دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هشت علت محتمل تأخیر پریود در زنان

پریود، عادت ماهانه، تأخیر پریود، تأخیر عادت ماهانه، استروژن، پروژسترون، پیشگیری از بارداری هورمونی، پیش‌یائسگی، یائسگی، درمان هورمونی، استرس، سندرم تخمدان پلی‎کیستیک، ورزش سنگین، کاهش وزن، افزایش وزن، چاقی، تست بارداری خانگی، پرولاکتین، الگوی طاسی مردانه

دلایل متعددی در این مورد وجود دارد که چرا ممکن است پریود در زنان به تأخیر بیفتد که این دلایل طیفی از مصرف قرص پیشگیری از بارداری تا استرس را شامل می‎شود.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

نیکول گلن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
ترجمه هستی فراست‎فر

تأخیر پریود ممکن است بسیار پریشانی‎آور باشد، به ویژه اگر زنی دارای سابقۀ منظم بودن پریود بوده یا نگران وقوع بارداری ناخواسته باشد. به هر حال، دلایل متعددی در این مورد وجود دارد که چرا ممکن است پریود در زنان به تأخیر بیفتد که این دلایل طیفی از مصرف قرص پیشگیری از بارداری تا استرس را شامل می‎شود. در این مقاله هشت دلیل محتمل برای تأخیر در عادت ماهانۀ زنان بررسی خواهد شد.

[مطالب این مقاله:]
• استرس
• پیش‎یائسگی
کاهش وزن
• کنترل بارداری
• تغییرات هورمونی
سندرم تخمدان پلی‎کیستیک
• بارداری
• چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم

1. استرس
دوره‌های طولانی مدت استرس می‎تواند بر چرخۀ عادت ماهانۀ زنان تأثیر منفی بگذارد، زمان این چرخه را طولانی‎تر یا کوتاه‎تر کند، یا حتی سبب قطع پریود شود.
برخی از زنان حتی در زمان ابتلا به استرس خبر از تجربۀ پریودهای دردناک‎تر در مورد خود می‎دهند.
اجتناب از موقعیت‎های موجب استرس، انجام ورزش منظم، و داشتن خواب به مقدار کافی می‎تواند به زنان کمک کند تا بر استرس غلبه کرده و چرخۀ عادت ماهانۀ خود را تنظیم کنند.
اگر زنی دچار استرس مزمن باشد وی ممکن است از مشاوره با پزشک یا مشاور سود ببرد، چرا که این متخصصان می‎تواند راهکارهای مؤثر برای مقابله با استرس را شناسایی کنند.

2. پیش‌یائسگی
میانگین زمانی آغاز یائسگی در حدود سن 52 سالگی است و این آغاز وقتی لحاظ می‎شود که در آن دستکم 12 ماه از آخرین پریود زن گذشته باشد.
بسیاری از زنان علایم مربوط به یائسگی را در فاصلۀ 10 تا 15 سال پیش از رسیدن به یائسگی تجربه می‎کنند. این دورۀ انتقالی به عنوان پیش‌یائسگی شناخته می‎شود و نشان دهندۀ بروز نوسان در سطح استروژن زنان است.
نامنظم بودن سطح استروژن می‎تواند چرخۀ عادت ماهانه را در زنان دگرگون کند، و بروز بی‎نظمی یا توقف در پریودها را برای زنان در حال گذار از دورۀ پیش‌یائسگی به موضوعی شایع تبدیل نماید. وقتی زنی یک دورۀ 12 ماهه را بدون پریود پشت سر بگذارد یائسه تلقی خواهد شد.

3. کاهش وزن
کاهش وزن زیاد یا ورزش سنگیــن می‎تواند سبب قطع پریود در زنان شود. کمبود وزن یا داشتن نسبت چربی بدنی پایین می‎تواند سطح هورمون‎های تولید را مثل در زنان دگرگون کند، و آنها را در حدی کاهش دهد که تخمک‎گذاری و عادت ماهانه امکان‌پذیر نباشند.
زنانی که پس از کم کردن مقدار قابل توجهی از وزن خود یک مورد پریود یا موارد بیشتری از آن را از دست می‎دهند باید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنند تا مقادیر مناسب ویتامین‌ها، مواد معدنی و مغذی مورد نیاز برای آنها تجویز شود.

4. چاقی
درست به همان شکل که کاهش وزن می‎تواند باعث تأخیر یا قطع پریود شود، اضافه وزن یا چاقی نیز می‎تواند به چرخۀ عادت ماهانه در زنان آسیب برساند.
چاقی و قطع پریود در برخی مواقع می‎توانند پیامی در مورد دچار بودن زنان به برخی مشکلات پزشکی مثل سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) باشند، بنابراین این موضوع مهم است که وضعیت این زنان به شکل صحیح توسط دکتر مورد ارزیابی و تشخیص قرار گیرد.
دکتر ممکن است برای بررسی وضعیت تخمدان‌ها انجام تست‎های خون را توصیه کند تا اطمینان یابد که هیچ نوع مشکل پزشکی عامل تأخیر یا قطع پریودها نیست.

