دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتریت کمری یا آرتروز کمر - علایم، درمان، و علل

ارتریت، آرتروز، ارتریت روماتوئید، ارتریت کمری، آرتروز نخاعی، اسپوندیلوارتریت، استئوارترتیت، پوکی استخوان، استئوپوروز، ارتریت پسوریاتیک، ارتریت انتروپاتیک، کمر درد، فروپاشی استخوان، اضمحلال استخوان

ارتریت کمری بسیار شایع است. بر مبنای گزارش سال 2013 "گزارش‎های جاری روماتولوژی" تخمین زده می‎شود که این بیماری مبتلایه 40 تا 85 درصد جمعیت ایالات متحد آمریکا باشد

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• لِنا بارهوم، دکتر نانسی کارترون
• ترجمه محمدقاسم رافعی

ارتریت کمری (آرتروز کمر) نوعی از ارتریت (آرتروز) است که به ستون فقرات آسیب می‎زند. شایع‎ترین علت آرتروز کمر استئوارتریت محسوب می‌شود.
ارتریت کمری که به نام ارتریت نخاعی نیز شناخته می‎شود، نتیجۀ تغییرات انحطاطی استئوارتریت و التهاب مفاصل انتهایی ستون فقرات در ناحیۀ کمر است.
بر مبنای اعلام CDC در سطح آمریکا پنجاه و چهار میلیون نفر به درجاتی از ارتریت مبتلا هستند، که استئوارتریت مبتلابه 30 میلیون نفر از این تعداد است.
اگرچه استئوارتریت بخشی نرمال از سالخوردگی تصور می‎شود، درد و خشکی ارتریت کمری می‎تواند توانایی فرد را حتی برای انجام ساده‎ترین کارها محدود کند، مخصوصاً حرکاتی را که انجام آنها مستلزم خم شدن و کشش عضلانی است.
مطالب این مقاله:
• ارتریت کمری چقدر شایع است؟
• ارتریت کمری چطور بروز می‎کند؟
• علایم
• علل و ریسک فاکتورها
• تشخیص
• درمان
• پیشگیری
• دورنما

ارتریت کمری چقدر شایع است؟
ارتریت کمری بسیار شایع است. بر مبنای گزارش سال 2013 "گزارش‎های جاری روماتولوژی" تخمین زده می‎شود که این بیماری در میان 40 تا 85 درصد جمعیت ایالات متحد آمریکا شایع باشد.
برخی محققان فکر می‎کنند که اغلب موارد ارتریت کمری مرتبط به استئوارتریت است. برخی از آنها نیز به اسپوندیلوارتریت، ارتریت پسوریاتیک (PsA) و دیگر انواع ارتریت مرتبط هستند.
مطالعات معدودی به اختلالات ارتریت روماتوئید و ستون فقرات ناحیۀ کمر پرداخته‎اند. یک مطالعۀ اخیراً انجام شده در ژاپن میزان شیوع ریسک ناپایداری یا بی‌ثباتی سرویکال (ناحیۀ گردن رحم) و ستون فقرات نخاعی را در مردم دچار ارتریت روماتوئید بررسی کرده است.
آنچه محققان بدان پی بردند این بود که 36.7 درصد نمونه‎های مطالعه دچار ناپایداری یا بی‌ثباتی ستون فقرات کمر بودند در حالی که 17.2 درصد آنها این ناپایداری را هم در ناحیۀ سرویکال و هم در ستون فقرات کمری احساس می‎کردند. ابتلا به هر دو اختلال به مدت و شدت بیماری مرتبط بود.

ارتریت کمری چطور بروز می‎کند؟
ارتریت کمری به تدریج توسعه پیدا می‎کند و اغلب اوقات با تباهی ستون فقرات در افراد پیر مرتبط است. علایم بیماری معمولاً به آرامی توسعه می‎یابند و در ابتدا مشهود نیستند. به هر جهت، هر حرکت سریع، چرخش و برگشت به عقب در ناحیۀ کمر ممکن است سبب آسیب دیدن ناحیۀ کمر و بروز علایم برای مردم دچار این اختلال باشد.

