دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا پریود من اینقدر سبک است؟

پریود، عادت ماهانه، خونریزی عادت ماهانه، هورمون، سندرم تخمدان پلی‎کیستیک، PCOS، پیش‌یائسگی، استرس، ورزش سنگین، کاهش وزن زیاد، مشکلات تیروئید

عوامل متعددی مثل رژیم غذایی، ورزش، قرص‎های کنترل بارداری یا اختلالات مربوط به سلامت می‎توانند باعث ایجاد پریودهای سبک شوند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• ریچل نل، هالی ارنست
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

عوامل زیادی می‎توانند جریان قاعدگی را در زنان دگرگون کنند و باعث شوند تا پریود آنان به شکل غیر معمول سبک‎تر گردد. وزن بدن، ورزش، و استرس همگی سبب ایجاد پریودهای ملایم یا خفیف می‎شوند و دانستن علت این وضعیت مفید می‎تواند مفید باشد.
پریودهای خفیف‎تر از نرمال معمولاً علتی برای نگران شدن نیست. زنان اغلب متوجه تغییرات پریود خود در ماه‎های مختلف می‎شوند، و این پریودها در برخی ماه‎ها سبک‎تر از ماه‎های دیگر هستند.
در برخی موارد سبک بودن پریود ممکن است نشان دهنده باردار بودن زن یا یک اختلال مرتبط به هورمون‌ها باشد. مشابهاً زنان ممکن است چنین فکر کنند که دچار پریود سبک شده‎اند اما در واقع در حال پشت سر گذاشتن لکه‌بینی یا ترشحات رنگ‎دار باشند.

[مطالب این مقاله:]
• علایم
• علل
• کنترل بارداری
• ریسک فاکتورها
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما

علایم یک پریود سبک یا خفیف
در طول یک پریود معمول عادت ماهانه زنان به طور متوسط در حدود 2 تا 3 قاشق غذاخوری خون از دست می‎دهند.
در هر حال، تفاوت زیادی میان زنان مختلف وجود دارد. زنان باید در صورتی که پریودهای آنان خفیف‎تر از موارد نرمال شده باشد موضوع را یادداشت کنند. هر زنی می‎تواند میزان خون از دست رفته در طول عادت ماهانه خود را در هر ماه با استفاده از یک پیمانه قاعدگی محاسبه کند.
پریود خفیف می‎تواند دارای برخی علایم فهرست زیر باشد:
• برای فرد زمانی کوتاه‎تر از زمان معمول داشته باشد
• نسبت به موارد معمول نیاز به استفاده از تعداد کمتری تامپون یا نوار بهداشتی داشته باشد
• فاقد جریان سنگین خونریزی در طول 1 تا 2 روز اول پریود بوده اما جریان خونریزی سبک و مداوم باشد
• به جای اینکه جریان خونریزی مداوم باشد خونریزی پریود در طول چند روز شبیه به لکه‎بینی باشد
برخی از اوقات پریود سبک می‎تواند باعث کاهش علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مثل درد پشت کمتر، کرامپ رحم یا نوسانات خلقی شود.

علل سبک بودن پریود
عوامل فهرست زیر می‎توانند باعث شوند که پریودهای زنان سبک‎تر از موارد معمول باشد:

سن
جریان پریود می‎‏تواند در کل زندگی زنان دچار تغییراتی شود. پریودهای اولیه به طور معمول سبک‎تر بوده و ممکن است فقط با لکه‎بینی همراه باشند. این پریودها در زمانی که زن به سال‎های 20 و 30 زندگی خود می‎رسد منظم‎تر می‎شوند.
در اواخر سال‎های 30 و سال‎های 40 زندگی، زنان ممکن است پریودهای سنگین‌‏تر و از نظر زمانی کوتاه‎تری را تجربه کنند. این احتمال وجود دارد که آنها چند ماهی اصلاً پریود نداشته باشند و بعد دچار پریودی سنگین‎تر از اوقات معمول شوند. پریودها اغلب در طول دوره پیش‎یائسگی زنان سبک‎تر و نامنظم‎تر می‎شوند.

فقدان تخمک‎گذاری
برخی از اوقات نامنظم شدن پریودهای یک زن به این علت است که بدن وی تخمک آزاد نمی‎کند، وضعیتی که زیر عنوان عدم تخمک‎گذاری شناخته می‎شود. وضعیت مزبور می‎تواند به بی‌نظم شدن یا سبک‎تر شدن پریود منجر شود.

کمبود وزن
زنان دچار کمبود وزن ممکن است متوجه شوند که پریودهای آنان بسیار سبک‎تر یا کلاً متوقف شده است. این تغییر به این علت رخ می‎دهد که سطح چربی بدن آنان به قدری افت می‎کند که آنها دیگر به تخمک‎گذاری منظم نیستند.
ورزش بیش از حد یا سنگین نیز علت دیگری برای سبک‎تر شدن یا قطع پریود است و ممکن است با کمبود وزن مرتبط باشد.

