دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد قرص‌های پیشگیری از بارداری هفته آخر بدانیم

دارونما، پیشگیری از بارداری، قرص پیشگیری از بارداری، پلاسبو، قرص‌های پیشگیری از بارداری هورمونی، پریود، عادت ماهانه، قرص قند، اندومتریوز، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، چشم‌پوشی از پریود، هورمون استروژن، پروژسترون

در صورت مصرف درست، قرص‎های پیشگیری از بارداری در پیشگیری از باردار شدن زنان به میزان 91 درصد مؤثر هستند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• نیکول گلن، هالی ارنست
• ترجمه هستی فراست‌فر

هفته آخر مصرف قرص‎های پیشگیری از بارداری به طور معمول شامل مصرف قرص‎های غیر فعال است که حاوی هیچ هورمونی نیستند. این قرص‌ها گاهی از اوقات پلاسبو (دارونما) یا قرص‌های قند نامیده می‎شوند.
انواع متفاوتی از قرص کنترل بارداری وجود دارد. یکی از رایج‎ترین اشکال آن قرص ترکیبی است که شامل اشکال صناعی هورمون‎های استروژن و پروژسترون است.
انواع و برندهای مختلف قرص پیشگیری از بارداری ممکن است حاوی مقادیر متفاوتی از قرص دارونما در هر بسته خود باشند.

[مطالب این مقاله:]
• قرص‎های دارونما چیستند؟
• آیا زنان مجبورند قرص دارونما مصرف کنند؟
• آیا زنان می‎توانند از مصرف دارونما صرف‌نظر کنند؟
• عدم پریود در هنگام مصرف دارونما
• پیام همراه

انواع رایج بسته‎های ترکیبی قرص کنترل بارداری شامل موارد زیرند:
• بسته‎های قرص 28 روزه. در مورد اغلب برندها قرص‎های سه هفته اول حاوی هورمون هستند، در حالی که قرص‌های مربوط به 7 روز آخر هیچ هورمونی در خود ندارند. این قرص‌ها به نام دارونما شناخته می‎شوند و به این دلیل در بسته‎بندی لحاظ می‎شوند که زنان مصرف قرص را در مورد خود به عادتی منظم تبدیل نمایند. برخی برندهای قرص پیشگیری از بارداری جدیدتر قرص‌های دارونمای کمتری دارند.
• بسته‎های قرص 21 روزه. این بسته‎ها حاوی 21 قرص دارای هورمون‎های فعال برای سه هفته هستند. پس از مصرف آنها زنان پیش از آغاز دور جدید مصرف قرص 7 روز صبر می‎کنند که در طول آن قرص دارونمایی مصرف نمی‎شود.
• بسته‎های قرص 91 روزه. برخی انواع قرص‎های ضد بارداری حاوی 84 قرص دارای ماده هورمونی فعال و 7 قرص دارونما هستند. زنان مصرف کننده این قرص‌ها فقط هر سه ماه یک بار پریود می‎شوند.

قرص‌های دارونما چیستند؟
در اغلب موارد قرص‌های دارونما قرص‌های قند هستند که هیچ ماده هورمونی فعالی در آنها نیست. به هر حال، برخی برندهای قرص پیشگیری از بارداری حاوی ویتامین‎ها یا مواد معدنی مثل آهن یا فولیک اسید هستند.
قرص‌های دارونما برای شبیه‎‌سازی چرخه طبیعی عادت ماده استفاده می‎شوند اما هیچ نیاز پزشکی واقعی در مورد آنها مطرح نیست.
زنان به طور معمول چرخه پریود طبیعی خود را دنبال می‎کنند زیرا بدن به افت سطح هورمون با ریزش جدار داخلی رحم واکنش نشان می‎دهد.

آیا زنان مجبورند قرص‌های دارونما مصرف کنند؟
زنان در صورتی که مایل باشند تا بین مصرف قرص‎های خود وقفه‎ای ایجاد کنند اجباری به مصرف قرص‌های دارونما نخواهند داشت. قرص‎های هفته آخر کنترل بارداری حاوی هیچ ماده هورمونی فعالی نیستند.
به هر حال زنانی که مایلند تا قرص‎های دارونمای خود را در هفته آخر مصرف نکنند باید به خاطر داشته باشند که دور تازه مصرف قرص آنها باید سر وقت آغاز شود. برای پیشگیری از بارداری آنها نباید بیش از 7 روز در مصرف قرص‎های هورمونی خود وقفه ایجاد کنند.
رویکرد مفیدی خواهد بود که زنان تاریخ آغاز و پایان مصرف قرص خود را در یک تقویم یا کامپیوتر یا تلفن هوشمند ثبت کنند تا موضوع به آنها یادآوری شود.
برای کاهش ریسک بارداری ناخواسته، هر زنی که مطمئن نیست کدام قرص وی دارای ماده هورمونی فعال بوده و کدام‎یک فاقد این ماده است باید با پزشک مشورت کند.

