دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

راهنمای کدگذاری رنگ برای ترشحات واژن

ترشح واژن، عفونت واژن، واژینوزیس باکتریایی، تریکومونیازیس، عفونت مخمری، بیماری واگیردار جنسی، پریود، عادت ماهانه، خونریزی عادت ماهانه، یائسگی، بارداری، سرطان اندومتریال

هر زنی که در فاصلۀ بین پریودهای عادت ماهانه دچار خونریزی می‎شود باید به پزشک مراجعه کند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• نیکول گلن، هالی ارنست
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

موضوع شایعی است که زنان در این مورد نگران باشند که آیا رنگ و قوام ترشحات واژن آنان نرمال است یا نیاز به بررسی پزشکی دارد. ترشح واژن ممکن است رنگ‎های متعددی داشته باشد و چند مورد از این رنگ‎ها نشان دهندۀ سلامت بدن هستند.
در این مقاله یک راهنمای کدبندی رنگ برای ترشحات واژن ارائه می‎شود. معنی هر رنگ توضیح داده شده و زمان مراجعه به پزشک مشخص می‎شود.

[مطالب این مقاله»]
• ترشح واژن چیست؟
• قرمز
• سفید
• زرد - سبز
• شفاف
• خاکستری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما

ترشح واژن چیست؟
ترشح واژن مایعات ترشح شده از غدد کوچک موجود در واژن و گردن رحم است. این مایع هر روزه برای دفع سلول‎های مرده و زائدات از واژن خارج می‎شود، و بدین وسیله دستگاه واژن و تولید مثل در زنان تمیز و سالم باقی می‎ماند.
مقدار ترشح واژن از زنی به زنی دیگر ممکن است به میزان قابل ملاحظه‌ای تفاوت داشته باشد. رنگ، قوام، و مقدار ترشح مزبور نیز ممکن است از روزی به روز دیگر متفاوت بوده و به این موضوع وابسته باشد که زن در کدام نقطه از چرخۀ عادت ماهانه قرار دارد.
• روزهای 1 تا 5. در هنگام آغاز چرخه عادت ماهانه ترشح مورد بحث معمولاً به رنگ قرمز یا رنگ خون است زیرا بدن ریزش جدار داخلی رحم را آغاز می‎کند.
• روزهای 6 تا 14. به دنبال سپری شدن پریود، زنان ممکن است متوجه کاهش ترشح واژن نسبت به مقدار معمول آن شوند. وقتی تخمک شروع به رشد و بالغ شدن می‎کند، مخاط گردن رحم کف‎آلود شده و به رنگ سفید یا زرد درمی‎آید. این مخاط حالت چسبناکی دارد.
• روزهای 14 تا 25. چند روز پیش از تخمک‎گذاری، مخاط باریک و لزج شده و از نظر میزان قــوام شبیه به سفیدۀ تخم مرغ می‎شود. پس از تخمک‎گذاری، مخاط به حالت کف‎آلود و رنگ سفید یا زرد خود برمی‎گردد و امکان دارد که حالت چسبنده یا لزج داشته باشد.
• روزهای 25 تا 28. مخاط گردن رحم رنگ روشن‎تری یافته و زنان مقدار کمتری از آن را مشاهده می‎کنند تا اینکه پریود بعدی از راه برسد.

قرمز


میزان تیرگی رنگ قرمز می‎تواند از قرمز روشن تا قرمز متمایل به قهوه‎ای متفاوت باشد. ترشح قرمز رنگ عموماً نتیجۀ خونریزی در طول پریود است.
خونریزی عادت ماهانه به طور میانگین حدود هر 28 روز اتفاق می‎افتد، اگرچه دامنۀ نرمال بین 21 تا 35 روز متفاوت است. پریود به طور معمول بین 3 تا 5 روز ادامه پیدا می‎کند.
هر زنی که در فاصلۀ بین پریودهای عادت ماهانه دچار خونریزی می‎شود باید به پزشک مراجعه کند. اگرچه علل خوش‌خیم متعددی برای بروز خونریزی در فاصلۀ میان پریودها وجود دارد، این نوع خونریزی در برخی مواقع نشان دهندۀ وجود یک اختلال جدی است.
هر زنی که وارد دورۀ یائسگی زندگی خود شده و به مدت دستکم یک سال تمام از آخرین پریود وی گذشته باشد در صورت مواجهه با خونریزی واژن باید به پزشک مراجعه کند. این خونریزی در برخی اوقات نشان دهندۀ سرطان اندومتریال محسوب می‎شود.

سفید


میزان تیرگی سفید می‎تواند شامل وجود ته‎رنگ کرم یا زرد روشن باشد. اگر زنی دچار علایم دیگری نباشد، ترشح سفید رنگ در اغلب مواقع نشان دهندۀ سلامت ترشحات واژن محسوب می‎شود.
به هر حال، اگر ترشح سفید رنگ دارای قوامی شبیه به پنیر دلمه شده بوده یا دارای بوی تندی باشد، این وضعیت می‎تواند نشانگر وجود نوعی عفونت تلقی شود. در این شرایط زنان باید به پزشک مراجعه کنند.
ترشح سفید، متراکم و دارای بوی قوی به طور معمول با عفونت مخمری همراه است که در عین حال می‎تواند باعث بروز خارش یا تحریک واژن شود.

