دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کیست‌های واژینال: انواع توده، علایم، و درمان

کیست واژینال، کیست واژن، درمان، علایم، تشخیص، کیست‌های غدة بارتولین، کیست‎های مولرین، کیست‎های مجرای گارتنر، کیست‌های اینکلوژن، برداشتن کیست، حمام نشیمنگاه، آنتی‎بیوتیم، مارسیوپیالیزیشن

کیست‌های واژینال می‌توانند بر اثر آسیب‌دیگی واژن در طول زایمان، تومورهای خوش‌خیم ناحیة مهبل، یا به واسطة ایجاد چربی به وجود بیایند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• جنا فلچر، دکتر النا بیگرز
• ترجمة هستی فراست‌فر


کیست‌ها توده‌های کیسه مانند پر از هوا، مایع یا دیگر مواد هستند. در اغلب موارد کیست‌ها نه مُضرند و نه دردناک.
کیست‌ها از نظر اندازه طیفی گسترده دارند: از کوچک، به قدری که نمی‌توان با چشم غیر مسلح آنها را دید تا به اندازة یک پرتقال معمولی. این توده‌ها می‌توانند در هر نقطه از بدن شامل واژن ظاهر شوند.
کیست‌های واژینال می‌توانند بر اثر آسیب‌دیگی واژن در طول زایمان، تومورهای خوش‌خیم ناحیة مهبل، یا به واسطة ایجاد چربی به وجود بیایند.


مطالب این مقاله:
• انواع کیست واژینال
• علایم کیست واژینال
• درمان کیست واژینال


انواع کیست واژینال
کیست‌های واژینال به اشکال مختلفی بروز می‌کنند. این اشکال می‌تواند موارد زیر را شامل باشد:
• کیست‌های غدة بارتولین: اینها کیست‌های پر از مایعند که در غدد بارتولین شکل می‌گیرند که در ورودی مهبل جای دارند. این غدد مایعاتی را تولید می‌کنند که باعث لیز و چرب شدن لبه‌های مهبل می‌شود.
 کیست‌های اینکلوژن: به طور معمول این کیست‌ها در کمرگاه دیوار واژن شکل می‌گیرند. این کیست‌ها معمولاً بسیار ریزند و نامحتمل است که فرد متوجه وجود آنها بشود. آنها در عین حال شایع‌ترین شکل کیست‌هایی هستند که در مهبل توسعه پیدا می‌کنند. این کیست‌ها ممکن است بر اثر جراحت در طول زایمان یا عمل جراحی ایجاد شوند.
• کیست‌های مولرین: این کیست‌ها دیگر شکل رایج کیست هستند که در نتیجة مواد به جا مانده از رشد بچه شکل می‌گیرند. آنها در همة بخش‌های دیوار مهبل رشد می‌کنند و اغلب حاوی مخاط هستند.
• کیست‌های مجرای گارتنر: این کیست‌ها می‌توانند وقتی که مجراهای رشد جنین ناپدید نمی‌شوند (در حالی که باید پس از تولد بچه این کار صورت گیرد)، بروز می‌کنند. بقایای مجراها می‌توانند به مرور زمان به کیست‌های واژینال تبدیل شوند.

علل و ریسک‌فاکتورها
کیست‌های واژینال بسیار محتمل است وقتی بروز کنند که یک مجرا یا غده مسدود می‌شود، که این باعث جمع شدن مایع و دیگر مواد می‌شود. علت بروز یک کیست واژینال معمولاً تعیین کنندة نوع آن است.
برای مثال آسیب دیدن دیواره‌های مهبل سبب بروز کیست‌های اینکلوژن می‌شود.
محتمل‌ترین ریسک فاکتور کیست‌های اینکلوژن بروز شکاف یا پارگی در طول تولد بچه، جراحی که باعث آسیب دیدن جدار مهبل می‌شود، یا اپی‌زیاتومی (برش کوچک میان واژن و مقعد) است که پیش از تولد بچه برای بازتر کردن ورودی مهبل انجام می‌شود.
کیست‌های غدة بارتولین وقتی ظاهر می‌شوند که ورودی غدة بارتولین توسط فلپ پوست که آن را می‌پوشاند مسدود می‌شود، که این سبب ایجاد کیست پر از مایع می‌گردد.

علایم کیست واژینال
کیست‌های واژینال معمولاً سبب بروز علایم قابل توجهی در زنان نمی‌شوند. بسته به اندازه و محل شکل‌گیری کیست، زن ممکن است تودة کیست را احساس کند یا نکند.
اغلب اوقات این متخصص بیماری‌های زنان است که در طول معاینة متعارف خود متوجه وجود آنها می‌شود. کیست ممکن است اندازة اولیة خود را حفظ کند یا به مرور زمان بزرگ‌تر شود.
اغلب کیست‌ها دردناک نیستند. در هر حال، برخی از کیست‌های بزرگ‌تر ممکن است در طول مقاربت جنسی یا راه رفتن یا ورزش و یا گذاشتن تامپون، برای زنان تولید ناراحتی کنند.
کیست‌ها بسیار محتمل است که در صورت عفونی شدن درد ایجاد کنند. میکرب‌های نرمال پوست یا بیماری‌های جنسی واگیر ممکن است سبب شوند که کیست واژینال دچار عفونت شود که این می‌تواند به ایجاد آبسه منجر گردد.

