دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کرپیتوس یا سر و صدای مفاصل چه علتی دارد و آیا نشانه بیماری است؟

کرپیتوس، سر و صدای مفاصل، استئوپات،   مایع سینوویال، لیز کننده طبیعی درون مفصل ، تاندون، استئوارتریت

هر صدایی که در طول یک دوره طولانی از مفصل به گوش برسد یا سبب درد شود، موضوعی است که باید از سوی پزشک بررسی گردد

مقالات روماتیسم / روماتولوژی

• مناقشه علمی در مورد سر و صدای مفاصل
• چه زمانی باید نگران سر و صدای مفصل شد؟


مفاصل انواع مختلف سر و صدا ایجاد می‌کنند. اصطلاح تکنیکی مربوط به این سر و صداها "کرِپیتوس" از ریشه لاتین "تق تق کردن" می‌آید. مردم در تمامی سنین ممکن است دچار کرپیتوس شوند اگرچه کرپیتوس با افزایش سن بیشتر می‌شود. در هر حال، چه چیزی عامل کرپیتوس است؟
شکل‌گیری حباب‌های هوا در فضای مفصلی شایع‌ترین علت سر و صدای شبه ترکیدن است که از مفصل به گوش می‌رسد. این صدا در مفاصلی ایجاد می‌شود که در آنها یک لایه مایع دو استخوان را از یکدیگر جدا می‌کند. مفاصل ممکن است بر اثر حرکات طبیعی هر روزه یا عامدانه، مثل موردی که شخص زیر دست یک استئوپات یا متخصص استخوان قرار می‌گیرد، با اعمال نیرو از هم جدا شوند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد فشار اندک درون فضای مفصلی باعث می‌شود تا گازهای داخل مایع سینوویال (که یک لیز کننده طبیعی درون مفصل است) یک حفره گازی ایجاد کنند که شامل اکسیژن، نیتروژن و دی‌اکسید کربن است.
سر و صداهای ایجاد شده در این وضعیت می‌تواند هشدار دهنده باشد به ویژه اگر شخص به ندرت دچار آنها شود، اما این صداها به ندرت نشانه وجود مشکلی در بدن محسوب می‌شوند.

