دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خطرات استفاده از روغن کرچک برای القاء زایمان

روغن کرچک، القاء زایمان، رایسینوس کومونیس، دهیدراسیون، اسهال، انقباضات رحمی، مایع آمنیوتیک

هیچ راه خانگی اثبات شده‌ای برای القاء زایمان وجود ندارد

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• روغن کرچک چیست؟
• آیا روغن کرچک می‌تواند باعث القاء زایمان شود؟
• ریسک‌ها، خطرها و عوارض جانبی [استفاده از روغن کرچک برای القاء زایمان]
• آیا باید وضع حمل را القاء کرد؟
• دیگر راه‌های القاء زایمان
• خلاصهاز خوردن غذاهای ادویه‌دار و تند تا جستن روی توپ ورزشی، در طول سالیان مردم راه‌های بسیار مختلفی را برای کمک به القاء زایمان طبیعی به کار برده‌اند. برخی از مردم ممکن است استفاده از روغن کرچک را به این منظور در دستور کار قرار دهند.
کسانی که در فکر استفاده از روغن کرچک برای القاء زایمان هستند باید پیش از اقدام به این عمل در مورد اثربخشی آن، مشخصاً مشکلات ایمنی همراه کاربرد روغن کرچک به این منظور آگاهی پیدا کنند. علت این موضوع خطرات قابل توجهی است که در مورد این رویکرد مطرح است.

روغن کرچک چیست؟
روغن کرچک عصاره رایسینوس کومونیس (آر. کومینیس) است. آر. کومینیس بومی جنوب شرقی آسیا است.
در طول قرن‌ها مردم از روغن کرچک برای ناخوشی‌های مختلفی استفاده کرده‌اند، اگرچه اغلب کاربرد‌ها بر مبنای شواهد روایی بوده است. تحقیقات علمی اندکی اثربخشی روغن کرچک را در درمان بیماری‌ها هدف قرار داده‌اند.
روغن کرچک یک جزء متداول در صابون‌ها، اندودها، لیز کننده‌ها و دیگر فرآورده‌های تجاری است. روغن کرچک دارای چند پروتئین آلرژنیک شامل رایسین است که تحقیقات نشان داده‌اند که یک سم گیاهی قوی و خطرناک است.
به هر حال، با خارج کردن این مواد بالقوه خطرناک، مردم می‌توانند از روغن کرچک به خاطر مقاصد دارویی استفاده کنند. برای مثال روغن کرچک می‌تواند در مورد یبوست مفید باشد.
روغن کرچک دارای فواید بالقوه برای صورت و پوست است.

آیا روغن کرچک می‌تواند باعث القاء زایمان شود؟
بر مبنای نظر "مرکز پزشکی دانشگاه تگزان ساوت‌وسترن، روغن کرچک احتالاً باعث انقباضات و تحریک رحم می‌شود. اما اگرچه اینها ممکن است انقباضات وضع حمل به نظر برسند بیشتر محتمل است که نتیجه دیسترس گوارشی باشند تا وضع حمل واقعی.
به هر حال یک مطالعه اخیر پی برده است که ارتباطی بین گرفتن روغن کرچک و القاء زایمان وجود دارد. این مطالعه به این جمع‌بندی رسیده است که اگر زن 40 هفته باردار باشد روغن کرچک می‌تواند در طول 24 ساعت حالت وضع حمل را القاء کند.
محققان مطالعه خود را با مشارکت زنانی در هفته 40 بارداری در طول یک دوره زمانی 5 ساله انجام داده بودند.
یک مطالعه کوچک‌تر، این بار در سال 2000، پی برده است که 57.7 درصد زنان مصرف کننده روغن کرچک در طول 24 ساعت دچار وضع حمل شدند. تنها 4.2 درصد زنانی که روغن کرچک نگرفته بودند در طول 24 ساعت در وضعیت وضع حمل قرار گرفتند. شواهد برگرفته از این مطالعه عنوانگر آن است که روغن کرچک می‌تواند به القاء زایمان کمک کند.
به هر حال یک مطالعه مربوط به سال 2009 هیچ ارتباطی میان گرفتن روغن کرچک و القاء زایمان نیافته است. این مطالعه شامل 600 زن باردار در هفته 40 یا بالاتر بارداری بود. مطالعه مزبور به این جمع‌بندی رسید که روغن کرچک هیچ اثری بر روی زمان زایمان ندارد. در عین حال [بر مبنای این مطالعه] به نظر نمی‌رسد که روغن کرچک اثر مضری داشته باشد.
یک مطالعه مربوط به سال 2018 پی برده است که القاء زایمان توسط روغن کرچک بیشتر در زنانی مؤثر است که پیشتر هم بچه‌دار شده‌اند. محققان در مورد 81 زن باردار مطالعه خود هیچ گونه اثرات جانبی مضری را گزارش نکرده‌اند.
مطالعه دیگری در سال 2018 به بررسی زنانی پرداخته است که زیر نظر پزشک از روغن کرچک استفاده کرده بودند (در طول هفته 41-40 بارداری) و پی برده‌اند که روغن کرچک در القاء زایمان در طول 24 ساعت برای اکثر زنان مزبور مؤثر بوده است.
با وجودی که نتایج در مورد توانایی القاء زایمان توسط روغن کرچک متناقض است، هیچ‌یک از مطالعات مورد اشاره به بررسی مشکلات ایمنی برای مادر یا جنین نپرداخته است.

