دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پتوزیس پستان یا افتادگی پستان‌ها: علل و درمان

شیردهی, سالخوردگی, گرانش, وراثت, طبقه‌بندی رگنولت, لیفت پستان, تقویت پستان

علت توسیس پستان روشن نیست.

مقالات زنان، زایمان و نازایی

• علل افتادگی پستان
• راه‌حل‌های افتادگی پستان
• خلاصهطیفی از عوامل مثل سن، شاخص توده بدن (BMI) و بارداری می‌توانند به افتادگی پستان [توسیس پستان = پتوزیس پستان] منجر شوند. برخی پژوهشگران داشتن تاریخچه مصرف دخانیات (سیگارت و سیگار) را با افتادگی پستان مرتبط دانسته‌اند، اگرچه مطالعات دیگر این یافته را تأیید نمی‌کنند.
پستان‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های بسیار متفاوتی ظاهر می‌شوند و ممکن است در طول زمان دستخوش تغییر گردند. تغییرات پستان به طور معمول خطرنک نیست، اما این تغییرات می‌توانند باعث کاهش اعتماد به نفس و تأثیر منفی بر کیفیت زندگی شوند.
جراحی بازسازی پستان می‌تواند نمای ظاهری افتادگی پستان یا توسیس پستان / breast ptosis را بهبود ببخشد. به هر حال، دیگر موازین غیر تهاجمی نیز می‌توانند مفید باشند.


علل افتادگی پستان
علت توسیس پستان روشن نیست. به هر حال، تحقیق سرنخ‌هایی در مورد عوامل تقویت کننده این وضعیت ارائه داده است.
یک مطالعه منتشر شده در "سالنامه جراحی پلاستیک"، 132 زن را که برای عمل جراحی بازسازی پستان بر اثر توسیس به یک کلینیک مراجعه کرده بودند مورد بررسی قرار داد.
محققان چند عامل همراه توسیس پستان را در میان این زنان قید کرده‌اند. این عوامل عبارت بودند از:
• سن
کاهش وزن زیاد، در حدود 22.6 کیلوگرم (50 پوند) یا بیشتر
• BMI بالا
• سینه‌بند بزرگ‌تر از سایز پستان
• تعداد موارد باردار شدن
• تاریخچه مصرف دخانیات
دیگر عواملی که به باور مردم عامل تقویت کننده توسیس پستان به نظر می‌رسید شامل موارد زیر بود:
• تاریخچه شیر دادن از پستان
• وزن‌گیری در طول بارداری
• فقدان ورزش منظم برای قسمت بالاتنه
به هر حال پژوهشگرانی که مطالعه بالا را انجام داده بودند ارتباط قابل توجهی بین این عوامل و توسیس پستان نیافتند.
مطالعه دیگری به تحقیق در مورد عوامل تقویت کننده محتمل برای توسیس پستان پرداخته است. در این مورد محققان 125 زن را که به علت داشتن پستان‌های آویزان برای مشاوره در مورد بازسازی پستان به یک کلینیک مراجعه کرده بودند بررسی کردند.
محققان به این جمع‌بندی رسیدند که عوامل تقویت کننده افتادگی پستان شامل موارد زیر است:
• سن
• BMI
• وزن بافت پستان
• تعداد موارد بارداری
بر مبنای این مطالعه، مهم‌ترین عامل توسیس پستان بافت بزرگ‌تر پستان بود. خلاف مطالعه پیشین محققان در این مطالعه به این نتیجه نرسیدند که دخانیات یک عامل مهم است.
"انجمن آمریکایی جراحان پلاستیک" بر این اعتقاد است که عوامل فهرست شده در زیر به علت از دست رفتن انعطاف‌پذیری پوست می‌توانند تقویت کننده توسیس پستان باشند:
• بارداری
• شیردهی از پستان
• نوسان‌های وزن
• سالخوردگی
• گرانش (جاذبه زمین)
• وراثت


راه‌حل‌های افتادگی پستان
زنان در صورت تمایل برای بهبود بخشیدن به نمای ظاهری افتادگی پستان چند گزینه در این مورد در اختیار دارند.
اگرچه عمل جراحی رایج‌ترین روش برای بهبود نمای ظاهری پستان است، راهکارهای غیر تهاجمی نیز می‌توانند مؤثر باشند.
بخش‌های بعدی این مقاله برخی از این گزینه‌ها را مشخص می‌کند.

