دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تشخیص ارتریت روماتوئید

ارتریت روماتوئید، معیار تشخیص انجمن روماتولوژی آمریکا، عسکبرداری اشعه ایکس، CT اسکن، سارکوئیدوز،  امیلوئیدوز  بیماری ویپل، تب روماتیسمی حاد،  ارتریت گونوکوکال

ممکن است تشخیص ارتریت روماتوئید در مراحل اولیۀ این بیماری دشوار باشد. نشانه‎ها و علایم بیماری - به ویژه خشکی و التهاب - مشابه علایم بسیاری از دیگر اختلالات هستند.

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• گروه سردبیری اخبار پزشکی امروز
• ترجمۀ فرهنگ راد

ممکن است تشخیص ارتریت روماتوئید در مراحل اولیۀ این بیماری دشوار باشد. نشانه‎ها و علایم بیماری - به ویژه خشکی و التهاب - مشابه علایم بسیاری از دیگر اختلالات هستند.
پزشک عمومی یا پزشک مراقبت‌های اولیه بیمار را مورد معاینۀ بالینی قرار می‎دهد. دکتر در این موضوع دقیق می‎شود که آیا در مفاصل بیمار هیچ‎گونه علایم تورم وجود دارد و همچنین تعیین می‌کند که بیمار تا چه حد در حرکت کردن دچار مشکل است. از بیمار در مورد علایم مبتلابه وی سؤال می‎شود. برای کمک به دکتر در رسیدن به تشخیص درست، سرویس بهداشت ملی (NHS) بریتانیا اصرار دارد که بیمار باید در مورد تمامی علایم مبتلابه خود و نه فقط آنهایی که به نظرش مهم می‎رسند با دکتر صحبت کند.
در عین حال امکان درخواست تست‎های زیر از سوی پزشک وجود دارد:

تست‎های خون
• میزان رسوب اریتروسیت (ESR یا دامنۀ رسوب‌گذاری) - این تست خون التهاب موجود در بدن را از طریق اندازه‌گیری دامنه‌ای که در آن سلول‎های قرمز خون در لولۀ آزمایش از سرم خون در یک بازۀ زمانی جدا شده و در ته لولۀ آزمایش رسوب‌گذاری می‎کنند، مشخص می‎نماید. بالا بودن میزان رسوب‎گذاری با التهاب بیشتر مرتبط است. به عبارت دیگر، اگر گلبو‌ل‌های قرمز خون سریع‎تر در قعر لولۀ آزمایش ته‎نشین شوند، این می‎تواند بدین معنی باشد که بیمار دچار یک اختلال التهابی مثل ارتریت روماتوئید است.
پروتئین واکنشی C یا (CRP) - این پروتئین توسط کبد ترشح می‎شود. سطح CRP بالاتر با وجود التهاب در بدن مرتبط است.
آنمی - بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به ارتریت روماتوئید در عین حال به آنمی مبتلا هستند. آنمی اختلالی است که در آن به دلیل کمبود گلبول‎های قرمز خون اکسیژن کافی در جریان خون وجود ندارد. اگر بیماری مبتلا به آنمی تشخیص داده شود این لزوماً به معنی ابتلاء وی به ارتریت روماتوئید نخواهد بود.
• عامل روماتوئید - این تست خون تعیین می‎کند که آیا عامل روماتوئید (یک آنتی‎بادی) در خون بیمار وجود دارد یا خیر. اکثریت بیماران ارتریت روماتوئید این آنتی‎بادی غیر نرمال را در جریان خون خود دارند (بر مبنای اعلام انجمن ملی ارتریت روماتوئید، بریتانیا، حدود 30% بیماران ارتریت روماتوئید این آنتی‎بادی را در خون خویش ندارند). از آنجا که این آنتی‎بادی در بخشی از بیماران مبتلا به این بیماری وجود ندارد تست مزبور قادر به تشخیص قطعی ابتلاء بیمار به ارتریت روماتوئید نیست.

اسکن‌های تصویربرداری و اشعه ایکس
عکسبرداری اشعه ایکس از مفاصل بیمار می‏تواند برای پزشک نوع ارتریت مبتلابه بیمار را مشخص کند. عکسبرداری‎های اشعه ایکس در گذر زمان می‎توانند سیر پیشرفت بیماری را ردگیری کنند.
اسکن MRI - می‎تواند به پزشک در تعیین این موضوع کمک کند که به طور مشخص چه نوع صدمه‎ای به مفصل وارد شده است.

