دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل ورم پستان - از سندرم پیش از قاعدگی تا سرطان پستان

ورم پستان، تورم پستان، سندرم پیش از قاعدگی، سرطان پستان، سرطان التهابی پستان، عفونت، کافئین، ماستیت، PMS، ماموگرام، اولتراسوند پستان، آنتی‌بیوتیک،  بیماری پستان فیبروکیستیک، قرص‌های پیشگیری از بارداری، استروژن

از آنجا که ورم پستان هر از گاه نشانه‌ای از ابتلاء به سرطان پستان است، انجام ماموگرام به صورت منظم برای زنان 45 ساله و مسن‎تر توصیه می‎شود

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• ریچل نل، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


پستان از چهار ساختار بافتی اصلی تشکیل شده است: بافت چربی، مجاری شیر، غدد، و بافت متصل یا همبند. بافت چربی یا ادیپوز سوژه نوسانات حجم مایع است. این می‎تواند به ورم پستان منجر گردد که نتیجۀ آن ناسور شدن یا فروافتادگی پستان است. تغییرات دیگری نیز در بافت پستان ممکن است بر اثر ورم آن بروز کند.

علایم معمول در ورم پستان کدامند؟
ورم پستان می‎تواند تغییرات ملموسی ایجاد کند. برای مثال پستان ممکن است به شکل قابل ملاحظه‌ای بزرگ‎تر شود. وریدهای داخل پستان ممکن است بیشتر مشهود شوند زیرا ورم باعث نزدیک‌تر شدن آنها به پوست پستان می‎شود.
دیگر علایم می‎توانند موارد زیر را شامل شوند:
• احساس سنگینی در پستان
• احساس فروافتادگی یا ناراحتی در اطراف پستان و به شکل بالقوه رو به بالا تا ناحیه زیر بغل
• تغییرات بافت پستان یا پوست روی پستان و ناحیه اطراف آن
در برخی موارد پستان‌ها در لمس گرم یا حتی داغ احساس می‌شوند. امکان بروز توده‌های سفت در بافت پستان نیز به همراه ورم پستان محتمل است. اگرچه این وضعیت به طور معمول علتی برای نگرانی نیست در عین حال می‎تواند نشانه‌ای از سرطان پستان باشد.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
سندرم پس از قاعدگی - علل، علایم و درمان


علل ورم پستان
طیفی از علل می‎توانند موجب ورم پستان شوند. علل ورم پستان دامنه‌ای از بی‌ضرر تا جدی را شامل می‎شود.
سندرم پیش از قاعدگی (PMS) یک علت شایع ورم پستان است. پیش از آغاز هر پریود میزان تولید هورمون استروژن در بدن افزایش می‌یابد. در کنار دیگر تغییرات ایجاد شده در بدن، این چرخش هورمونی می‎تواند باعث شود مجاری پستان و غدد شیر بزرگ شوند. این وضعیت در عین حال می‎تواند سبب احتباس آب شود که به نوبه خود می‎تواند ورم پستان را افزایش دهد. علایم مرتبط به PMS گرایش به آن دارند که پس از آغاز پریود رو به بهبود بروند.
ورم پستان در عین حال می‎تواند یک علامت سرطان پستان باشد. انواع مختلف سرطان پستان وجود دارد. سرطان التهابی پستان می‎تواند بر اثر انسداد عروق لنفاوی باعث ایجاد ورم پستان شود. بافت پستان در عین حال ممکن است چال افتاده یا شبیه به پوست پرتقال شود. تومورهای ایجاد شده در پستان ممکن است خود را به شکل توده‌های سفت و دردناک نشان دهند.
دیگر علل بالقوه ورم پستان شامل موارد زیر است:
• غذاها و نوشیدنی‌ها شامل آن دسته از آنها که حاوی مقادیر زیاد کافئین یا نمک هستند
• برخی داروها مثل قرص‌های پیشگیری از بارداری که حاوی استروژن هستند
• تغییرات ایجاد شده در بدن بر اثر حاملگی
• تغییرات پس از زایمان در بدن
ماستیت یا عفونت مجراهای شیر که احتمال بروز آن در دوره شیردهی وجود دارد
بیماری پستان فیبروکیستیک، اختلالی که در آن فرد دچار توده‌های‎ غیر سرطانی در پستان می‎شود