علایم
درد ارتریت کمری هم از حرکت و هم از عدم فعالیت ناشی می‎شود. این درد ممکن است پس از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی تشدید شود. خم شدن به طرفین یا پشت نیز می‎تواند سبب درد شود.
درد ممکن است از مرکز کمر به طرف ناحیۀ لگن یا طرفین باسن گسترش پیدا کند. درد همچنین می‏تواند وارد ناحیۀ کفل شود اما به ندرت به زانوها گسترش پیدا می‎کند.
ارتریت کمری همچنین می‎تواند سبب گرفتگی عضلانی، غژغژ زانو، خشکی، و کاهش دامنۀ حرکتی کمر شود.

علل و ریسک فاکتورها
ارتریت کمری نتیجۀ وضعیت‎های خاص ارتریتیک است. شایع‎ترین دلیل علایم ارتریت کمر استئوارتریت است که گاهی از اوقات با دیگر انواع آن همراه می‎شود.

استئوارتریت
صدمۀ مداوم ناشی از استئوارتریت (آرتروز) در مفاصل فاسیت ستون فقرات در نهایت سبب می‎شود که این مفاصل دچار ساییدگی شوند. در نتیجه، استخوان‎های ستون فقرات بر اثر حرکت دچار به هم فشردگی و ساییدگی می‌شوند.
التهاب استئوارتریت می‎تواند نتیجۀ عوامل بیرونی شامل رژیم غذایی ضعیف، اضافه وزن و عوامل ژنتیکی باشد.

ارتریت پسوریاتیک
ارتریت کمری در عین حال با ارتریت پسوریاتیک مرتبط شده است. به طور معمول، ارتریت پسوریاتیک مبتلابه مردم دچار پسوریازیس می‎شود اما در برخی مواقع امکان بروز خود به خودی آن نیز وجود دارد.
درد پایین کمر نشانه‎ای از ارتریت پسوریاتیک است. بر مبنای اعلام بنیاد ارتریت تا 20 درصد مردم دچار این بیماری درگیر مشکل ستون فقرات می‎شوند. در برخی موارد، رشد بیش از حد استخوان می‎تواند سبب برخورد مهره‌ها به یکدیگر شود که باعث می‎گردد تا بر اثر حرکت درد و حالت خشکی در بیمار ایجاد شود.

اسپوندیلوارتریت
این نوع ارتریت بدواً ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک را درگیر می‎کند و اغلب به بزرگسالان جوان، نوجوانان یا کودکان صدمه می‌زند. در سطح ایالات متحد آمریکا 1 درصد کل جمعیت دچار این نوع بسیار دردناک ارتریت هستند.
اسپوندیلوارتریت همچنین با التهاب تاندون‎ها و رباط‎ها همراه است که در آنجا که به استخوان‎ها می‎رسد انتزیت نامیده می‌شود.

ارتریت انتروپاتیک
بر مبنای اعلام "بنیاد اسپوندیلیت آمریکا"، ارتریت انتروپاتیک مبتلابۀ مردم دچار بیماری رودۀ التهابی مثل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است. در ارتریت انتروپاتیک، مفاصل ساکروایلیاک صدمه می‎بینند که سبب درد کمر می‎شود.
مفاصل ساکروایلیاک در بین ساکروم و استخوان‎های لگن قرار دارند و توسط رباط‎های محکمی حمایت می‌شوند. ساکروم یا استخوان خاجی حامی اصلی ستون فقرات است.

