دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سردرد پریود می‌تواند شدید باشد و در زندگی روزانه زنان اختلال ایجاد کند

بسیاری از زنان در زمان حول و حوش پریود دچار سردرد می‌شوند. سردرد پریود می‌تواند شدید باشد و در زندگی روزانه زنان اختلال ایجاد کند. سردرد پریود می‌تواند خفیف بوده و با علایمی مثل تحریک‌پذیری و حساس شدن پستان‌ها همراه شود. در این مورد زنان ممکن است در حال تجربه کردن علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باشد. همچنین خونریزی قاعدگی می‌تواند محرک حملات میگرن در زنان مبتلاء به این بیماری شود. سردرد میگرنی قاعدگی ممکن است پیش از پریود، در طول آن و پس از پریود بروز کند. سردرد ممکن است بر اثر اُفت میزان هورمون استروژن بدن در طول پریود بروز کند.

ترشح واژن به شکل منظم یک نشانه سلامت سیستم تولید مثل زنان است

ترشح بیش از حد واژن ممکن است بر اثر برانگیختگی جنسی، تخمک‌گذاری، یا عفونت ایجاد شود. ترشحات نرمال واژن دارای طیف رنگی شفاف یا شیری تا سفید هستند. قوام ترشح واژن نیز از باریک و آبکی تا متراکم و چسبناک متفاوت است. در کل، ترشحات سالم واژن باید نسبتاً فاقد بو باشند. در صورت مواجه شدن با هر گونه علامت عفونت زنان باید به پزشک مراجعه کنند. برخی علایم در این مورد عبارتند از: ترشحات واژن به رنگ‌های زرد، سبز، یا خاکستری، ترشح واژن دارای بوی بد، ترشحاتی که به نظر شبیه پنیر خامه‌ای هستند، خارش یا سوزش اطراف ناحیه تناسلی

درد واژن می‌تواند یک علامت عفونت یا آسیب‌دیدگی موقتی یا یک علامت مزمن بدون هر علت شناخته شده باشد

درد واژن می‌تواند یک علامت عفونت یا آسیب‌دیدگی موقتی یا یک علامت مزمن بدون هر علت شناخته شده باشد. درد واژن مداوم بدون علت آشکار ولودینیا نامیده می‌شود. ولوودینیا در اختلالات زنان شایع بوده و مبتلابه 16 درصد زنان در ایالات متحد آمریکا است. ترس یا خجلت ممکن است مانع از مراجعه زنان برای درمان برای درد واژن شود. برخی زنان که در جستجوی درمان بوده‌اند خبر از این می‌دهند که پزشکان به سرعت در مورد علایم مبتلابه آنان دچار اشتباه می‌شوند.

پاپیلوماتوز وستیبولار بیماری نیست، نیاز به درمان پزشکی ندارد و مُسری نیز نیست

پاپیلوماتوز وستیبولار به برآمدگی‌ها یا پاپول‌های ریز، بدون درد و به رنگ پوست اشاره دارد که روی مادگی یا فرج زنان ظاهر می‌شوند. مادگی یا والوا قسمتی از ناحیه تناسلی زنانه است که در قسمت بیرونی بدن زنان جایگیر شده است. برآمدگی‌های مورد بحث ممکن است گرد یا کشیده باشند. در گذشته پزشکان فکر می‌کردند که ارتباطی بین پاپیلوماتوز وستیبولار و عفونت پاپیلوماویروس انسانی (HPV) وجود دارد اما تحقیقات انجام شده این نظریه را بی‌اعتبار کرده‌اند. متخصصان اکنون می‌داننجنسید که پاپیلوماتوز وستیبولار یک متغیر کالبدی طبیعی است، به این معنی که صرفاً به نمای ظاهری مادگی بستگی دارد. پاپیلوماتوز وستیبولار نه خطرناک است و نه نوعی عفونت واگیردار جنسی است.

اندازه پستان را مقدار بافت چربی موجود در آن تعیین می‌کند

در سراسر دوران زندگی و مخصوصاً در دوره بارداری و شیردهی اندازه و شکل پستان‌های زنان ممکن است تغییر کند. اندازه پستان را مقدار بافت چربی موجود در آن تعیین می‌کند. تولید شیر باعث متراکم‌تر شدن بافت پستان می‌شود. پس از شیردهی، هم بافت چربی و هم بافت همبند در پستان‌ها ممکن است دچار تغییر شوند. پستان زنان ممکن است به اندازه دوره پیش از شیردهی از پستان برگردد یا برنگردد. پستان برخی زنان بزرگ شده و به همین شکل باقی می‌ماند و پستان زنان دیگر کوچک می‌شود. اما شل شدن و حالت افتادگی یا پُر باقی ماندن پستان در کنار شیر دادن از پستان می‌تواند به ژنتیک، وزن‌گیری در طول بارداری و سن زن مرتبط باشد.

کیست نبوتین نشانه سرطان سرویکال محسوب نمی‌شود

کیست‌های نِبوتیَن [کیست‌ نابوتین، کیست‌ نابوتیان] برآمدگی‌های خوش‌خیم روی سرویکس (دهانه یا گردن رحم) هستند. این کیست‌ها پر از مخاطی به رنگ زرد شفاف یا کهربایی رنگند. زنان ممکن است بیش از یک مورد از این کیست‌ها داشته باشند. احتمال آن وجود دارد که زنان پس از زایمان یا بعد از یائسگی دچار کیست نبوتین شوند. این کیست‌ها نرمال هستند و به طور معمول باعث ایجاد هیچ علامتی نمی‌شوند. کیست نبوتین نشانه سرطان سرویکال [سرطان گردن رحم] محسوب نمی‌شود.

بیشتر زنان نشانه‌های اندکی از نارسایی پیشرس تخمدان دارند

نارسایی پیشرس تخمدان [نارسایی زودرس تخمدان] - که به نام عدم کفایت اولیه تخمدان نیز شناخته می‌شود - از دست رفتن عملکرد نرمال تخمدان‌های زنان پیش از سن 40 سالگی است. اگر تخمدان‌ها دچار نارسایی شوند دیگر مقادیر نرمال هورمون استروژن را برای رهش منظم تخمک تولید نمی‌کنند. ناباروری یکی از تبعات شایع این وضعیت است. نارسایی پیشرس تخمدان گاهی از اوقات به عنوان یائسگی زودرس شناخته می‌شود اما این دو اختلال یکی نیستند. زنان دچار نارسایی پیشرس تخمدان ممکن است تا سال‌ها پریود نامنظم یا پریودهای گهگاهی داشته باشند و حتی احتمال باردار شدن آنان وجود دارد. زنان مبتلاء به یائسگی زودرس دیگر پریود ندارند و نمی‌توانند باردار شوند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.