آیا زنان می‎توانند از قرص‎های دارونما چشم‌پوشی کنند؟
برخی زنان به این انتخاب می‎رسند که از مصرف قرص‌های دارونما چشم‌پوشی کرده و یک راست و بدون ایجاد وقفه در مصرف قرص‎ها به سراغ مصرف قرص‎های هورمونی بعدی بروند. این کار ممکن است به پیشگیری از یک پریود منجر شود.
بسیاری از زنان این تکنیک را برای ایجاد راحتی، برای مثال خلاص شدن از پریود در طول تعطیلات یا در هنگام چشم‎انتظاری برای یک واقعه مهم در زندگی خود انجام می‎دهند.
انجام گهگاهی این کار در مورد اغلب زنان رویکردی ایمن محسوب می‎شود، اما بهترین کار این است که پیش از اقدام به آن با پزشک مشورت شود.
پزشک می‎تواند راهنمایی لازم را با توجه به ایمنی چشم‎پوشی از قرص‌های دارونما انجام دهد و همچنین مشخص کند که زنان چند وقت به چند وقت باید پریود شوند.
برخی انواع قرص‌های کنترل بارداری امکان مصرف پشت سر هم را در اختیار زنان قرار نمی‎دهند زیرا دوز مصرف قرص‌ها بر مبنای هفته مصرف بسته متفاوت است. بنابراین، زنان باید مطمئن شوند که نوع قرص مصرفی آنان برای استفاده در یک چرخه درازمدت مناسب است.
اگر زنی به علت وجود مشکلات پزشکی مثل اندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) از مصرف قرص‎های دارونما چشم‌پوشی می‎کند، پزشک می‎تواند برای وی قرص‌های پیشگیری از بارداری دارای امکان مصرف مداوم را توصیه کند.

عدم انجام پریود در هنگام مصرف قرص‌های دارونما
بسیاری از زنان متوجه می‎شوند که در هنگام مصرف قرص‎های کنترل بارداری، به ویژه به مرور زمان، یک پریود را رد کرده یا پریودهای سبک‎تری را تجربه می‎کنند.
این وضعیت ممکن است به علت برخی عملکردهای حیاتی قرص‎های کنترل بارداری باشد که به طرق زیر کار می‎کنند:
• متوقف کردن تخمک‎گذاری
• انبسته یا متراکم کردن مخاط دهانه رحم برای بلوک کردن اسپرم
• نازک نگه داشتن جدار داخلی رحم برای پیشگیری از لقاح
وقتی جدار داخلی رحم نازک باشد، خون کمتری موجود بوده و بافت در طول زمان عدم مصرف هورمون ریزش می‎کند.
اگرچه عدم انجام پریود در هنگام مصرف قرص پیشگیری از بارداری یک علامت هشدار دهنده محسوب می‎شود، این وضعیت شایع است و ممکن است کاملاً نرمال باشد.
اگر زنی در این وضعیت در مورد باردار بودن خود نگران باشد، وی می‎تواند یک تست خانگی بارداری انجام دهد یا به پزشک مراجعه کند.

پیام همراه
در بسته‌های حاوی قرص‎های ترکیبی پیشگیری از بارداری، قرص‌های دارونما به طور معمول قرص قند هستند. زنان ناچار نیستند تا این قرص‎های دارونما را برای اثربخشی قرص‌های هورمونی مصرف کنند، اما این قرص‌ها می‎توانند در نظم بخشیدن به روند مصرف قرص پیشگیری از بارداری مفید باشند.
اگرچه زنان نیازی ندارند که هر ماه قرص‌های دارونمای خود را مصرف کنند، آنان باید پیش از هر گونه دستکاری در مصرف قرص پیشگیری برای چشم‌پوشی از پریود با پزشک مشورت نمایند.
در صورت مصرف درست، قرص‎های پیشگیری از بارداری در پیشگیری از باردار شدن زنان به میزان 91 درصد مؤثر هستند، و این موضوع به مصرف یا عدم مصرف قرص‌های دارونما مرتبط نیست.
در صورت وجود هر گونه پرسش یا نگرانی در مورد قرص‌های پیشگیری از بارداری و نیز قرص‎های غیر فعال در این مورد و تشخیص تفاوت آنها با یکدیگر زنان می‎توانند با پزشک یا داروساز مشورت کنند./

Source:
What to know about the last week of birth control pills
Last reviewed Fri 21 September 2018
By Nicole Galan
Reviewed by Holly Ernst, PA-C

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.