دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تعادل اسیدیته یا pH واژن - علایم، مداوا و آزمایش‌ها

اسیدیته واژن، pH واژن، محیط واژن، قلیایی، pH خون، خون عادت ماهانه، واژینوزیس باکتریایی، منی مرد در واژن زن، آنتی‌بیوتیک،  عفونت‎های دستگاه ادراری (UTIs)، پروبیوتیک، دوش واژینال

pH نرمال واژن بین 3.8 تا 4.5 است. pH واژن در این محدوده می‎تواند باعث مهار باکتری‎ها و عفونت‎های قارچی در محیط واژن شود.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• ریچل نل، هالی ارنست
• ترجمه هستی فراست‎فر

حفظ تعادل اسیدیته واژن برای حفظ سلامت آن ضروری است. pH واژن زیر 7 اسیدی محسوب می‎شود در حالی که pH واژن بالای 7 بازی یا قلیایی است. pH نرمال واژن به طور معمول کمتر از 4.5 است. هر قدر عدد مزبور پایین‎تر باشد، محیط واژن اسیدی‎تر خواهد بود.
پزشکان می‎توانند pH واژن را برای تعیین مقدار اسیدی بودن محیط واژن اندازه‎گیری کنند. در عین حال امکان انجام این تست به صورت خانگی وجود دارد.
در محیط واژن، pH بالای واژن می‎تواند سبب ایجاد عفونت شود زیرا این وضعیت به باکتری‎ها و مخمرها ایجاد رشد و تکثیر می‎دهد.

[مطالب این مقاله:]
• سطوح نرمال pH واژن
• چه چیز باعث تغییر اسیدیته واژن می‎شود؟
• مداواهای طبیعی
• چکیده

سطوح نرمال pH واژن چیست؟
pH نرمال واژن بین 3.8 تا 4.5 است. pH واژن در این محدوده می‎تواند باعث مهار باکتری‎ها و عفونت‎های قارچی در محیط واژن شود.
باکتری لاکتوباسیلی در واژن زندگی می‎کند و اسید لاکتیک و پراکسید هیدروژن ترشح می‎نماید، که این باعث ایجاد اسیدی شدن محیط واژن می‎شود.
pH واژن ممکن است در طول زندگی زنان دستخوش تغییر شود. pH واژن به طور معمول پیش از اینکه زنان نخستین عادت ماهانه زندگی خود را تجربه کنند و نیز پس از یائسگی بالاتر از 4.5 است.
pH واژن در طول سال‎های باروری زنان معمولاً کمتر از 4.5 است مگر اینکه وجود نوعی اختلال یا عفونت در واژن سبب افزایش آن شود.

چه چیز pH یا اسیدیته واژن را تغییر می‎دهد؟
چند اختلال و عفونت مختلف می‎توانند باعث برهم خوردن تعادل pH واژن شوند که معمولاً این کار از طریق افزایش سطح pH واژن صورت می‎گیرد.
علل تغییرات pH واژن شامل موارد زیر است:

واژینوزیس باکتریایی
واژینوزیس باکتریایی نوعی اختلال پزشکی است که هنگامی بروز می‎کند که مقدار زیادی باکتری در محیط واژن وجود داشته باشد. این وضعیت می‎تواند به افزایش سطح pH واژن منجر گردد.
زنان دچار واژینوزیس باکتریایی ممکن است خارش، سوزش یا درد در ناحیه واژن را تجربه کنند. در عین احتمال بروز سوزش در هنگام ادرار کردن و بروز ترشحات سفید رنگ یا خاکستری وجود دارد.

دوش واژینال
دوش واژینال به شستشو یا نظافت واژن با استفاده از محلول‎های خاص مثل آنهایی که حاوی سرکه یا جوش شیرین هستند اشاره دارد.
ادعا می‎شود که این محلول‎ها بوی واژن را کاهش می‎دهند اما آنها در عمل باعث تشدید بوی مزبور می‎شوند. علت آن است که این دوش‎ها در عمل باکتری‎های مفید درون واژن را شسته و از آن خارج می‎کنند، که این موضوع بر تعادل pH واژن تأثیر منفی می‎گذارد و می‎تواند باعث آسیب‎پذیرتر شدن زنان در برابر انواع عفونت شود.

یائسگی
یک مطالعه به این موضوع پی برده است که در زنان گرایشی به بالا رفتن سطح pH واژن در طول یائسگی دیده می‎شود. در این مطالعه میزان pH واژن زنان یائسه به طور میانگین 5.3 اندازه‎گیری شده است.
کاهش سطح استروژن در طول یائسگی ممکن است بر pH واژن زنان تأثیر منفی داشته باشد.

دیگر عفونت‎های واژن
وجود عفونت‌هایی غیر از واژنوزیس باکتریایی نیز می‌‏تواند باعث افزایش pH واژینال شود.
مثال‎هایی در این مورد شامل تریکوموناس واژینالیس و گروه B استرپتوکوکوس (GBS) است.

وجود خون عادت ماهانه
pH خون بالاتر از pH محیط واژن است. وقتی زنی در عادت ماهانه قرار دارد وجود خون قاعدگی می‎تواند باعث افزایش سطح pH واژن شود.

وجود منی
منی قلیایی است که نقطۀ مقابل محیط اسیدی واژن محسوب می‎شود. وقتی منی وارد واژن می‎شود این موضوع ممکن است به افزایش موقتی pH واژن منجر گردد.

