دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپرتروفی لابیال (بزرگ شدن هر دو لب واژن یا یکی از آنها) چیست، و آیا نرمال است؟

هیپرتروفی لابیال، لابیا، لب واژن، مادگی، فرج، ولوا، کلیتوریس، سکس، مقاربت جنسی، لابیای ماژور، لابیای مینور، لابیوپلاستی

جراحان همچنین ممکن است عمل لابیوپلاستی را برای دختران نوجوانی که در دوره بلوغ با بزرگ شدن با لابیا مواجه می‎شوند انجام دهند. در هر حال، از آنجا که در این دوره زمانی کماکان امکان رشد لابیا وجود دارد، پزشکان به طور معمول توصیه می‎کنند که انجام لابیوپلاستی به بعد از دوران بلوغ موکول شود.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• جون جانسون، والیندا ریجینز ان‎وادایک
• ترجمه هستی فراست‎فر

 هیپرتروفی لابیال اصطلاح پزشکی برای تبیین موردی است که در آن یکی از لب‎ها یا هر دو لب واژن یا لابیا بزرگ‎تر از میزان نرمال است.
داشتن لابیای بزرگ نرمال بوده و عاملی برای ایجاد نگرانی نیست. بسیاری از زنان با لابیای بزرگ به دنیا می‎آیند و اغلب دچار عدم تقارن لابیا می‌شوند و در عین حال عوارض جانبی منفی را تجربه نمی‎کنند.
زنان می‎توانند برای تغییر شکل لابیا عمل جراحی انجام دهند اگرچه انجام این عمل معمولاً ضرورتی ندارد.

[مطالب این مقاله:]
• آیا هیپرتروفی لابیال نرمال است؟
• عوارض جانبی هیپرتروفی لابیال
• علل هیپرتروفی لابیال
• تشخیص هیپرتروفی لابیال
• درمان هیپرتروفی لابیال
• دورنما هیپرتروفی لابیال

آیا هیپرتروفی لابیال نرمال است؟
هیپرتروفی لابیال توصیف‌گر بزرگ بودن لب‎های واژن است. لابیا به محافظت از داخل واژن و کلیتوریس (چوچوله) در برابر سایش، ضربه و آسیب دیدگی کمک می‎کند.
اندازه و شکل ناحیه تناسلی زنان از فردی به فرد دیگر به شکل قابل ملاحظه‎ای متفاوت است. لب‎های واژن یا لابیا اغلب اوقات نامتقارن هستند، و داشتن شکل خاص خود برای هر یک از لابیاها موضوعی نرمال است.
قسمت خارجی واژن، موسوم به ولوا شامل موارد زیر است:
• لابیای ماژور یا لب‎های خارجی یا چین‎ و شکن پوست
• لابیای مینور یا لب‎های داخلی یا چین و شکن پوست
هیپرتروفی لابیال ممکن است بر هر دو چیدمان لابیا تأثیر بگذارد اما احتمال تغییر لابیای مینور یا لب‎های داخلی واژن بیشتر است.
هیپرتروفی در لابیای ماژور ممکن است باعث بزرگ به نظر رسیدن آن شود. هیپرتروفی لابیای کوچک ممکن است باعث شود که لب کوچک واژن به لب بزرگ آن بچسبد.
هیپرتروفی لابیال ضرری برای زنان ندارد. این وضعیت باعث ایجاد اختلال در سلامت جنسی زنان نمی‎شود و بدین معنی نیست که آنان دچار یک اختلال زیربنایی پزشکی هستند.
بسیاری از زنان هیپرتروفی لابیال دارند بی‎آنکه از این موضوع باخبر باشند، و اغلب آنان علایم مبتنی بر عوارض را تجربه نمی‎کنند.

