دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل ارتریت روماتوئید

ارتریت روماتوئید، روماتیسم مفصلی، سینوویوم، سینوویال، التاهب مفصل

درارتریت روماتوئید، سیستم ایمنی آنتی‎بادی‎هایی را به جدار مفاصل (سینوویوم) می‎فرستد. این آنتی‎بادی‎ها به جای ویروس‎ها و میکرب‎های مضر به بافت پیرامون مفصل حمله می‎کنند

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• گروه سردبیری اخبار پزشکی امروز
• ترجمۀ فرهنگ راد

جدار صیقلی غشاها (لایۀ باریک سلول‎ها) که مفاصل ما را احاطه کرده‎اند سینوویوم نامیده می‎شوند. یک مفصل منعطف دارای یک غشاء سینوویال است. سینوویوم ماده‎ای شفاف به نام مایع سینوویال ایجاد می‎کند که باعث لیز شدن و تغذیۀ غضرف و استخوان‎های داخل کپسول مفصل می‎شود.
وقتی سیستم ایمنی به سینوویوم حمله می‎کند، احتمال بروز ارتریت روماتوئید ایجاد می‎شود. آنتی‎بادی‎ها به سینوویوم هجوم می‎آورند، و آن را مجروح و ملتهب به جا می‎گذارند - سینوویوم زمخت‎تر می‎شود و در نهایت ممکن است به غضروف و استخوان داخل مفصل هجوم برده و آنها را تخریب کند. مفصل‎ها توسط تاندون‎ها (بافتی که استخوان را به عضله متصل می‎کند) و رباط‌ها (بافتی که استخوان را به غضروف متصل می‎سازد) به هم وصل می‎شوند. این تاندون‌ها و رباط‎ها ضعیف و دچار کشیدگی می‎شوند، و مفصل در نهایت شکل و ساختار خود را از دست می‎دهد. احتمال تخریب کامل مفصل در این فرآیند وجود دارد.
هیچ‎کس واقعاً نمی‎داند که این فرآیند چگونه آغاز می‎شود. کارشناسان می‎گویند برخی از مردم به شکل ژنتیکی در مقابل عوامل محیطی (مثل برخی باکتری‎ها و ویروس‏‌ها) که ممکن است محرک ارتریت روماتوئید باشند آسیب پذیر هستند. به هر جهت این نظریه‎ای اثبات نشده محسوب می‎شود.

ارتریت روماتوئید یک اختلال خودایمنی است
اختلال خودایمنی نوعی بیماری است که هنگامی توسعه پیدا می‎کند که سیستم ایمنی به بافت‎های بدن حمله می‎کند. سیستم ایمنی سیستم بغرنج و پیچیده‎ای است که در بدن ما وجود دارد و برای یافتن و نابود کردن مهاجمان ناخواسته مثل عامل‎های عفونت‌زا طراحی شده است. فرد دچار بیماری خودایمنی دارای آنتی‎بادی‎های غیر نرمالی در خون خود است که به بافت‎های خود بدن حمله می‎کنند.
در مورد خاص ارتریت روماتوئید، سیستم ایمنی آنتی‎بادی‎هایی را به جدار مفاصل (سینوویوم) می‎فرستد. این آنتی‎بادی‎ها به جای ویروس‎ها و میکرب‎های مضر به بافت پیرامون مفصل حمله می‎کنند.

برای مطالعه صفحۀ بعدی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

برای بازگشت به صفحۀ قبلی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

Source:
Causes of Rheumatoid Arthritis
By The MNT Editorial Team
Last updated Tue 5 January 2016

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.