دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتریت و روماتیسم - چه تفاوتی دارند؟

ارتریت، بیماری خودایمنی، روماتیسم، ارتریت روماتوئید، استئوارتریت، روماتولوژیست، التهاب مفصل، پاسخ ایمنی،

روماتیسم هنوز در فرهنگ‎های لغت وجود داشته و به تعدادی از اختلالات عضلانی و مفصلی اشاره دارد

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

گیج شدن بین ارتریت و روماتیسم قابل درک است. اگرچه کلمه "روماتیسم" دیگر در فرهنگ لغات پزشکی جایی ندارد، کماکان به شکل غیر رسمی برای توصیف علایم مشابه علایم مرتبط به استئوارتریت به کار می‎رود.
در گذشته روماتیسم و ارتریت هر دو برای توصیف طیفی از علایم مثل درد و التهاب مفصل به کار می‎رفتند.
در این مقاله به شکل دقیق معنی اصطلاحات "ارتریت" و "روماتیسم" توضیح داده می‌شود و اینکه اصطلاحات دوران مدرن چگونه این دو اختلال متفاوت را توضیح می‎دهند: استئوارتریت و ارتریت روماتوئید.
به طور خلاصه می‎توان گفت:
متخصصان مراقبت‎های پزشکی دیگر از لغت "روماتیسم" استفاده نمی‎کنند، اما این کلمه در تداول عام باقی مانده است، و هیچ تفاوت واقعی بین روماتیسم و ارتریت وجود ندارد.
ارتریت روماتوئید نوعی بیماری خودایمنی است (که در آن بدن به سلول‎های خود حمله می‎کند)
علایم ارتریت روماتوئید و استئوارتریت اغلب همپوشانی دارند، اما برخی تفاوت‎های بنیادی در بین آنها هستند و این دو بیماری درمان‎های مختلفی دارند.


[در این مقاله:]
• روماتیسم و ارتریت
• کاربرد "روماتیسم"
• ارتریت
• استئوارتریت چیست؟
• ارتریت روماتوئید چیست؟
• ارتریت روماتوئید و استئوارتریت


روماتیسم و ارتریت
هیچ تفاوت اساسی بین روماتیسم و ارتریت وجود ندارد. مهم‌ترین تفاوت این است که روماتیسم دیگر اصطلاح مرجح محسوب نمی‎شود.

کاربرد "روماتیسم"
روماتیسم هنوز در فرهنگ‎های لغت وجود داشته و به تعدادی از اختلالات عضلانی و مفصلی اشاره دارد.
به هر حال پزشکان دیگر از این اصطلاح استفاده نمی‎کنند. "فرهنگ لغت پزشکی بلاک" روماتیسم را "یک اصطلاح پزشکی منسوخ شده که دیگر معنی تعریف شده‌ای ندارد" نامیده است.
لغاتی شبیه به روماتیسم کماکان توسط پزشکان به کار می‎رود؛ برای مثال، روماتوئید و روماتولوژی. نشریه مطرح "ارتریت و روماتولوژی" مرجعی برای پزشکان در این عرصه محسوب می‎شود. روماتولوژیست‎ها پزشکان متخصص مدیریت بیماری‎های مفاصل و بافت‎های متصل هستند.
آنجا که افراد غیر پزشک کلمه "ارتریت" را استفاده می‎کنند، گاهی اوقات به استئوارتریت اشاره دارند، و وقتی کلمه "روماتیسم" را به کار می‎برند اغلب اوقات این کلمه را به معنی ارتریت روماتوئید استفاده می‎کنند.
بهترین کار آن است که ترمینولوژی مدرن دقیق به کار رود، و در این صورت جایی برای گیج شدن وجود نخواهد داشت.

ارتریت
ارتریت در متون به معنی "التهاب مفصل" است، اما این لغت به شکل اصطلاحی کلی برای تشریح خانواده پیچیده اختلالات اسکلتی عضلانی که شامل بیش از 100 بیماری یا اختلال مختلف است به کار می‎رود.
"بنیاد ارتریت" یک سازمان غیر انتفاعی در ایالات متحد آمریکا، تخمین می‎زند که در حال حاضر 53 میلیون آمریکایی در شرایط ابتلاء به ارتریت به زندگی خود ادامه می‎دهند.
اگرچه تصویری که در هنگام بحث در مورد ارتریت در ذهن شکل می‎گیرد مربوط به افراد بزرگسال سالمند است، ارتریت می‎تواند مردم را در هر سنی مبتلاء کند. در واقع دو سوم موارد ارتریت در بزرگسالان سنین زیر 65 دیده می‎شود، و در سطح ایالات متحد آمریکا 300.000 کودک به ارتریت مبتلاء هستند.
دو شکل بیشتر شایع ارتریت شامل استئوارتریت و ارتریت روماتوئید است.

