دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علایم، درمان و پیشگیری از پولیپ سرویکال یا پولیپ گردن رحم

پولیپ سرویکال، پولیپ گردن رحم، پولیپ اندوسرویکال، پولیپ اکتوسرویکال، استروژن، فورسپس، عفونت مخمری، بیماری‏‌های واگیردار جنسی (STIs)، هرپس ، پاپیلوماویروس انسانی (HPV)، عفونت‎های باکتریایی، بارداری، سقط جنین ناخواسته، از دست دادن بارداری، سقط جنین، تغییرات سطوح هورمونی

بیشترین احتمال ابتلاء به پولیپ گردن رحم مربوط به سنین 40 و 50 سالگی و زنانی است که بیش از یک بار بچه‎دار شده‎اند. میزان بالاتر استروژن نیز می‎تواند زن باردار را در برابر ابتلاء به پولیپ گردن رحم آسیب‌پذیرتر کند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• بتانی کدمن، والیندا ریجینگ اِن‎وادایک
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

پولیپ گردن رحم (پولیپ سرویکال) توده‎ای است که روی گردن رحم یا کانال اتصال رحم به واژن رشد می‎کند. اسپرم برای بارور کردن تخمک باید از این کانال عبور کند. پولیپ‎های گردن رحم تومور هستند اما به طور معمول سرطانی نبوده و خوش‎خیم محسوب می‎شوند.
به هر حال اگر پولیپ‎ها نمایی مشابه برخی نشانه‎های سرطان داشته باشند مراجعه به پزشک برای بررسی پولیپ‎ها و اطمینان از سرطانی نبودن این تومورها ضروری است.
پولیپ‌های گردن رحم می‎توانند هم به صورت منفرد و هم به شکل گروهی یا خوشه‎ای رشد کنند. آنها از نظر اندازه متفاوتند و به طور معمول بین 1 تا 2 سانتی‎متر قطر دارند.
بیشترین احتمال ابتلاء به پولیپ گردن رحم مربوط به سنین 40 و 50 سالگی و زنانی است که بیش از یک بار بچه‎دار شده‎اند. میزان بالاتر استروژن نیز می‎تواند زن باردار را در برابر ابتلاء به پولیپ گردن رحم آسیب‌پذیرتر کند.

[مطالب این مقاله:]
• علل و نمای ظاهری
• علایم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• درمان
• پیشگیری

علل و نمای ظاهری
پولیپ‎ها از نظر رنگ متفاوت بوده و به رنگ‎های خاکستری، متمایل به سفید تا قرمز روشن یا بنفش ظاهر می‎شوند. آنها ممکن است در اندازه‎های متفاوتی رشد کنند و مثل توده‎ای ظاهر شوند که روی یک پایه یا ریشه بالا آمده است.
دو نوع مختلف پولیپ ممکن است روی گردن رحم ظاهر شود:
• پولیپ‎های اکتوسرویکال. زنان پس از یائسگی بیشتر احتمال دارد که دچار این نوع پولیپ‎ها شوند، که روی سلول‎های سطحی لایۀ خارجی گردن رحم ظاهر می‎شوند.
• پولیپ‎های اندوسرویکال. این نوع پولیپ‎ها در کل شیوع بیشتری دارند و در غدد سرویکال داخل کانال گردن رحم رشد می‎کنند. این نوع پولیپ بیشتر دچار زنانی می‎شود که در حال گذار از دورۀ پیش‎یائسگی قرار دارند.
این موضوع مشخص نیست که چرا برخی از زنان دچار پولیپ گردن رحم می‎شوند، اگرچه علت موضوع می‎تواند از جمله شامل پاسخ غیر نرمال بدن به هورمون استروژن باشد. دیگر علل در این مورد عبارتند از:
• میزان زیاد یا افزایش سطح استروژن
• انسداد عروق خونی
التهاب گردن رحم، واژن یا رحم
استروژن هورمون جنسی زنانه است و سطح این هورمون در سراسر زندگی زنان در حالت نوسان قرار دارد. سطح استروژن در طول سال‎های باروری زنان به بالاترین میزان خود می‎رسد، بنابراین احتمال بروز پولیپ گردن رحم در این دوره از زندگی زنان بیشتر است.
سطح استروژن در طول دوره بارداری نیز دچار افزایش می‎شود.
در عین حال این امکان وجود دارد که استروژن شیمیایی موجود در خوشبو کننده‎های هوا نیز بر سطح استروژن تأثیر بگذارند.
التهاب سرویکس ممکن است به دلایل متعدد شامل موارد زیر بروز نماید:
عفونت مخمری
• بیماری‏‌های واگیردار جنسی (STIs) مثل هرپس و پاپیلوماویروس انسانی (HPV)
عفونت‎های باکتریایی
• بارداری
سقط جنین ناخواسته (از دست دادن بارداری)
• سقط جنین
• تغییرات سطوح هورمونی
این مورد نادری است که زنانی که هنوز وارد دوران عادت ماهانه نشده‎اند به پولیپ گردن رحم مبتلاء گردند.

