دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افتادگی پستان – علل، و درمان

زنان، شل شدن پستان، افتادگی پستان، سینه‌بند، جاذبه زمین، رباط‎های سینه، رباط‌های کوپر، سیگار کشیدن، جراحی ترمیمی پستان، لیفتینگ پستان

خلاف باور عامه، شیردهی از پستان احتمالاً هیچ‌گونه تأثیری بر افتادگی پستان در زنان ندارد. در واقع نوسانات هورمونی در طول بارداری است که بیشترین نقش را در آغاز از دست دادن انعطاف‌پذیری و قدرت پستان‎های وی دارد.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• جنا فلچر، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر


افتادگی پستان یکی از شکوه‎های شایع در میان بسیاری از زنان است، مخصوصاً آن دسته از آنان که سابقۀ شیردهی از پستان داشته یا مقدار قابل توجهی وزن کم کرده‎اند.
بسیاری از زنان همراه پا به سن گذاشتن دچار افتادگی پستان می‎شوند حتی اگر وزن قابل توجهی کم نکرده باشند و سابقۀ بارداری و شیردهی نیز نداشته باشند.
بافت پستان همراه بالا رفتن سن به طور طبیعی مستعد شل شدن است اما با ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می‏‌توان میزان شل و آویخته شدن پستان را کاهش داد.


مطالب این مقاله:
• چرا پستان "شل" می‎شود؟
• افتادگی پستان در سنین مختلف
• مداوای خانگی برای افتادگی پستان
• درمان جراحی
• دورنما


چرا پستان "شل" می‎شود؟
پستان زنان از چندین نوع بافت مختلف تشکیل شده است که هر یک عملکرد متفاوت و خاص خود را دارد. قسمت‎های مختلف پستان شامل غده‎های پستانی، مجراهای شیر، بافت چربی و رباط‎ها است.
شکل و اندازۀ پستان به تنوع میزان چربی و دیگر بافت‌های موجود در آنها بستگی دارد.
رباط‎های کوپر بافت‎های متصلی هستند که پستان‎ها را تقویت می‎کنند. وقتی رباط‌های کوپر قسمت پایین پستان شروع به کشیده شدن می‎کد، بافت پایین‎تر آمده و افتادگی پستان بروز می‎کند.
پستان‌ها در تمامی زنان به مروز زمان گرایش به افتادگی نشان می‎دهند و این وضعیت به اندازه و شکل پستان بستگی ندارد. افتادگی پستان از ناحیۀ نوک آن اندازه‌گیری می‎شود. وقتی نوک پستان بیشتر و بیشتر حالت سرپایین به خود می‎گیرد میزان افتادگی پستان افزایش می‎یابد. در موارد پیشرفته نوک پستان‎ به طور مستقیم رو به زمین به نظر می‎رسد.
عوامل مختلفی بر سرعت و میزان چشمگیر بودن شروع افتادگی پستان تأثیر دارند. برخی از تأثیرگذارترین عوامل در موضوع افتادگی پستان شامل سیگار کشیدن، تعداد بارداری‎های زن، اندازۀ پستان، وزن، گرانش (جاذبۀ زمین)، ژنتیک و کاهش یا افزایش وزن قابل ملاحظه است.
زنان در دورۀ پس از یائسگی یا آن دسته از زنان که دچار کمبود کلاژن هستند ممکن است اشکال نمایان‎تری از افتادگی پستان را تجربه کنند.
برخی از مردم بر این باورند که شیر دادن از پستان باعث شل شدن یا افتادگی پستان می‎شود. به هر جهت، محققان می‎گویند که این باور نوعی افسانه است. زنانی که به نوزاد خود شیر می‏دهند در مقایسه با زنانی که سابقۀ شیر دادن به نوزاد را ندارند هیچ گونه سرعت بیشتر یا بالاتری را در میزان افتادگی پستان تجربه نمی‎کنند.
دیگران عنوان کرده‎اند که استفاده از سینه‌بند ممکن است به پیشگیری از افتادگی پستان کمک کند. به هر جهت، پوشیدن سینه‌بند افتدگی پستان را مداوا یا از آن پیشگیری نمی‎کند. در عین حال، یک سینه‌بند ورزشی خوب می‎تواند به حمایت از پستان در طول انجام ورزش کمک کند.

