دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خونریزی نامنتظره واژن یا خونریزی در فواصل بین پریودها و دوران بارداری - آنچه دانستنش نیاز است

خونریزی نامنتظره، خونریزی غیر منتظره، بارداری خارج رحمی، مرده‎زایی، سقط جنین، از دست دادن بارداری، پیشگیری از بارداری، قرص کنترل بارداری، دستگاه‌های پیشگیری از بارداری داخل رحمی، تامپون، نوار بهداشتی، اندومتریوز، فیبروئید رحم، کیست تخمدان

خونریزی نامنتظره مکرراً در زنانی که قرص پیشگیری از بارداری یا دیگر اشکال پیشگیری از بارداری مثل دستگاه داخل رحمی (IUD) استفاده می‎کنند، اتفاق می‎افتد

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• جِنا فلچر، سینتیا کاب
• ترجمه هستی فراست‎فر

خونریزی نامنتظره به خونریزی واژن یا لکه‎بینی که در فواصل بین عادت‎های ماهانه یا در کوران بارداری بروز می‎کند اشاره دارد.
خون مزبور معمولاً به رنگ قرمز روشن یا قرمز تیره متمایل به قهوه‎ای، بسیار شبیه به خونی است که در ابتدا یا انتهای پریود وجود دارد. به هر حال، بسته به مورد، این خون ممکن است شبیه به خون عادت ماهانه باشد.
خونریزی نامنتظره مکرراً در زنانی که قرص پیشگیری از بارداری یا دیگر اشکال پیشگیری از بارداری مثل دستگاه داخل رحمی (IUD) استفاده می‎کنند، اتفاق می‎افتد. به هر حال اختلالات پزشکی متعددی نیز می‎توانند سبب خونریزی غیر معمول از واژن شوند. هر زنی که در مورد علت خونریزی از واژن خود دچار شک و تردید است باید به پزشک مراجعه کند.
[مطالب این مقاله:]
• علل
• از دست دادن بارداری* و بارداری خارج رحمی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• درمان
• دورنما

علل
عوامل فهرست زیر می‎توانند در زنان غیر باردار خونریزی غیر منتظره ایجاد کنند:
• پیشگیری از بارداری هورمونی
• دستگاه‎های کنترل بارداری داخل رحمی (IUDs)
• انواع عفونت
• فیبروئیدها

پیشگیری از بارداری هورمونی
زنانی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده می‎کنند اغلب دچار خونریزی غیر منتظره می‎شوند، مشخصاً اگر به تازگی به سمت استفاده از روش‎های پیشگیری از بارداری چرخش کرده باشند. خونریزی نامنتظره ممکن است به مدت چند ماه ادامه یابد زیرا بدن در حال تنظیم شرایط خود با اشکال جدید کنترل بارداری بسر می‎برد.
خونریزی نامنتظره در عین حال میان زنانی که برای دور زدن پریودهای خود به شکل نادرست از قرص‌های پیشگیری استفاده می‎کنند شایع است.
بسته قرص ماهانه به طور معمول حاوی مصرف سه هفته قرص هورمونی و یک هفته قرص‎های پلاسبو (دارونما) است. در طول هفتۀ پایانی مصرف قرص، پریود بروز می‎کند زیرا زنان در این مقطع دیگر هورمون‎های پیشگیری از بارداری مصرف نمی‎کنند.
برخی از زنان مایلند بدون پریود بمانند. این گروه از زنان ممکن است به مدت سه هفته قرص‎های هورمونی مصرف کنند و آنگاه بدون یک هفته مصرف دارونما برای سه هفتۀ بعدی نیز مجدداً از قرص‎های هورمونی استفاده نمایند. بسیاری از پزشکان معتقدند که چنین کاری در هر مقطع به مدت 3 ماه رویکردی ایمن محسوب می‎شود.
دیگر قرص‌های پیشگیری از بارداری هورمونی، بعضاً حاوی اتینیل‌استرادیول و لوونورگسترول، فاصلۀ میان پریودها را افزایش می‎دهند. برای مثال، فرد مصرف کنندۀ این داروها ممکن است هر سه ماه یک بار شاهد بروز پریود در خود شود. این روش پیشگیری از بارداری نیز ممکن است باعث ایجاد خونریزی نامنتظره گردد.
زنان مصرف کنندۀ ضد بارداری‎های هورمونی بیشتر محتمل است که دچار خونریزی نامنتظره شوند اگر:
• مصرف یک قرص را از یاد ببرند یا آن را در زمان نامناسب مصرف کنند
• بیمار باشند، به ویژه اگر دچار استفراغ شده یا به اسهال مبتلا شده باشند
• مصرف داروی تازه‎ای را آغاز کرده باشند.