عوارض کیست واژینال
محتمل‌ترین عارضة ناشی از یک کیست واژینال عفونتی است که سبب بروز آبسه می‌شود. آبسه مجموعة بزرگی از چرک و مایعات است که می‌تواند سبب بروز سرخی، درد و تورم شود. در صورت شکل گرفتن آبسه ممکن است که برای التیام نیاز به تخلیة آن باشد.
تعداد زیادی از باکتری‌های پوست و نیز بیماری‌های جنسی واگیر نظیر سوزاک و کلامیدیا می‌توانند سبب شوند که کیست به آبسه تبدیل شود. در موارد دیگر، باکتری‌هایی نظیر اشیرشیا کولی، که به طور معمول در روده یافت می‌شوند، می‌توانند به ایجاد آبسة بارتولین منجر شوند.

چه وقت باید به دکتر مراجعه کرد
زنان باید به عنوان بخشی از مراقبت سلانة معمول خود به متخصص زنان مراجعه کنند. به علاوه، این ایدة خوبی برای یک دکتر خواهد بود که هر تودة تازه‌ای در مهبل را با هدف اطمینان از خوش‌خیم بودن آن بررسی کند.
زنان باید در صورتی که یک کیست یا تودة واژینال دردناک می‌شود یا علایم عفونت در آن بروز می‌کند، به دکتر مراجعه نمایند.

درمان کیست واژینال
در اغلب موارد کیست‌های واژینال به درمان نیازی ندارند. درمان زمانی انجام می‌شود که زن دچار کیست به دلیل اندازة کیست یا عفونی شدن آن احساس ناراحتی یا درد داشته باشد.
در صورت نیاز به درمان یکی از گزینه‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:
 آنتی‌بیوتیک: معمولاً زمانی تجویز می‌شود که کیست واژینال عفونی شده باشد یا در مواردی که آزمایش نشان ‌دهد که یک عفونت ناشی از بیماری‌های مقاربتی واگیر وجود دارد. اگر آبسه تشکیل شده و بعد به طور کامل تخلیه شده باشد، ممکن است نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک نباشد.
 حمام نشیمنگاه، که شامل خیس خوردن میان‌تنة زنان در مقدار کمی آب گرم به مدت چند بار در طول روز برای 3 تا چهار روز است. این عمل می‌تواند کمک کند تا یک کیست کوچک عفونی بترکد و خشک شود، بدون اینکه مداخلة بیشتری مورد نیاز باشد.
• مارسیوپیالیزیشن، که برای کیست‌های مکرراً برگشت‌کنندة آزاردهنده استفاده می‌شود. پزشک بخیه‌هایی را در هر طرف برش تخلیه کننده می‌زند تا یک منفذ دائمی به طول حدود 6 میلی‌متر ایجاد کند. برای تخلیة ترشحات کاتتری هم برای مدت چند روز تعبیه می‌شود که به جلوگیری از عود کمک خواهد کرد.
 برداشتن غده، که در موارد نادر کیست‌های بارتولین انجام می‌شود. به هر حال این موردی متعارف و معمول نیست.
برای کیست‌های عفونی یا بزرگ ممکن است عمل جراحی برای تخلیة آنها با هدف بیرون کشیدن محتویات کیست‌ها نیاز باشد. این عمل اغلب با استفاده از بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخشی انجام می‌شود و می‌توان آن را در مطب پزشک انجام داد.
دکتر یک برش کوچک در کیست ایجاد می‌کند که سپس تخلیه می‌شود. پس از تخلیة کیست، دکتر لولة پلاستیکی کوچکی روی محل برش قرار می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا کیست به مدت چندین هفته با هدف تخلیة کامل، باز باقی بماند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

کیست گانگلیون یا غده غیر سرطانی روی مفاصل دست و پا


پیشگیری
پیشگیری از رشد کیست‌های واژینال کار مشکلی است. پیشگیری باید بیش از تمرکز بر توقف شکل‌گیری کیست بر حفظ نظافت واژن در حد امکان متمرکز شود. داشتن رابطة جنسی سالم می‌تواند از بروز بیماری‌های مقاربتی واگیر پیشگیری کند.

دورنما
دورنما برای زنان دچار کیست‌های واژینال به خوب تمایل دارد. بسیاری از زنان از وجود کیست‌های واژینال در خود مطلع نیستند تا اینکه وجود آنها در کوران معاینات متعارف توسط پزشک زنان آشکار می‌شود.
در موارد بسیار نادر، کیست واژینال ممکن است دردناک یا عفونی شود. زنان در این وضعیت باید فوری به پزشک مراجعه کنند و از هر گونه عمل تحریک کننده در مورد کیست خودداری نمایند. در موارد نادر کیست واژینال سبب بروز مشکلاتی برای زنان می‌شود.


Source:
Vaginal cysts: Lump types, symptoms, and treatment
Written by Jenna FletcherReviewed by Alana Biggers, MD, MPH
Last reviewed: Sat 8 April 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (1)

  1. سارا

سلام یه سوالی داشتم
من ۲۲ سالمه و تا حالا رابطه جنسی نداشتم اما چند روز پیش فقط بر اثر تماس های دست پارتنرم در محل واژن احساس کمی درد کردم چند روز بعد متوجه دانه های ریزی در اطراف دیواره های واژن شدم که درد هم نداره میشه بگید که من مشکلم چی هست؟

  پیوست ها
 
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.