جراحی
جراحان پلاستیک از طبقه‌بندی رگنولت یا دیگر سیستم‌های طبقه‌بندی برای مرحله‌بندی سطح توسیس پستان استفاده می‌کنند. این طبقه‌بندی‌ها حالت نوک پستان را برای اندازه‌گیری میزان توسیس ملاک قرار می‌دهند.
بسته به مرحله‌بندی یا طبقه‌بندی مزبور، جراحان ممکن است راهکارهای متفاوتی را برای مدیریت وضعیت توصیه کنند. برای بهبود نمای ظاهری افتادگی پستان جراحان ممکن است موارد زیر را توصیه نمایند:
لیفت پستان
• تقویت پستان
• انجام همزمان لیفت پستان و تقویت آن
زنانی که در گذشته عمل تقویت پستان انجام داده باشند ممکن است به مداخلاتی متفاوت از آنچه در مورد پستان طبیعی انجام می‌شود نیاز داشته باشند.

لیفت پستان
هدف از لیفت پستان، یا ماستوپکسی بالا کشیدن پستان با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت پستان برای تغییر شکل و حمایت از ظاهر پستان بهبود یافته است.
لیفت پستان اندازه بافت پستان را تغییر نمی‌دهد بنابراین زنان دارای پستان‌های بزرگ ممکن است به عمل جراحی کاهش پستان نیاز داشته باشند.

تقویت پستان
برای کاهش توسیس پستان، برخی جراحان ممکن است گزینه تقویت پستان را در دستور کار قرار دهند. بسته به طبقه‌بندی توسیس، زنان ممکن است نیاز به تقویت و نیز لیفت پستان داشته باشند.
برخی پزشکان عنوان می‌کنند که تقویت پستان ممکن است در صورتی که نوک پستان 2 سانتی‌متر یا بیشتر بالای شکن زیر پستان قرار داشته باشد کارآیی نداشته باشد. اگر نوک پستان از این نقطه رد شود جراح ممکن است به ترکیب تقویت پستان و لیفت پستان اقدام کند.

ماستکتومی
برخی زنان ممکن است درخواست ماستکتومی داشته یا به آن نیاز داشته باشند.
ماستکتومی شامل برداشتن بافت پستان است. جراح ممکن است کل بافت پستان یا فقط بخشی از آن را بردارد. جراحان معمولاً ماستکتومی را برای زنان دچار توسیس قالا توجه به علت ریسک بروز مشکلات نوک پستان توصیه نمی‌کنند.
برای مثال در طول ماستکتومی این احتمال وجود دارد که نوک پستان روی قفسه سینه جابجا شده یا جریان خون در آن از بین برود که در این صورت امکان مرگ بافت وجود دارد.
برای رسیدن به بهترین گزینه زنان باید با پزشک خود مشورت کنند.


مداوای خانگی برای افتادگی پستان
برخی زنان عنوان می‌کنند که روش‌های غیر تهاجمی مثل ورزش‌های هدفمند می‌توانند به بالا کشیدن افتادگی پستان کمک کنند. ورزش‌های متمرکز بر قفسه سینه شامل موارد فشاری، فشار بر قفسه سینه، و تخته از این موارد هستند. به هر حال، پزشکان توصیه برخی از این ورزش‌ها را چالش‌برانگیز می‌یابند زیرا ورزش‌های مزبور برای چنین مقاصدی مورد مطالعات بالینی قرار نگرفته‌اند.
پوشیدن سینه‌بند حمایتی نیز ممکن است به بهبود نمای ظاهری افتادگی پستان کمک کند، اما هیچ شواهدی دال بر توان پیشگیری یا معکوس کردن روند توسیس پستان توسط این سینه‌بندها وجود ندارد.
حمل وزن اضافی می‌تواند یک علت توسیس پستان باشد. بنابراین، کاهش وزن با استفاده از رژیم غذایی سالم می‌تواند به بهبود نمای ظاهری پستان‌ها کمک کند. پرورش عضله و تمرینات اروبیک نیز می‌توانند در مدیریت وزن به مردم کمک کنند.


خلاصه
افتادگی پستان یا توسیس پستان، ممکن است با بالا رفتن سن بروز کند اما برخی عوامل دیگر نیز می‌توانند چنین تأثیری داشته باشند.
وزن اضافی یک عامل تقویت کننده توسیس پستان است. پیگیری رژیم غذایی سالم و سبک زندگی فعال می‌تواند به مدیریت وزن و کاهش احتمال ایجاد افتادگی پستان منجر گردد.
زنان دارای سابقه بارداری‌های متعدد نیز ممکن است با مشکل توسیس پستان مواجه شوند.
راهکارهای غیر تهاجمی برای بهبود حالت ظاهری پستان ممکن است مؤثر باشند، اما محققان مطالعات با موازین سختگیرانه در مورد این روش‌ها انجام نداده‌اند./پتوزیس پستان یا افتادگی پستان‌ها
دکتر دِبرا رُز ویلسون، دکتر جسیکا کاپوروشیو
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
What to know about saggy breasts (breast ptosis)
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
On April 23, 2020
New —
Written by Jessica Caporuscio, Pharm.D.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.