دستگاه‎های داخل رحمی
این دستگاه‎ها اشکال عامه‎پسندی از کنترل بارداری محسوب می‎شوند. در این روش نیازی به مصرف روزانۀ قرص نیست، و دستگاه جاگذاری شده می‎تواند تا چند سال کارآیی خود را حفظ کند.
دستگاه‎های داخل رحمی هورمونی یک داروی پیشگیری از بارداری به نام پروژستین ترشح می‎کنند، در حالی که نوع آزاد کنندۀ مس این دستگاه‎ها بدون استفاده از هورمون از بارداری پیشگیری می‎کند. هر دو نوع مزبور باعث ایجاد تغییراتی در چرخۀ عادت ماهانه می‎شوند، و هر گونه اختلالی در این مورد می‎تواند به بروز خونریزی نامنتظره منجر شود.
خونریزی مورد اشاره به ویژه در 3 ماه نخست استفاده از دستگاه داخل رحمی شایع است.

انواع عفونت
اختلالات و عفونت‎های فهرست شده در زیر می‎توانند به بروز خونریزی نامنتظره منجر شوند:
• عفونت‎های واگیردار مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا یا سوزاک
• واژینیتیس (واژینیت)
بیماری التهابی لگن
هر عفونتی می‎تواند سبب بروز علایم اضافی شود که عبارتند از:
• کف‎آلود شدن ادرار
درد در ناحیۀ لگن
• بوی نامعمول
• ترشحات غیر نرمال از واژن
• احساس سوزش در ناحیۀ لگنی
• احساس درد در هنگام مقاربت جنسی
• پریودهای سنگین
تمامی موارد ذکر شده در بالا نیاز به مداخلۀ پزشکی دارند.

اندومتریوز
اندومتریوز زمانی بروز می‎کند که بافت مشابه بافت جدار داخلی رحم در جایی دیگر در ناحیۀ لگن رشد می‎کند. این بافت ممکن است به درون تخمدان‎ها یا لوله‎های تخم‎بر (فالوپ) یا در اطراف مثانه یا روده‎ها گسترش یابد.
اندومتریوز سبب بروز طیفی از علایم از جمله موارد فهرست زیر می‎شود:
• درد شدید در طول عادت ماهانه
درد لگن در هنگامی که قاعدگی در کار نیست
• احساس درد در طول سکس
تهوع در طول پریود
یبوست یا اسهال در طول پریود
• لکه‎بینی یا خونریزی در فاصلۀ میان پریودها
درد ناشی از اندومتریوز ممکن است به قدری شدید باشد که مانع از انجام فعالیت روزمره توسط زنان شود.
اندومتریوز در عین حال ممکن است باردار شدن را برای زنان با مشکل همراه کند.

فیبروئیدها
فیبروئیدهای رحم توده‎های غیر نرمال هستند که درون یا در اطراف رحم شکل می‎گیرند. دلایل متعددی شامل مسائل ژنتیکی و هورمون‎ها در پیدایش فیبروئید رحم دخالت دارند.
برخی از زنان دچار فیبروئید فاقد هر گونه علامت هستند. دیگران خونریزی نامنتظره را تجربه می‎کنند. علایم دیگر در این مورد عبارتند از:
• احساس فشار و درد در ناحیۀ لگن
• پریودهای سنگین
تکرر ادرار
• یبوست
درد پشت
درد پا
• استفراغ یا برون‎ریزی ناتمام
فیبروئیدها ممکن است بسیار کوچک باشند یا احتمال دارد که آنقدر بزرگ باشند که باعث پیچش و کج شدن رحم شوند.

خونریزی نامنتظره در بارداری
در حدود 30 درصد زنان باردار خونریزی نامنتظره را در طول مراحل اولیۀ بارداری تجربه می‎کنند. این وضعیت می‎تواند نشان دهندۀ موارد زیر باشد:
• حساس بودن گردن رحم در زن
• خونریزی ناشی از القاء
هماتوم تحت مزمن
• از دست دادن بارداری یا بارداری خارج رحمی
زنان در صورت بروز خونریزی در هر مقطع از بارداری باید با پزشک مشورت کنند.

گردن رحم حساس
گردن رحم در پایۀ رحم جایگیر شده است. در طول بارداری گردن رحم نرم و حساس‎تر می‎شود. مقاربت جنسی و معاینۀ واژن ممکن است باعث تحریک و آزردگی آن شوند.
اگر خونریزی از گردن رحم به مقاربت جنسی یا معاینۀ آن مرتبط نباشد می‎تواند نشانه‎ای از عدم کفایت سرویکال تلقی شود. این وضعیت زمانی ایجاد می‎شود که گردن رحم پیش از رشد کامل بچه در رحم شروع به باز شدن می‎کند، که وضعیتی است که در آن ریسک وضع حمل زودرس افزایش می‎یابد.

خونریزی القاء
این خونریزی هنگامی ایجاد می‎شود که تخمک باور شده درون رحم کاشته می‎شود.
خونریزی القاء به طور معمول بین 6 تا 12 روز پس از لقاح و چند روزی پیش از اولین پریود قطع شده ادامه پیدا می‎کند.
خونریزی مزبور اغلب به قدری سبک است که هیچ نیازی به استفاده از تامپون یا پد خونریزی نیست. بسیاری از زنان دچار این نوع خونریزی حتی متوجه باردار بودن خود نیز نمی‎شوند.