5. کنترل بارداری
برخی انواع پیشگیری از بارداری مشخصاً روش‎های هورمونی می‎توانند باعث تأخیر یا قطع پریود در زنان شوند.
به طور معمول، کنترل بارداری هورمونی یک شکل از استروژن را در ترکیب با پروژسترون برای مدت زمانی معین ترکیب می‎کند، که این دوره با چند روز وقفه در مصرف هورمون دنبال می‎شود. انصراف از مصرف این هورمون‎ها محرک پریود می‎شود.
برخی از اوقات هورمون‎ها دیوارۀ رحم را چنان باریک می‎کنند که دیگر جدار کافی برای ایجاد پریود وجود ندارد. این موضوع شامل تمام انواع کنترل بارداری هومورنی از جمله قرص‌ها، پچ‎ها، تزریق‎ها، ایمپلنت‎ها و حلقه‎ها می‎شود.
در اغلب موارد این موضوع مضر نیست اما در صورت وجود هر گونه نگرانی نسبت به روش کنترل بارداری خود زنان باید با پزشک مشورت کنند.

6. وضعیت‌های هورمونی
برخی هورمون‌ها، مثل پرولاکتین یا هورمون‎های تیروئیدی می‎توانند باعث شوند تا زنان دچار تأخیر یا قطع پریود شوند.
اگر عدم تعادل هورمونی مسؤول از دست رفتن یک پریود یا تأخیر آن باشد این مشکل را به آسانی می‎توان با یک آزمایش خون تشخیص داد.
علت این عدم تعادل هورمونی نیاز به آن دارد که توسط دکتر مورد بررسی قرار گیرد. برخی عدم تعادل‎های هورمونی یک مشکل شایع هستند که در خانواده‎ها ادامه پیدا می‎کنند یا ممکن است نتیجۀ وضعیتی بسیار جدی‎تر مثل وجود یک تومور مغزی باشند.
در بسیاری از مواقع مصرف دارو می‎تواند به بازگشت پریودها به چرخۀ نرمال آنها کمک کند.

7. سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS)
PCOS یکی از شایع‎ترین اختلالات هورمونی در میان زنان سنین بارآوری است.
اگرچه علایم در میان زنان متفاوت است زنان دچار PCOS گرایشی به داشتن سطوح هورمونی غیر کامل نشان می‎دهند، که می‎تواند سبب شود تا کیست‌های کوچک در تخمدان ایجاد گردد، و آکنه، موی بیش از حد در بدن و صورت آنها ظاهر شود، و دچار الگوهای طاسی مردانه و چاقی شوند.
پریودهای نامنظم یا حتی قطع پریود نیز یک ویژگی شایع در این اختلال است.
زنان مظنون به ابتلاء به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک باید برای ارزیابی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنند. در صورت عدم درمان کامل فقدان پریود در سنین زادآوری می‎تواند سبب بروز سرطان اندومتریال شود.

8. بارداری
زنان نباید بارداری را به عنوان یک دلیل محتمل برای تأخیر پریود خود از تشخیص خارج کنند، حتی اگر در حال مصرف داروهای پیشگیری از بارداری باشند. زنان حتی در صورت استفادۀ درست از روش‎های کنترل بارداری ممکن است باردار شوند.
زنان فعال از نظر جنسی در صورت بروز تأخیر در پریود باید از یک تست بارداری خانگی استفاده کنند. این موضوع مهم است به یاد داشته باشیم که هیچ نوع روش پیشگیری از بارداری با اثربخشی 100 درصد وجود ندارد. هر زن بارداری باید بلافاصله تحت مراقب‎های دوران بارداری قرار گیرد.
زنانی که نتیجۀ تست بارداری خانگی آنها منفی بوده اما در عین حال دچار تأخیر در پریود هستند نیز باید به پزشک مراجعه کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر زنی در مورد تأخیر در پریود خود دچار نگرانی است داشتن یک جدول ثبت پریودها شامل زمان آغاز و پایان پریود و فهرستی از دیگر علایم همراه برای وی مفید خواهد بود.
اگر دکتر اطلاعات ثبت شده در این مورد را در اختیار داشته باشد می‎تواند فرآیند تشخیص را سریع‎تر به سرانجام برساند. استفاده از یک تقویم ساده نیز کارآیی دارد اما در این اپلیکیشن‎هایی برای استفاده در تلفن همراه نیز در دسترس است.
مراجعۀ منظم به متخصص زنان و زایمان یا متخصص بهداشت زنان می‎تواند به مخاطب قرار دادن بسیاری از پرسش‌ها در مورد چرخۀ عادت ماهانه کمک کند. برخی از اوقات، تأخیر پریود یک واقعۀ منفرد است و دلیلی برای نگرانی ندارد.
به هر حال برخی علایم ممکن است نیاز به توجهات پزشکی داشته باشند که از جملۀ آنها می‎توان موارد زیر را نام برد:
• قطع چند پریود به طور متوالی
• مثبت بودن نتیجۀ تست بارداری
• داشتن علایم سندرم تخمدان پلی‎کیستیک بر مبنای موارد مشروح در بالا
افزایش وزن یا کاهش وزن به مقدار زیاد
• احساس استرس بیش از حد/

Source:
Eight possible causes of a late period
Last reviewed Tue 11 July 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.