استئوارتریت چیست؟
استئوارتریت یکی از شایع‎ترین اشکال ارتریت است. این بیماری بر اثر فرسایش و پارگی مفاصل ایجاد می‎شود. علایم بیماری معمولاً به تدریج گسترش می‎یابند و شامل موارد زیرند:
• رنجور یا خشک شدن مفاصل
• گرفتگی پس از استراحت که با حرکت کردن بیمار بهبود می‎یابد
• دردی که پس از فعالیت جسمانی یا در زمان‌های منتهی به انتهای روز تشدید می‎شود
غضروف‌ها از مفاصل محافظت کرده و زیرسازی لازم برای آنها را ایجاد می‎کنند و مانع از آن می‎شوند که استخوان‎ها بر روی یکدیگر ساییده شوند. در استئو ارتریت این غضروف‌ها آسیب می‎بینند و از دست می‎روند، که این شرایط باعث می‎شود تا استخوان‌ها در تماس دردناک با یکدیگر قرار گیرند.
این وضعیت ممکن است به سادگی ناشی از کاربرد بیش از حد یک مفصل مشخص باشد، که در این حالت استئوارتریت اولیه شناخته می‎شود. در موارد دیگر استئوارتریت ممکن است به علت یک اختلال پزشکی مثل چاقی ایجاد شود. در این موارد به آن زیر عنوان استئوارتریت ثانویه اشاره می‎شود. به هر حال، در برخی مواقع علت استئوارتریت را نمی‎توان تشخیص داد.

ارتریت روماتوئید چیست؟
ارتریت روماتوئید شکل دیگری از ارتریت است. ارتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است، که این بدان معنی است که بدن به اشتباه بافت‎های خودی را بیگانه تشخیص داده و به آنها حمله می‎کند.
در ارتریت روماتوئید سیستم ایمنی به مفاصل و دیگر قسمت‌های بدن هجوم برده علایمی ایجاد می‎کند که اغلب شامل درد، خستگی مفرط، و گرما، ورم و مفاصل دارای نمای ملتهب است.

ارتریت روماتوئید و استئوارتریت
استئوارتریت و ارتریت روماتوئید اختلالات یا بیماری‌های متفاوتی هستند.
استئوارتریت بر اثر فرسایش و پارگی مفصل ایجاد می‎شود؛ ارتریت روماتوئید به علت ایجاد یک پاسخ ایمنی نامناسب شکل می‎گیرد.
در عین حال تفاوت‎هایی در حیطه نحوه بروز بیماری در شخص مطرح است.
در زیر به مواردی از تفاوت میان دو بیماری مزبور اشاره شده است:
• ارتریت روماتوئید بیشتر احتمال دارد که مفاصل انگشتان میانی و مفاصلی را که انگشتان را به دست متصل می‎کنند، درگیر نماید.
• استئوارتریت بیشتر محتمل است که به مفصل پایه انگشت شست آسیب بزند و نیز به آن مفاصلی که در انتهای انگشت قرار دارند.
• ارتریت روماتوئید گرایشی به بروز به شکل متقارن دارد، به عبارت دیگر اگر زانوی چپ درگیر این بیماری شود این اتفاق به تدریج دچار زانوی راست نیز خواهد شد.
• استئوارتریت لزوماً متقارن نیست.
هم در استئوارتریت و هم در ارتریت روماتوئید مفاصل در هنگام صبح خشک و دردناک می‎شوند. در مورد استئوارتریت این وضعیت در حدود 20 دقیقه طول می‎کشد، اما در مورد ارتریت روماتوئید خشکی و درد مفاصل ممکن است بیش از 45 دقیقه ادامه داشته باشد.
این موضوع ارزش یاددآوری دارد که احتمال ابتلاء به هر دو بیماری به صورت همزمان مطرح است. برای مثال شخص ممکن است در زانوی خود دچار ارتریت روماتوئید باشد و همزمان استخوان‌های ستون فقرات وی به استئوارتریت مبتلاء شوند.
استئوارتریت سبب ایجاد ارتریت روماتوئید نمی‎شود اما ارتریت روماتوئید می‎تواند از طریق آسیب زدن به مفصل باعث ایجاد استئوارتریت ثانویه شود./


• مارکوس مک‎گیل، دکتر دانیل مورل
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Medical News Today
Arthritis and rheumatism: What's the difference?
Last updated Mon 17 July 2017
By Markus MacGill
Reviewed by Daniel Murrell, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مروری بر انواع شایع آلرژی

آیا سل نوعی بیماری خودایمنی است؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.