دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تب ارتریت روماتوئید - چه ارتباطی میان ارتریت روماتوئید و تب وجود دارد؟

تب، تب روماتیسمی، تب ارتریت روماتوئید، روماتیسم، ارتریت روماتوئید، آرتروز، بیماری عفونی، بیماری خودایمنی، داروهای سرکوب سیستم ایمنی، بنیاد ارتریت، ایبوپروفن، گلودرد استرپتوکوکی

علت دقیق تب ارتریت روماتوئید شناخته شده نیست، اما بسیاری از مردم بر این گمانند که این تب نتیجۀ التهاب مزمن است که وجه مشخصۀ ارتریت روماتوئید محسوب می‎شود

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• جیمی ایسک، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه هامیک رادیان

تب یک علامت شایع ارتریت روماتوئید است که اغلب توسط متخصصان بالینی و پژوهشگران نادیده گرفته می‎شود.
وقتی مردم به ارتریت روماتوئید فکر می‎کنند اغلب مواردی مثل ورم، خشکی، و درد مفاصل به ذهنشان خطور می‎کند. در هر حال، ارتریت روماتوئید می‎تواند به شکل گسترده‎ای به دستگاه‏‌های مختلف بدن لطمه بزند و سبب بروز التهاب گسترده شود که به تب منجر می‏‌گردد.

[مطالب این مقاله:]
• علل
• تشخیص
• درمان
• پیشگیری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

چه چیز سبب تب ارتریت روماتوئید می‎شود؟
ارتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است، که بدین معنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول‎های خود را مورد حمله قرار می‎دهد. نتیجۀ این وضعیت بروز التهاب گسترده در مفاصل است که سبب بروز خشکی، ورم و درد مفاصل می‎شود.
تب خفیف در عین حال ممکن است به عنوان بخشی از پاسخ طبیعی بدن برای مقابله با عفونت بروز کند.
علت دقیق تب ارتریت روماتوئید شناخته شده نیست، اما بسیاری از مردم بر این گمانند که این تب نتیجۀ التهاب مزمن است که وجه مشخصۀ ارتریت روماتوئید محسوب می‎شود.
تحقیق نشان می‎دهد که تب یک علامت التهاب در بدن است. در واقع، تب خفیف درازمدت یک علامت شایع برخی اختلالات خودایمنی و التهابی شامل ارتریت روماتوئید و لوپوس است.
در طول تب معمولی دمای بدن به 37.7 تا 40 درجه سانتی‎گراد می‎رسد. پزشکان تب ارتریت روماتوئید را معمولاً به عنوان تب خفیف و مزمنی توصیف می‎کنند که برای مدتی طولانی ادامه می‎یابد که این نقطه مقابل عفونت حاد است که به تب شدید منجر می‎شود.

آیا داروی ارتریت روماتوئید می‎تواند باعث تب شود؟
در برخی موارد مردم دچار ارتریت روماتوئید تبی می‎شوند که نتیجۀ مصرف دارو برای بیماری آنان است.
پزشکان اغلب داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را برای درمان ارتریت روماتوئید تجویز می‎کنند. در نتیجه، فرد دچار ارتریت روماتوئید ممکن است در برابر عفونت‎های باکتریایی یا ویروسی آسیب‎پذیرتر شود. این بدان معنی است که احتمال بروز تب در این گروه بیماران بیشتر است. هر فرد مبتلاء به ارتریت روماتوئید که دچار تب بین 37.7 درجه تا 40 درجه سانتی‎گراد شود باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

تشخیص تب ارتریت روماتوئید
اگر فرد دچار ارتریت روماتوئید به تب خفیف درازمدت مبتلا شود این می‎تواند نشان دهندۀ تب ارتریت روماتوئید باشد.
پیش از تشخیص تب ارتریت روماتوئید، پزشکان نیاز به آن دارند که عفونت‎های ویروسی و باکتریایی را از تشخیص خارج کنند. آنها ناچارند دیگر اختلالات التهابی یا خودایمنی مسبب تب را نیز از تشخیص خارج نمایند.

آیا تب ارتریت روماتوئید همان تب روماتیسمی است؟
اگرچه علایم تب روماتیسمی مشابه علایم تب ارتریت روماتوئید است این دو بیماری یکسان نیستند.
تب روماتیسمی یک بیماری شدید التهابی است که بر اثر عوارض گلودرد استرپتوکوکی بروز می‎کند. تب روماتیسمی اغلب کودکان در سنین 5 تا 15 سال را مبتلا می‎کند و در بزرگسالان بالای 21 سال ناشایع است.
همانند ارتریت روماتوئید، تب روماتیسمی به مفاصل آسیب می‎زند. اما خلاف ارتریت روماتوئید، تب روماتیسمی موقتی است و معمولاً فقط چند هفته ادامه پیدا می‎کند. موارد شدید تب روماتیسمی می‎تواند سبب صدمات قلبی درازمدت شود که زیر عنوان بیماری روماتیسم قلبی شناخته می‎شود.