بارداری
در طول بارداری پریودهای زنان معمولاً به طور کامل متوقف می‎شود. در هر حال، زنان ممکن است خونریزی ناشی از کاشت نطفه را با پریود سبک اشتباه بگیرند. خونریزی لقاح یا کاشت نطفه یک نشانه زودهنگام حاملگی محسوب می‎شود.
زنانی که از نظر جنسی فعال هستند و به طور معمول دارای پریودهای سبک نیستند، می‎توانند یک تست بارداری را در این مواقع انجام دهند.

اختلالات پزشکی
اختلالات پزشکی تأثیرگذار بر هورمون‏‌های بدن مثل سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) و اختلالات مرتبط به تیروئید می‎توانند بر چرخه عادت ماهانه زنان تأثیر بگذارند.

استرس
دوره‌های استرس می‎تواند بر تعادل هورمونی در بدن تأثیر بگذارد که این می‎تواند باعث ایجاد اختلال در چرخه منظم عادت ماهانه شود.

پریودهای خفیف و پیشگیری از بارداری
وقتی زنان مصرف قرص‌های کنترل بارداری را آغاز می‎کنند متوجه این موضوع می‎شوند که پریودهای آنها سبک‎تر و خفیف‎تر می‎شود.
این کاهش در جریان خون ممکن است به این علت باشد که دوز هورمون در قرص‎های پیشگیری از بارداری پایین است و رحم را در راستای ایجاد دیوارۀ ضخیم تحریک نمی‎کند. در نتیجه، از آنجا که ریزش سلولی دیواره رحم در حداقل خود است زنان ممکن است با پریودهای خفیف‎تری مواجه شوند.
این وضعیت در عین حال ممکن است برای زنان استفاده کننده از IUD هورمونی، ایمپلنت یا تزریق‎های پیشگیری از بارداری نیز رخ دهد زیرا این موارد سبب نازک شدن دیواره رحم می‎شوند.
زنان ممکن است برخی لکه‎‏بینی‎های اولیه را بین پریودها تجربه کنند زیرا هورمون‏‌های مزبور به تنظیم پریودها کمک می‎کنند.
در برخی موارد این احتمال وجود دارد که پزشک توصیه کند که زنان دارای پریودهای سبک برای کمک به تنظیم شدن چرخه عادت ماهانه خود از روش‎های کنترل بارداری استفاده کنند. برخی انواع روش‎های کنترل بارداری حامل هورمون‎هایی هستند که می‎توانند به فرد کمک کنند تا چرخه عادت ماهانه آنان پایدارتر شود.

ریسک فاکتورها
گاهی از اوقات زنان فاقد هر گونه ریسک فاکتور ممکن است با پریودهای سبک‎تر مواجه شوند. در هر حال، برخی عوامل می‎توانند احتمال ایجاد پریودهای سبک‎تر را افزایش دهند.
ریسک فاکتورهای پریود سبک شامل موارد زیر است:
• سن. زنان جوان گرایشی به پریودهای سبک‎تر از خود نشان می‎دهند.
• شیردهی از پستان. این فرآیند طبیعی ممکن است بازگشت پریودها را در زنان پس از زایمان با تأخیر مواجه کند یا وقتی پریود در آنها از سر گرفته می‏شود این پریودها سبک‎تر شوند.
• استرس. استرس زیاد در زندگی فرد می‌‏تواند بر سطح هورمون‎های بدن وی تأثیر منفی بگذارد.
• سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS). برخی اختلالات مربوط به سیستم تولید مثل مثل سندرم تخمدان پلی‎کیستیک می‎توانند بر سطح هورمون‎ها و جریان عادت ماهانه تأثیر بگذارند.
مردم ممکن است بخواهند با دکتر در مورد ریسک فاکتورهای شخصی خود که ممکن است بر شدت پریودهای آنان تأثیر بگذارد صحبت کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
داشتن پریود سبک معمولاً دلیلی برای نگرانی ندارد. در هر حال، اگر زنی مداوماً دارای پریودهای سبک بوده یا دچار قطع پریود شود باید با پزشک مشورت کنند.
زنان در عین حال اگر پریودهای سبک در آنان با علایم دیگری مثل درد لگن که موجب نگرانی باشد همراه شود، باید به پزشک مراجعه کنند.

دورنما
در اغلب موارد پریود خفیف علتی برای نگران شدن ندارد.
عوامل متعددی مثل رژیم غذایی، ورزش، قرص‎های کنترل بارداری یا اختلالات مربوط به سلامت می‎توانند باعث ایجاد پریودهای سبک شوند.
آنچه در این مورد اهمیت دارد این است که مردم به صدای بدن خود گوش دهند. اگر زنی در مورد مدت جریان خون عادات ماهانه خود دچار نگرانی شده است، وی باید برای روشن شدن علت و حصول اطمینان با پزشک مشورت کند./

Source:
Why is my period so light?
Last reviewed Thu 30 August 2018
By Rachel Nall
Reviewed by Holly Ernst, PA-C

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

استفاده از سلول‌های بنیادی برای تجدید تستوسترون

سرطان پستان سه‌گانة منفی و امید به درمان با پرولاکتین

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.