هماتوم تحت مزمن
این نوع هماتوم هنگامی بروز می‎کند که جفت از مبدأ القاء خود جدا می‎شود. خونریزی ناشی از این وضعیت ممکن است سبک بوده یا سنگین باشد.
هماتوم‎های تحت مزمن اغلب اوقات بی‌ضررند، اما هر گونه خونریزی در دورۀ بارداری باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.

از دست دادن بارداری و بارداری خارج رحمی
حتی خونریزی‎های شدید نیز همیشۀ اوقات باعث از دست دادن بارداری نمی‎شوند. بر مبنای اعلام "انجمن بارداری آمریکا" در حدود 50 درصد زنانی که دچار تجربۀ خونریزی در طول سه ماهۀ اول بارداری می‎شوند جنین خود را از دست نمی‌‏دهند.
از دست دادن بارداری هنگامی اتفاق می‎افتد که بارداری به خودی خود در طول 20 هفتۀ اول بارداری به شکست می‎انجامد. پس از هفتۀ 20 بارداری این وضعیت مرده‎زایی نام دارد. در حدود 25 درصد کل بارداری‎ها به از دست دادن جنین منتهی می‎شوند.
بارداری خارج از رحم شیوع بسیار کمتری دارد و وقتی بروز می‎کند که جنین به جای رحم درون لوله‎های فالوپ القاء می‎شود.
خونریزی ناشی از سقط ناخواستۀ جنین یا بارداری خارج رحمی ممکن است سنگین بوده و با گرفتگی‎های عضلانی ناحیۀ شکم همراه باشد.
در صورت عدم درمان صحیح و کامل، بارداری خارج از رحم می‎تواند بسیار خطرناک باشد. اگر زنی ظن به بروز بارداری خارج از رحم در مورد خود داشته باشد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
خونریزی نامنتظره ممکن است علتی برای نگرانی نداشته باشد. این نوع خونریزی در اغلب اوقات یک عارضۀ جانبی داروهای پیشگیری از بارداری یا آزردگی سرویکال است. موارد خفیف خونریزی نامنتظره معمولاً بدون مداخلۀ پزشکی و خود به خود از بین می‎روند.
به هر حال زنان باید در صورت همراه بودن خونریزی نامنتظره با علایم دیگر حتماً به پزشک مراجعه کنند. مشکلات مربوط به دستگاه‌های داخل رحمی یا بیماری‎های واگیردار جنسی یا فیبروئیدها در صورت عدم درمان می‎توانند به بروز عوارض متعددی منجر شوند.
زنان در صورت بروز خونریزی واژن غیر قابل توجیه در طول بارداری باید به دکتر مراجعه کنند. در برخی از موارد خونریزی مورد اشاره ممکن است صرفاً نشان دهندۀ حساسیت گردن رحم باشد، و با وجود بر این می‎تواند نشانگر مشکلات جدی‎تر نیز تلقی شود.

درمان
درمان خونریزی نامنتظره به طور معمول وابسته به علت بروز آن است. پدهای کوچک یا تامپون‌ها ممکن است تمامی تمهیدات مورد نیاز برای این وضعیت باشند.
در موارد عفونت، دکتر ممکن است تجویز آنتی‎بیوتیک یا سایر داروها را در دستور کار قرار دهد. اگر علت بروز خونریزی در زن نوع پیشگیری از بارداری وی باشد، دکتر ممکن است استفاده از روشی دیگر را به فرد توصیه کند.
در مورد وضعیت‎هایی مثل فیبروئیدها یا اندومتریوز، دارو یا گاهی از اوقات انجام عمل جراحی به بیمار توصیه می‎شود.
آزردگی گردن رحم در اغلب اوقات نیازی به درمان ندارد. اگر کسی دچار هماتوم تحت مزمن باشد، دکتر وی را مورد پایش قرار داده و ممکن است استراحت در بستر را تجویز نماید.
اگر خونریزی نتیجۀ از دست دادن بارداری باشد، دکتر از اقدامی پزشکی به نام اتساع و کورتاژ برای خارج کردن بافت استفاده می‎کند.
بارداری خارج از رحم ممکن است نیاز به انجام جراحی داشته باشد.

دورنما
در حالی که خونریزی نامنتظره معمولاً عاملی برای نگرانی نیست، زنان باید در مورد هر گونه خونریزی‎ بروز یافته در دورۀ بارداری به پزشک مراجعه کنند.
اگر زنی در فاصلۀ میان پریودها دچار خونریزی می‎شود، این احتمال وجود دارد که ریشۀ مشکل در نوع پیشگیری از بارداری مورد استفادۀ وی نهفته باشد؛ یا این احتمال هست که زن دچار عفونت باشد. در صورت تکرار موارد خونریزی، سنگین یا شدید بودن آن، یا ایجاد ناراحتی از جهات دیگر، زنان باید به پزشک مراجعه کنند./

*منظور سقط جنین غیر عمدی است

Source:
Everything you need to know about breakthrough bleeding
Last reviewed Wed 4 April 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.