درمان تب ارتریت روماتوئید
مردم می‎توانند موارد خفیف تب را با استفاده از روش‎های زیر در محیط خانه درمان کنند:
• سیراب نگه داشتن بدن
• استراحت زیاد
• خنک نگه داشتن محیط
• مصرف داروهای غیر نسخه‎ای کاهش دهندۀ تب مثل ایبوپروفن
مردم همیشه باید در مورد دوز درست مصرف دارو با پزشک مشورت کنند.

پیشگیری
علایم ارتریت روماتوئید ممکن است پیدا و پنهان شوند. وقتی علایم ارتریت روماتوئید فعال هستند، زیر عنوان عود بیماری شناخته می‌شوند که ممکن است از چند روز تا چند ماه ادامه داشته باشد. بهترین راه برای پیشگیری از تب ناشی از ارتریت روماتوئید مدیریت التهاب در طول عود بیماری است.
دکترها اغلب داروهایی مثل داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مثل کورتیکوستروئیدها و عامل‎های بلوک کننده TNF را برای درمان التهاب ناشی از بیماری‎های خودایمنی تجویز می‎کنند. این داروها در عین حال علیه تب و درد مفصل مؤثر هستند.
نقش رژیم غذایی در وضعیت ارتریت روماتوئید ناشناخته باقی مانده است. به هر حال برخی مطالعات عنوان کرده‌اند که ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی می‎تواند به تسکین علایم ارتریت روماتوئید و دیگر بیماری‎های خودایمنی کمک کند.
"بنیاد ارتریت" گزارش می‎دهد که برخی غذاها می‎توانند به مقابله با عفونت، تقویت استخوان‎ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک کنند. رژیم غذایی ضد التهابی رژیمی سرشار از ماهی، انواع سبزیجات و روغن زیتون محسوب می‎شود.
برخی غذاها مثل گوشت قرمز، گلوتن، و قند می‏توانند علایم ناشی از ارتریت روماتوئید را تشدید کنند. بنابراین رژیم غذایی متمرکز شده بر مصرف غذاهای دارای پایۀ گیاهی می‎تواند به کاهش التهاب کمک کند.
رژیم‌های غذایی کمک کننده به کاهش التهاب شامل موارد زیر است:
• وگان‎ها
رژیم غذایی مدیترانه‎ای
• رژیم غذایی شامل موارد حذف برخی غذاها
• رژیم غذایی بدون گلوتن

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
بر مبنای اعلام CDC مردم باید در موارد زیر برای ابتلاء به تب مراجعه به پزشک را در دستور کار خود قرار دهند:
• دچار شدن به تب 38 درجه یا بیشتر
• دچار شدن به تبی که بیش از 48 ساعت ادامه داشته باشد
به علاوه مردم دچار ارتریت روماتوئید در صورت مواجهه با هر یک از موارد زیر باید با پزشک مشورت کنند:
• احساس درد در آن نواحی از بدن که پیشتر در آنها احساس درد نداشته‎اند
• مواجه شدن با عوارض جانبی داروها
• علایم مفصلی که بیش از 3 روز ادامه یافته باشند
• علایم مفصلی که چند بار در طول ماه بروز می‎کنند

پیام همراه
تب یک علامت شایع در ارتریت روماتوئید است. اگرچه بسیاری از مردم مبتلاء به ارتریت روماتوئید دچار تب می‎شوند، تحقیق اندکی در مورد ارتباط میان ارتریت روماتوئید و تب وجود دارد.
دو علت محتمل برای بروز تب ارتریت روماتوئید شامل التهاب بر اثر پاسخ سیستم ایمنی بدن و عفونت‎های باکتریایی یا ویروسی است که به علت مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی امکان بروز آنها افزایش می‎یابد.
هر کسی که دچار تب 38 درجه سانتی‎گراد یا بالاتر باشد باید با پزشک تماس بگیرد. سیراب نگه داشتن بدن و مصرف داروهای غیر نسخه‎ای غیر استروئیدی ضد التهابی مثل ایبوپروفن می‎تواند به کاهش تب کمک نماید./

Source:
What is the link between rheumatoid arthritis and fevers?
Last reviewed Wed 29 August 2018
By Jamie Eske
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.