افتادگی پستان در سنین مختلف
زنان در سنین مختلف میزان یا درجات متفاوتی از افتادگی پستان را تجربه می‎‏کنند. چندین عامل بر میزان یا درجۀ افتادگی پستان، سن شروع افتادگی پستان و سرعت افتادگی پستان در زن مؤثر است.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

لومپکتومی


دختران نوجوان
بروز افتادگی پستان در دختران نوجوان کمترین احتمال را دارد. این اتفاقی معمولی است که دختر نوجوان به تازگی توسعه و رشد پستان خود را به پایان برده باشد، بنابراین اثرات گرانش (جاذبه) و زمان هنوز به آن اندازه نیستند که سبب بروز افتادگی قابل توجهی در پستان شوند.
به هر جهت، دختران نوجوان دچار اضافه وزن یا دارای پستان‎های بزرگ‎تر ممکن است آغاز افتادگی پستان را در سنین نوجوانی تجربه کنند. همچنین احتمال بروز افتادگی پستان در دختران نوجوانی که سیگار می‎کشند، بیشتر است.
در عین حال احتمال تأثیرگذاری عوامل ژنتیکی بر افتادگی پستان در سنین کمتر وجود دارد.

بزرگسالان جوان
زنان در دهه‌های 20 و اوایل 30 هنوز در معرض احتمال تجربۀ افتادگی قابل توجه پستان قرار ندارند، اگرچه عوامل ژنتیکی می‎توانند به افتادگی تدریجی پستان کمک کنند.
اینکه یک زن چه میزان از افتادگی پستان را در سنین جوانی تجربه می‎کند به میزان زیادی به اندازۀ پستان وی، نوسانات وزن، سیگاری بودن یا سیگاری نبودن، میزان ورزش‎های سنگینی که انجام می‎دهد و تعداد بارداری‎هایی که پشت سر گذاشته است، بستگی دارد.
خلاف باور عامه، شیردهی از پستان احتمالاً هیچ‌گونه تأثیری بر افتادگی پستان در زنان ندارد. در واقع نوسانات هورمونی در طول بارداری است که بیشترین نقش را در آغاز از دست دادن انعطاف‌پذیری و قدرت پستان‎های وی دارد.

زنان میانسال
زنانی که سال‌های سی عمر خود را پشت سر گذاشته‎اند فارغ از ریسک فاکتورهایی مثل سیگار کشیدن، تعداد بارداری، و وزن کلی پستان خود، بیشتر در معرض تجربۀ میزان قابل توجهی از افتادگی پستان قرار دارند.
افتادگی پستان مرحله‎ای از زندگی است که بیشترین شیوع آن ناشی از فقدان انعطاف به مرور زمان، فرآیند پیری، و اثرات مدام و طولانی مدت جاذبۀ زمین بر پستان‎ها است.

زنان یائسه
برای زنان یائسه، افتادگی پستان بر اثر از دست دادن خاصیت ارتجاعی یا انعطاف‌پذیری تشدید می‎شود.
همچنین در بافت‎های متصل و رباط‎های پستان گرایشی به از دست رفتن قدرت به مرور زمان مشاهده می‎شود. بخشاً فقدان رباط‎های حمایت کننده نتیجۀ کاهش سطح استروژن در زنانی است که به یائسگی رسیده‎اند.