معیار تشخیصی
در سال 1987 "کالج روماتولوژی آمریکا" معیارهای مندرج در زیر را برای طبقه‎بندی ارتریت روماتوئید تعریف کرد:
• خشکی صبحگاهی به مدت بیش از یک ساعت در اغلب روزها به مدت دستکم 6 هفته
• ارتریت و ورم بافت نرم بیش از 3 تا 14 مفصل / گروه مفصلی، در یک بازۀ زمانی دستکم شش هفته‎ای وجود داشته باشد.
• ارتریت مفاصل دست که دستکم در یک بازۀ زمانی 6 هفته‎ای وجود داشته باشد.
• ارتریت سیستمیک، که در یک بازۀ زمانی دستکم 6 هفته‎ای وجود داشته باشد.
• گره‎های زیر جلدی در نقاط خاص
• عامل روماتوئید در سطح بیشتر از 95 درصد.
• تغییرات رادیولوژیکی نشان دهندۀ تخریب مفصل باشند.
برای طبقه‎بندی بیماری در ارتریت روماتوئید دستکم 4 معیار از معیارهای برشمرده در بالا باید در بیمار مشاهده شود. این معیارها مقدمتاً به قصد انجام دسته‌بندی تحقیقی تعیین شده بودند بیش از آنکه برای تشخیص مراقبت بالینی روتین باشند. برای مثال: در مورد وجود تخریب استخوان در عکس گرفته شده با استفاده از اشعه ایکس، پیشگیری از تخریب استخوان یکی از اهداف اصولی درمان است زیرا این عارضه معمولاً برگشت‌پذیر یا معکوس شونده نیست. گاهی از اوقات ممکن است در صورتی که دکتر منتظر تبارز تمامی معیارهای مندرج در معیار کالج روماتولوژی آمریکا بماند فرجام وخیم‎تری در انتظار بیمار باشد.
اغلب متخصصان مراقبت‎های پزشکی و نیز بیماران آنها ترجیح می‏دهند که برای پیشگیری از تخریب استخوان درمان در اسرع وقت آغاز شود - حتی اگر معیار انجمن روماتولوژی آمریکا در مورد بیمار تکمیل نشده باشد.
معیار انجمن روماتولوژی آمریکا برای دسته‎بندی ارتریت روماتوئید تحقق یافته مفید است، به ویژه وقتی در مورد علل، توزیع، و کنترل بیماری در کل جمعیت تحقیق می‎شود (اپیدمیولوژی).

تمیز دادن ارتریت روماتوئید از دیگر اختلالات پزشکی
همزمان تشخیص ارتریت روماتوئید نیازمند تفکیک آن از دیگر اختلالات محتمل است که ممکن است نشانه‎ها و علایم مشابهی داشته باشند. این بیماری‎ها شامل موارد زیر هستند:
نقرس و نقرس کاذب (ارتریت القاء شده توسط کریستال) - این بیماری معمولاً مفاصل خاصی را درگیر می‎کند. تمیز دادن این بیماری از ارتریت روماتوئید از طریق گرفتن مایع مفصلی امکان‌پذیر است.
استئوارتریت - تست‎های خون و عکسبرداری اشعه ایکس از مفاصل آسیب دیده می‏توانند به تشخیص این اختلال کمک کنند.
• لوپوز اریتروماتوز سیستمیک (SLE) - علایم خاص بالینی و آزمایش‎های خون (آنتی‎بادی‎های ضد DNA استاندارد دوبل) می‎توانند به تشخیص این بیماری از ارتریت روماتوئید کمک کنند.
• یک نوع خاص ارتریت پسوریاتیک - این بیماری را می‎توان از طریق بررسی تغییرات ناخن و علایم پوستی از ارتریت روماتوئید متمایز کرد.
بیماری لایم - آن را در نواحی همه‎گیر می‏توان با استفاده از تست‎های خون از ارتریت روماتوئید تفکیک کرد.
ارتریت واکنشی (عمدتاً به نام بیماری رایتر شناخته می‌شود) - معمولاً به اورتریت، ورم ملتحمه، التهاب عنبیه، اولسرهای بدون درد دهان و کراتودرمی بلنوراجیکا مرتبط می‎شود. ارتریت در این بیماری متقارن نیست و معمولاً پاشنه پا، مفاصل ساکروایلیاک، و همچنین مفصل‌های بزرگ ساق پا را درگیر می‎کند. در مورد ارتریت روماتوئید مفاصل به شکل متقارن درگیر بیماری هستند (برای مثال هر دو زانو یا هر دو دست، و غیره).
اسپوندیلیت انکیلوزان - ستون فقرات را درگیر می‎کند و اغلب مردان دچار آن می‎شوند. به هر جهت در این بیماری نیز همانند ارتریت روماتوئید امکان درگیر شدن چندین مفصل به شکل متقارن وجود دارد.
اختلالات نادرتر (غیر ارتریت روماتوئید ) که می‎توانند سبب درد مفاصل شوند شامل موارد زیرند:
• سارکوئیدوز
امیلوئیدوز
• بیماری ویپل
تب روماتیسمی حاد
• ارتریت گونوکوکال

برای مطالعۀ صفحۀ بعدی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

برای بازگشت به صفحۀ قبلی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

Source:
Diagnosis of Rheumatoid Arthritis
By The MNT Editorial Team
Last updated Tue 5 January 2016

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.