دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) درد یک طرفه زیر شکم همراه با تخمک‎گذاری است.

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) درد یک طرفه زیر شکم همراه با تخمک‎گذاری است. میتلشمرز معادلی آلمانی برای "درد میانه" در نیمه راه چرخه عادت ماهانه - حدود 14 روز پیش از دور بعدی پریود عادت ماهانه بروز می‎کند. در اغلب موارد میتلشمرز نیاز به مراقبت پزشکی ندارد. برای ناراحتی‌های کوچک ناشی از میتلشمرز داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای و مداواهای خانگی اغلب اوقات مؤثر هستند. اگر درد میتلشمرز برای زنی مشکل‎ساز باشد پزشک ممکن است یک داروی کنترل بارداری خوراکی را برای متوقف کردن تخمک‌گذاری و پیشگیری از درد میانه چرخه عادت ماهانه تجویز کند.

اگرچه بسیاری از مردم این وضعیت را با شیردهی از پستان مرتبط می‎کنند، زنان غیر شیرده نیز ممکن است به عفونت پستان مبتلاء شوند.

اگرچه بسیاری از مردم این وضعیت را با شیردهی از پستان مرتبط می‎کنند، زنان غیر شیرده نیز ممکن است به عفونت پستان مبتلاء شوند. در برخی موارد فرد دچار عفونت پستان ممکن است متوجه وجود یک ضایعه عفونی روی سطح پستان خود شود. در موارد دیگر درد عمقی پستان ممکن است نشان دهنده وجود عفونت در پستان باشد. علایم عفونت پستان می‎تواند شامل موارد زیر باشد: پستان در لمس داغ احساس می‎شود، نوک پستان ترک خورده یا آسیب دیده است، تب، علایم شبه آنفولانزا شامل دردهای جسمانی و احساس خستگی، تهوع، احساس درد در پستان، بروز رگه‎های قرمز رنگ روی پستان، بروز زخم‌هایی که التیام پیدا نمی‎کنند.

برای سال‌های متمادی دانشمندان فکر می‎کردند، زنانی که در طول سکس دچار انزال می‎شوند با مشکل بی‎اختیاری ادراری مواجه هستند.

برای سال‌های متمادی دانشمندان فکر می‎کردند، زنانی که در طول سکس دچار انزال می‎شوند با مشکل بی‎اختیاری ادراری مواجه هستند. تحقیقات بعدی این ایده را بی‎اعتبار و وجود انزال زنان را تأیید کردند. انزال زنان هنگامی مطرح می‎شود که مجرای ادرار در زنان مایعی را در کوران سکس ترشح می‎کند. این اتفاق ممکن است هنگامی بیفتد که زن از نظر جنسی برانگیخته شده باشد اما ضرورتاً ارتباطی با رسیدن به ارگاسم ندارد. دانشمندان درک کاملی در مورد انزال زنان ندارند و تحقیقات مربوط به چگونگی عملکرد و منظور از انزال زنان محدود است. انزال زنان پدیده‌ای کاملاً نرمال است اگرچه محققان در مورد تعداد افراد تجربه کننده این اتفاق هم‌نظر نیستند. 

زنان پس از سقط ناخواسته جنین یا پس از زایمان به ویژه به دنبال وضع حمل طولانی مدت یا زایمان به روش سزارین در خطر ابتلاء به عفونت‎هایی قرار دارند که می‎توانند باعث ایجاد اندومتریت شوند.

اندومیتریتیس [اندومتریت] یک وضعیت التهابی جدار دیواره داخلی رحم است و به طور معمول بر اثر عفونت ایجاد می‎شود. اندومتریت معمولاً مهلک نیست، اما درمان آن در اولین فرصت ممکن اهمیت دارد. اندومتریت عموماً در صورت درمان با آنتی‎بیوتیک برطرف می‎شود. عفونت‌های درمان نشده می‎توانند به ایجاد عوارضی در سیستم‎های تولید مثل، بافت‎ها و باروری و مشکلاتی برای سلامت عمومی فرد منجر شوند. اندومتریت عموماً بر اثر عفونت ایجاد می‎شود. عفونت‎هایی که می‎توانند اندومتریت ایجاد کنند عبارتند از: عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) مثل کلامیدیا و سوزاک، سل، عفونت‎های ناشی از مخدوش شدن باکتری‌های نرمال واژن

علل دقیق بروز فیبروادنوم پستان مشخص نیست. هورمون‌هایی مثل استروژن ممکن است نقشی در رشد و توسعه این تومورها داشته باشند. مصرف قرص‌های کنترل بارداری در سنین زیر 20 سالگی نیز با افزایش ریسک ایجاد فیبروادنوم پستان مرتبط شده است.