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم؟
ورم پستان مرتبط به سندرم پیش از قاعدگی شایع است اما به طور معمول چنان پیامدهای حادی ندارد که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره زنان شود. اگر زنی در چرخه عادت ماهانه دچار ورم پستان بیش از حد دردناک گردد باید به پزشک مراجعه کند.
در عین حال اگر زنان در کنار ورم پستان دچار هر یک از علایم فهرست زیر شده باشند باید با پزشک مشورت کنند:
• ترک خوردن نوک پستان
• بروز تغییراتی در نوک پستان یا پوست پستان
• چال افتادن یا پوست پرتقالی شدن پوست پستان
• ورم بیش از حد پستان که مانع از خروج شیر پس از تولد نوزاد می‎شود
• بروز توده سفت در بافت پستان که در طول چرخه عادت ماهانه تغییری در آن ایجاد نمی‎شود
• بروز زخمی در پستان که التیام پیدا نمی‎کند
• بروز ترشحات غیر منتظره از نوک پستان
اگر زنان دچار علایم دیگری شوند که با گذشت زمان بهبود نمی‌یابند باید با پزشک مشورت کنند. وقتی موردی مشکوک در پستان مشاهده شود باید در مورد آن از پزشک سؤال کرد.


عفونت پستان - علایم، انواع، علل، تشخیص، و درمان


علل ورم پستان چگونه تشخیص داده می‎شوند؟
برای تشخیص علت ورم پستان پزشک در مورد علایم مبتلابه فرد از وی سؤال می‎کند. برای مثال پزشک ممکن است در مورد زمان شروع علایم و اینکه در برخی مواقع رو به بهبود رفته یا تشدید می‎شوند، بپرسد. پزشک بافت پستان را بررسی کرده و توده‌ها را لمس می‎کند. در عین حال ممکن است پزشک استفاده از تست‎هایی مثل ماموگرام یا اولتراسوند پستان را برای مشاهده ساختارهای پستان در دستور کار قرار دهد.


ورم پستان چگونه درمان می‎شود؟
برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک به علت بروز ورم پستان بستگی دارد.
اگر ورم بر اثر عفونت ایجاد شده باشد، پزشک برای درمان آن آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. زنان در عین حال باید بیاموزند که چگونه باید بافت پستان خود را برای پیشگیری از افزایش عفونت تمیز نگه دارند.
اگر ورم پستان بر اثر تغییرات هورمونی چرخه عادت ماهانه ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری را تجویز کند. این قرص‌ها می‏‌توانند ورم پستان و دیگر علایم سندرم پیش از قاعدگی را در برخی زنان تسکین دهند. اگر زنی در حال مصرف قرص‌های کنترل بارداری بوده باشد ممکن است تشویق شود که نوع قرص مورد استفاده خود را عوض کند.
اگر زنی به سرطان پستان مبتلا شده باشد بسته به نوع سرطان، محدوده آن و مرحله سرطان، پزشک یک پلن درمانی در اختیار بیمار قرار خواهد داد. بیمار ممکن است مورد شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی یا ترکیبی از این روش‌های درمانی قرار گیرد.
برای تخفیف علایم همراه ورم پستان ممکن است موارد زیر کمک کننده باشند:
• پوشیدن سینه بند حمایت کننده یا اطمینان از مناسب بودن سینه بند برای پستان
• استفاده از پک زیر لباسی گرم یا سرد برای پستان‌ها به مدت 10 دقیقه در هر بار استفاده
• استفاده از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن


غربالگری سرطان پستان برای تشخیص زودهنگام
از آنجا که ورم پستان هر از گاه نشانه‌ای از ابتلاء به سرطان پستان است، انجام ماموگرام به صورت منظم برای زنان 45 ساله و مسن‎تر توصیه می‎شود. "انجمن آمریکایی سرطان" دستورالعمل غربالگری زیر را برای زنان توصیه می‌کند:
• سنین 44-40: آغاز انجام سالانه ماموگرام در صورتی که خود زنان مایل باشند.
• سنین 54-44: زنان باید به صورت سالانه ماموگرام انجام دهند.
• سنین 55 سال و بالاتر. زنان باید هر دو سال یک بار ماموگرام انجام دهند یا در صورت تمایل می‎توانند این تست را هر ساله انجام دهند.
تمامی زنان باید با شرایط نرمال پستان خود آشنا باشند و در صورت بروز هر علامت یا نشانه غیر معمول در پستان با پزشک مشورت کنند.


پیشگیری از ورم پستان
در برخی مواقع برخوردار بودن از رژیم غذایی سالم باعث کاهش درد و فروافتادگی مرتبط به ورم پستان می‌شود. زنان باید مقدار زیادی میوه و سبزی بخورند و از خوردن غذاهای فرآوری شده و دارای چربی‎های اشباع شده پرهیز کنند. در عین حال آنان باید مصرف کافئین خود را با محدود کردن نوشیدن سودا، قهوه و چای کاهش دهند. کاهش میزان مصرف نمک و افزایش مقدار مصرف آب می‎تواند در تخفیف نفخ نیز مفید باشد./


Source:
Healthline
What Causes Breast Swelling?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
on January 3, 2017 —
Written by Rachel Nall, RN, BSN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.