دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زنجبیل برای درد آرتروز - کارآیی دارد؟

زنجبیل، سیر، دارچین، زردچوبه، آرتروز، ارتریت، استئوارتریت، التهاب مفصل زانو، التهاب، ایبوپرفن، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی، ادویه غذایی

این امکان وجود دارد که زنجبیل بتواند برخی ژن‎ها را که سبب التهاب می‎شوند خاموش کند، که این ویژگی زنجبیل را به عنوان یک جایگزین قدرتمند برای داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مطرح می‎کند

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• آرون کاندولا، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هامیک رادیان

بیشترین شهرت زنجبیل به عنوان یک ادویه یا چاشنی معطر و منحصر به فرد است اما در عین حال از این گیاه هم در طب سنتی و هم در پزشکی مدرن استفاده شده است. زنجبیل می‏‌تواند به خاطر ترکیبات ضد التهابی خود در مدیریت التهاب و درد ارتریت (آرتروز) مفید باشد.
زنجبیل یک گیاه گلدار بومی چندین کشور آسیایی و همچنین غرب آفریقا و جزایر کارائیب است. زنجبیل در طب سنتی آسیایی از قرن‎ها پیش مورد استفاده قرار می‎گرفته و برای درمان طیفی از اختلالات، از بیماری حرکت گرفته تا مشکلات گوارشی، کاربرد داشته است.
مطالب این مقاله:
• زنجبیل چطور کار می‎کند؟
• شواهد در مورد زنجبیل چه می‎گویند؟
• چگونه زنجبیل را مصرف کنیم؟
• آیا زنجبیل ایمن است؟
• آیا زنجبیل ارزش مصرف دارد؟
• دیگر روش‌های مصرف زنجبیل

زنجبیل چطور کار می‎کند؟
التهاب یک پاسخ ایمنی حیاتی است که به بدن امکان می‎دهد تا جراحات را التیام دهد و با عفونت‎ها مقابله کند. قابلیت زنجبیل برای کاهش التهاب نوعی ویژگی است که به بسیاری از کاربردهای پزشکی آن بستگی دارد.
التهاب توضیح دهندۀ فرآیند محافظت از خودی است که توسط آن بدن گلبول‎های سفید خون را برای مقابله با عفونت و زدودن ارگانیسم‌های مضر مثل باکتری‎ها ترشح می‎کند.
التهاب ممکن است ناراحت کننده باشد مخصوصاً وقتی که به صورت مزمن درمی‎آید. التهاب در بسیاری از انواع آرتروز عمومیت دارد و به تشدید درد در اطراف مفاصل آسیب دیده منجر می‎شود.
هدف درمانی اولیه در مداوای ارتریت (آرتروز) به حداقل رساندن ناراحتی ناشی از علل آن است زیرا در حال حاضر معالجۀ قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

شواهد در مورد زنجبیل چه می‎گویند؟
یک مطالعه شامل 247 نمونۀ مبتلا به یک شکل رایج ارتریت به نام استئوارتریت (آرتروز مفصل زانو) انجام شد. مطالعه پی برد آن دسته از بیمارانی که روزانه در دو مرحله به مدت 6 ماه کپسول زنجبیل گرفته بودند در مقایسه با گروه کنترل کاهش قابل ملاحظه‌‏ای را در درد تجربه کردند. به هر جهت، امکان بروز عوارض جانبی مثل سوزش سر دل در این گروه بیش از نمونه‎های گروه کنترل بود.
مطالعات دیگری نشان داده‎اند که زنجبیل در حیطۀ تسکین درد می‎تواند با ایبوپروفن مقایسه شود.
یک مرور اخیر به این جمع‎بندی رسیده است که افراد دچار استئوارتریت نسبت به گروه کنترل تا 30 درد کاهش درد بیشتری را تجربه می‎کنند، و در مقایسه با گروه کنترل تا 30 درصد بیشتر محتمل است که از ادامۀ درمان صرف‎نظر کنند.
فواید مصرف زنجبیل به استئوارتریت محدود نمی‎شود بلکه زنجبیل در عین حال قادر است تا التهاب را در دیگر اشکال رایج آرتروز مثل ارتریت روماتوئید کاهش دهد.
این خواص تسکین درد زنجبیل به عرصۀ درمان دردهای عضلانی گسترش یافته است. یک مطالعه در سال 2010 پی برده است که مصرف زنجبیل به صورت خام یا پخته شده سبب کاهش متوسط تا زیاد درد عضلانی ایجاد شده به دنبال آسیب دیدگی می‎شود.

اجماع عمومی
اکثریت مطالعات کنونی فواید زنجبیل را خاطرنشان کرده‏اند، اما برخی مطالعات نیز به هیچ فایده یا اثری در مورد تسکین درد یا کاهش التهاب ارتریت توسط زنجبیل دست پیدا نکرده‎اند.
در حالی که برای رسیدن به جواب‎های قطعی به مطالعات بیشتری نیاز است، زنجبیل مضر تلقی نمی‎شود و به احتمال زیاد برای مدیریت علایم آرتروز مفید است.