ارتریت روماتوئید
ارتریت روماتوئید  به مفاصل مختلفی در بدن شامل مفاصل فاسیت در ستون فقرات آسیب می‎زند، که این سبب درد می‎شود. این بیماری در عین حال می‎تواند مفاصل دچار شده به خود را تباه کند، با وجودی که مقدمتاً این اتفاق در قسمت گردن (C1-C2) رخ می‎دهد.

استئوپوروز
استئوپوروز سبب می‎شود که استخوان‎ها چگالی یا تراکم خود را از دست داده شکننده شوند و با کمترین ضربه دچار آسیب‌دیدگی گردند. علت اولیۀ استئوپوروز یا پوکی استخوان بالا رفتن سن یا همان پیری است. وقتی استئوپوروز به ستون فقرات آسیب می‎زند، قسمت داخلی اسفنجی و قسمت‎های بیرونی سخت و محکم مهره‎ها دچار ضعف می‎شوند و به مرور زمان دردناک می‌گردند. در نهایت امکان کلاپس یا اضمحلال استخوان وجود دارد.

تشخیص
دکترها به طور معمول ارتریت کمری را با معاینۀ فیزیکی بیمار تشخیص می‎دهند. در عین حال امکان استفاده از تست‎های تصویربرداری مثل اشعۀ ایکس، در صورت نیاز، وجود دارد.
دکتر در عین حال نیازمند داشتن اطلاعاتی در مورد فرد دربارۀ علایم بیماری، الگوی درد، و کاهش دامنۀ حرکت در کمر بیمار است.

درمان
درمان ارتریت کمری شامل موارد زیر است:
• داروهای ضد درد غیر نسخه‎ای
• تغییرات سبک زندگی
• درمان‎های جایگزین و مکمل
• داروهای نسخه‎ای
• جراحی
در صورتی که داروهای استاندارد از کارآیی لازم برخوردار نباشند، ممکن است دکترها در صورت نیاز داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی قوی‎تری را برای بیمار تجویز کنند.
برخی تغییرات مربوط به سبک زندگی می‎تواند فشار بر ناحیۀ ستون فقرات را کاهش داده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد. تغییرات سبک زندگی مرتبط به کمک به علایم ارتریت کمر شامل موارد زیر است:
کاهش وزن
• رژیم غذایی سالم شامل مصرف غذاهای کاهش دهندۀ التهاب
• عدم مصرف سیگار
• عدم مصرف زیاد مشروبات الکلی
• ورزش، مخصوصاً آب درمانی و تمرینات قدرتی ناحیۀ شکم
درمان‎های تخفیف سریع ارتریت کمر شامل کمپرس گرم و سرد برای بهبود جریان خون و کاهش ورم است.

پیشگیری
همان انواع پرهیزهای مورد نظر برای سلامت کلی پشت می‎تواند در مورد پیشگیری ارتریت کمر نیز کمک کننده باشد، چه فرد مبتلا به نوعی از آرتروز تشخیص داده شده یا تشخیص داده نشده باشد.
این پرهیزها شامل موارد زیر است:
• کاهش ریشک صدمه دیدگی با بلند کردن اشیاء به شکل صحیح
• رعایت حالت درست ایستادن و نشستن
• ورزش منظم
• نگه داشتن وزن در محدودۀ سالم
• رژیم غذایی سالم
• استفاده از کفش مناسب چرا که برخی از کفش‌ها می‏توانند باعث از بین رفتن حالت درست بدن شوند که این خود سبب مشکلات درازمدت می‎شود.
• ترک سیگار

دورنما
ارتریت مزمن و بسیاری از علایم آن را می‎توان با دارو و پیش گرفتن عادات سالم در زندگی مدیریت کرد. برای یافتن درمان صحیح برای هر بیمار خاص لازم است که بیمار با پزشک خود در مورد مشخصات خاص بیماری خویش مشورت کند.

Source:
Lumbar arthritis: Symptoms, treatment, and causes
Last reviewed Sat 9 September 2017
By Lana Barhum
Reviewed by Nancy Carteron, MD, FACR

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.