دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عفونت‎های متعددی می‎توانند به جنین در حال رشد آسیب بزنند. در هر حال، برای پزشک دشوار است که بگوید آیا جنین دچار آسیب شده و اگر جواب مثبت است میزان این آسیب به چه میزان است.

در طول بارداری میزان نگرانی زنان در مورد ابتلاء به انواع عفونت و احتمال سرایت این عفونت‎ها به جنین در حال رشد افزایش پیدا می‎کند. عفونت‎های واژن شامل عفونت مخمری در طول بارداری شایعند و معمولاً دلیلی برای نگرانی محسوب نمی‎شوند. در هر حال، عفونت‎های رحم ممکن است باعث بروز عوارضی شوند. زنان باردار ممکن است در برابر برخی عفونت‎ها آسیب‌پذیرتر باشند و در صورت عدم درمان احتمال دارد که به عوارض شدیدتری دچار شوند. هر زنی در صورت ابتلاء به عفونت‌های حتی خفیف در دورۀ بارداری باید به پزشک یا ماما مراجعه کند.

بیشترین احتمال ابتلاء به پولیپ گردن رحم مربوط به سنین 40 و 50 سالگی و زنانی است که بیش از یک بار بچه‎دار شده‎اند. میزان بالاتر استروژن نیز می‎تواند زن باردار را در برابر ابتلاء به پولیپ گردن رحم آسیب‌پذیرتر کند.

پولیپ گردن رحم (پولیپ سرویکال) توده‎ای است که روی گردن رحم یا کانال اتصال رحم به واژن رشد می‎کند. اسپرم برای بارور کردن تخمک باید از این کانال عبور کند. پولیپ‎های گردن رحم تومور هستند اما به طور معمول سرطانی نبوده و خوش‎خیم محسوب می‎شوند. به هر حال اگر پولیپ‎ها نمایی مشابه برخی نشانه‎های سرطان داشته باشند مراجعه به پزشک برای بررسی پولیپ‎ها و اطمینان از سرطانی نبودن این تومورها ضروری است. پولیپ‌های گردن رحم می‎توانند هم به صورت منفرد و هم به شکل گروهی یا خوشه‎ای رشد کنند. آنها از نظر اندازه متفاوتند و به طور معمول بین 1 تا 2 سانتی‎متر قطر دارند. بیشترین احتمال ابتلاء به پولیپ گردن رحم مربوط به سنین 40 و 50 سالگی و زنانی است که بیش از یک بار بچه‎دار شده‎اند. میزان بالاتر استروژن نیز می‎تواند زن باردار را در برابر ابتلاء به پولیپ گردن رحم آسیب‌پذیرتر کند.

هر زنی که در فاصلۀ بین پریودهای عادت ماهانه دچار خونریزی می‎شود باید به پزشک مراجعه کند.

ترشح واژن مایعات ترشح شده از غدد کوچک موجود در واژن و گردن رحم است. این مایع هر روزه برای دفع سلول‎های مرده و زائدات از واژن خارج می‎شود، و بدین وسیله دستگاه واژن و تولید مثل در زنان تمیز و سالم باقی می‎ماند. مقدار ترشح واژن از زنی به زنی دیگر ممکن است به میزان قابل ملاحظه‌ای تفاوت داشته باشد. رنگ، قوام، و مقدار ترشح مزبور نیز ممکن است از روزی به روز دیگر متفاوت بوده و به این موضوع وابسته باشد که زن در کدام نقطه از چرخۀ عادت ماهانه قرار دارد. موضوع شایعی است که زنان در این مورد نگران باشند که آیا رنگ و قوام ترشحات واژن آنان نرمال است یا نیاز به بررسی پزشکی دارد. ترشح واژن ممکن است رنگ‎های متعددی داشته باشد و چند مورد از این رنگ‎ها نشان دهندۀ سلامت بدن هستند.

کلسیم مورد استفاده در رژیم غذایی باعث ایجاد کلسیفیکیشن پستان نمی‎شود.

کلسیفیکیشن پستان (کلسیفیکاسیون پستان) تجمع توده‎های کوچک کلسیم در بافت پستان زنان است. کلسیفیکیشن‌های پستان بسیار شایع بوده و به طور معمول خوش‎خیم (غیر سرطانی) هستند. در برخی موارد بعضی انواع کلسیفیکیشن ممکن است عنوانگر مراحل اولیه سرطان پستان باشند. دو نوع کلسیفیکیشن وجود دارد: ماکروکلسیفیکیشن (ماکروکلسیفیکاسیون) و مایکروکلسیفیکیشن (میکروکلسیفیکاسیون). ماکروکلسیفیکیشن‎ها در ماموگرام (عکسبرداری اشعه X پستان) به صورت نقطه‎های سفید رنگ ظاهر می‎شوند و غالباً درون پستان دچار پراکندگی تصادفی هستند. ماکروکلسیفیکیشن‎ها شایعند - آنها تقریباً در پستان نیمی از زنان سنین بالای 50 سال و یک‎دهم زنان زیر سن 50 سال وجود دارند و غیر سرطانی تلقی می‎شوند. مایکروکلسیفیکیشن‎ها (میکروکلسیفیکاسیون‌ها) توده‎های کوچک کلسیم هستند که در ماموگرام به شکل لکه‌های سفید رنگ ریز دیده می‎شوند. مایکروکلسیفیکیشن‎ها معمولاً به سرطان منجر نمی‎شوند؛ اما اگر آنها در برخی الگوهای خاص و به صورت خوشه‎های کنار هم ظاهر شوند، می‎توانند نشانه‎ای از سلول‎های سرطانزا یا سلول‎های اولیه سرطان پستان باشند.

