دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

جای زخم سزارین - انواع، و درمان

جای زخم سزارین، زایمان طبیعی، اسکار، خط زهاری، برش‌ بیکینی، بخیه‌های قابل حل،  ایبوپروفن، استامینوفن، کورتیکوستروئید،  فیزیوتراپی، ژل سیلیکون، ماساژ جای زخم، لیزر درمانی، استروئید

زایمان به روش سزارین در صورتی که زن قادر به زایمان طبیعی نباشد ضروری است

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• انواع برش جراحی برای سزارین
• انواع بستن زخم سزارین
• مراقبت کلی در مورد برش جراحی سزارین
• نگرانی محتمل پس از سزارین
• چگونه جای زخم سزارین را به حداقل برسانیم
• پیام همراهسزارین عموماً ایمن است اما خلاف زایمان طبیعی (زایمان از راه واژن)، سزارین مستلزم اقدام جراحی است. بنابراین زنان باید انتظار ایجاد جای زخم (اسکار) را پس از التیام محل برش جراحی داشته باشند.
خبر خوب برای زنان این است که جای زخم سزارین معمولاً کوچک است و زیر خط بیکینی قرار می‌گیرد. وقتی جای زخم (اسکار) بهبود می‌یابد، زنان ممکن است دارای یک شیار کمرنگ باشند که به زحمت قابل رویت است. در عین حال در اینجا آنچه باید زنان در مورد این نوع برش جراحی، انواع بسته شدن آن، چگونگی تقویت روند التیام و چگونگی به حداقل رساندن جای زخم بدانند تشریح شده است.

انواع برش جراحی برای سزارین
این موضوع مهم است که بدانیم سزارین فقط یک برش جراحی ندارد بلکه تعداد این برش دو مورد است. جراح یک برش در ناحیه و سپس یک برش در رحم ایجاد می‌کند تا نوزاد را خارج کند. هر دو برش طولی معادل 10.4 تا 15.8 سانتی‌متر (4 تا 6 اینچ) دارند که به آن اندازه بزرگند که امکان خارج شدن سر و بدن بچه وجود داشته باشد.
برای برش جراحی ناحیه شکم، جراح می‌تواند یک برش عمودی از قسمت ناف به خط زهاری (برش کلاسیک) ایجاد کند، یا یک برش افقی پهلو به پهلو در ناحیه زیر شکم (برش بیکینی) به وجود بیاورد.
برش‌های بیکینی محبوبیت عامه دارند و گاهی وقت‌ها به دلیل گرایش این برش‌ها به ایجاد درد کمتر و نیز کمتر رویت‌پذیر بودن پس از التیام ترجیح داده می‌شوند.
برش کلاسیک دردناک‌تر است و جای زخم قابل مشاهده‌تری ایجاد می‌کند اما اغلب برای انجام سزارین نیاز است زیرا از طریق آن دسترسی جراح به نوزاد سریع‌تر است.
اگر برای زنی برش بیکینی در شکم انجام شده باشد، جراح در عین حال یک برش بیکینی در قسمت رحم به نام برش جراحی ترانسورس نیز ایجاد خواهد کرد. اگر زنی دارای یک برش شکمی کلاسیک باشد، احتمالاً یک برش جراحی رحمی کلاسیک هم خواهد داشت یا برش جراحی عمودی، اگر وضعیت قرارگیری نوزاد در رحم نامناسب باشد.

انواع بستن زخم سزارین
از آنجا که برای سزارین از دو برش جراحی استفاده می‌شود - یکی در شکم و دیگری در رحم - جراح باید هر دو برش جراحی را ببندد.
برای بستن این زخم‌ها از بخیه‌های قابل حل استفاده می‌شود. این بخیه‌ها از موادی ساخته می‌شوند که بدن انسان می‌تواند به سادگی آنها را تجزیه کند، بنابراین آنها به تدریج و در طول التیام برش جراحی حل می‌شوند.
برای بستن پوست شکم جراحان می‌توانند یکی از چند روش موجود را در نظر بگیرند. برخی جراحان استفاده از گیره‌های جراحی را ترجیج می‌دهند زیرا این روش سریع و ساده است. اما دیگر جراحان زخم را با استفاده از بخیه‌های غیر قابل حل می‌بندند اگرچه این روش‌ها ممکن است به وقت بیشتری، تا 30 دقیقه، نیاز داشته باشند.
اگر برای کسی از این گیره‌ها یا بخیه‌ها استفاده شود شخص می‌تواند در حدود یک هفته پس از عمل بخیه‌ها را بردارد، کاری که معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود.
گزینه دیگر برای بستن زخم استفاده از چسب جراحی است. جراحان محل برش جراحی را با چسب می‌پوشانند که باعث ایجاد یک پوشش محافظ می‌شود. چسب مزبور به تدریج که زخم التیام پیدا می‌کند لایه برمی‌دارد.
اگر زنی برای نوع بستن زخم سزارین ترجیحی داشته باشد می‌تواند پیش از عمل با پزشک خود مشورت کند.