مصرف آنتی‎بیوتیک
مردم برای از بین بردن باکتری‎های مـضر آنتی‎بیوتیک مصرف می‎کنند اما این داروها در عین حال می‎توانند باکتری‎های مفید را نیز از بین ببرند. این موضوع باکتری‎های داخل واژن را نیز شامل می‎شود. اگر زنان آنتی‎بیوتیک مصرف کنند، احتمال بر هم خوردن تعادل pH واژنن در مورد آنها وجود دارد.

عفونت‎های دستگاه ادراری (UTIs)
عفونت‎های دستگاه ادراری باعث بالا رفتن pH واژن واژن نمی‎شود اما بالا بودن pH واژن ریسک ایجاد عفونت‎های دستگاه ادراری را افزایش می‎دهد.
کاهش سطح استروژن در طول دوره پیش‌یائسگی و یائسگی می‎تواند زنان را در ریسک ایجاد مکرر عفونت‎های دستگاه ادراری قرار دهد، زیرا کاهش سطح هورمون استروژن باعث افزایش سطح pH واژن می‎شود.
پزشکان ممکن است برای کاهش pH واژینال و پیشگیری از بیشتر شدن عفونت‎های دستگاه ادراری درمان استروژن را برای زنان تجویز کنند.

دیگر اختلالات
پژوهشگران در عین حال pH واژن را با چند اختلال دیگر شامل ناباروری، زایمان زودرس، و افزایش خطر عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) مرتبط دانسته‎اند.

مداوای طبیعی برای تجدید تعادل pH واژن
مردم می‎توانند برای تست کردن سطح pH واژن در محیط خانه کیت‎های مخصوصی را که به این منظور وجود دارد در بازار خریداری کنند.
تست خانگی pH واژن می‎تواند افزایش pH در محیط واژن را نشان دهد، که خود نشان دهندۀ وجود عفونت در محیط واژن محسوب می‎شود.
تست مزبور شامل استفاده از یک نوار کاغذی و قرار دادن آن روی دیواره واژن در مدت زمانی مشخص شده است که به اندازه‎گیری pH واژن می‎انجامد.
پس از برداشتن نوار زنان می‎توانند نتایج را که به صورت رنگ مشخص می‎شود با آنچه در نمودار کیت آمده است مقایسه کنند. هر رنگ نشان دهندۀ مقدار خاصی از pH واژن محسوب می‎شود.
زنان باید تمامی اطلاعات ارائه شده در کیت را مطالعه کنند. این اطلاعات شامل توصیه‌هایی در مورد زمان‎بندی تست شامل انجام تست در هنگام عادت ماهانه یا به فاصله کوتاهی پس از سکس است.
اگر pH واژن زنی بدون نشانۀ دیگری مرتبط با عفونت مداوماً بالا باشد، وی می‎تواند کارهایی را در محیط خانه برای کاهش سطح pH واژن انجام دهد که از جملۀ این کارها می‎توان موارد زیر را نام برد:
• اجتناب از صابون‎های قوی و دوش واژینال. صابـون‎ها به طور معمول دارای pH بالاتر از pH واژن بالا هستند، و استفاده از آنها برای تمیز کردن محیط واژن می‎تواند باعث افزایش pH واژن شود. بهترین راه برای نظافت مادگی یا فرج زنان استفاده از آب گرم و تمیز کننده‎های ملایم است اما باید تلاش شود تا صابون وارد واژن نشود. این کار به حفظ تعادل pH واژن کمک می‎کند.
• استفاده از مکمل یا شیاف پروبیوتیک. پروبیوتیک‎ها به تجدید ذخیرۀ سطح باکتریایی طبیعی بدن کمک می‎کنند. برخی غذاها شامل ماست، میزو و کامبوچا حاوی پروبیوتیک‎ها هستند.
• تعویض منظم تامپون. استفاده از یک تامپون به مدت طولانی می‎تواند باعث افزایش pH واژن شود زیرا pH خون تا حدودی قلیایی است. تعویض مکرر تامپون در عین حال ریسک عفونت‎های باکتریایی شامل سندرم شوک سمی (TSS) را کاهش می‎دهد.
• استفاده از حائل محافظ در طول سکس. استفاده از حائل محافظ مثل کاندوم یا محافظ دهانی نه فقط به پیشگیری از بارداری و عفونت‎های واگیردار جنسی کمک می‎کند بلکه می‎تواند مانع از آسیب دیدن سطح pH واژن توسط منی و دیگر مایعات شود. پزشکان در عین حال می‎توانند کرم‎هایی مثل کرم استروژن را برای زنان تجویز کنند که باعث کاهش سطح pH واژن می‎شود.

چکیده
متعادل نگه داشتن pH واژن می‎تواند به کاهش عفونت و پیشگیری از عوارض کمک کند.
پزشکان به ندرت فقط به اندازه‎گیری pH واژن برای تشخیص اختلالات پزشکی مثل عفونت‎های مخمری یا تعیین اینکه زنی یائسه شده است یا خیر، اتکاء می‎کنند. در هر حال، تست‎های pH واژن می‎تواند به تأیید تشخیص‎های توأم با شک کمک کند.
زنان می‎توانند گام‎هایی مثل استفاده از مکمل‏های پروبیوتیک و امتناع از دوش واژینال را برای کمک به حفظ تعادل سطح pH واژن خود به پیش بردارند./

Source:
Vaginal pH balance: Symptoms, remedies, and tests
Last reviewed Fri 20 July 2018
By Rachel Nall, RN, BSN, CCRN
Reviewed by Holly Ernst, PA-C

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.