دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

واژن "تنگ" ممکن است نشانه ابتلاء به یک مشکل زیربنایی باشد به ویژه اگر زن در طول دخول دچار ناراحتی و درد شود

وقتی صحبت از واژن باشد، کوهی از افسانه و درک غلط در مورد آن وجود دارد. برای مثال، بعضی مردم معتقدند که واژن می‎تواند انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهد و برای همیشه سُست و گشاد شود. اما این اعتقاد در عمل درست نیست. واژن انعطاف‌پذیر است و این بدان معنی است که واژن می‌تواند متسع شده چیزهایی مثل آلت تناسلی مردانه را در خود جای دهد یا از آن بچه خارج شود. اما برای واژن برگشتن به حالت گذشته زمان زیادی طول نمی‌کشد. واژن ممکن است بر اثر پا به سن گذاشتن یا زایمان کمی شل شود اما در مجموع عضلات آن مثل آکاردیون یا نوار لاستیکی منبسط و منقبض می‌شوند.

لکه‌بینی پیش از پریود عموماً بی‌ضرر است و همیشه علت آشکاری برای آن نمی‌توان یافت

لکه‌بینی پیش از پریود عموماً بی‌ضرر است و همیشه علت آشکاری برای آن نمی‌توان یافت. به هر حال، لکه‌بینی برخی از اوقات یک نشانه اولیه بارداری یا علامتی از تغییرات هورمونی در بدن است. لکه‌بینی خونریزی سبک و نامنظم از واژن است که قابل توجه بوده اما به قدر کافی زیاد نیست که باعث خیس شدن نوار بهداشتی شود. لکه‌بینی به طور معمول رنگ قهوه‌ای یا قرمز تیره دارد، و معمولاً بیش از یک تا دو روز ادامه پیدا نمی‌کند. علل لکه‌بینی می‌تواند شامل نوسانات هورمونی، آغاز استفاده از قرص کنترل بارداری و پیش‌یائسگی باشد.

امکان تشخیص کیست شکلاتی بر مبنای صرف علایم وجود ندارد.

کیست شکلاتی، کیست تخمدان پر شده با خون کهنه است. این کیست‌ها، که پزشکان آنها را اندومتریوما می‌نامند، سرطانی نیستند، با وجود این معمولاً به این معنی‌اند که بیماری اندومتریوز در شخص مبتلاء به آن اندازه جدی هست که باعث بروز عوارض برای باروری شود. در حدود 20 تا 40 درصد زنان مبتلاء به اندومتریوز دچار کیست شکلاتی می‌شوند. اندومتریوز سبب ایجاد کیست شکلاتی می‌شود. بافت اندومتریوز رحم را می‌پوشاند و باعث می‌شود تا این بافت در خارج از محدوده رحم نیز رشد کند. بافت اندومتریوز می‌تواند به تخمدان‌ها، لوله‌های تخم‌بر (لوله‌های فالوپ)، و دستگاه‌های مجاور مثل مثانه متصل شود. این اختلال می‌تواند به پریودهای دردناک سنگین منجر شده و نیز به دستگاه‌های تحت تأثیر قرار گرفته آسیب برساند.

اگرچه بسیاری از مردم این وضعیت را با شیردهی از پستان مرتبط می‎کنند، زنان غیر شیرده نیز ممکن است به عفونت پستان مبتلاء شوند.

اگرچه بسیاری از مردم این وضعیت را با شیردهی از پستان مرتبط می‎کنند، زنان غیر شیرده نیز ممکن است به عفونت پستان مبتلاء شوند. در برخی موارد فرد دچار عفونت پستان ممکن است متوجه وجود یک ضایعه عفونی روی سطح پستان خود شود. در موارد دیگر درد عمقی پستان ممکن است نشان دهنده وجود عفونت در پستان باشد. علایم عفونت پستان می‎تواند شامل موارد زیر باشد: پستان در لمس داغ احساس می‎شود، نوک پستان ترک خورده یا آسیب دیده است، تب، علایم شبه آنفولانزا شامل دردهای جسمانی و احساس خستگی، تهوع، احساس درد در پستان، بروز رگه‎های قرمز رنگ روی پستان، بروز زخم‌هایی که التیام پیدا نمی‎کنند.

زنان می‌توانند انواع چند بار مصرف فنجان قاعدگی را 6 تا 12 ساعت پیش از اینکه نیاز به خارج کردن و شستشو داشته باشد

در حالی که فنجان قاعدگی از سال‌ها پیش در دسترس بوده ‌فقط اخیراً حالت عامه‌پسند یافته است. فنجان قاعدگی یک فنجان کوچک زنگوله شکل است که زنان آن را برای جمع‌آوری خون قاعدگی در طول پریود به داخل واژن خود فرو می‌برند. فنجان قاعدگی از سیلیکون گرید طبی، لاستیک، یا پلاستیک ساخته شده و به طور معمول قابلیت استفاده مجدد دارد. زنان به سادگی فنجان را خالی کرده، آن را با آب و صابون می‌شویند و دوباره در واژن فرو می‌برند. برخی برندها یک بار مصرفند، بنابراین زنان می‌توانند پس از هر بار استفاده آنها را دور بیندازند.

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) درد یک طرفه زیر شکم همراه با تخمک‎گذاری است.

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) درد یک طرفه زیر شکم همراه با تخمک‎گذاری است. میتلشمرز معادلی آلمانی برای "درد میانه" در نیمه راه چرخه عادت ماهانه - حدود 14 روز پیش از دور بعدی پریود عادت ماهانه بروز می‎کند. در اغلب موارد میتلشمرز نیاز به مراقبت پزشکی ندارد. برای ناراحتی‌های کوچک ناشی از میتلشمرز داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای و مداواهای خانگی اغلب اوقات مؤثر هستند. اگر درد میتلشمرز برای زنی مشکل‎ساز باشد پزشک ممکن است یک داروی کنترل بارداری خوراکی را برای متوقف کردن تخمک‌گذاری و پیشگیری از درد میانه چرخه عادت ماهانه تجویز کند.

علل دقیق بروز فیبروادنوم پستان مشخص نیست. هورمون‌هایی مثل استروژن ممکن است نقشی در رشد و توسعه این تومورها داشته باشند. مصرف قرص‌های کنترل بارداری در سنین زیر 20 سالگی نیز با افزایش ریسک ایجاد فیبروادنوم پستان مرتبط شده است.

یافتن توده‎ای در پستان ممکن است تجربه‌ای هراس‎آور باشد، اما تمامی توده‎ها و تومورها سرطانی نیستند. یکی از انواع تومورهای خوش‌خیم (غیر سرطانی) فایبروادنوما [فیبروادنوم] نام دارد. اگرچه فیبروادنوم پستان تهدیدی برای زندگی محسوب نمی‎شود، با وجود بر این نیاز به درمان دارد. فیبروادنوم پستان یک تومور غیر سرطانزا در پستان است که عموماً در زنان سنین زیر 30 سال دیده می‎شود. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی بنیاد جراحان پستان"، تقریباً ده درصد زنان در ایالات متحد آمریکا با تشخیص ابتلاء به فیبروادنوم پستان مواجه می‎شوند. علل دقیق بروز فیبروادنوم پستان مشخص نیست. هورمون‌هایی مثل استروژن ممکن است نقشی در رشد و توسعه این تومورها داشته باشند. مصرف قرص‌های کنترل بارداری در سنین زیر 20 سالگی نیز با افزایش ریسک ایجاد فیبروادنوم پستان مرتبط شده است.

مقالات دیگر...