دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا امکان دارد واژن گشاد شود؟

واژن گشاد، سکس، واژن تنگ، عضلات واژن، دخول جنسی، واژینیسموس، مقاربت جنسی، تامپون، ورزش‌های کیگل، بوتاکس،   زایمان واژینال، تمرینات شیب لگن، مخروط‌های واژن، تحریک الکتریکی نوروماسکولر (NMES)

واژن "تنگ" ممکن است نشانه ابتلاء به یک مشکل زیربنایی باشد به ویژه اگر زن در طول دخول دچار ناراحتی و درد شود

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• افسانه "واژن گشاد"
• داشتن واژن "تنگ" به چه معنی است
• تغییرات واژن در گذر زمان
• تمرینات لگن کیگل
• پیام همراه


وقتی صحبت از واژن باشد، کوهی از افسانه و درک غلط در مورد آن وجود دارد. برای مثال، بعضی مردم معتقدند که واژن می‎تواند انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهد و برای همیشه سُست و گشاد شود. اما این اعتقاد در عمل درست نیست.
واژن انعطاف‌پذیر است و این بدان معنی است که واژن می‌تواند متسع شده چیزهایی مثل آلت تناسلی مردانه را در خود جای دهد یا از آن بچه خارج شود. اما برای واژن برگشتن به حالت گذشته زمان زیادی طول نمی‌کشد.
واژن ممکن است بر اثر پا به سن گذاشتن یا زایمان کمی شل شود اما در مجموع عضلات آن مثل آکاردیون یا نوار لاستیکی منبسط و منقبض می‌شوند.

باطل بودن افسانه "واژن گشاد"
موضوع اول این است: چیزی به نام واژن "گشاد" وجود ندارد. واژن ممکن است به مرور زمان بر اثر پا به سن گذاشتن یا وضع حمل تغییر کند اما حالت ارتجاعی خود را به شکل مداوم از دست نمی‌دهد.
افسانه واژن "گشاد" به لحاظ تاریخی دستاویزی برای شرمنده کردن زنان به خاطر زندگی جنسی آنان بوده است. از اینها که بگذریم واژن "گشاد" برای توصیف زنی که دارای موارد متعدد سکس با شریک زندگی خود بود به کار نمی‌رفت. این اصطلاح مقدمتاً برای توصیف زنی به کار می‌رفت که با بیش از یک مرد دارای رابطه جنسی بوده است.
اما واقعیت این است که مهم نیست زن با چه کسی یا چه تعداد سکس داشته است. دخول در واژن باعث گشاد شدن دایمی آن نمی‌شود.

واژن "تنگ" لزوماً چیز خوبی نیست
این موضوع مهم است که بدانیم واژن "تنگ" ممکن است نشانه ابتلاء به یک مشکل زیربنایی باشد به ویژه اگر زن در طول دخول دچار ناراحتی و درد شود.
عضلات واژن به طور معمول در هنگام تحریک جنسی شل می‌شوند. اگر زن علاقمند نبوده یا آماده نباشد یا از نظر جسمانی برای مقاربت جنسی آماده نشده باشد واژن ریلکس نشده، ماده لیز کننده خود را ترشح نکرده و متسع نمی‌شود.
در این وضعیت عضلات تنگ واژن می‌توانند دخول جنسی را دردناک یا به طور کامل ناممکن کنند. تنگی بیش از حد واژن در عین حال می‌تواند نشانه‌ای از واژینیسموس باشد. واژینیسموس یک اختلال جسمانی قابل درمان است که بر مبنای اعلام دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا از هر 500 زن یک نفر به آن مبتلا است.
واژینیسموس دردی است که پیش از دخول چیزی در واژن یا در طول آن بروز می‌کند. این می‌تواند دخول مربوط به مقاربت جنسی، جاگذاری تامپون یا داخل کردن اسپکلوم در طول معاینه لگن باشد.
برای درمان واژینیسموس پزشک ممکن ورزش‌های کیگل و دیگر تمرینات مربوط به کف لگن، درمان اتساع واژن یا تزریق بوتاکس برای شل کردن عضلات را توصیه کند.

