دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتریت روماتوئید اغلب اوقات غیر قابل پیش‎بینی است. بیمار هرگز نمی‎داند که عود بعدی بیماری چه زمانی آغاز خواهد شد

مقالات روماتیسم / روماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• گروه سردبیری اخبار پزشکی امروز
• ترجمۀ فرهنگ راد

ارتریت روماتوئید می‎تواند یک بیماری بدشکل کنندۀ بدن و ناتوانی‎آور باشد. صدمۀ مفاصل می‎تواند انجام فعالیت روزمرۀ زندگی بیمار را بیش از حد مشکل و گاهی از اوقات غیر ممکن کند. بسیاری از بیماران در ابتدا انجام تکالیف روزانۀ زندگی را خسته کننده می‎یابند. در نهایت برخی از بیماران دیگر اصلاً قادر به انجام این امور نخواهند بود. خوشبختانه درمان‎های جدید در کُند کردن یا متوقف ساختن روند پیشرفت آسیب‎های ارتریت روماتوئید مؤثر هستند.
ارتریت روماتوئید اغلب اوقات غیر قابل پیش‎بینی است. بیمار هرگز نمی‎داند که عود بعدی بیماری چه زمانی آغاز خواهد شد. برخی از روزهای بیمار بهتر از روزهای دیگرند. این خصلت غیر قابل پیش‎بینی بودن عود بیماری خطر بروز افسردگی را در بیمار افزایش می‎دهد و احساس اضطراب و استرس را در وی بالا می‎برد.
بیماران دچار ارتریت روماتوئید در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به اختلالات زیر قرار دارند:

سندرم تونل کارپال - یک نوع صدمه به عصب (نوروپاتی) است که به سبب تحت فشار قرار گرفتن و تحریک عصب مدیان مچ دست ایجاد می‎شود. یک کانال استخوانی در کف مچ دست هست که معبری برای عصب مدیان به دست باز می‎کند - و تونل کارپال نامیده می‎شود. سندرم تونل کارپال یک اختلال شایع در میان مردم دچار ارتریت روماتوئید است. علایم متعارف این بیماری شامل درد، بی‎حسی و مور مور انگشتان، انگشت شست، و بخشی از دست است.

التهاب در دستگاه‎های دیگر بدن - افراد مبتلا به ارتریت روماتوئید ممکن است دچار التهاب در ریه‎ها، قلب، رگ‎های خونی، چشم‎ها و دیگر بخش‎های بدن شوند.

• پارگی تاندون - تاندون‎ها ممکن است ملتهب شوند. در موارد التهاب شدید تاندون امکان پارگی آن به ویژه در ناحیۀ پشت انگشتان دست وجود دارد.

• میلوپاتی گردن رحم - جابجایی مفاصل در قسمت بالای ستون فقرات باعث ایجاد فشار اضافی بر طناب نخاعی می‎شود. این اختلال می‎تواند به میزان زیادی به توانایی حرکتی بیمار آسیب برساند. ریسک میلیوپاتی گردن رحم در صورت طولانی بودن زمان ابتلا به ارتریت روماتوئید در بیمار افزایش پیدا می‎کند.

واسکولیت - التــهاب رگ‎های خونی است که می‎تواند به تضعیف، سخت شدن، باریک شدن و جراحت رگ‎های خونی منجر شود. در موارد پیشرفتۀ بیماری ممکن است جریان خون در دستگاه‎ها و بافت‎های بدن دچار آسیب شود.

• آسیب‌پذیری در برابر عفونت‌ها - بیمار دچار ارتریت روماتوئید در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا، پنومونی و انواع دیگر عفونت قرار دارد. این خطر در صورت مصرف داروهای سرکوب کنندۀ سیستم ایمنی باز هم بیشتر می‎شود. بیماران باید موضوع واکسیناسیون خود برای مثل در مورد آنفولانزا را جدی بگیرند و به روز نگه دارند./

برای مطالعۀ صفحۀ قبلی مقاله روی همین سطر کلیک کنید

Source:
Possible Complications of Rheumatoid Arthritis
By The MNT Editorial Team
Last updated Tue 5 January 2016

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آلرژی‌ها از مشکلات شایع پزشکی هستند و نشانگان آنها طیف گسترده‌ای از آزارنده تا تهدیدگر حیات را شامل می‌شود. خبر خوب این است که برای درمان آلرژی راه‌های مؤثر بسیاری وجود دارد. آلرژی از واکنش حاد سیستم

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

واکسیناسیون اطفال بهترین راه برای محافظت کودک در برابر 14 بیماری جدی دوران کودکی تلقی می‌شود. برخی اوقات درد ناشی از تزریق واکسن می‌تواند بچه را دچار پریشانی و اضطراب کند که این موضوع به تردید والدین