plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خارش واژن پیش از پریود

عفونت مخمری, ولوواژینیت چرخه‌ای, واژینوزیس باکتریایی, عفونت‌های واگیردار جنسی, پروبیوتیک, لوبریکانت

چرخش‌های هورمونی می‌توانند باعث ایجاد خارش واژن پیش از پریود شوند

مقالات زنان، زایمان و نازایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

خارش واژن پیش از پریود: علل، مداوا و درمان
دکتر کارولاین کی، زاون ویلینز
ترجمه هستی فراست‌فر


♦ علل خارش واژن پیش از پریود
♦ تشخیص خارش واژن پیش از پریود
♦ درمان خارش واژن پیش از پریود
♦ مداوای خانگی برای خارش واژن پیش از پریود
♦ پیشگیری از خارش واژن پیش از پریود
♦ چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
♦ خلاصهچرخش‌های هورمونی می‌توانند باعث ایجاد خارش واژن پیش از پریود شوند. در هر حال، برخی مواقع این خارش نتیجه عفونت است که در این مورد همزمانی خارش با پریود کاملاً تصادفی است.
برخی دلایل شایع برای دچار شدن به خارش واژن در زمان پریود شامل عفونت قارچی، واژینوزیس باکتریایی، خشکی واژن، التهاب و استفاده از برخی محصولات مربوط به پریود است.
انواع عفونت واژن معمولاً مواردی جدی نیستند، با وجودی که در برخی مواقع نیاز به درمان پزشکی دارند. زنانی که در زمان خاصی در هر پریود خود دچار خارش واژن می‌شوند ممکن است دچار ولوواژینیت چرخه‌ای باشند.


علل خارش واژن پیش از پریود
در ادامه برخی از علل بالقوه خارش واژن پیش از پریود بررسی شده است.

خشکی واژن
سطح استروژن در کوران تخمک‌گذاری به اوج خود می‌رسد و سپس در روزهای منتهی به پریود به سرعت افت می‌کند. این وضعیت می‌تواند به خشکی واژن منجر گردد. خشکی واژن می‌تواند باعث ایجاد درد و خارش به ویژه در زمان سکس شود.
زنان در دوره نزدیک به یائسگی نیز ممکن است دچار خشکی واژن شوند. برخی از اوقات، زنانی که به تازگی زایمان داشته‌اند نیز در دوره پس از زایمان یا شیردهی با خشکی واژن مواجه می‌شوند.

التهاب
شواهدی وجود دارد که عنوانگر آن است که خونریزی عادت ماهانه حساسیت پوست را افزایش می‌دهد.
یک مطالعه مربوط به سال 1991 پی برده است که زنان در روز اول چرخه قاعدگی در مقایسه با دیگر نقاط در این چرخه بیشتر محتمل است که در صورت تماس بدن با یک تحریک کننده دچار تحریک شوند.
این می‌تواند بر اثر التهاب باشد. میزان التهاب در طول چرخه عادت ماهانه بالا و پایین می‌رود. محققان می‌گویند که این می‌تواند توضیحی برای این موضوع باشد که چرا برخی زنان دچار بیماری‌های مزمن متوجه می‌شوند که علایم مبتلابه آنان پیش از پریود یا در طول آن بدتر می‌شود.
اگر زنی دچار آلرژی، تحریک‌پذیری پوست، یا یک اختلال پوستی باشد، این امکان وجود دارد که میزان التهاب پیش از پریود باعث افزایش علایم و ایجاد خارش شود. به هر حال، این حیطه‌ای کماکان در دست تحقیق است بنابراین پژوهشگران هنوز به درک کاملی از ارتباط مزبور نرسیده‌اند.

محصولات مربوط به پریود
برخی زنان نسبت به محصولاتی که برای خونریزی عادت ماهانه به کار می‌برند دچار تحریک می‌شوند.
تامپون‌ها می‌توانند مواد لیز کننده طبیعی واژن را جذب کنند و باعث ایجاد حس خشکی و خارش در واژن شوند. مشابهاً محصولات معطر ممکن است سبب ایجاد واکنش‌هایی در زنان دارای پوست حساس یا آلرژی شوند.
اگر تحریک صرفاً زمانی رخ دهد که زن به پریود می‌رسد، این بدان معنی است که مقصر را باید محصولات بهداشتی مورد استفاده دانست. در این وضعیت زنان می‌توانند از نوار بهداشتی غیر معطر یا فنجان قاعدگی سیلیکونی استفاده کنند. این محصولات کمتر احتمال دارد که باعث خشکی یا واکنش پوستی شوند.

عفونت مخمری
عفونت مخمری نوعی عفونت قارچی است. داشتن مقداری قارچ یا مخمر روی پوست نرمال است اما مقدار زیاد آن می‌تواند باعث عفونت شود.
برخی عوامل - مثل بارداری، دیابت، و مصرف آنتی‌بیوتیک - نیز می‌توانند محرک بروز عفونت مخمری باشند.
عفونت‌های مخمری شایعند و ممکن است در هر زمانی در طول چرخه عادت ماهانه بروز کنند. اگر واژن و مادگی (فرج) دچار خارش بوده و ترشح غلیظ شبیه به پنیر خامه‌ای داشته باشند شخص ممکن است دچار عفونت مخمری باشد.