زرد - سبز


اگر ترشح واژن نمایی نزدیک به زرد داشته باشد نشان دهندۀ وجود مشکلی نیست. این موضوع به ویژه محتمل است که ته‌رنگ زرد مصادف با بروز تغییری در رژیم غذایی یا مکمل‎های رژیم غذایی باشد.
ترشحی که دارای ته‎رنگ زرد تیره‎تری بوده، زرد متمایل به سبز یا سبز رنگ باشد، به طور معمول پیامی از وجود یک عفونت باکتریایی یا یک عفونت واگیردار جنسی است. اگر ترشح واژن متراکم یا انبوه بوده و بوی ناخوشایندی داشته باشد زنان باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

صورتی


ترشح واژن ممکن است به رنگ صورتی روشن یا تیره باشد. در این وضعیت ترشح مزبور با اندکی خون همراه است.
ترشح صورتی زنگ در اغلب موارد به همراه لکه‎‏بینی پیش از پریود بروز می‎کند. در هر حال، این نوع ترشح در عین حال می‎تواند نشانه‎ای از خونریزی کاشت تخمک در ابتدای بارداری باشد.
برخی زنان مقدار اندکی لکه‎بینی را پس از تخمک‎گذاری تجربه می‎کنند که این نیز می‎تواند سبب ایجاد ترشح صورتی رنگ شود.
اگر سکس سبب بروز پارگی‎های جزئی یا تحریک واژن یا گردن رحم شده باشد ترشح واژن ممکن است پس از مقاربت جنسی رنگ صورتی پیدا کند.

شفاف
اغلب ترشحات نرمال واژن رنگ شفاف یا سفیدفام دارند. این ترشح ممکن است لزج بوده یا قوام سفیدۀ تخم مرغ را داشته باشد.
زنان ممکن است پیش از تخمک‌گذاری، در طول برانگیختگی جنسی و در طول بارداری میزان بیشتری ترشح شفاف‎تر و لزج‎تر داشته باشند.

خاکستری


ترشح واژن در صورتی که به رنگ خاکستری باشد نشان دهندۀ ناسالم بودن است و می‎تواند علامتی از وجود یک عفونت شایع باکتریایی به نام واژینوزیس باکتریایی باشد.
واژینوزیس باکتریایی معمولاً سبب بروز دیگر علایم واژینال نظیر موارد فهرست زیر نیز می‎شود:
• خارش
• تحریک‎پذیری
• بوی تند و قوی
• بروز سرخی در اطراف مادگی و دهانۀ واژن
هر زنی که دارای ترشح خاکستری رنگ از واژن باشد باید فوری به پزشک مراجعه کند. در صورت تشخیص ابتلاء به واژینوزیس باکتریایی پزشک به طور معمول برای درمان این بیماری آنتی‎بیوتیک تجویز می‎کند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که ترشح واژن دارای نمای غیر نرمال یا بوی غیر معمول باشد زنان باید به دکتر مراجعه کنند. در عین حال در صورت مواجهه با علایم واژینال فهرست زیر زنان باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرند:
• خارش
درد یا ناراحتی
• ترشحی که کف‎آلود بوده یا شبیه پنیر به حالت دلمه شده باشد
• خونریزی بین پریودها یا پس از یائسه شدن
• در صورتی که منظماً پس از سکس لکه‎بینی ایجاد شود
• ترشح خاکستری، سبز، یا زرد رنگ
• متصاعد شدن بوی تند از ترشح واژن
• احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
پزشک معاینه لگن انجام می‏دهد. در عین حال احتمال دارد که پزشک برای بررسی بیشتر نمونۀ ترشح واژن بگیرد.

دورنما
در زیر خلاصه‎ای از علل مربوط به هر رنگ ترشح واژن به صورت جدول آمده است:

رنگ ترشح واژن و معنی پزشکی آن
قرمز

آغاز یا پایان پریود
عفونت گردن رحم
پولیپ گردن رحم
سرطان اندومتریال یا سرطان گردن رحم

صورتی

خونریزی گردن رحم
تحریک واژن
خونریزی کاشت نطفه

سفید

سالم بودن ترشح واژن
عفونت مخمری

زرد - سبز

عفونت واگیردار جنسی مثل تریکومونیازیس

شفاف

 ترشح سالم
بارداری
تخمک‎گذاری
عدم تعادل هورمونی

خاکستری

واژینوزیس باکتریایی

در مورد بیشتر زنان عفونت یا عدم تعادل هورمونی مسؤول بروز تغییرات نامعمول در ترشح واژن است. احتمال نیاز به دارو در این شرایط مطرح است.
در صورت مواجهه با تغییرات غیر نرمال در ترشح واژن یا دیگر علایم که ممکن است نشان دهندۀ مشکلات سلامت سیستم تولید مثل باشند، زنان باید به پزشک مراجعه کنند.

Source:
A color-coded guide to vaginal discharge
Last reviewed Fri 22 June 2018
By Nicole Galan
Reviewed by Holly Ernst, PA-C

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.