در زمینه پولیپ بیشتر بخوانیم:

پولیپکتومی یا عمل برداشتن پولیپ - آنچه دانستنش نیاز است

 

علایم پولیپ گردن رحم
این احتمال وجود دارد که زنان به پولیپ گردن رحم مبتلا گردند و هیچ علامتی را تجربه نکنند.
دیگران متوجه وجود علایمی می‎شوند که می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
ترشحات واژن که ممکن است در صورت وجود عفونت با بوی بد همراه باشد
• جریان بیشتر خون در هنگام پریود
• لکه‎بینی در فواصل پریودها
• خونریزی پس از مقاربت جنسی
• خونریزی پس از استفاده از دوش واژینال
• خونریزی پس از یائسگی

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر زنان دچار هر یک از علایم نام برده شوند باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنند. در حالی که نشانه‎های مزبور می‎تواند به پولیپ گردن رحم مربوط باشد در عین حال آنها ممکن است نشانۀ سرطان باشند.
تشخیص اغلب موارد پولیپ گردن رحم در طول معاینات روتین لگن یا تست‎های پاپ اسمیر انجام می‎شود.
اگر زنی دچار پولیپ گردن رحم باشد پزشک ممکن است خارج کردن آن را در دستور کار قرار دهد. دکتر در عین حال به گرفتن نمونه بافت یا بیوپسی اقدام می‏کند تا موضوع احتمال سرطانی بودن آن مورد بررسی قرار گیرد.

گزینه‎های درمانی
اغلب پولیپ‎های گردن رحم خوش‌خیم هستند و می‎توان آنها را با عمل جراحی از بدن خارج کرد.
این احتمال وجود دارد، در صورتی که پولیپ‎ها باعث بروز علایم یا ناراحتی برای زن نشده باشند، درمانی نیز در مورد آنها ضروری نباشد اما در این شرایط نیز پزشک پایش از نزدیک پولیپ‎ها را ادامه خواهد داد.
روش‎های جراحی مختلفی برای خارج کردن پولیپ‎ها وجود دارد. روش‎های زیر برای پزشکان قابل استفاده است:
• استفاده از فورسپس برای گرفتن پولیپ و خارج کردن آن به ملایمت
• امتحان حلقه‎های جراحی به دور پولیپ پیش از خارج کردن آن
• پیچیدن پولیپ به دور پایه خود و بیرون کشیدن آن
پس از خارج کردن پولیپ پزشک از نیتروژن مایع، جراحی لیزر، یا الکتروکوتری برای تخریب و از بین بردن پایه پولیپ خارج شده استفاده می‎کند.
در مورد پولیپ‎های بسیار بزرگ نیاز است تا عمل جراحی خارج کردن پولیپ در اتاق عمل بیمارستان و تحت بیهوشی موضعی، بیهوشی رژیونال یا بیهوشی عمومی انجام شود.
پس از خارج کردن پولیپ احتمال بروز مقداری خونریزی و کرامپ در زنان وجود دارد. داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای می‎توانند به تسکین درد کمک کنند.
نیاز است تا پولیپ(ها) در مورد سرطان بررسی شوند. اگر پولیپی سرطانی باشد آنگاه احتمالاً به درمان‎های تکمیلی نیاز خواهد بود. نوع درمان به نوع سرطان بستگی دارد.
برخی از اوقات این امکان وجود دارد که پولیپ گردن رحم خود به خود از سرویکس خارج شود. این اتفاق ممکن است در طول عادت ماهانه یا مقاربت جنسی رخ دهد.

وضعیت بهبود چگونه است؟
مردم ممکن است در طول خارج کردن پولیپ‎ها دچار درد خفیف و ناراحتی شوند. به هر حال وقتی عمل به پایان می‏رسد زنان می‎توانند راهی خانه شوند و درمان کرامپ یا درد احتمالی را با داروهای غیر نسخه‎ای ادامه دهند.
حتی اگر جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام شود کماکان امکان ترخیص بیمار در همان روز انجام عمل وجود خواهد داشت.
پزشکان توصیه می‎کنند که زنان حداقل تا سه روز پس از عمل جراحی برداشتن پولیپ گردن رحم از مقاربت جنسی خودداری کنند.
دورنما در مورد زنانی که عمل جراحی مزبور را انجام می‎دهند مثبت است. پولیپ‎ها در اغلب موارد برنمی‎گردند.
به هر حال زنی که در گذشته دچار پولیپ‎های سرویکال شده باشد در ریسک بالاتری برای ابتلاء مجدد به آنها قرار دارد. بنابراین، آنان باید برای بررسی احتمال ابتلاء به توده‎های تازه مورد بررسی منظم ناحیه لگن قرار گیرند.

پیام همراه و پیشگیری
اغلب موارد پولیپ گردن رحم قابل پیشگیری نیست.
در هر حال انجام معاینات منظم ناحیه لگن و تست پاپ اسمیر پزشکان را از این مورد مطمئن خواهد کرد که می‎توان پولیپ‎ها را در مراحل اولیه شکل‏گیری تشخیص داد و درمان کرد.
این احتمال وجود دارد که برخی عفونت‌ها عامل تقویت بروز پولیپ گردن رحم باشند. به همین علت اقدام به سکس ایمن و رعایت بهداشت به شکل مناسب برای پیشگیری از عفونت و نیز پیشگیری از پولیپ گردن رحم ضروری است.
زنان در عین حال می‎توانند برای جریان بهتر هوا در ناحیه تناسلی از زیرلباسی نخی استفاده کنند. این کار مانع از ایجاد گرما و رطوبت بیش از حد در این ناحیه می‎شود که محیط مناسبی برای ایجاد عفونت محسوب می‌گردد./

Source:
What are the symptoms of a polyp of the cervix?
Last reviewed Wed 11 July 2018
By Bethany Cadman
Reviewed by Valinda Riggins Nwadike

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.