ولوواژینیت چرخه‌ای
ولوواژینیت چرخه‌ای یک عفونت مزمن است که پیش از پریود یا در طول آن به حالت برگشت کننده بروز می‌کند.
زنان دچار ولوواژینیت چرخه‌ای ممکن است دچار علایم به شرح زیر شوند:
• سوزش، خارش، یا حالت شبیه نیش خوردن درست پیش از پریود
• علایمی که پس از فعالیت جنسی بدتر می‌شوند
• علایم اندک یا فقدان علایم در فاصله بین پریودها
چند عامل شامل هر چیزی که باعث تغییر تعادل باکتریایی پیچیده واژن شود می‌تواند به عنوان تقویت کننده ولوواژینیت چرخه‌ای عمل کند. آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای پیشگیری از بارداری، محصولات شیمیایی، و برخی بیماری‌های مزمن ممکن است در این مورد نقش داشته باشند.
پزشکان ولوواژینیت چرخه‌ای را با یافتن علت عدم تعادل مزبور و درمان عفونت برطرف می‌کنند.

واژینوزیس باکتریایی
واژینوزیس باکتریایی یک عفونت باکتریایی واژن است. این اختلال در عین حال شایع‌ترین نوع عفونت واژن در زنان 15 تا 44 ساله محسوب می‌شود.
بیشتر زنان دچار این عفونت متوجه وجود بوی تند ماهی به ویژه پس از سکس می‌شوند. گاهی از اوقات، علایم مورد اشاره در برخی نقاط چرخه عادت ماهانه مثل زمان پیش از پریود تشدید می‌گردد.
بعضی زنان مبتلاء به واژینوزیس باکتریایی صرفاً دچار بو می‌شوند اما دیگران ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:
• خارش یا سوزش
• درد
• ترشح رقیق، سفید رنگ یا خاکستری
پزشکان همیشه قادر نیستند تا علل ایجاد واژینوزیس باکتریایی را بیابند. در هر حال، آنان تغییرات فلور واژن را می‌شناسند و انجام کارهایی مثل دوش واژینال می‌تواند احتمال ایجاد این وضعیت را افزایش دهد.

عفونت‌های واگیردار جنسی
برخی بیماری‌های واگیردار جنسی (STIs) مثل سوزاک، می‌توانند باعث خارش، ترشح واژن یا بوی نامطبوع در آن شوند.
این عفونت‌ها معمولاً در طول پریود یا پیش از آن بدتر نمی‌شوند. به هر حال، برخی زنان ممکن است علایم را نخستین بار پیش از شروع پریود تجربه کنند.
بیشتر انواع بیماری واگیردار جنسی قابل درمان هستند. اگر زنی دچار یکی از این بیماری‌ها باشد باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کند.


تشخیص خارش واژن پیش از پریود
پزشک ممکن است واژن و مادگی را برای ترشح، تحریک و صدمات احتمالی معاینه کند. وی در عین حال ممکن است یک سواب از واژن برای تست انواع عفونت بگیرد.
اگر هیچ نشانه آشکاری از عفونت یا آسیب وجود نداشته باشد پزشک توصیه خواهد کرد که زن دفترچه یادداشت روزانه از علایم و عوامل مربوط به سبک زندگی خود تهیه کند، به شکلی که بتوان علت خارش را شناسایی کرد.
برخی کمپانی‌ها اکنون کیت‌های تست خانگی برای کمک به تشخیص عفونت مخمری یا واژینوزیس باکتریایی ارائه می‌دهند. به هر حال، اگر علایم با درمان خانگی برطرف نشوند یا بدتر شوند، مراجعه به دکتر اهمیت دارد.


درمان خارش واژن پیش از پریود
هیچ درمان اختصاصی برای خارش مرتبط به التهاب در طول پریود وجود ندارد. برخی زنان ممکن است از کاربرد مرطوب کننده‌های واژن سود ببرند. این مرطوب کننده‌ها می‌توانند باعث کاهش خشکی واژن نیز بشوند.
در مورد تحریک، چرخش به سمت محصولات غیر معطر پریود، استفاده از جایگزین‌های تامپون، و اجتناب از صابون‌های قوی می‌تواند کمک کننده باشد.
عفونت‌های مخمری معمولاً به داروهای ضد قارچ غیر نسخه‌ای جواب می‌دهند. در هر حال برخی افراد ممکن است برای درمان یک مورد عفونت مخمری برگشت کننده یا مزمن نیاز به داروهای ضد قارچ خوراکی داشته باشد.
زنان دچار ولوواژینیت چرخه‌ای ممکن است به درمان‌های تهاجمی‌تری نیاز پیدا کنند. پزشک ممکن است کرم‌های موضعی نسخه‌ای و همزمان داروهای ضد قارچ خوراکی توصیه کند. در برخی موارد، شخص نیاز خواهد داشت تا درمان را برای چند ماه پس از فروکش علایم ادامه دهد.
در مورد واژینوزیس باکتریایی و عفونت‌های واگیردار جنسی دکتر ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند. عفونت‌های مختلف به آنتی‌بیوتیک‌های متفاوتی جواب می‌دهند، بنابراین این موضوع اهمیت دارد که برای تجویز آنتی‌بیوتیک درست تشخیص صحیح صورت گیرد.


