌گوید، "اگر شما با آن مشخصات در رویاهای خود در بستر خواب هستید، پس حرف بزنید، آنگاه احتمالاً به تحقق آن مشخصات در زندگی واقعی نزدیک‌تر خواهید شد."
در مورد افراد غیر مجرد، این می‌تواند خود را در رویاهای مربوط به فریب نشان دهد - چیزی در آن فرد که با وی در رویاهای خود به خواب می‌روید وجود دارد. شما احتمالاً در حال به گوشه رفتن با بخش دیگری از خود به واسطه شخصی دیگر هستید، شاید آن قسمتی که خود را در رابطه کنونی شما بازتاب نمی‌دهد.
دلفن می‌نویسد، گفته می‌شود که رویاهای مرتبط به فریب و تقلب را می‌توان به معنای واقعه کلمه نیز تعبیر کرد. اگر شما دچار حس عدم تحقق در مورد خواسته‌های خود هستید، از این موضوع که ذهن شما در سرزمین رویاها یا فانتزی‌های مربوط به آزادی سرگردان می‌شود شگفت‌زده نشوید.


رویاهای جنسی می‌توانند به شکل مستقیم بازتاب دهنده شرایط امروزه روز زندگی باشند
برخی از مردم دارای رویاهای جنسی در مورد کسانی هستند که هرگز عملاً در زندگی واقعی تمایلی به خوابیدن با آنان ندارند - اما به نوعی، این تجربه در رویای آنان لذت‌بخش به نظر می‌رسد و آنان را به بیدار شدن از خواب در شکلی گیج کننده وامی‌دارد.
وقتی از دلفن خواسته شد تا مثالی در این مورد بیاورد، وی به داستانی کوتاه در مورد یکی از مراجعان خود اشاره کرد که دارای رویاهای جنسی در مورد شخصی بود که هرگز نمی‌خواست با او بخوابد.
دلفن می‌گوید، "از آن خانم پرسیدم، در مورد کارهایی که اخیراً کرده‌ای چه فکر می‌کنی، چیزی که فکر می‌کردی هرگز آن را در طول یک میلیون سال هم انجام نمی‌دهی، اما هر لحظه‌ آن را دوست داری؟"
کم و بیش، آن مراجعه کننده توانست یک تجربه اخیر در زندگی واقعی را به سناریوی مجازی رویای خود مرتبط سازد. این تبارز ضمیر نیمه هشیار او بود که سعی داشت چیزی کاملاً نو را تجربه کند، با بازتاب دادن جهان واقعی، آن اندازه غریب که ممکن است به شکل یک استعاره دیده شود.


اما در عین حال این امکان هست که شما یک شخص فوق شهوتی باشید
صاف و ساده، بخش بزرگی از رویاهای جنسی تمریناتی هستند که به شما یادآوری می‌کنند احساس خوب چه معنی دارد.
اگر رویایی داغ را تجربه می‌کنید، ممکن است از یاد برده باشید تجربه واقعی چه حسی دارد. به آن رویا به عنوان کمکی از سوی ضمیر ناخودآگاه خود فکر کنید.
دلفن می‌گوید، "ما به این می‌گوییم، (این حس را بگیر و باهاش برو)". کی می‌تواند با آن مناقشه کند، می‌تواند؟
دلفن در ادامه توضیح می‌دهد که ارگاسم‌هایی که ما در رویاهای خود داریم در حقیقت سودایی واقعی هستند، که به تعبیر وی التماسی از سوی رویا هستند که از شما می‌خواهد، "مراقب بده بستان خود باش".
بنابراین، اگر شما اندکی گیج و منگ از ارگاسم لذت‌بخش خواب آلود خود برمی‌خیزید، آن را به عنوان پیشنهادی برای رسیدن به نمایش جنسی در طول ساعات بیداری تعبیر کنید.


خلاصه
همانند خود روابط، تعبیر رویا لباسی دوخته شده مناسب تن همه کس نیست.
دلفن می‌گوید، "موقعیت‌هایی که محرک هر رویایی هستند بسیار مختص شرایط شخص رویابین در عالم بیداری‌اند، که با استعاره‌هایی که شخص آرزومند آنهاست بیان می‌شوند. تصاویر رویا معنی خود را از تاریخچه و ارتباطات شخصی فرد می‌گیرند."
و تجارب جنسی در این گیر و دار اصلاً استثناء نیستند.
بنابراین... آیا رویاهای جنسی سعی دارند تا چیزی را به شما بگویند؟ گذشته از میل بالقوه برای سکس بیشتر در زمان بیداری، اگر شما مایل باشید که تکه‌های مختلف پازل را کنار هم بچینید محدوده‌های متعددی برای تجزیه و تحلیل و کشف از طریق رویاهای جنسی وجود دارد."آیا رویاهای جنسی ما سعی دارند تا چیزی را به ما بگویند؟
دکتر جانت بریتو، سارا لمپا

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Are Your Sex Dreams Trying to Tell You Something?
Medically reviewed by Janet Brito, Ph.D., LCSW, CST —
Written by Sarah Lempa
On July 27, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.