plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا داشتن هاله پستان بزرگ نرمال است؟

اکسی‌توسین، پرولاکتین، چرخش هورمونی،  زایمان، شیردهی، عادت ماهانه، استروژن،  کاهش وزن، هاله پستان

بدن و پستان‎های هر کسی خاص خود او است و هیچ اندازه "ثابتی" برای هاله پستان وجود ندارد

مقالات زنان، زایمان و نازایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• اندازه هاله پستان
• شیردهی
• عادت ماهانه
• کاهش هاله پستان
• خلاصه


هاله پستان ناحیه تیره‌تر پوست اطراف نوک پستان است. همانند پستان‌ها و دیگر قسمت‌های بدن، هاله پستان در شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی ظاهر می‌شود. تغییر اندازه و رنگ هاله پستان به مرور زمان اتفاقی نرمال است.
هاله پستان شامل برآمدگی‌های مونتگومری است، که غدد کوچکی هستند که مایعی با چند عملکرد مهم را ترشح می‌کنند. این مایع لیز شده و پوست را محافظت می‌کند، و بویی از خود متصاعد می‌کند که نوزادان شیرخوار را جذب می‌نماید. مایع مزبور همچنین ممکن است به جذب یا برانگیختگی جنسی شریک جنسی کمک کند.
تحریک نوک پستان و هاله پستان در هنگام شیردهی محرک رهش هورمون‌های اکسی‌توسین و پرولاکتین است که باعث افزایش تولید شیر در پستان‌ها می‌شود.
در این مقاله در مورد اندازه هاله پستان و امکان تغییر اندازه آن به مرور زمان بحث خواهد شد. در عین حال ما به موضوع کاهش هاله پستان خواهیم پرداخت.


اندازه هاله پستان
بدن و پستان‌های هر کسی خاص خود او است و هیچ اندازه "ثابتی" برای هاله پستان وجود ندارد. یک مطالعه در سال 2009 بر روی 300 زن بزرگسال در ژاپن پی برد که قطر متوسط برای هاله پستان در حدود 4 سانتی‌متر است.
یک مطالعه قدیمی‌تر در اسرائیل در مورد قسمت‌های پستان، هاله پستان و نوک پستان در 37 زن سنین 20 تا 46 سال پرداخت. محققان پی بردند که هاله پستان به طور متوسط در حدود 3 برابر اندازه نوک پستان است.
به هر جهت هاله پستان‌هایی که بزرگ‌تر از این میزان نیز هستند کماکان کاملاً نرمال محسوب می‌شوند. همچنین این موضوع که شخص دارای هاله پستانی باشد که از نظر اندازه و رنگ در طول عمر فرد دچار تغییر شود نیز نرمال محسوب می‌شود.
تغییرات پستان اغلب اوقات ناشی از چرخش هورمونی در بدن است، مثل مواردی که در طول بلوغ، عادت ماهانه، بارداری و شیردهی رخ می‌دهند.


در زمینه مسائل زنان بیشتر بخوانیم:
ژیگانتوماستیا (ژیگانتوماستی) یا 
بزرگ شدن بیش از حد پستان


شیردهی
در طول بارداری هاله پستان در بسیاری از زنان تا دوره پایان بارداری و زایمان بزرگ‌تر و تیره‌تر می‌شود. این تغییرات ممکن است پس از زایمان و در دوره شیردهی زنان ادامه یابد.
برخی از مردم اعتقاد دارند که بزرگ‌تر و تیره‌تر بودن پوست هاله پستان در طول این دوره می‌تواند به جذب نوزاد به پستان برای تغذیه کمک کند. به هر جهت، تمامی زنان در طول بارداری دچار این تغییرات نمی‌شوند و این عدم تغییر نیز به طور معمول تأثیری بر توانایی شیردهی آنان ندارد.
در هنگام شیر خوردن، نوزاد کل نوک پستان و بخش بزرگی از هاله پستان را داخل دهان خود قرار می‌دهد. آنها این کار را برای تحریک غدد پستان به ارائه شیر بیشتر انجام می‌دهند. هر از گاه نوزادان کوچک ممکن است برای شیر خوردن از پستان دارای هاله پستان بزرگ با مشکل مواجه شوند.
هر زنی که دچار مشکل در شیردهی بوده یا در این مورد نگرانی‌هایی دارد باید با مشاور شیردهی در این باره مشورت کند.
وقتی زنی شیردهی را متوقف می‌کند، پستان‌ها و نوک آنها به طور معمول به اندازه و رنگ پیشین خود برمی‌گردند.