مناقشه علمی در مورد سر و صدای مفاصل
به شکل تاریخی بحث و جدل بسیاری در مورد اینکه چگونه این حباب هوا سبب ایجاد صدای شبه ترکیدن می‌شود وجود داشته است. یک مطالعه انجام شده به سال 1947 میلادی نخستین مورد تلاش آناتومیست‌ها برای فهم علت این موضوع بود. آنان به این جمع‌بندی رسیدند که حباب‌های مورد بحث پس از تولید صدای شبیه به ترک خوردگی ایجاد می‌شود. اما مطالعه بعدی مدعی شد که این صدا در واقع نتیجه ترکیدن حباب مورد اشاره است.
این مناقشه علمی بحث و جدل بیشتری ایجاد کرد و برطرف نشد تا اینکه یک مطالعه تصویربرداری پزشکی از فضای مفصلی در زمان واقعی در سال 2015 اثبات کرد که این شکل‌گیری حباب مورد بحث است که باعث ایجاد صدا می‌شود. در مرحله بعد مدتی طول می‌کشد تا گازها از حالت انباشت خارج شوند که این دلیل آن است که چرا مردم نمی‌توانند بلافاصله صدای زانوها یا بند انگشت خود را مجدداً درآورند.
مردم دچار هیپرموبیلیتی مفصل، که توانایی حرکت دادن مفاصل به خارج از محدوده نرمال حرکتی است، اغلب کرپیتوس را تجربه می‌کنند. دلیلش آن است که مفاصل این افراد می‌توانند به آسانی کشش بیشتری یافته امکان شکل‌گیری حفره هوا را ایجاد کنند. هیپرموبیلیتی مفصل (که موردی متفاوت از سندرم هیپرموبیلیتی مفصل است) بسیار شایع بوده و مبتلابه 10 تا 20 درصد کل مردم است. هیپرموبیلیتی وراثتی است که این دلیل آن است که چرا سر و صدا دادن مفصل می‌تواند در نسل‌های مختلف خانواده ادامه یابد.
احتمالاً شما در دوره بچگی شنیده‌اید که اگر مفاصل خود را "بترکانید" یا صدا دهید خودتان را دچار ارتریت خواهید کرد. چندین مطالعه نشان داده‌اند که این موضوع صحت ندارد. یک پژوهشگر به حدی در این مورد مُصر بوده که به مدت 60 سال شکاندن بند انگشت خود را ادامه داد. تصویربرداری‌های بعدی نشان دادند که دست مورد بحث هیچ نشانه‌ای از بیماری مفصلی در خود ندارد.
برخی از اوقات یک علت آناتومیک برای این سر و صدا وجود دارد. این اتفاق زمانی رخ می‌هد که تاندون‌ها (ساختارهای بافتی که عضلات را به استخوان‌ها متصل نگه می‌دارند) روی پیش‌آمدگی‌های استخوان می‌لغزند و سپس به سرعت سر جای خود برمی‌گردند. این صدا عموماً در زانو و هنگامی که شخص از حالت نشسته به حالت ایستاده درمی‌آید یا هنگام بالا رفتن از پله‌ها شنیده می‌شود زیرا تاندون‌های متقاطع زانو روی مفصل حرکت می‌کنند. این وضعیت به شکل روزافزون با بالا رفتن سن بروز می‌کند زیرا با افزایش سن عضلات ما انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و از نظر اندازه و قدرت دچار افت می‌شوند. همزمان تغییراتی در تاندون‌ها ایجاد می‌شود، که باعث خشک‌تر شدن آنها می‌گردد. این تغییرات باعث تقویت سر و صداهای ایجاد شده می‌گردد زیرا بافت‌های مورد اشاره در تماس با استخوان قرار می‌گیرند. این صداها بیشتر مواقع فاقد درد هستند و علتی برای نگرانی به شمار نمی‌روند.

چه زمانی باید نگران سر و صدای مفصل شد
در فضاهای مفصلی سطح استخوان‌های مماس بر یکدیگر با یک لایه غضروف پوشانده می‌شوند. غضروف به عنوان عامل تلطیف کننده فعل و انفعال بین دو استخوان عمل می‌کند. اما در بیماری‌های مفصلی مثل استئوارتریت، غضروف مضمحل می‌شود. در این وضعیت استخوان‌ها بدون وجود لایه حائل غضروف مستقیماً با یکدیگر در تماس قرار می‌گیرند، که نتیجه آن ناراحتی، درد، حالت سنگ‌سابی و سر و صدا است. در سطح جهان استئوارتریت یا ارتریت استخوان مبتلابه 50 درصد مردم سنین بالای 65 سال است. درد ناشی از استئوارتریت را می‌توان با استفاده از درمان‌های مختلف مدیریت کرد و نیاز به تحقیق دارد.
سر و صدای مفصل پدیده‌ای شایع است. در بیشتر موارد یک علت فیزیولوژیک برای این مفاصل دچار سر و صدا مطرح است تا یک علت پاتولوژیک. اگر مورد چنین باشد این سر و صدا علتی برای نگرانی محسوب نمی‌شوند. در واقع، نشان داده شده است که آنتلوپ‌ها [بُزهای کوهی] زانوهای خود را عمداً صدا می‌دهند تا دلاوری و بیباکی و آمادگی خود را برای نبرد ابراز کنند. اما هر صدایی که در طول یک دوره طولانی از مفصل به گوش برسد یا سبب درد شود، موضوعی است که باید از سوی پزشک بررسی گردد./


• دکتر ربکا شپهرد، آدام تایلور
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
theconversation.com
What makes joints pop and crack and is it a sign of disease?
by Rebecca Shepherd And Adam Taylor
MARCH 12, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‌‎شود

حشیش، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.