چگونه زنجبیل را مصرف کنیم
زنجبیل را می‎توان به شکل خام یا به صورت پودر مصرف کرد. زنجبیل به خودی خود گیاهی قابل خوردن است و نیز می‎توان به آسانی اشکال مختلف خوراکی آن را به صورت کپسول خریداری کرد.
مردم به ویژه در کشورهای آسیایی زنجبیل را در پخت و پز و غذاهای سرخ کردنی مورد استفاده قرار می‎دهند. به عنوان روش جایگزین می‎توان زنجبیل را به صورت دم کرده به عنوان چای زنجبیل استفاده کرد یا به صورت شربت برای طعم دادن به نوشابه‎های سرد به کار برد.
زنجبیل را در عین حال می‎توان به صورت کرم یا روغن به صورت مستقیم در بخش‌های ملتهب بدن استفاده کرد.
دوز مصرفی آن در این مورد 2 تا 4 گرم تعیین شده است و می‎توان تا 3 بار در روز آن را استفاده کرد. به هر جهت، استفاده از دوزهای زنجبیل به مقدار بیش از 4 گرم در روز توصیه نمی‎شود.

آیا زنجبیل ایمن است؟
مصرف زنجبیل در دوزهای پایین ایمن تلقی می‎شود. عوارض جانبی ناشی از مصرف زنجبیل خفیف و نادر است، و معمولاً فقط در صورتی بروز می‎کند که روزانه بیش از 4 گرم آن مصرف شده باشد.
اگر زنجیل به صورت خوراکی مصرف شود عوارض جانبی آن معمولاً شامل مشکلات گوارشی و برای مثال به صوتر سوزش سر دل و سوء هاضمه است.
استفاده از زنجبیل به صورت کرم بر روی پوست می‎تواند عوارض جانبی مثل راش و خارش به دنبال داشته باشد.
این موضوع اهمیت دارد که پیش از مصرف زنجبیل با پزشک مشورت شود زیرا ممکن است زنجبیل برای استفاده توسط همۀ افراد مناسب نباشد. پرهیز از مصرف زنجبیل در مورد افراد دچار مشکلات زیر مطرح است:
دیابت
• اختلالات خونی
• سنگ کیسۀ صفرا
زنجبیل همچنین با برخی داروها مثل داروهای رقیق کنندۀ خون دارای فعل و انفعال منفی است.
به علاوه امکان وجود آلرژی نسبت به زنجبیل وجود دارد. این موضوع را می‎توان با گذاشتن مقدار کمی از زنجبیل به روی پوست آزمایش کرد. در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی مثل خارش پوست یا راش در فاصلۀ 24 ساعت این می‎تواند نشانه‎ای از آلرژی نسبت به زنجبیل باشد.

آیا زنجبیل ارزش مصرف دارد؟
با فرض اینکه هیچ نوع آلرژی وجود ندارد، اضافه کردن زنجبیل به رژیم غذایی ایمن‎ترین راه استفاده از اثرات دارویی زنجبیل برای بدن است.
مکمل‎ها، داروهای گیاهی و کرم‎های موضعی حاوی زنجبیل تحت تنظیمات نظارتی FDA قرار ندارند و احتمال دارد که نگرانی‎هایی در مورد ایمنی، خلوص و کیفیت آنها وجود داشته باشد.
استفاده از حداکثر 4 گرم زنجبیل در هر روز می‎تواند برای مدیریت علایم آرتروز مفید باشد و این مقدار برای مصرف روزانه تقریباً ایمن تلقی می‎شود. زنجبیل را به شکل کپسول، کرم موضعی یا چاشنی و ادویۀ غذا می‎توان مورد استفاده قرار داد.
برای اغلب مردم زنجبیل ارزش امتحان و دیدن اثرات آن بر بدن را دارد. به هر جهت، هوشمندانه‎تر این است که پیش از آغاز مصرف مداوم زنجبیل فرد با پزشک مشورت کرده و مناسب بودن مصرف آن را بررسی کند.
در عین حال جایگزین‎های متعددی برای زنجبیل وجود دارد. مثال‎هایی در این مورد شامل زردچوبه، دارچین و فلفل قرمز یا سیر است. این چاشنی‎ها نیز نشان داده شده است که دارای ترکیبات ضد التهابی هستند و می‎توانند در مداوای آرتروز مفید باشند.

دیگر روش‌های تسکین آرتروز
یک راه برای متوقف کردن ناراحتی ناشی از آرتروز کاهش التهاب در اطراف مفاصل است.
داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن در این مورد قابل استفاده‎اند. NSAIDs از طریق ایجاد اختلال در تولید آنزیمی که سبب التهاب و ناراحتی می‎شود، عمل می‎کنند.
تحیقات پی برده‎اند که ترکیبات موجود در زنجبیل نیز این آنزیم‎های مشکل‎ساز را مهار می‎کنند و می‎توانند عملکردی مشابه NSAIDs داشته باشند.
مشابهاً این امکان وجود دارد که زنجبیل بتواند برخی ژن‎ها را که سبب التهاب می‎شوند خاموش کند، که این ویژگی زنجبیل را به عنوان یک جایگزین قدرتمند برای داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مطرح می‎کند.

برای آشنایی بیشتر با ارتریت مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت قابل توصیه است:
اسپوندیلوارتریت - علایم، درمان‎ها، و علل

Source:
Ginger for arthritis pain: Will it work?
Last reviewed Fri 25 August 2017
By Aaron Kandola
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

منیزیم گلیسینات: کاربردها، فواید و عوارض جانبی

جایگزین‌های وایاگرا - قرص‌ها، داروهای گیاهی و دیگر درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.