دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دیاستزیس رکتی یا جدا شدن عضلات سیکس-پک

نفخ, بارداری, زایمان, شاخص توده بدن, اختلال عملکرد کف لگن, فیزیوتراپیست

این اختلال می‌تواند هر کسی شامل نوزادان تازه به دنیا آمده و مردان را درگیر کند.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

در این مقاله:
علایم دیاستزیس رکتی کدامند؟
علل دیاستزیس رکتی
درمان دیاستزیس رکتی
کارهایی که باید از آنها اجتناب کرد
آیا دیاستزیس رکتی عوارضی دارد؟
پیشگیری از دیاستزیس رکتی
دورنمای دیاستزیس رکتیدیاستسیس رکتی [دیاستزیس رکتی] انفصال کامل یا جزئی ابدومینوس رکتوس، یا عضلات "سیکس-پک" است که در ناحیه خط وسط معده به هم می‌رسند. دیاستزیس رکتی در طول بارداری یا پس از آن بسیار شایع است. علت آن است که رحم برای جا دادن بچه در حال رشد باعث کشیدگی عضلات شکم می‌شود. یک مطالعه به این نتیجه رسیده است که تا 60 درصد زنان ممکن است در طول بارداری یا پس از وضع حمل دچار دیاستزیس رکتی شوند.
با وجود این وضعیت مورد بحث به بارداری محدود نمی‌شود. این اختلال می‌تواند هر کسی شامل نوزادان تازه به دنیا آمده و مردان را درگیر کند. در برخی موارد دیاستزیس رکتی بر اثر بلند کردن ناصحیح وزنه‌های سنگین یا اجراء ورزش‌های ناسالم برای شکم یا ورزش سنگین بروز می‌کند.


علایم دیاستزیس رکتی کدامند؟
شایع‌ترین علامت دیاستزیس رکتی ایجاد یک برآمدگی یا بیرون زدگی در معده به ویژه در زمان زور زدن یا انقباض عضلات معده است. علایم اضافی عبارتند از:
درد کمر
• ضعف حالت قرارگیری بدن
یبوست
نفخ

بارداری
در طول بارداری در زمان جدا شدن عضلات شکم زنان ممکن است علایم قابل توجهی را تجربه نکنند. اما در طول سه ماهه دوم یا سوم بارداری زنان ممکن است توده‌ یا پشته‌ای را ببینند که روی شکم آنان ایجاد می‌شود. این توده یا برآمدگی بیشترین وضوح را زمانی دارد که زن سعی دارد از عضلات شکم برای ایستادن، نشستن یا دراز کشیدن استفاده کند.
اگر کسی دچار درد شکم، درد پشت یا درد لگن بیش از حد شود باید بلافاصله به دکتر مراجعه کند.

پس از زایمان
پس از وضع حمل مشهودترین علامت بروز یک برآمدگی یا "پشته" در ناحیه شکم است. اگرچه زن دیگر باردار نیست ممکن است چنین به نظر برسد که کماکان باردار است.
در ادامه چگونگی بررسی خودشناسانه زنان برای شناسایی دیاستزیس رکتی شرح داده شده است:
1. به پشت دراز بکشید، پاها را خم کنید، و کف پاها را روی کف اتاق قرار دهید.
2. شانه‌ها را کمی از سطح زمین بالاتر ببرید، سر را با یک دست حمایت کنید و به شکم خود نگاه کنید.
3. دست آزاد خود را زیر و روی سوراخ ناف و در امتداد عضلات خط وسط شکم حرکت دهید. ببینید آیا می‌توانید یکی از انگشتان خود را در شکاف بین عضلات جایگیر کنید.
4. اگر متوجه وجود شکافی شدید، یا فاصله‌ای که معادل یک تا دو انگشت باشد شما احتمالاً دچار یک مورد متوسط دیاستزیس رکتی شده‌اید. پس از گذشت چند هفته‌ای از وضع حمل، شکاف مزبور با بازیابی توان عضلانی شروع به باریک شدن می‌کند.
دکتر یا فیزیوتراپیست شما نیز می‌تواند با استفاده از یک ابزار اندازه‌گیری مثل کولیس یا سونوگرافی وضعیت دیاستزیس رکتی را بررسی کند. این ابزارها به پزشک امکان اندازه‌گیری دقیق‌تری را می‌دهند. پزشک یا فیزیوتراپیست شما همچنین باید هر شکاف بزرگ‌تر از دو انگشت فاصله را ارزیابی کند.


علل دیاستزیس رکتی
فشار داخل شکمی بیش از اندازه باعث ایجاد دیاستزیس رکتی می‌شود. در طول بارداری، عضلات شکم و بافت‌های همبند بر اثر اتساع رحم دچار کشیدگی می‌شوند. آنها در این راستا از کمک هورمون‌های بارداری ریلاکسین و استروژن برخوردارند. زور زدن در طول وضع حمل نیز می‌تواند به دیاستزیس رکتی منجر گردد. تجربه کردن مقداری انفصال درون شکمی در طول بارداری و پس از آن نرمال است.
در گذشته شاخص توده بدن (BMI)، وزن‌گیری در طول بارداری، وزن بچه درون رحم، و سن مادر به عنوان ریسک فاکتور تلقی می‌شدند. اما یک مطالعه مربوط به سال 2015 ارتباطی میان عوامل مزبور و باردار بودن زن و افزایش یا کاهش احتمال ابتلاء به دیاستزیس رکتی مشاهده نکرد.
نوزادگان گاهی اوقات با ابتلاء به دیاستزیس رکتی به دنیا می‌آیند به ویژه اگر نوزاد نارس باشند. علت آن است که عضلات شکمی آنان به طور کامل شکل نگرفته متصل نمی‌شوند. این اختلال معمولاً خود به خود برطرف می‌گردد.