یافتن توده‎ای در پستان ممکن است تجربه‌ای هراس‎آور باشد، اما تمامی توده‎ها و تومورها سرطانی نیستند. یکی از انواع تومورهای خوش‌خیم (غیر سرطانی) فایبروادنوما [فیبروادنوم] نام دارد. اگرچه فیبروادنوم پستان تهدیدی برای زندگی محسوب نمی‎شود، با وجود بر این نیاز به درمان دارد. فیبروادنوم پستان یک تومور غیر سرطانزا در پستان است که عموماً در زنان سنین زیر 30 سال دیده می‎شود. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی بنیاد جراحان پستان"، تقریباً ده درصد زنان در ایالات متحد آمریکا با تشخیص ابتلاء به فیبروادنوم پستان مواجه می‎شوند. علل دقیق بروز فیبروادنوم پستان مشخص نیست. هورمون‌هایی مثل استروژن ممکن است نقشی در رشد و توسعه این تومورها داشته باشند. مصرف قرص‌های کنترل بارداری در سنین زیر 20 سالگی نیز با افزایش ریسک ایجاد فیبروادنوم پستان مرتبط شده است.

کیست پستان در زنان سنین پیش از یائسگی، بین 35 تا 50 ساله، شایع است. اما این کیست‌ها را می‎توان در زنان با هر سنی مشاهده کرد.

کیست پستان در زنان سنین پیش از یائسگی، بین 35 تا 50 ساله، شایع است. اما این کیست‌ها را می‎توان در زنان با هر سنی مشاهده کرد. همچنین امکان بروز آنها در زنان یائسه که تحت هورمون درمانی قرار دارند، وجود دارد. کیست‌های پستان کیسک‎های* پر از مایع درون پستان هستند که به طور معمول سرطانزا نیستند (خوش‌خیم). زنان ممکن است یک کیست در پستان داشته یا دچار تعداد زیادی از آنها در یک پستان یا هر دو باشند. این کیست‌ها اغلب به شکل برجستگی‎های دایره یا بیضی شکل با مرزهای مشخص تعریف می‎شوند. کیست پستان معمولاً به شکل یک حبه انگور یا بادکنک پر از آب احساس می‎شود اما برخی از اوقات ممکن است سفت احساس شود. کیست پستان نیازی به درمان ندارد مگر اینکه بزرگ و دردناک یا ناراحت کننده باشد. در این وضعیت تخلیه مایع درون کیست باعث فروکش علایم می‎شود. 

مخاط سرویکال مایعی است که سرویکس (دهانه رحم یا گرن رحم) به درون واژن ترشح می‌کند. این مایع چند کارکرد مختلف دارد که لیز نگه داشتن واژن و پیشگیری از عفونت را شامل می‌شود.

مخاط سرویکال [مخاط دهانه رحم یا مخاط گردن رحم] در سرتاسر چرخه عادت ماهانه تغییر می‎کند. این نوعی ترشح سالم است و نشانه‌ای از تخمک‌گذاری منظم محسوب می‎شود. یک راه پایش باروری استفاده از تغییرات ایجاد شده در مخاط سرویکال برای پیش‎بینی تخمک‌گذاری است. مایع سرویکال بارور نشانه خوبی در مورد افزایش قدرت باروری است. هر زنی که در صدد باردار شدن است باید در طول مدتی که متوجه وجود ترشح بارور در خود می‌شود به مقاربت جنسی اقدام کند. پزشکان این مقطع زمانی را "پنجره باروری" می‎نامند. وقتی زنی بارور باشد، مایع سرویکال آبکی، رقیق، و لیز است، و شبیه به سفیده تخم مرغ به نظر می‌رسد.

مقالات دیگر...