دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اندومتریت [اندومتریتیس] یا التهاب جدار رحم

نرخ رسوب‌گذاری اریتروسیت، اندومتریال، کلامیدیا، سوزاک، سل، عفونت واگیردار جنسی،  ناباروری، پریتونیت لگن،  تجمع چرک یا ایجاد آبسه در لگن یا رحم،  سپتی‌سمی، شوک سپتیک، آنتی‌بیوتیک، کاندوم، هیسترکتومی، سزارین

زنان پس از سقط ناخواسته جنین یا پس از زایمان به ویژه به دنبال وضع حمل طولانی مدت یا زایمان به روش سزارین در خطر ابتلاء به عفونت‎هایی قرار دارند که می‎توانند باعث ایجاد اندومتریت شوند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• دکتر دِبرا سولیوان، دبرا استنگ
• ترجمه هستی فراست‎فر


اندومیتریتیس [اندومتریت] یک وضعیت التهابی جدار دیواره داخلی رحم است و به طور معمول بر اثر عفونت ایجاد می‎شود. اندومتریت معمولاً مهلک نیست، اما درمان آن در اولین فرصت ممکن اهمیت دارد. اندومتریت عموماً در صورت درمان با آنتی‎بیوتیک برطرف می‎شود.
عفونت‌های درمان نشده می‎توانند به ایجاد عوارضی در سیستم‎های تولید مثل، بافت‎ها و باروری و مشکلاتی برای سلامت عمومی فرد منجر شوند.

[در این مقاله:]
• علل اندومیتریتیس [اندومتریت]
• ریسک فاکتورهای اندومتریت
• علایم اندومتریت
• تشخیص اندومتریت
• عوارض اندومتریت
• درمان اندومتریت
• دورنما در اندومتریت
• پیشگیری از اندومتریت

علل اندومتریت
اندومتریت عموماً بر اثر عفونت ایجاد می‎شود. عفونت‎هایی که می‎توانند اندومتریت ایجاد کنند عبارتند از:
• عفونت‎های واگیردار جنسی (STIs) مثل کلامیدیا و سوزاک
سل
• عفونت‎های ناشی از مخدوش شدن باکتری‌های نرمال واژن
تمامی زنان یک مخلوط باکتریایی نرمال در واژن خود دارند. اندومتریت می‎تواند در صورت تغییر این مخلوط طبیعی باکتریایی به دنبال واقعه‎ای در زندگی ایجاد شود.

ریسک فاکتورهای اندومتریت
زنان پس از سقط ناخواسته جنین یا پس از زایمان به ویژه به دنبال وضع حمل طولانی مدت یا زایمان به روش سزارین در خطر ابتلاء به عفونت‎هایی قرار دارند که می‎توانند باعث ایجاد اندومتریت شوند. زنان در عین حال ممکن است پس از انجام برخی اعمال پزشکی که مستلزم ورود به رحم از طریق دهانه رحم (سرویکس، گردن رحم) است دچار اندومتریت گردند. این عمل می‎تواند راهی برای ورود باکتری‎ها باز کند. اقدامات پزشکی که باعث ایجاد خطر ابتلاء به اندومتریت می‌شوند عبارتند از:
هیسترکتومی
IUD (جاگذاری دستگاه داخل رحمی)
• اتساع و کورتاژ (خراشیدن یا پاکسازی رحم)
اندومتریت ممکن است همزمان با دیگر اختلالات ناحیه لگن مثل التهاب سرویکس به نام سرویسیت رخ دهد. این اختلال ممکن است باعث بروز علایم شوند یا نشوند.

علایم اندومتریت کدامند؟
اندومتریت به طور معمول باعث بروز علایم زیر می‎شود:
• تورم شکم (ورم شکم)
خونریزی واژن به شکل غیر نرمال
ترشحات واژن به شکل غیر نرمال
یبوست
• احساس ناراحتی در هنگام دفع مدفوع
تب
• احساس کلی ناخوشی
درد لگن، درد زیر شکم، یا درد راست روده و مقعد (درد رکتال)