درمان دیاستزیس رکتی
اکثریت زنان در طول بارداری جدا شدن یا انفصال شکمی را تجربه می‌کنند. این وضعیت می‌تواند باعث تضعیف هسته و به درد کمر یا درد لگن منجر شود. زنان ممکن است برای مقابله با این وضعیت نیاز به پوشیدن شکمبند بارداری یا توبی‌گریپ در طول روز داشته باشند. همچنین آنها باید در موارد زیر مراقبت به خرج دهند:
• اجتناب از بلند کردن وزنه سنگین یا فشار آوردن زیاد بر عضلات شکمی تا زمان وضع حمل و پس از آن.
• توجه به قرارگیری بدن در حالت درست.
• حمایت کمر در زمان نشستن با استفاده از حوله یا بالشی که پشت زن قرار داده می‌شود.
• خم کردن زانوها، چرخیدن و حمایت از خود با دست در زمان ورود به بستر یا خروج از آن یا ایستادن روی زمین.
در طول بارداری زنان می‌توانند تقویت هسته بدن را ادامه دهند اما این کار باید در مورد دیاستزیس رکتی با ورزش‌های اصلاح شده و ایمن برای بارداری صورت گیرد.
در مورد برخی زنان دیاستزیس رکتی احتمال آن هست که پس از وضع حمل و بازیابی توان عضلانی دیاستزیس رکتی خود به خود برطرف گردد. اگر زنی کماکان دچار علایم یا انفصال به فاصله 8 هفته پس از زایمان باشد احتمال آن هست که ورزش کمک کند. این ورزش‌ها را زنان می‌توانند در محیط خانه یا با فیزیوتراپیست یا متخصص تناسب اندام پس از وضع حمل انجام دهند.
درمان پس از وضع حمل دیاستزیس رکتی معمولاً شامل ورزش‌های عضلات معده و کف لگن است. زنان باید همیشه پیش از اقدام به ورزش پس از وضع حمل ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و تأیید او را بگیرند.


کارهایی که باید از آنها اجتناب کرد
از حرکات شکم، بنشین پاشو پس از زایمان تا زمان التیام دیاستزیس رکتی خودداری کنید. این تمرینات باعث تشدید اختلال مزبور می‌شود.
زنان در عین حال باید از موارد زیر خودداری نمایند:
• هر گونه ورزش سنگین که در آن عضلات شکم دچار بیرون زدگی می‌شوند
• نگهداشتن نوزاد بر روی یک مفصل ران، اگر باعث درد شود
• بلند کردن یا حمل بار سنگین
سرفه کردن بدون حمایت عضلات شکمی


آیا دیاستزیس رکتی عوارض دارد؟
دیاستزیس رکتی می‌تواند باعث ایجاد پیامدهای زیر شود:
• به خطر افتادن پایداری و حرکت پذیری تنه
• درد پشت
• درد لگن
• آسیب دیدن حالت قرارگیری بدن
اختلال عملکرد کف لگن
فتق، در موارد شدید


پیشگیری از دیاستزیس رکتی
در دوره پیش از بارداری تمرینات تقویت هسته بدن را انجام دهید. این تمرینات باید کف لگن و عضلات ابلیک را شامل شود. این موضوع اهمیت دارد که همیشه از اشکال مناسب برای انجام تمرینات شکم استفاده شود. زنان باید از هر ورزشی که باعث برآمدگی ناحیه شکم یا سبب کشیدگی پشت می‌شود خودداری نمایند. در این مورد زنان باید از شخص صاحب صلاحیت کمک بگیرند.


دورنمای دیاستزیس رکتی
فیزیوتراپیست یا متخصص ریکاوری پس از زایمان می‌تواند ورزش‌هایی را برای کمک به بهبود علایم دیاستزیس رکتی توصیه کند. اگر درد ناشی از دیاستزیس رکتی باعث ایجاد اختلال در توانایی زنان برای انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود، عمل جراحی به عنوان یک گزینه مطرح است. برخی زنان نیز با اهداف زیبایی شناسی اقدام به عمل جراحی می‌کنند. در مورد گزینه دارای کارآیی برای هر شخص زنان باید با پزشک خود مشورت کنند./دیاستزیس رکتی یا جدا شدن عضلات سیکس-پک
جولی لی، جین چرتوف
ترجمه پریسا شعله‎‌دوست

Source:
Healthline
Diastasis Recti: What Is It, and How Is It Treated?
Medically reviewed by Julie Lay —
Written by Jane Chertoff
On November 20, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

فشار خون زنان پیش از بارداری جنسیت فرزند را پیش‌بینی می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.