عوارض جانبی هیپرتروفی لابیال
بسیاری از زنان دارای هیپرتروفی لابیال دچار هیچ علامت اضافی یا عارضه جانبی نمی‎شوند.
در مورد دیگر زنان، بزرگی لابیا می‎تواند باعث بروز ناراحتی شده یا زنان را در معرض برخی مشکلات قرار دهد. عوارض جانبی محتمل در این مورد عبارتند از:

احساس ناراحتی یا تحریک
لابیاها ناحیه‎ای حساس هستند، و لابیای دراز ممکن است به آسانی دچار تحریک شود.
برخی زنان دارای لابیای بزرگ ممکن است در هنگام انجام فعالیت‎های فیزیکی مستلزم سایش یا فشار بر روی ناحیه واژن، همانند سوارکاری یا دوچرخه‎سواری ممکن است دچار ناراحتی شوند. در مورد این زنان احساس درد در هنگام بروز سایش بر اثر سکس نیز مطرح است.
لابیای بزرگ ممکن است دچار سایش به زیرلباسی زن شود که این وضعیت خود سبب ایجاد حالت آزردگی مداوم برای ناحیه حساس مورد بحث خواهد شد.

رعایت نظافت
زنان دارای هیپرتروفی لابیال اغلب نواحی پوست چین خورده بیشتری در اطراف ولوا (مادگی) خود دارند. این باعث می‎شود تا نظافت کامل این ناحیه در هنگام شستشو اهمیت بیشتری یابد زیرا نواحی گسترده‎تری برای جمع شدن باکتری‎ها وجود دارد.
زنان همیشه باید پیش از لمس ناحیه حساس واژن و برای پیشگیری از انتقال باکتری‎ها دست‎های خود را بشویند. در صورت خارش داشتن یا وجود حالت آزردگی در این ناحیه شستشوی آن ضروری است.
نامناسب بودن بهداشت واژن زنان را در برابر ابتلاء به رشد توده‎های باکتریایی و عفونت‎های مخمری آسیب‌پذیرتر می‎کند.

علل هیپرتروفی لابیال
دلیل سرراستی برای هیپرتروفی لابیال شناخته شده نیست. پزشکان در آن به چشم یک نوسان طبیعی درون بدن انسان نگاه می‎کنند. درست مثل مورد پستان‌ها که در آن یک پستان ممکن است بزرگ‎تر از دیگری باشد، تفاوت‎های موجود در لابیا نیز معمول است.
برخی زنان با لابیای بزرگ متولد می‎شوند در حالی که برخی دیگر به مرور زمان و به علت نوسانات هورمونی چنین وضعیتی پیدا می‎کنند. در مورد دیگر زنان در زمان گذر از دوران بلوغ لابیا بزرگ‌تر می‎شود.
برخی زنان نیز متوجه می‎شوند که لابیای آنان پس از باردار شدن بزرگ می‎شود، در حالی که دیگران این وضعیت را با بالا رفتن سن مشاهده می‎کنند.

تشخیص هیپرتروفی لابیال
تشخیص هیپرتروفی لابیال آسان است. انجام یک معاینه بالینی توسط پزشک یا متخصص زنان و زایمان به طور معمول تمام کاری است که در این مورد نیاز به انجام دارد. هیچ استاندارد اندازه‌گیری مشخصی برای تعیین بزرگی لابیا وجود ندارد.

درمان هیپرتروفی لابیال
در بیشتر موارد زنان دچار هیپرتروفی لابیال نیازی به درمان ندارند. به هر جهت، اگر هیپرتروفی لابیال سبب ایجاد ناراحتی یا عدم آرامش فیزیکی یا روان‎شناختی شده باشد، گزینه‎های درمانی به قرار فهرست زیر در دسترس است:

تغییرات سبک زندگی
برخی از زنان پی می‎برند که در صورت پوشیدن لباس زیر غیر تنگ و چسبان ناراحتی ناشی از بزرگی لابیای آنان برطرف می‎شود. پوشیدن لباس زیر و شورت راحت و گشاد به پیشگیری از سایش غیر ضروری در ناحیه مورد بحث کمک می‎کند.
پوشیدن لباس‎های تهیه شده از مواد طبیعی مثل نخ و کتان نیز می‎تواند باعث افزایش میزان جریان هوا در اطراف مادگی شود.
پزشکان در عین حال می‎توانند برای کاهش آزردگی و مدیریت علایم در این مورد برای زنان کرم‎های موضعی تجویز کنند.
دیگر نکاتی که می‎توانند برای مدیریت علایم احتمالی مفید باشند شامل موارد زیرند:
زنان برای پیشگیری از تماس با ترکیبات یا مواد شیمیایی اضافی باید تامپون‎ها و نوار بهداشتی غیر معطر و ساخته شده از مواد طبیعی را انتخاب کنند.
زنان باید در هنگام اقدام به ورزش یا فعالیت‎های منجر به تحریک لابیا مثل دوچرخه‌سواری از پد یا کوسن مناسب برای ناحیه لابیا استفاده کنند.
رعایت بهداشت مناسب و شستشوی دست‎ها با صابون هیپوآلرژنیک عاری از مواد شیمیایی یا عطرهای قوی مفید است.