ترشح زرد رنگ توأم با بوی قوی یا تند عنوان کنندۀ وجود عفونت است. عفونت مزبور می‎تواند ناشی از عوامل مختلف مثل واژینوزیس باکتریایی یا عفونت‏‌های واگیردار جنسی باشد.

بروز ترشح زرد رنگ واژن پیش از پریود دلایل متعددی می‎تواند داشته باشد. اغلب این ترشحات علتی برای نگرانی ندارند اما برخی از آنها عنوانگر وجود عفونت هستند و نیز احتمال دارد که نشانه‎های اولیه بارداری باشند. ترشحات واژن به رنگ‎های مختلفی ممکن است بروز کنند. رنگ و قوام ترشح تحت تأثیر عوامل مختلفی شامل تغذیه، استرس، دارو و فعالیت جنسی تغییر می‎کند. زردی رنگ ترشح واژن نسبتاً شایع است و به طور معمول علامت هشدار محسوب نمی‎شود. وجود این رنگ در ترشحات واژن می‏‌تواند نشان دهندۀ موارد مختلفی باشد. علل ترشح زرد رنگ طیفی از عملکردهای نرمال بدن تا عفونت و بارداری را شامل می‎شود. این موضوع ضروری است به خاطر بسپریم که در صورت وجود هر گونه نگرانی در مورد ترشحات واژن، به ویژه اگر این ترشحات با علایم دیگری نیز همراه باشد، باید با پزشک تماس گرفت. 

طیف گسترده‎ای از بیماری‎ها، تغییرات فیزیکی و داروها می‎توانند در رسیدن زن به ارگاسم اختلال ایجاد کنند

انورگاسمیا [آنورگاسمی] اصطلاحی پزشکی برای تبیین دشواری مداوم زنان در رسیدن به ارگاسم علی‎رغم تحریک جنسی کافی است. فقدان ارگاسم به ایجاد پریشان‎حالی در زن منجر شده و به شکل منفی بر روابط وی و شریک زندگی او تأثیر می‎گذارد. ارگاسم‎ها در زنان از نظر شدت متفاوتند و آنان در میزان بروز ارگاسم‎ و مقدار تحریک مورد نیاز برای رسیدن به ارگاسم تفاوت دارند. اغلب زنان برای رسیدن به ارگاسم به درجاتی از تحریک کلیتوریس (چوچوله)، چه به صورت مستقیم و چه به شکل غیر مستقیم، نیاز دارند و صرف دخول آلت تناسلی زنان را به ارگاسم نمی‎رساند. به علاوه ارگاسم‎ها بر مبنای سن، مشکلات پزشکی یا داروهای مورد مصرف زنان دستخوش تغییر می‎شوند.

ترشح قهوه‎ای رنگ واژن که در کوران پریود نباشد می‎تواند باعث نگرانی باشد

ترشح قهوه‎ای رنگ واژن پیش از پریود معمولاً بی‌ضرر است، و دلایل متعددی برای آن وجود دارد. گاهی از اوقات، این ترشح نشان دهندۀ بارداری یا پیش‌یائسگی است. با شیوع کمتر، ترشح مزبور می‌‏تواند نشانه‎ای از یک اختلال زیربنایی در سلامت زن باشد. ترشح قهوه‎ای پیش از پریود به طور معمول ترشحی در واژن است که حاوی خون است. ترشح قهوه‎ای رنگ واژن که در کوران پریود نباشد می‎تواند باعث نگرانی باشد. به هر حال ترشح قهوه‎ای رنگ در کوران پریود به طور معمول جای نگرانی ندارد. ترشح واژن اغلب اوقات بر مبنای یک الگوی روزانه بروز می‎کند. به طور معمول ترشحات واژن رقیق و به رنگ شفاف یا سفید است. وقتی ترشح واژینال قهوه‎ای رنگ باشد این احتمال وجود دارد که مقدار کمی خون در واژن یافت شود. خون مانده‎ای که خروج آن از رحم زمان به طولانی‎تری نیاز داشته است می‏‌تواند قهوه‎ای رنگ باشد.

مقالات دیگر...