دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مخاط سرویکال مایعی است که سرویکس (دهانه رحم یا گرن رحم) به درون واژن ترشح می‌کند. این مایع چند کارکرد مختلف دارد که لیز نگه داشتن واژن و پیشگیری از عفونت را شامل می‌شود.

مخاط سرویکال [مخاط دهانه رحم یا مخاط گردن رحم] در سرتاسر چرخه عادت ماهانه تغییر می‎کند. این نوعی ترشح سالم است و نشانه‌ای از تخمک‌گذاری منظم محسوب می‎شود. یک راه پایش باروری استفاده از تغییرات ایجاد شده در مخاط سرویکال برای پیش‎بینی تخمک‌گذاری است. مایع سرویکال بارور نشانه خوبی در مورد افزایش قدرت باروری است. هر زنی که در صدد باردار شدن است باید در طول مدتی که متوجه وجود ترشح بارور در خود می‌شود به مقاربت جنسی اقدام کند. پزشکان این مقطع زمانی را "پنجره باروری" می‎نامند. وقتی زنی بارور باشد، مایع سرویکال آبکی، رقیق، و لیز است، و شبیه به سفیده تخم مرغ به نظر می‌رسد.

از آنجا که ورم پستان هر از گاه نشانه‌ای از ابتلاء به سرطان پستان است، انجام ماموگرام به صورت منظم برای زنان 45 ساله و مسن‎تر توصیه می‎شود

ورم پستان می‎تواند تغییرات ملموسی ایجاد کند. برای مثال پستان ممکن است به شکل قابل ملاحظه‌ای بزرگ‎تر شود. وریدهای داخل پستان ممکن است بیشتر مشهود شوند زیرا ورم باعث نزدیک‌تر شدن آنها به پوست پستان می‎شود. در برخی موارد پستان‌ها در لمس گرم یا حتی داغ احساس می‌شوند. امکان بروز توده‌های سفت در بافت پستان نیز به همراه ورم پستان محتمل است. اگرچه این وضعیت به طور معمول علتی برای نگرانی نیست در عین حال می‎تواند نشانه‌ای از سرطان پستان باشد. پستان از چهار ساختار بافتی اصلی تشکیل شده است: بافت چربی، مجاری شیر، غدد، و بافت متصل یا همبند. بافت چربی یا ادیپوز سوژه نوسانات حجم مایع است. این می‎تواند به ورم پستان منجر گردد که نتیجۀ آن ناسور شدن یا فروافتادگی پستان است. تغییرات دیگری نیز در بافت پستان ممکن است بر اثر ورم آن بروز کند.

ضربه به پستان پتانسیل ایجاد عوارض جانبی شدید را به علت ساختارهای پستان که امکان صدمه دیدن آنها هست، دارد

آسیب تروماتیک پستان ممکن است نتیجۀ هر چیزی باشد که سبب آسیب دیدن بافت پستان می‎شود. در اغلب موارد آسیب تروماتیک پستان باعث عوارض جانبی جدی نمی‎شود، اما عوارض نادر می‎تواند شامل خونریزی شدید باشد. هیچ تحقیقی تاکنون این ادعا را مطرح نکرده است که صدمات پستان می‎توانند به سرطان منجر شود. علامت بلافاصله آسیب تروماتیک پستان درد است. آسیب تروماتیک پستان می‎تواند سبب بروز درد ناشی از ضربه شود که با کبودی دنبال می‎گردد که به نوبه خود می‎تواند سبب درد و ناراحتی شود. در عین حال امکان بروز عوارض جانبی در کنار خونریزی مثل بروز برآمدگی پستان به علت خود آسیب یا فرآیند التیام آن وجود دارد. این برآمدگی‎ها ممکن است در ابتدا نگرانی‎آور باشند اما آنها سبب ایجاد سرطان نمی‎شوند.