مراقبت کلی در مورد برش جراحی سزارین
سزارین می‌تواند اقدامی ایمن باشد، اما کماکان یک عمل عمده محسوب می‌شود، بنابراین این موضوع مهم است که برای پیشگیری از عفونت مراقبت لازم در مورد محل برش جراحی انجام گیرد.
• تمیز کردن محل برش جراحی به صورت روزانه. زنان تا مدتی دچار درد خواهند بود اما کماکان نیاز دارند تا ناحیه برش جراحی را تمیز کنند. زنان باید اجازه دهند تا در زمان دوش گرفتن آب و صابون از روی محل برش جراحی رد شوند، یا محل برش را به نرمی با استفاده از یک پارچه تمیز بشویند، اما باید از سابیدن ناحیه خودداری کنند. خشک کردن ناحیه مزبور نیز به ملایمت صورت گیرد.
• پوشیدن لباس‌های راحت. لباس‌های تنگ می‌توانند باعث آزردگی محل برش شوند، بنابراین زنان باید از پوشیدن لباس‌های جین چسبان خودداری کنند و به جای آن از پیژامه، پیراهن‌های راحت، شلوارک پیاده‌روی یا دیگر لباس‌های راحت استفاده نمایند. لباس راحت در عین حال باعث قرار گرفتن محل برش جراحی در معرض هوا می‌شود که این می‌تواند باعث تسریع روند التیام زخم شود.
• عدم اقدام به ورزش. زنان ممکن است برای رفع وزن بچه آماده باشند اما تا پیش از گرفتن نظر موافق پزشک باید از این کار خودداری نمایند. فعالیت بیش از حد پیش از وقت می‌تواند باعث سر باز کردن مجدد زخم شود. به ویژه، زنان باید در مورد خم شدن به جلو یا بلند کردن اشیاء مراقب باشند. به عنوان یک قاعده دم دستی زنان باید از بلند کردن هر چیزی که سنگین‌تر از نوزاد آنان باشد خودداری کنند.
• انجام تمامی ویزیت‌های تعیین شده. زنان پس از عمل سزارین باید توسط پزشک ویزیت شوند، تا پزشک بتواند وضعیت سلامت زنان را پایش کند. حضور در این ویزیت‌ها مهم است. به این واسطه پزشک می‌تواند هر گونه پیامد احتمالی را در همان ابتدای کار کشف کند.
گرمادرمانی برای شکم. گرمادرمانی می‌تواند باعث فروکش درد و رنجوری پس از سزارین شود. زنان باید از یک پد گرم بر روی شکم خود به فواصل 15 دقیقه‌ای استفاده کنند.
• مسکن‌های درد. داروهای غیر نسخه‌ای نیز می‌توانند به فروکش درد پس از سزارین کمک کنند. پزشک ممکن است استفاده از ایبوپروفن (ادویل)، استامینوفن (تاینلول)، یا یک داروهای ضد درد نسخه‌ای را تجویز کند.

نگرانی‌های محتمل پس از سزارین
زنان باید در کنار مراقبت از محل برش جراحی، مواظب نشانه‌های عفونت و سایر مسائل نیز باشند. در صورت ورود اجرام بیماریزا به محل جراحی امکان ایجاد عفونت وجود دارد. نشانه‌های عفونت عبارتند از:
تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد (100.4 درجه فارنهایت)
• ترشح یا چرک از محل برش جراحی
• افزایش درد، سرخی، یا ورم
درمان عفونت ممکن است نیاز به آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی داشته باشد، که نوع آنها به شدت عفونت بستگی دارد.
باید به خاطر بسپریم که اگرچه مقداری بی‌حسی در محل برش جراحی نرمال است، این بی‌حسی به طور معمول در طول چند هفته برطرف می‌شود. اگر بی‌حسی بهبود نیابد، و زن دچار درد سوزان در ناحیه لگن یا پایین‌تر در قسمت پاها باشد این وضعیت می‌تواند نشان دهنده صدمه عصب محیطی تلقی گردد.
آسیب‌دیدگی عصب به دنبال عمل سزارین ممکن است چند ماهی پس از وضع حمل برطرف گردد که در طول آن پزشک می‌تواند تزریق یک کورتیکوستروئید را برای تخفیف درد توصیه کند. فیزیوتراپی نیز یک درمان بالقوه محسوب می‌شود. اما گاهی از اوقات برای ترمیم صدمه به عمل جراحی نیاز است.
برخی زنان نیز در محل عمل جراحی دچار جای زخم زمخت و نامنظمی شبیه به اسکارهای هیپراپتیک یا کلوئید می‌شوند. این نوع اسکار بی‌ضرر است اما ممکن است نمای خوشایندی نداشته باشد. اگر زنی در این مورد ناراحت باشد باید در مورد راه‌های به حداقل رساندن این جای زخم‌ها با پزشک مشورت کند.

