plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه چیز سبب ورم واژن می‌شود؟

بیماری واگیردار جنسی، مواد تحریک کننده واژن، دوش واژینال، واژینوزیس باکتریایی، سلولیت، آنتی‎بیوتیک، تجواز جنسی، سوءاستفاده جنسی، سکس خشن، مقاربت جنسی خشن

درمان ورم واژن به علت بروز آن بستگی دارد. هر زنی که دچار ورم واژن می‎شود باید به دنبال رد پای عفونت باشد و برای تشخیص و درمان درست به پزشک مراجعه کند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جون جانسون، دکتر الین کی. لیو
• ترجمه هستی فراست‎فر


ورم واژن می‌تواند نگرانی‌آور و ناراحت کننده باشد اما به ندرت نشانۀ بروز یک بیماری شدید است.
زنان دچار ورم واژن اغلب گمان می‌کنند که به عفونت مخمری مبتلاء شده‌اند، اما عفونت مخمری صرفاً یکی از احتمالات مرتبط به این مورد محسوب می‌شود. ورم واژن ممکن است بر اثر انواع آلرژی، بیماری‌های واگیردار جنسی (STIs)، انواع کیست یا مقاربت جنسی شدید بروز کند. درمان ورم واژن به علت بروز آن بستگی دارد.
هر زنی که دچار ورم واژن می‌شود باید به دنبال رد پای عفونت باشد و برای تشخیص و درمان درست به پزشک مراجعه کند.


[مطالب این مقاله:]
• چهارده علت محتمل
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم


علل ورم واژن

در این مقاله 14 علت محتمل بروز ورم واژن در کنار گزینه‌های درمانی مرتبط به آنها تشریح خواهد شد.

1. آلرژی
واکنش آلرژیک می‌‌تواند سبب ورم واژن شود. واژن یکی از بخش‌های حساس بدن بوده و ممکن است به تعدادی از ترکیبات موجود در محصولات مراقبت بهداشتی زنان مثل موارد فهرست زیر واکنش نشان دهد:
• صابون
• لوبریکانت‌ (لیز کننده)
• شستشو دهنده‌‏های واژن یا دوش واژینال
• تامپون و نوار بهداشتی
• ضد پیشگیری‌های واژینال بارداری
لوسیون‌ها و کرم‌های بدن
کاندوم لاتکس
ورم واژن ممکن است در واکنش به یک محصول تازه بروز کند اما حتی در مواردی که بدن با یک محصول آشناست کماکان امکان بروز واکنش آلرژیک وجود دارد. اگر فردی ظن به آن دارد که نسبت به یک محصول خاص دچار آلرژی است بهترین کار متوقف کردن استفاده از آن محصول و مشورت با یک درماتولوژیست است.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
حس ارتعاش یا ویبره در واژن چه عللی دارد


2. تحریک
حتی اگر آلرژی وجود نداشته باشد بدن ممکن است در هنگام تماس با برخی محصولات واکنش منفی از خود نشان دهد. در مورد واژن این امکان هست که حتی مشهورترین و پرمصرف‌ترین محصولات دارای ترکیبات مختلف شیمیایی باعث ایجاد ورم شوند.
در این مورد اغلب عطر و بوی مواد شیمیایی ملامت می‌شوند. آنها در بسیاری از محصولات مورد استفاده برای بهداشت زنان شامل موارد زیر وجود دارند:
• مواد شوینده
• عطرها
• دستمال کاغذی توالت
• شامپو بدن
• صابون‌ حمام
برخی انواع پارچه ممکن است سبب تحریک واژن و بروز ورم شوند. زیرلباسی‌های بنددار یا پلی‌استر به طور مشخص ممکن است سبب تحریک پوست شوند.
برخی از اوقات خط و شیار ایجاد شده توسط لباس زیر مسؤول ایجاد ورم است. برخی شورت‌ها ممکن است قادر به ایجاد پوشش کامل برای لب‌های مادگی نباشند که این موضوع باعث ایجاد حالت سایش غیر ضروری در این ناحیه در طول روز شده و می‌تواند باعث ایجاد ورم واژن گردد.
موضوع شناسایی و اجتناب از مواد و وسایل تحریک کننده اهمیت دارد. اگر زنی کاربرد محصولات تحریک کننده را متوقف کرده و ورم فروکش کند، وی ممکن است مقصر ایجاد وضعیت را پیدا کرده باشد.
هر زنی که قادر نیست تا خود علت ورم واژن را پیدا کند باید به پزشک یا درماتولوژیست مراجعه نماید.

