دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پلی‌هیدرامنیوس یا هیدارمنیوس به مقدار بیش از حد مایع آمنیوتیک در اطراف جنین داخل رحم اشاره دارد

پلی‌هیدرامنیوس یا هیدارمنیوس به مقدار بیش از حد مایع آمنیوتیک در اطراف جنین داخل رحم اشاره دارد. زنان زمانی دچار پلی‌هیدرامنیوس می‌شوند که مقادیر بیش از حد مایع آمنیوتیک جنین را در محیط رحم احاطه می‌کند. این مایع اضافی می‌تواند خطر عوارض در طول بارداری و وضع حمل را تا حدودی افزایش دهد. در نتیجه، پزشکان معمولاً مقادیر مایع را تا زمان آمادگی زنان برای زایمان پایش می‌کنند. مقدار مایع آمنیوتیک در رحم به شکل پایدار تا حدود 1 کوارت [در حدود 1 لیتر] در هفته تا هفته 36 بارداری افزایش پیدا می‌کند. پس از این زمان مقدار مایع مزبور گرایشی به کاهش از خود نشان می‌دهد.

درمان سندرم شیهان مستلزم درمان جایگزینی هورمون مادام‎العمر است

سندرم شیهان اختلالی است که زنانی دچار آن می‌شوند که مقدار مهلکی از خون خود را در طول زایمان از دست داده باشند، یا در طول زایمان یا پس از آن دچار افت شدید فشار خون شده باشند، که این می‎تواند سبب محرومیت بدن از اکسیژن شود. در سندرم شیهان فقدان اکسیژن می‌تواند به غده هیپوفیز آسیب برساند. سندرم شیهان باعث می‌شود تا غده هیپوفیز نتواند هورمون‌های هیپوفیزی کافی تولید کند. سندرم شیهان که در عین حال هیپوپیتوایتاریسم پس از زایمان نامیده می‌شود در کشورهای صنعتی نادر است که علت این ندرت به میزان زیادی نتیجه مراقبت‌های زنان و زایمان است.

درمان کیست بارتولین به اندازه کیست، میزان دردناک بودن آن و نیز عفونی بودنش بستگی دارد

غدد بارتولین غددی هستند که در هر سمت دهانه واژن قرار دارند. این غدد مایعی ترشح می‌کنند که به لیز شدن واژن کمک می‌کند. برخی از اوقات دهانه این غدد مسدود می‌شود که این باعث می‌گردد تا مایع در غده مزبور انباشته شود. نتیجه این وضعیت ورم نسبتاً فاقد دردی است که کیست بارتولین نامیده می‌شود. اگر مایع درون کیست عفونی شود، زن دچار مجموعه‌ای از چرک می‌شود که با بافت ملتهب احاطه شده است (آبسه). آبسه یا کیست بارتولین شایع است. درمان کیست بارتولین به اندازه کیست، میزان دردناک بودن آن و نیز عفونی بودنش بستگی دارد. برخی از اوقات درمان خانگی تمام آن چیزی است که زن مبتلاء نیاز دارد. در موارد دیگر تخلیه کیست بارتولین از طریق جراحی ضروری است.

لکه‌بینی پیش از پریود عموماً بی‌ضرر است و همیشه علت آشکاری برای آن نمی‌توان یافت

لکه‌بینی پیش از پریود عموماً بی‌ضرر است و همیشه علت آشکاری برای آن نمی‌توان یافت. به هر حال، لکه‌بینی برخی از اوقات یک نشانه اولیه بارداری یا علامتی از تغییرات هورمونی در بدن است. لکه‌بینی خونریزی سبک و نامنظم از واژن است که قابل توجه بوده اما به قدر کافی زیاد نیست که باعث خیس شدن نوار بهداشتی شود. لکه‌بینی به طور معمول رنگ قهوه‌ای یا قرمز تیره دارد، و معمولاً بیش از یک تا دو روز ادامه پیدا نمی‌کند. علل لکه‌بینی می‌تواند شامل نوسانات هورمونی، آغاز استفاده از قرص کنترل بارداری و پیش‌یائسگی باشد.

زنان ممکن است متوجه وجود انواع مختلف بو مثل بوی فلز، بوی فاسد شدن، یا بوی ماهی در خون پریود خود شوند

برخی زنان ممکن است متوجه وجود انواع مختلف بو مثل بوی فلز، بوی فاسد شدن، یا بوی ماهی در خون پریود خود شوند. بعضی از این بوها نرمال هستند در حالی که بقیه آنها نشانه وجود یک مشکل به شمار می‌روند. چند عامل مختلف مثل pH یا اسیدیته واژن و وجود باکتری می‌توانند بر بوی خون عادت ماهانه تأثیر بگذارند. برخی بوها مثل بوی ماهی یا بوی چیز در حال فساد غیر معمول است و زنانی که دچار آنها می‌شوند باید برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنند. زنان همچنین باید در خارج دوره پریود هم مراقب ترشحات واژن خود باشند.

واژن "تنگ" ممکن است نشانه ابتلاء به یک مشکل زیربنایی باشد به ویژه اگر زن در طول دخول دچار ناراحتی و درد شود

وقتی صحبت از واژن باشد، کوهی از افسانه و درک غلط در مورد آن وجود دارد. برای مثال، بعضی مردم معتقدند که واژن می‎تواند انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهد و برای همیشه سُست و گشاد شود. اما این اعتقاد در عمل درست نیست. واژن انعطاف‌پذیر است و این بدان معنی است که واژن می‌تواند متسع شده چیزهایی مثل آلت تناسلی مردانه را در خود جای دهد یا از آن بچه خارج شود. اما برای واژن برگشتن به حالت گذشته زمان زیادی طول نمی‌کشد. واژن ممکن است بر اثر پا به سن گذاشتن یا زایمان کمی شل شود اما در مجموع عضلات آن مثل آکاردیون یا نوار لاستیکی منبسط و منقبض می‌شوند.

زنان می‌توانند انواع چند بار مصرف فنجان قاعدگی را 6 تا 12 ساعت پیش از اینکه نیاز به خارج کردن و شستشو داشته باشد

در حالی که فنجان قاعدگی از سال‌ها پیش در دسترس بوده ‌فقط اخیراً حالت عامه‌پسند یافته است. فنجان قاعدگی یک فنجان کوچک زنگوله شکل است که زنان آن را برای جمع‌آوری خون قاعدگی در طول پریود به داخل واژن خود فرو می‌برند. فنجان قاعدگی از سیلیکون گرید طبی، لاستیک، یا پلاستیک ساخته شده و به طور معمول قابلیت استفاده مجدد دارد. زنان به سادگی فنجان را خالی کرده، آن را با آب و صابون می‌شویند و دوباره در واژن فرو می‌برند. برخی برندها یک بار مصرفند، بنابراین زنان می‌توانند پس از هر بار استفاده آنها را دور بیندازند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.