عادت ماهانه
پستان‌ زنان به طور معمول در طول هر چرخه عادت ماهانه دستخوش چند تغییر می‌شود. تخمدان‌ها در سراسر این چرخه استروژن ترشح می‌کنند که در آن فولیکول تخمک بالغ شده و برای تخمک‌گذاری آماده می‌شود. استروژن مجاری شیر پستان را به رشد و توسعه تحریک می‌کند.
پس از تخمک‌گذاری، وقتی یک تخمدان تخمک رها می‌کند تولید استروژن کُند می‌شود، و میزان هورمون دیگری به نام پروژسترون افزایش می‌یابد.
در طول این نیمه دوم چرخه عادت ماهانه، پستان‌ها ممکن است ورم کرده و حساس‌تر شوند. به هر جهت، نوک پستان‌ها و هاله پستان‌ها گرایشی به تغییر یا بزرگ شدن در طول یک چرخه منظم عادت ماهانه از خود نشان نمی‌دهند.
بدن این تغییرات را در راستای آماده کردن خود برای باروری احتمالی یک تخمک تحریک می‌کند. اگر بارداری صورت نگیرد، پس از انجام پریود، پستان‌ها به اندازه و شکل نرمال خود برمی‌گردند.


کاهش هاله پستان
داشتن هاله پستان بزرگ کاملاً نرمال است، اما برخی از زنان ممکن است به دلایل زیبایی شناختی مایل به کاهش اندازه آن باشند. زنانی که به چنین موردی علاقمندند باید با پزشک خود مشورت کنند. مؤثرترین گزینه برای کاهش هاله پستان عمل جراحی است که ممکن است پرهزینه باشد.
در طول عمل کاهش اندازه هاله پستان، جراح برشی ایجاد کرده و یک تکه دایره‌ای شکل بافت قسمت بیرونی هاله پستان را برمی‌دارد. سپس جراح نسبت به دوختن بخش اطراف پوست هاله پستان به حاشیه جدید آن اقدام می‌کند.
جراح اغلب قادر است تا این عمل را تحت بی‌حسی موضعی و با بی‌حس کردن ناحیه پستان انجام دهد. به هر حال، در برخی موارد جراح ناچار است تا برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده کند.
زنان می‌توانند عمل جراحی کاهش اندازه هاله پستان را به عنوان یک عمل مستقل یا به عنوان بخشی از عمل دیگری مثل کاهش اندازه پستان یا ایمپلنت انجام دهند.
کاهش اندازه هاله پستان با عمل جراحی می‌تواند میزان حس در نوک پستان را کاهش داده و بر توانایی شیردهی در زن تأثیر بگذارد.
از آنجا که بافت پستان عمدتاً حاوی سلول‌های چربی است، بعضی زنان متوجه می‌شوند که کاهش وزن به کاهش اندازه پستان و طبیعتاً به کاهش اندازه هاله پستان کمک می‌‌کند. برای زنانی که مایلند اندازه هاله پستان خود را کاهش دهند اما مایل به انجام عمل جراحی نیستند کاهش وزن یک گزینه دیگر محسوب می‌شود.


خلاصه
هاله پستان دارای اندازه‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های بسیار متفاوت است. پستان هر زنی متفاوت از پستان دیگری است و داشتن هاله پستان بزرگ اتفاقی کاملاً نرمال محسوب می‌شود.
همچنین تغییر اندازه و شکل هاله پستان در گذر زمان اتفاقی نرمال محسوب می‌شود. این تغییرات ممکن است به عنوان بخشی طبیعی از فرآیند پا به سن گذاشتن و همچنین در طول بارداری و شیردهی از پستان بروز کنند.
هر زنی که در مورد اندازه هاله پستان خود دچار نگرانی است باید به دکتر مراجعه نماید./


• نیکول گلن، دکتر والیندا ریجینز اِن‌وادایک
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Are large areolas normal?
Last reviewed Thu 4 April 2019
By Nicole Galan
Reviewed by Valinda Riggins Nwadike 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.