3. مقاربت جنسی خشن
مقاربت جنسی می‌تواند باعث ایجاد ورم واژن شود. اگر واژن به قدر کافی چرب و لیز نشده باشد، سایش اضافی می‌تواند به بروز ناراحتی یا درد در طول سکس و ورم واژن پس از پایان سکس منجر شود.
مقاربت جنسی خشن در عین حال ممکن است به پارگی بافت واژن منجر شود که زنان را در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به عفونت قرار می‌دهد.
اگر زنی ظن به آن داشته باشد که مقاربت جنسی خشن عامل ورم واژن است، وی باید زمان بیشتری را برای آماده‌سازی اولیه واژن صرف کند یا از یک لوبریکانت برای کاهش اصطکاک استفاده کند.
اگر ورم واژن سبب بروز درد شده باشد استفاده از یک داروی ضد درد غیر نسخه‌ای یا یک داروی غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAID) می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

4. کیست‌های مجرای گارتنر
مجرایی که در جنین و در هنگام توسعۀ ارگان‌‏های جنسی و ادراری شکل می‌گیرد معمولاً پس از تولد بچه از بین می‌رود. اگر بخش‌هایی از این مجرا باقی بمانند این وضعیت زیر عنوان مجرای گارتنر شناخته می‎شود. بافت باقی مانده ممکن است به دیوارۀ واژن متصل شود و به شکل کیست دربیاید.
کیست‌های مجرای گارتنر گرایشی به بی‌ضرر بودن از خود نشان می‌دهند اما در صورت رشد کردن می‌توانند مسأله‌ساز باشند. کیست مجرای گارتنر ممکن است عفونی شده یا درون واژن ورم و درد ایجاد کند.
در برخی از موارد این کیست به صورت یک توده در ناحیۀ خارج واژن ظاهر می‌‎شود.
برای برداشتن یک کیست مشکل‌ساز مجرای گارتنر معمولاً به عمل جراحی نیاز است. وقتی کیست با عمل جراحی برداشته شود علایم رفع می‌شوند.

5. کیست‌های بارتولین
کیست‌های بارتولین در هر طرف دهانۀ واژن قرار دارند. آنها رطوبت ترشح می‌کنند و می‌توانند به ایجاد حالت لیزی یا لوبریکاسیون کمک کنند.
یک کیست در هر یک از این غدد ممکن است تا زمان عفونی شدن آن یعنی هنگامی که آبسه شکل می‌گیرد، نادیده گرفته شود. همچنین پوست اطراف واژن ممکن است ملتهب و دردناک شود. در برخی موارد ممکن است آنها به ایجاد حس سوزش و خونریزی منجر شوند.
اگر کیست یا آبسه کوچک باشد احتمال تخلیۀ خود به خودی آنها وجود خواهد داشت. حمام آب گرم ممکن است به کاهش درد کمک کند و داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای ممکن است به کاهش درد و ورم منجر شوند.
در موارد شدیدتر، دکتر ممکن است استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک، تخلیۀ جراحی یا خارج کردن کیست را توصیه کند.

6. سلولیت (سلولایتیس)
سلولیت یک عفونت باکتریایی لایه‌های داخلی پوست است که سبب تورم پوست، قرمزی و بروز حالت فروافتادگی در آن می‌شود. فرد ممکن است در هنگام ورود باکتری از طریق وجود یک شیار یا برش، برای مثال بر اثر استفاده از نادرست از وسایل اصلاح، شکل بگیرد.
تمیز کردن مرتب محل بریدگی ممکن است به مقابله با عفونت کمک کند. در برخی از موارد دکتر استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک را توصیه می‌کند.


در زمینه مسائل واژن بیشتر بخوانیم:
تعادل اسیدیته یا pH واژن -
علایم، مداوا، و آزمایش
ها


7. واژینوزیس باکتریایی
رشد بیش از حد باکتری‌‌های مضر در واژن می‌تواند به واژینوزیس باکتریایی منجر شود. علایم در این مورد می‌تواند شامل ورم و ترشحات خاکستری رنگ دارای بوی بد باشد.
بسیاری از موارد این بیماری به خودی خود رفع می‌شوند اما این احتمال وجود دارد که دکتر برای سرعت بخشیدن به روند ریکاوری برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
تمیز کردن ناحیه واژن به طور منظم و پیشگیری از تماس با محرک‌‌های بالقوه می‌تواند به پیشگیری از واژینوزیس باکتریایی کمک کند.
این ممکن است ایدۀ خوبی باشد که از استفاده از برخی محصولات مثل دوش واژینال، که باعث ایجاد اختلال در توازن باکتریایی واژن می‌شوند، اجتناب شود.

8. عفونت مخمری
عفونت مخمری بر اثر رشد بیش از حد قارچ نژاد کاندیدا در واژن ایجاد می‌شود. عفونت مخمری می‌تواند به ورم واژن منجر شود، و دیگر علایم در این مورد عبارتند از:
• سوزش
• احساس درد در هنگام سکس و ادرار کردن
• سرخی
• ترشحات غلیظ و کثیف
• تحریک پوست
عفونت مخمری با استفاده از داروهای ضد قارچ درمان می‎شود. به هر جهت، مراجعه به پزشک ایدۀ خوبی محسوب می‌شود زیرا اختلالات دیگری نیز هستند که علایمی مشابه عفونت مخمری ایجاد می‌کنند.