جراحی
برخی از زنان ممکن است برای کاهش اندازه لابیای خود به عمل جراحی اقدام کنند. این عمل زیر عنوان لابیوپلاستی شناخته می‌شود.
عمل لابیوپلاستی به طور معمول به دلایل زیبایی و بهداشتی انجام می‎شود و شامل برداشتن پوست اضافی و تغییر شکل لابیا برای ایجاد تقارن بیشتر است. این عمل به طور معمول تحت بیهوشی عمومی انجام می‎شود.
جراحی ممکن است در فرآیند التیام لابیا در ناحیه مادگی یا فرج کبودی یا ورم ایجاد کند. مادگی در عین حال در طول دوره التیام بسیار حساس می‎شود. زنان باید مراقبت بیشتری را برای تمیز نگه داشتن ناحیه در راستای اجتناب از عفونت یا خونریزی انجام دهند.
پزشکان در عین حال ممکن است به زنان توصیه کنند تا در دوره بهبود لابیا لباس‎های گشاد به تن کنند و مانع ایجاد سایش در ناحیه مورد بحث شوند.
جراحی همیشه حامل ریسک‎هایی مثل واکنش نسبت به بیهوشی یا ایجاد بافت مجروح است. پزشکان در این مورد پیش از عمل با مردم کاندید عمل مشورت کرده و توضیحات لازم را ارائه می‎دهند.
در عین حال پزشکان در مورد زمان مجاز برای از سرگیری فعالیت فیزیکی و جنسی برای زنان توضیحات لازم را ارائه خواهند داد.

آیا لابیوپلاستی در مورد نوجوانان ایمن است؟
جراحان همچنین ممکن است عمل لابیوپلاستی را برای دختران نوجوانی که در دوره بلوغ با بزرگ شدن با لابیا مواجه می‎شوند انجام دهند. در هر حال، از آنجا که در این دوره زمانی کماکان امکان رشد لابیا وجود دارد، پزشکان به طور معمول توصیه می‎کنند که انجام لابیوپلاستی به بعد از دوران بلوغ موکول شود.
پزشکان با دختران نوجوان صحبت می‎کنند تا آنان درک نمایند که هیپرتروفی لابیال نوعی تغییر نرمال در بدن محسوب می‎شود. آنان در عین حال در مورد عوامل عاطفی و بهداشتی جراحی زیبایی توضیح می‎دهند.

دورنما
هیپرتروفی لابیال در زنان پدیده‎ای معمول است و در بسیاری از موارد هیچ‎گونه عوارض جانبی به دنبال ندارد. جراحی برای موارد شدید هیپرتروفی لابیال یا موارد بروز ناراحتی عاطفی در زنان یک گزینه محسوب می‎گردد. دورنما برای عمل جراحی لابیوپلاستی به طور معمول خوب است و میزان بالایی از رضایت خاطر را به همراه دارد.
دکترها ممکن است نکات بیشتری در پیوند با ایجاد آرامش یا مدیریت اثرات هیپرتروفی در اختیار داشته باشند، و بسیاری از زنان متوجه می‎شوند که ایجاد تغییراتی کوچک در سبک زندگی تخفیف قابل توجهی در ناراحتی ناشی از هیپرتروفی لابیال به وجود می‎آورد./

Source:
What is labial hypertrophy and is it normal?
Last reviewed Mon 13 August 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Valinda Riggins Nwadike

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.