اندومتریت چگونه تشخیص داده می‎شود؟
پزشک یک معاینه بالینی و معاینه ناحیه لگن انجام می‎دهد. وی بر شکم، رحم، و دهانه رحم متمرکز می‎شود تا نشانه‌های فروافتادگی و بروز ترشح را بررسی کند. تست‎های فهرست زیر نیز به تشخیص اندومتریت کمک می‎کنند:
• گرفتن نمونه یا کشت از سرویکس برای بررسی باکتری‎هایی مثل کلامیدیا و گونوکوکوس (باکتری مسبب سوزاک) که می‏توانند باعث ایجاد عفونت شوند
بیوپسی اندومتریال که طی آن نمونه کوچکی از بافت جدار داخلی رحم برای بررسی آزمایشگاهی گرفته می‎شود
• عمل لاپاروسکپی که به دکتر امکان می‎دهد تا از نزدیک درون شکم و لگن بیمار را مشاهده کند
• بررسی ترشحات زیر میکروسکپ
یک تست خون نیز برای اندازه‌گیری تعداد سلول‎های سفید خون (WBC) و نرخ رسوب‌گذاری اریتروسیت (ESR) قابل انجام است. اندومتریت باعث افزایش هر دو مورد مزبور می‎شود.

عوارض بالقوه اندومتریت
در صورت عدم درمان این اختلال با استفاده از داروهای آنتی‎بیوتیک خطر بروز عوارض و حتی بیماری شدید مطرح است. عوارضی که امکان بروز آنها وجود دارد عبارتند از:
ناباروری
پریتونیت لگن، که عفونت کل لگن است
• تجمع چرک یا ایجاد آبسه در لگن یا رحم
• سپتی‌سمی که بروز باکتری در خون است
شوک سپتیک که نوعی عفونت شدید خون است که به افت شدید فشار خون منجر می‎شود
سپتی‌سمی می‎تواند به سپسیس منجر شود، که عفونتی شدید است که می‎تواند به سرعت رو به وخامت برود. سپسیس می‎تواند به شوک سپتیک منجر شود که یک موقعیت اورژانسی در پزشکی و تهدیدی برای حیات فرد مبتلاء به آن محسوب می‎شود.
اندومتریت مزمن التهاب مزمن اندومتریوم است. در این وضعیت عاملی بیماریزا وجود دارد اما عفونتی خفیف ایجاد می‎کند و اکثر زنان مبتلاء فاقد علامتند، یا دچار علایمی هستند که امکان ایجاد درک اشتباه در مورد آنها وجود دارد. به هر حال، ارتباط اندومتریت با ناباروری به اثبات رسیده است.

اندومتریت چگونه درمان می‎شود؟
اندومتریت با آنتی‎بیوتیک درمان می‎شود. در هنگام درمان این بیماری شریک جنسی زن بیمار نیز در صورتی که ظن دکتر به وجود عفونت‎های واگیردار جنسی باشد باید تحت درمان قرار گیرد. این موضوع مهم است که دوره درمان با آنتی‎بیوتیک کامل گردد.
موارد جدی یا پیچیده اندومتریت نیاز به تزریق دارو از طریق داخل وریدی و بستری شدن بیمار در بیمارستان دارد. این وضعیت به ویژه در مواردی که بیماری پس از زایمان گریبانگیر زنان می‎شود مهم است.

چشم‎انداز درازمدت برای اندومتریت چیست؟
در صورتی که زنی دچار اندومتریت باشد و به صورت کامل تحت درمان قرار گیرد به طور معمول دورنما در مورد وی خوب خواهد بود. اندومتریت معمولاً بدون بر جا گذاشتن مشکلات بیشتر با استفاده از آنتی‎بیوتیک برطرف می‎شود.
در هر حال اگر این بیماری به شکل درست درمان نشود احتمال بروز مشکلاتی در مورد تولید مثل و عفونت‎های شدید وجود دارد. این اختلالات می‎توانند به ناباروری یا شوک سپتیک منجر شوند.

چگونه می‎توان از اندومتریت پیشگیری کرد؟
زنان می‎توانند خطر ابتلاء به اندومتریت بر اثر زایمان یا دیگر اقدامات مربوط به طب زنان را با حصول اطمینان از بابت استفاده از وسایل استریل و تکنیک‎های درست در طول زایمان یا جراحی کاهش دهند. پزشک در عین حال احتمال دارد که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در طول عمل سزارین یا درست پیش از آغاز عمل جراحی داروهای آنتی‎بیوتیک برای زنان تجویز کند.
زنان در عین حال می‎توانند با رعایت موارد زیر خطر بروز اندومتریت بر اثر بیماری‎های واگیردار جنسی را کاهش دهند:
• اقدام به سکس ایمن، برای مثال، استفاده از کاندوم
• انجام تست‎های غربالگری روتین و تشخیص زودهنگام عفونت‌های واگیردار جنسی هم در مورد خود و هم در پیوند با شریک جنسی خویش
• کامل کردن دوره درمان عفونت‌های واگیردار جنسی/


Source:
Healthline
Endometritis
Medically reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI
on September 13, 2017 —
Written by Debra Stang

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.