9. بیماری‌های واگیردار جنسی و سرویسیت
برخی از عفونت‌ها می‌توانند سبب بروز التهاب در سرویکس یا گردن رحم شوند، که سرویسیت نامیده می‌شود. علایم سرویسیت شامل احساس درد در هنگام مقاربت جنسی، خونریزی در فاصلۀ بین پریودها و ترشحات غیر نرمال است.
در زیر نام برخی بیماری‌های واگیردار جنسی که می‎توانند سبب تورم واژن شوند ذکر شده است:
سوزاک
کلامیدیا
تریکومونیازیس
هر کسی که ظن ابتلاء به بیماری‌های واگیردار جنسی در مورد وی مطرح است باید به پزشک مراجعه کند.

10. هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)
ویروس هرپس سیمپلکس اغلب اوقات سبب ایجاد خوشه‌ای از تاول‌های کوچک و دردناک می‌شود که نزدیک واژن ظاهر می‌گردند. این تاول‌ها ممکن است بترکند و زخم‌های دردناک ایجاد کنند.
در حالی که برخی از مردم هیچ ‎گونه علامتی را تجربه نمی‌کنند، دیگران ممکن است دچار ورم، درد و رنجوری جسمانی همراه این زخم‌ها شوند.
در حال حاضر هیچ‌ گونه علاجی برای هرپس تناسلی وجود ندارد اما داروهای نسخه‌ای می‌توانند طغیان‌های بیماری را کاهش داده یا از آنها پیشگیری کنند.

11. ادم
اصطلاح ادم توصیف کننده تجمع مایعات یا آب در بدن است. ادم در واژن معمولاً بر اثر گره‌های لنفی یا عدم تخلیۀ وریدها ایجاد می‌شود.
اختلالاتی مثل فیبروئید رحم یا بارداری که باعث بزرگ شدن رحم یا ایجاد فشار بر وریدهای لگن می‎شوند، می‌توانند سبب شکل‌گیری ادم شوند.
دکتر ناچار است تا برای درمان ادم ابتدا علت بروز آن را شناسایی کند. در برخی موارد ماساژ ملایم ناحیه ممکن است در کاهش میزان ورم مفید باشد اما این کار باید زیر نظارت پزشک انجام شود.

12. بارداری
بارداری نیز ممکن است سبب بروز ورم در واژن باشد.
وقتی جنین رشد می‌کند، می‌تواند بر لگن و عضلات مجاور و رگ‌های خونی فشار وارد کند.
این فشار ممکن است به التهاب منجر شود و به برگشت خون و مایعات از طریق سیستم لنفاتیک صدمه بزند که نتیجۀ آن بروز ورم خواهد بود.
هر زنی که دچار ورم واژن ناراحت کننده در طول بارداری شود باید در مورد استفاده از داروهای ایمن برای مصرف در دورۀ بارداری با پزشک مشورت کند.

13. تجاوز جنسی
جراحت ناشی از تجاوز و سوء استفاده جنسی نیز می‌‏تواند سبب بروز ورم و خونریزِی واژن و نیز درد لگن شود.
زنانی که در معرض سوء استفاده یا تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند باید برای بحث در مورد گزینه‌های درمانی و نیز برخورداری از درمان ضروری به پزشک مراجعه کنند.

14. اشیاء خارجی در واژن
وقتی بدن تلاش می‌کند تا یک چیز خارجی چسبیده به واژن را خارج کند، علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• درد
• ورم
• خارش
• تحریک
تب
• بوی ناخوش
در برخی از موارد ممکن است برای خارجی کردن شیء خارجی از واژن نیاز به دخالت پزشک باشد.
نظافت مرتب واژن ممکن است مانع از چسبیدن اشیاء خارجی به آن شود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
ورم واژن معمولاً نتیجۀ یک اختلال پزشکی شدید نیست. هر کسی که در مورد علت این اختلال دچار شک است باید به پزشک مراجعه کند.
در صورت وجود علایم فهرست زیر زنان باید به متخصص بیماری‌های زنان مراجعه کنند:
• نشانه‌های عفونت مثل تب یا لرز
• علایم دردناک یا غیر قابل تحمل
• علایم مداوم
هر زنی که ظن به ابتلا به بیماری‌های واگیردار جنسی در مورد وی مطرح است باید به پزشک مراجعه کند.
برای کشف علت ورم واژن، دکتر معاینۀ فیزیکی انجام داده یا تست خون را در دستور کار قرار می‌دهد. برای درمان ورم واژن داروهای متعددی در دسترس است و بسیاری از موارد این عارضه را می‌توان به سرعت و به شکل مؤثر درمان کرد./


Source:
Medical News Today
What can cause vaginal swelling?
Last reviewed Tue 27 March 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.