مداوای خانگی
برخی مداواهای خانگی ممکن است در کاهش شدت خارش واژن پیش از پریود مؤثر باشند. در هر حال، روش مؤثر به علت بروز اختلال مورد بحث بستگی دارد.
این موضوع مهم است به خاطر بسپریم که مداوای خانگی قادر به علاج بیماری‌های واگیردار جنسی یا عفونت‌های جدی نیست.

پروبیوتیک
در مورد عفونت‌های مخمری یا واژینوزیس باکتریایی پروبیوتیک‌ها ممکن است مفید باشند. پروبیوتیک‌ها حاوی گونه‌هایی از باکتری‌های مفید هستند و به صورت خوراکی و موضعی عرضه می‌شوند.
به هر حال، تحقیق در مورد اثربخشی آنها قطعی نیست، و آنها قادر به علاج عفونت واژن شدید نیستند.

لوبریکانت‌ها و مرطوب کننده‌های واژن
برخی زنان با استفاده از مرطوب کننده‌های واژن از خشکی واژن و التهاب آن تسکین می‌یابند. مرطوب کننده‌ها متفاوت از لیز کننده‌ها هستند زیرا آنها رطوبت طولانی مدتی ایجاد می‌کنند و نه حالت لیز شدن موقتی برای فعالیت جنسی.


پیشگیری از خارش واژن پیش از پریود
برخی راهکارها، شامل موارد زیر، می‌توانند در کاهش ریسک تحریک واژن پیش از پریود، مفید باشند:
• پوشیدن لباس زیر نخی
• استفاده از محصولات بهداشتی و پریود فاقد تحریک و حالت خشک کننده
• درمان یا مدیریت اختلالاتی مثل دیابت که می‌توانند ریسک عفونت واژن را افزایش دهند
بر مبنای اعلام CDC، زنانی که هرگز رابطه جنسی نداشته‌اند به ندرت دچار واژینوزیس باکتریایی می‌شوند، که این موضوع عنوانگر وجود ارتباط بین فعالیت جنسی و ایجاد اختلال مورد بحث است.
محدود کردن فعالیت جنسی، محدود کردن شرکای جنسی، اجتناب از دوش واژینال، و استفاده از کاندوم می‌تواند برای پیشگیری از واژینوزیس باکتریایی مفید باشد. استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بیماری واگیردار جنسی نیز امری اساسی است.
استفاده از یک پروبیوتیک موضعی یا غذاهای پروبیوتیک‌دار مثل ماست ممکن است به حفظ تعادل میکربی واژن کمک کند. به هر حال، شواهد کافی در اثبات کمک پروبیوتیک‌ها در پیشگیری از عفونت مخمری یا واژینوزیس باکتریایی وجود ندارد.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر زنی دچار علایم یک عفونت - مثل بوی بد، ترشح، یا درد - باشد باید به پزشک مراجعه کند.
عفونت‌هایی مثل واژینوزیس باکتریایی احتمال ابتلاء زنان به عفونت واگیردار جنسی را افزایش می‌دهند. واژینوزیس باکتریایی همچنین می‌تواند به زنان باردار آسیب زده و با تولد نوزاد نارس و وزن کم هنگام تولد نوزاد مرتبط شده است.
برخی عفونت‌های واگیردار جنسی اثرات طولانی مدت دارند و می‌توانند بر باروری زنان تأثیر منفی بگذارند.
به هر حال، اگر زنی فقط دچار تحریک یا خارش بدون هر گونه علایم عفونت باشد در وهله اول می‌تواند از داروهای غیر نسخه‌ای و مداوای خانگی برای خشکی و التهاب استفاده کند.
اگر داروهای غیر نسخه‌ای کارآیی نداشته باشند یا اگر علایم حالت متناوب پیدا کنند زنان باید به پزشک مراجعه نمایند.


خلاصه
دچار شدن به خارش واژن پیش از پریود می‌تواند نشان دهنده ابتلاء به التهاب، تحریک، یا خشکی واژن باشد. استفاده از مداواهای غیر نسخه‌ای مثل مرطوب کننده‌های واژن ممکن است برای فروکش علایم مفید باشند.
ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی مثل تغییر محصولات بهداشتی مورد استفاده برای پریود نیز ممکن است جلو خارش را بگیرد.
به هر حال، برخی مواقع خارش واژن بر اثر عفونت یا اختلالات مزمن رخ می‌دهد. اگر زنان با استفاده از محصولات غیر نسخه‌ای در این مورد بهبود نیابند یا اگر علایم دیگر بروز کنند، باید به پزشک مراجعه نمایند./


Source:
Medical News Today
Itchy vagina before period: Causes, remedies, and treatments
Medically reviewed by Carolyn Kay, M.D. —
Written by Zawn Villines
On June 5, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.