چگونه جای زخم سزارین را به حداقل برسانیم
اگر زنی خوش‌شانس باشد جای زخم برش سزارین خوب التیام پیدا می‌کند و در انتها فقط وجود یک خط باریک یادآور عمل جراحی خواهد بود.
البته هیچ راهی برای دانستن چگونگی التیام یک جای زخم وجود ندارد زیرا این اتفاق تدریجاً رخ می‌دهد. و بدبختانه، جای زخم‌ها همیشه رنگ نمی‌‌بازند. نوع التیام جای زخم در میان مردم متفاوت است و اندازه جای زخم می‌تواند متفاوت باشد. اگر جای زخم در کسی به صورت یک خط باریک باقی مانده باشد، چند نکته در مورد بهبود نمای ظاهری جای زخم سزارین وجود دارد.
• ورقه یا ژل سیلیکون. سیلیکون می‌تواند باعث تجدید تولید پوست شود و بافت‌های متصل را تقویت کند. بر مبنای تحقیق سیلیکون در عین حال می‌تواند باعث هموار شدن جای زخم شده و همچنین درد اسکار را کاهش دهد. زنان باید ورقه سیلیکون را مستقیماً روی محل برش جراحی قرار دهند یا از ژل سیلیکون برای پوشش جای زخم استفاده کنند.
ماساژ جای زخم. ماساژ دادن جای زخم به صورت مستمر - پس از التیام زخم - نیز باعث کاهش نمای ظاهری آن می‌شود. ماساژ دادن باعث تحریک پوست و جریان خون می‌شود که این خود مشوق رشد سلولی و محو تدریجی اسکارها می‌گردد. زنان باید جای زخم را با حرکاتی دایره‌وار و با استفاده از انگشت اشاره و وسط به مدت 5 تا 10 دقیقه در روز ماساژ دهند. در صورت تمایل زنان می‌توانند پیش از ماساژ از یک کرم ویتامین E یا ژل سیلیکون به روی پوست بمالند.
• لیزر درمانی. این نوع درمان از پرتوهای نور برای بهبود صدمات بخش‌هایی از پوست استفاده می‌کند. لیزر درمانی می‌تواند باعث بهبود و نرم شدن نمای ظاهری جای زخم و همچنین برداشتن بافت برآمده اسکار شود. برای رسیدن به بازده مورد نظر ممکن است به چند جلسه درمان نیاز باشد.
• تزریق استروئید. تزریق استروئید نه فقط باعث کاهش التهاب و درد در کل بدن می‌شود، بلکه می‌تواند سبب هموار شدن و بهبود نمای ظاهری اسکارهای بزرگ شود. مجدداً زنان ممکن است برای تحقق نتایج مورد نظر به چند تزریق ماهانه نیاز داشته باشند.
• اصلاح اسکار. اگر زنی دچار یک جای زخم مشهود باشد، اصلاح اسکار می‌تواند دوباره زخم را ببندد، پوست آسیب دیده را بردارد و آن را کمتر رویت‌پذیر کند به طوری که جای زخم مزبور با پوست اطراف خود همخوان شود.

پیام همراه
زایمان به روش سزارین در صورتی که زن قادر به زایمان طبیعی نباشد ضروری است. اگرچه سزارین یک روش ایمن برای وضع حمل محسوب می‌شود، همانند هر عمل جراحی دیگری، خطر بروز جای زخم در آن مطرح است.
جای زخم سزاری باید به زحمت مشهود باشد و به صورت یک شیار باریک ظاهر شود؛ اما اگر چنین اتفاقی رخ ندهد زنان باید با پزشک مشورت کنند. زنان می‌توانند جای زخم سزارین را با مداوای خانگی یا با اقدامات دارای حداقل رویکرد تهاجمی بهبود ببخشند./


• دکتر دِبرا رُز ویلسون، والنسیا هیگوئرا
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Healthline
C-Section Scars: What to Expect During and After Healing
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT
On January 28, 2020
New —
Written by Valencia Higuera

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.