در صورت مصرف درست، قرص‎های پیشگیری از بارداری در پیشگیری از باردار شدن زنان به میزان 91 درصد مؤثر هستند

هفته آخر مصرف قرص‎های پیشگیری از بارداری به طور معمول شامل مصرف قرص‎های غیر فعال است که حاوی هیچ هورمونی نیستند. این قرص‌ها گاهی از اوقات پلاسبو (دارونما) یا قرص‌های قند نامیده می‎شوند. انواع متفاوتی از قرص کنترل بارداری وجود دارد. یکی از رایج‎ترین اشکال آن قرص ترکیبی است که شامل اشکال صناعی هورمون‎های استروژن و پروژسترون است. انواع و برندهای مختلف قرص پیشگیری از بارداری ممکن است حاوی مقادیر متفاوتی از قرص دارونما در هر بسته خود باشند. 

تخمین زده می‎شود که 2 تا 10 درصد زنان دستکم در یک پستان با تورفتگی نوک پستان مواجهند و مردان نیز وضعیت مشابهی دارند.

اگر نوک پستان حالت تورفته یا معکوس داشته باشد، در ناحیه هاله پستان به شکل تخت ظاهر می‎شود یا به جای بیرون زدن از گردی پستان به سمت داخل فرو می‎رود. دیگر اصطلاح مورد استفاده برای توصیف این وضعیت نوک پستان عقب کشیده است. برخی از مردم با این شرایط به دنیا می‎آیند و مابقی در طول زندگی دچار آن می‎شوند. تورفتگی نوک پستان وضعیتی است که ممکن است هم در زنان و هم در مردان ایجاد شود. برخی از اوقات، فقط یکی از پستان‎ها دچار این وضعیت می‎شود. نوک پستان معکوس علتی برای نگرانی ندارد. همچنین این وضعیت لزوماً باعث ایجاد مشکلی برای شیردهی زنان نمی‎شود زیرا بچه در هنگام مک زدن به پستان کل هاله پستان را به دهان می‎گیرد.

در حدود 10 درصد زنان در سطح جهان دچار یک اختلال روانی هستند که شایع‌ترین نوع آن افسردگی است.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باعث ایجاد چند علامت می‎شود که شباهت زیادی به علایم مربوط به اوایل بارداری دارند. در نتیجه برخی از زنان در تشخیص این موضوع دچار مشکل می‎شوند که آیا باردار شده‎اند یا اینکه پریود آنان در آستانه شروع است. علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و نیز بارداری در هر زنی متفاوت است، اما آنها غالباً شامل حساسیت پستان‎ها، کرامپ و تغییرات خلق و خو هستند. احساس تحریک‎پذیری، نگرانی، یا اندوه، یا حملات گریه در اوایل بارداری و روزهای منتهی به پریود مشترکند.

رکتوسل معمولاً به همراه بارداری و زایمان رخ می‎دهد اما ریسک بروز همراه بالا رفتن سن افزایش می‎یابد و عوامل دیگری نیز ممکن است در این مورد نقش داشته باشند

رکتوسل نوعی پرولاپس یا فروافتادگی دستگاه لگن است. رکتوسل هنگامی بروز می‎کند که رباط‎ها و عضلات حمایت کننده لگن در کف آن تضعیف می‎شوند. نام‎های دیگری که برای رکتوسل مورد استفاده قرار می‎گیرد شامل پرولاپس دیواره خلفی واژن یا پروکتوسل است. زایمان بچه، بالا رفتن سن، و طیفی از عوامل دیگر می‎توانند باعث شوند حایل‎ معمولاً زبر، فیبروزی و ورقه مانند بین راست روده و واژن ضعیف شود. رکتوسل می‎تواند باعث ایجاد یبوست و ناراحتی شود اما اگر کوچک باشد احتمال آن هست که علایمی به همراه نداشته باشد. اغلب زنان می‎توانند رکتوسل را در محیط خانه درمان کنند اما موارد شدید آن نیاز به عمل جراحی دارد.

مقالات دیگر...