دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) یا درد یک‌طرفه زیر شکم هنگام تخمک‌گذاری

تخمک‎گذاری، خونریزی واژینال، پریتونیوم، استامینوفن،  آسپیرین، ایبوپروفن، قرص‎های خوراکی کنترل بارداری، Mayo Clinic

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) درد یک طرفه زیر شکم همراه با تخمک‎گذاری است.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

میتلشمرز (میتل‌اشمرز) درد یک طرفه زیر شکم همراه با تخمک‎گذاری است. میتلشمرز معادلی آلمانی برای "درد میانه" در نیمه راه چرخه عادت ماهانه - حدود 14 روز پیش از دور بعدی پریود عادت ماهانه بروز می‎کند.
در اغلب موارد میتلشمرز نیاز به مراقبت پزشکی ندارد. برای ناراحتی‌های کوچک ناشی از میتلشمرز داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای و مداواهای خانگی اغلب اوقات مؤثر هستند. اگر درد میتلشمرز برای زنی مشکل‎ساز باشد پزشک ممکن است یک داروی کنترل بارداری خوراکی را برای متوقف کردن تخمک‌گذاری و پیشگیری از درد میانه چرخه عادت ماهانه تجویز کند.


[در این مقاله:]
• علایم میتلشمرز
• چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• علل میتلشمرز
• درمان میتلشمرز
• سبک زندگی و مداوای خانگی

علایم میتلشمرز
درد میتلشمرز به طور معمول از چند دقیقه تا چند ساعت دوام دارد اما ممکن است به اندازه یک تا دو روز نیز ادامه پیدا کند. درد ناشی از میتلشمرز ممکن است دارای مشخصات زیر باشد:
• در یک طرف ناحیه زیر شکم بروز کند
• دردی مبهم، کسل کننده و شبه کرامپ باشد
• دردی تند و تیز با بروز ناگهانی باشد
• با خونریزی واژینال خفیف یا ترشحات واژن همراه باشد
• در موارد نادر، امکان شدید بودن این درد وجود دارد
درد میتلشمرز در سمت تخمدانی ایجاد می‎شود که تخمک رها می‎کند. احتمال چرخش درد به صورت یک ماه در میان وجود دارد، و نیز ممکن است زنان این درد را در طول چند ماه متمادی در یک طرف زیر شکم خود احساس کنند.
زنان می‎توانند چرخه عادت ماهانه خود را برای چندین ماه دنبال کرده و مشخصات درد احساس شده در زیر شکم خویش را یادداشت کنند. اگر این درد در نیمه راه چرخه عادت ماهانه بروز کند و بدون نیاز به درمان برطرف شود، درد مورد اشاره به احتمال زیاد میتلشمرز است.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
میتلشمرز به ندرت نیاز به مداخله پزشکی دارد. به هر حال، در صورتی که دردی که به تازگی بروز کرده در ناحیه لگن شدید باشد، یا اگر این درد با تهوع یا تب همراه شود، یا اگر ادامه‎دار باشد، زنان باید به پزشک مراجعه کنند زیرا هر یک از این موارد می‎تواند نشانگر اختلالی جدی‎تر از میتلشمرز، مثل آپاندیسیت، بیماری التهابی لگن یا حتی بارداری خارج از رحم تلقی شود.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
تخمک‌گذاری چیست؟


علل میتلشمرز
میتلشمرز در طول تخمک‎گذاری ایجاد می‎شود، در هنگامی که فولیکول پاره شده و تخمـــک آزاد می‎شود. برخی از زنان هر ماهه دچار میتلشمرز می‎شوند، اما در مورد دیگر زنان این درد به صورت گهگاهی بروز می‎کند.
علت دقیق میتلشمرز شناخته نشده است اما دلایل ممکن برای بروز این درد شامل موارد زیر است:
• درست در آستانه رها شدن تخمک در فرآیند تخمک‎گذاری، توده فولیکول باعث اتساع تخمدان شده، این اتساع درد ایجاد می‎کند.
خون یا مایع رها شده از فولیکول پاره شده باعث آزردگی و تحریک جدار داخلی شکم (پریتونیوم) می‎شود، که نتیجه آن بروز درد است.
درد بروز کرده در هر نقطه دیگری از چرخه عادت ماهانه میتلشمرز نیست. این درد اگر در طول پریود بروز کنند، ممکن است کرامپ‎های نرمال چرخه عادت ماهانه (دیس‎منوره) باشد یا ممکن است بر اثر دیگر مشکلات شکم یا لگن بروز کند. اگر زنی دچار درد شدید باشد باید به پزشک مراجعه کند.

درمان میتلشمرز
درمان‎های در دسترس برای میتلشمرز شامل موارد زیر استک
• مُسکن درد. برای تخفیف ناراحتی ناشی از میتلشمرز زنان می‎توانند از داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای مثل استامینوفن (تاینلول یا بقیه)، آسپیرین، ایبوپروفن (ادویل، مورتین IB، بقیه) یا ناپروکسن سدیم (الیو) استفاده کنند.
قرص‎های پیشگیری از بارداری (قرص‎های خوراکی کنترل بارداری). اگر میتلشمرز باعث ایجاد ناراحتی شدید گردد یا به صورت هر ماهه بروز کند، زنان می‎توانند از پزشک خود بخواهند که برای آنان قرص‌های پیشگیری از بارداری تجویز کند. این داروها مانع تخمک‎گذاری می‎شوند، بنابراین زنان دیگر با درد مرتبط به تخمکگذاری مواجه نخواهند شد.

سبک زندگی و مداوای خانگی
برای فروکش ناراحتی ناشی از میتلشمرز که بیش از چند دقیقه ادامه داشته باشد می‎توان از مداواهای خانگی استفاده کرد. از آنجا که گرما باعث افزایش جریان خون می‎شود زنان برای آرام کردن تنش عضلات و فروکش کرامپ‎ها می‎توانند موارد زیر را در دستور کار قرار دهند:
• گرفتن حمام آب گرم یا نشستن در وان آب گرم
• استفاده از یک پد یا کیسه آب گرم بر روی نقطه دچار درد/


مایو کلینیک
• ترجمه پریسا شعله‎دوست


Source:
Mayo Clinic
Mittelschmerz
May 09, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.