ریسک‌ها، خطرها و عوارض جانبی [استفاده از روغن کرچک برای القاء زایمان]
در مطالعات پیشین محققان با هیچ گونه ریسک شناخته شده برای جنین مواجه نشدند.
به هر حال، مادر باردار ممکن است بر اثر خوردن روغن کرچک با عوارض جانبی مواجه شود. برخی عوارض جانبی بالقوه در این مورد عبارتند از:
دهیدراسیون
اسهال
• کرامپ در ناحیه معده
• انقباضات رحمی نامرتبط به وضع حمل
زنان دارای معده حساس یا دیگر اختلالات گوارشی باید از مصرف روغن کرچک خودداری کنند. همچنین، زنانی که سابقه زایمان به روش سزارین را دارند هرگز نباید وسوسه شوند که در طول بارداری روغن کرچک بخورند.

آیا باید زایمان را القاء کرد؟
در اکثریت موارد بدن زن وقتی آماده برای زایمان باشد وضع حمل را القاء خواهد کرد. برخی زنان ممکن است وضع حمل پیشاز ترم داشته باشند حال آنکه دیگران ممکن است دیرتر از موعد مقرر دچار وضع حمل شوند.
نکته با اهمیت این است که زنانی که سابقه زایمان به روش سزارین را دارند هرگز نباید برای القاء وضع حمل تلاش کنند. علت آن است که چنین کاری می‌تواند باعث پارگی رحم گردد.
"کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان" و "انجمن طب جنینی مادری" حرکت به سمت فول ترم را به شیوه زیر توصیف می‌کنند:
• 38-37 هفته و 6 روز به عنوان "پیشا ترم"
• 40-39 هفته و 6 روز به عنوان"فول ترم"
• 41 هفته تا 41 هفته و 6روز به عنوان "ترم تأخیری"
• 42 هفته و دیرتر به عنوان "پساترم"
اگر زنی در وضعیت فول ترم بوده یا از آن گذشته و هنوز زایمان نکرده باشد، متخصصان مراقبت‌های پزشکی احتمالاً القاء وضع حمل را در مورد وی در مد نظر قرار خواهند داد یا برای زایمان به روش سزارین برنامه‌ریزی خواهند کرد.
برخی از دلایل دیگر برای انتخاب القاء زایمان شامل موارد زیر است:
• انفصال جفتی
عفونت رحم
• فقدان مایع آمنیوتیک پیرامون جنین
• انقباضات رحمی بدون پاره شدن کیسه آب
• توقف رشد جنین بر مبنای میزان مورد نظر
• وجود فشار خون بالا، دیابت، یا دیگر اختلالاتی که می‌توانند مادر یا جنین را در معرض خطر قرار دهند

دیگر راه‌های القاء زایمان
هیچ راه اثبات شده‌ای برای القاء وضع حمل در محیط خانه وجود ندارد. پزشک یا متخصص مراقبت‌های پزشکی می‌تواند وضع حمل را در بیمارستان یا تنظیمات کلینیکی القاء کند.
گفته می‌شود که چند راه برای القاء وضع حمل وجود دارد که ممکن است مفید باشند و شامل موارد زیرند:
• تحریک نوک پستان
• مقاربت جنسی
• خوردن غذاهای چاشنی‌دار
طب سوزنی
• راه رفتن و ورزش
به هر حال باید به خاطر داشته باشیم که هیچ‌یک از این روش‌ها دارای پشتوانه اثبات علمی نیست.
هر کسی نگران شروع وضع حمل است باید پیش از کوشش برای استفاده از هر روشی با پزشک مشورت کند.

خلاصه
مردم باید از کاربرد روغن کرچک برای القاء زایمان خودداری کنند زیرا هیچ پشتوانه علمی برای اثبات اثربخشی این روش وجود ندارد. اگر زایمان القاء وضع حمل رسیده باشد بسیار ایمن‌تر خواهد بود که مردم با پزشک مشورت کنند. القاء وضع حمل پیش از هفته 40 بارداری جنین را در معرض ریسک قرار خواهد داد.
هیچ مطالعه‌ای به هیچ ریسک یا خطری که بر اثر کاربرد روغن کرچک متوجه جنین باشد نرسیده است، اما در مورد مادر این روش می‌تواند سبب ایجاد اسهال، انقباضات کاذب، دهیدراسیون، و دیگر عوارض جانبی مرتبط به معده شود.
مردمی که در صدد القاء زایمان هستند باید در مورد نگرانی‌های خود با پزشک مشورت کنند.
هیچ راه خانگی اثبات شده‌ای برای القاء زایمان وجود ندارد اما پزشک می‌تواند در صورت نیاز، به القاء وضع حمل در یک تنظیمات کلینیکی کمک کند./


• دکتر دِبرا رُز ویلسون، جِنا فلچر
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What are the risks of using castor oil to induce labor?
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
On January 17, 2020
New —
Written by Jenna Fletcher

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.