واژن به مرور زمان تغییر می‌کند
تنها دو چیز می‌توانند بر انعطاف‌پذیری واژن تأثیر بگذارند: زمان و زایمان. سکس مکرر یا فقدان آن باعث نمی‌شود تا واژن حالت کشسانی خود را از دست بدهد.
به مرور زمان زایمان و سالخوردگی به شکل بالقوه می‌توانند باعث شوند تا واژن مقداری از حالت انعطاف‌پذیری خود را از دست داده شل شود. زنانی که بیش از یک بار سابقه زایمان واژینال داشته باشد بیشتر در معرض تضعیف عضلات واژن قرار خواهند داشت. به هر حال، سالخوردگی می‌تواند باعث شود تا واژن، فارغ از آنکه زن بچه‌دار شده بوده یا خیر، کمی گشاد شود.

سن
زنان ممکن است در طول سال‌های 40 زندگی شاهد بروز تغییری در انعطاف‌پذیری واژن خود باشند. دلیلش آن است که در این دوره میزان استروژن بدن بر اثر ورود زنان به مرحله پیش‌یائسگی دچار افت می‌شود.
کمبود اکسیژن به این معنی است که بافت واژن دچار موارد زیر می‌شود:
• باریک‌تر
• خشک‌تر
• کم‌اسیدی‌تر
• کم‌انعطاف‌تر
این تغییرات ممکن است پس از کامل شدن یائسگی بیشتر مشهود باشند.

زایمان
تغییر واژن پس از زایمان واژینال طبیعی است. از همه اینها گذشته عضلات واژن برای عبور نوزاد از کانال زایمان و بیرون آمدن از دهانه واژن گشاد می‌شوند.
وقتی بچه متولد ‌شد، زنان متوجه می‌شوند که واژن آنان کمی شل‌تر از چیزی است که به طور معمول بوده است. این وضعیت کاملاً نرمال است. واژن باید در طول چند روز پس از تولد بچه دوباره جمع شود، اگرچه این امکان وجود دارد که هرگز به طور کامل به شکل سابق خود برنگردد.
اگر زنی سابقه چند بار زایمان واژینال داشته باشد، عضلات واژن بیشتر در معرض احتمال از دست دادن مقدار کمی از خاصیت انعطاف‌پذیری خود خواهند بود. اگر زنی در این مورد دچار ناراحتی باشد، ورزش‌هایی در دسترس است که می‌تواند به تقویت عضلات کف واژن پیش از بارداری، در کوران و پس از آن کمک کنند.

چگونه عضلات واژن را تقویت کنیم
تمرینات لگن راه مؤثری برای تقویت عضلات کف لگن هستند. این عضلات بخشی از هسته بدن محسوب شده و به تقویت موارد زیر کمک می‌کنند:
• مثانه
• رکتوم
روده کوچک
• رحم
وقتی عضلات کف لگن بر اثر پا به سن گذاشتن یا زایمان ضعیف می‌شوند، زنان ممکن است:
• به شکل تصادفی دچار نشت ادرار شده یا باد از آنان خارج شود
• نیاز مداومی به ادرار کردن دچار آنان شود
• در ناحیه لگن خود احساس درد کنند
• در طول سکس دچار درد شوند
اگرچه تمرینات کف لگن می‌توانند به درمان موارد خفیف بی‌اختیاری ادراری کمک کنند، آنها برای زنان دچار نشت شدید ادرار فایده‌ای ندارند. در این مورد پزشک می‌تواند بر مبنای شرایط ویژه هر زنی درمانی متناسب با شرایط توصیه کند.
در اینجا چند تمرین برای تقویت عضلات لگن تشریح می‌شود:

ورزش‌های کیگل
در ابتدا نیاز است که زنان عضلات کف لگن خود را شناسایی کنند. برای انجام این کار زن باید در میانه ادرار کردن خود را نگه دارد. اگر این عمل با موفقیت انجام شود وی عضلات صحیح را در این مورد تحت کنترل قرار داده است.
پس از پایان مرحله مزبور زنان باید مراحل زیر را دنبال کنند:
1. حالتی را برای انجام تمرینات خود مشخص کنید. اغلب زنان برای انجام تمرینات کیگل ترجیح می‌دهند که دراز بکشند.
2. عضلات کف لگن خود را سفت کنید. حالت انقباض را به مدت 5 ثانیه نگهداشته، در ادامه برای پنج ثانیه عضلات را شل کنید.
3. این مرحله را پنج بار به شکل متوالی تکرار کنید.
همچنان که میزان توانایی شما در کنترل عضلات افزایش می‌یابد، زمان هر یک از تمرینات را به 10 ثانیه افزایش دهید. سعی نکنید که در طول تمرین مفاصل ران، یا باسن خود را سفت کنید. تمرکز صرفاً باید روی عضلات کف لگن باشد.
برای دستیابی به بهترین نتیجه تمرینات سه مرحله‌ای مزبور را 5 تا 10 بار در هر روز انجام دهید. نتایج در طول چند هفته خود را نشان می‌دهند.

تمرینات شیب لگن
برای تقویت عضلات واژن با استفاده از تمرین شیب لگن:
1. در حالتی که باسن و شانه‌ها به دیوار تکیه داده شده‌اند بایستید. هر دو زانوی خود را به ملایمت بگیرید.
2. سوراخ ناف را به سمت ستون فقرات به داخل فرو ببرید. وقتی این کار انجام شد پشت شما باید به حالت صاف به دیوار تکیه داشته باشد.
3. سوراخ ناف خود را برای 4 ثانیه سفت کرده و سپس رها کنید.
4. این تمرین را هر بار ده مرتبه و روزانه 5 بار انجام دهید.

مخروط‌های واژن
زنان در عین حال می‌توانند عضلات کف لگن خود را با استفاده از یک مخروط واژینال تقویت کنند. مخروط واژینال یک شیء سنگین تامپون شکل است که زنان باید آن را روی واژن قرار داده و فشار دهند.
برای انجام این کار:
1. سبک‌ترین مخروط را وارد واژن کنید.
2. عضلات خود را به هم بفشارید. مخروط را به مدت 15 دقیقه دو بار در روز به شکل مزبور داخل واژن نگه دارید.
3. وزن مخروط مورد استفاده را با افزایش موفقیت خود در نگه داشتن مخروط قبلی در واژن افزایش دهید.

تحریک الکتریکی نوروماسکولر (NMES)
NMES می‌تواند از طریق ارسال جریان الکتریکی به داخل عضلات واژن از مسیر کف لگن و استفاده از یک پروب به تقویت عضلات واژن کمک کند. تحریک الکتریکی باعث می‌شود تا عضلات کف لگن زنان منبقض و سپس شل شوند.
دستگاه NMES هم در محیط خانه قابل استفاده بوده و هم پزشک می‌تواند آن را به عنوان درمان به کار ببرد. به طور معمول هر جلسه درمان 20 دقیقه طول می‌کشد. زنان باید این روش را هر 4 روز یک بار به مدت چند هفته دنبال کنند.

خط پایه
واژن "گشاد" افسانه است. پیری و زایمان می‌توانند باعث شوند تا واژن اندکی از انعطاف‌پذیری طبیعی خود را از دست بدهد اما عضلات واژن به طور دایمی گشاد نمی‌شوند. به موقع خود واژن به حالت اولیه خود برمی‌گردد.
اگر زنی در مورد تغییرات واژن خود دچار نگرانی باشد باید برای مشورت در مورد مسائلی که آزارش می‌دهند به پزشک مراجعه کند. پزشک می‌تواند از میزان نگرانی زن کم کرده و در مورد مراحل بعدی موضوع توصیه‌های لازم را ارائه دهد./


• دکتر سوزان فالک، آناماریا اسکاسیا
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
Is It Possible to Have a Loose Vagina?
Medically reviewed by Suzanne Falck, MD
on January 23, 2018 —
Written by Annamarya Scaccia

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.