مداوای خانگی برای کاهش افتادگی پستان
بسیاری از مردم و شرکت‎ها سعی به فروش ترمیم کننده‎هایی را برای کاهش افتادگی پستان دارند. برخی روش‎ها ممکن است برای بعضی زنان کارآیی داشته باشد ولی برای دیگران چنین نیست، در حالی که درمان‎های خانگی ممکن است تأثیر اندکی بر درمان یا پیشگیری از افتادگی پستان داشته باشد یا اصلاً غیر مؤثر باشد.
از سیگار کشیدن اجتناب یا کاملاً آن کار را ترک کنید: سیگار کشیدن ریسک افتادگی پستان را افزایش می‎دهد. برای کمک به پیشگیری از افتادگی پستان یا کاهش اثرات افتادگی آن، سیگار کشیدن را ترک کنید یا هرگز این کار را شروع نکنید.
به علاوه سیگار کشیدن انعطاف‌پذیری پوست را کاهش می‎دهد که این می‎تواند به افتادگی زودرس پستان یا بیشتر شدن میزان آن منجر گردد.
سینه‎بند: برخی از زنان بر این باورند که استفاده از سینه‎بند حمایتی از افتادگی پستان پیشگیری یا آن را درمان می‎کند. در واقع، پوشیدن سینه‎بند پستان را با استفاده از ساختار سینه‎بند شکل می‎دهد، اما به پیشگیری یا مداوای افتادگی پستان کمکی نمی‎کند.
اگرچه پوشیدن سینه‎بند ممکن است علاجی برای افتادگی پستان نباشد، برخی تحقیقات می‎گویند که پوشیدن سینه‎بند ممکن است تفاوتی در افتادگی پستان ایجاد کند. استفاده از یک سینه‎بند متناسب و حمایت کننده در خلال ورزش می‎تواند از حرکت پستان‎ها به طرفین جلوگیری کند. به مرور زمان، کاهش حرکت پستان‎ها به اطراف به پیشگیری از پارگی بافت‎های پستان کمک می‎کند.
وزنه‎برداری: پستان فاقد بافت عضلانی است، اما عضلات قفسۀ سینه درست پشت پستان‎ها جایگیر شده‎اند.
وزنه زدن که بر این گروه عضلات تمرکز می‎کند می‎تواند به پستان حالت شق و رق‎تری بدهد.
به هر جهت، از آنجا که عضلات قفسِۀ سینه به طور مستقیم در پستان قرار ندارند، این کار بر شکل و افتادگی پستان تأثیر نمی‎گذارد.
کاهش BMI: زنان دارای BMI (شاخص تودۀ بدن) بیشتر احتمال بیشتری دارد که در سنین پایین‎تر دچار افتادگی پستان شوند.
به علاوه، کاهش وزن سریع یا وزن گرفتن سریع می‎تواند بر زودرس شدن افتادگی پستان مؤثر باشد. کاهش تدریجی و آرام وزن و حفظ BMI در مقیاس پایین‎تر راهی برای کمک به اجتناب از افتادگی پستان آشکار است.
تغذیۀ کامل: برخی عنوان می‎کنند که رژیم غذایی غنی از پروتئین، ویتامین C، و تخم مرغ می‎تواند به پیشگیری از افتادگی پستان کمک می‎کند. همچنین برخی عنوان کرده‎اند که نوشیدن آب می‎تواند به پیشگیری از افتادگی پستان کمک کند، زیرا آب به انعطاف‌پذیری پوست کمک می‎کند.
کرم‎‏ها و لوسیون‎ها: کرم‎ها و لوسیون‎های مؤثر بر کند کردن سالخوردگی پوست و افزایش انعطاف‌پذیری آن می‏توانند تأثیری مثبت بر بافت پستان داشته باشند. پیشگیری از اینکه پوست قدرت خود را از دست بدهد می‎تواند به حفظ پستان‎ها در حالتی شق و رق‌تر کمک کند.

درمان جراحی
گزینه‎های جراحی برای زنانی که مایلند افتادگی پستان خود را ترمیم کنند در دسترس است. جراحی بر تغییر شکل، تغییر سایز و بالا کشیدن پستان تمرکز می‎کند.
زنان علاقمند به کاهش افتادگی پستان خود می‎توانند گزینۀ بالا کشیدن یا لیفت پستان را انتخاب کنند، که شامل محکم کردن پوست اطراف پستان برای کمک به بالا کشیدن آن است.
برخی از زنان که ایمپلنت پستان می‎گیرند همزمان به بالا کشیدن پستان اقدام می‎کنند.
به طور معمول جراح پیش از شروع عمل در مورد بهترین گزینۀ در دسترس با زن داوطلب انجام جراحی صحبت می‎کند.

دورنما
افتادگی پستان معمولاً گریزناپذیر است، اگرچه چندین عامل می‎توانند بر چگونگی و سرعت افتادگی پستان مؤثر باشند.
خوشبختانه هیچ خطری در مورد سلامت زنان از ناحیۀ افتادگی پستان متوجه آنان نیست، و در صورت تمایل زنان، گزینه‌های جراحی برای تصحیح و رفع افتادگی پستان زنان در دسترس است.


Source:
Saggy breasts? Find out why
Last reviewed Thu 24 August 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.