دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آناتومی اندام تناسلی زنان: بخش‌ها و کارکردها

فولیکول‌های تخمدان, لوله‌های فالوپ, لوله‌های تخم‌بر, رحم, اندومتریوم, سرویکس, واژن, کلیتوریس, چوچوله, مادگی

سیستم تناسلی زنان گروهی از ارگان‌ها است که برای ایجاد توانایی تولید مثل، بارداری، و زایمان با یکدیگر کار می‌کنند

مقالات زنان، زایمان و نازایی

در این مقاله:
◄ اندام‌ تناسلی چیست؟
◄ تخمدان‌ها
◄ لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر)
◄ رحم
◄ سرویکس و واژن
کلیتوریس (چوچوله)
◄ مادگی
◄ خلاصهارگان‌های تناسلی زنان شامل چند ساختار کلیدی مثل تخمدان‌ها، رحم، واژن و مادگی است. این ارگان‌ها در باروری، لقاح، بارداری و زایمان نوزاد دخالت دارند.
اندام‌های تناسلی همچنین تأثیر قابل توجهی بر دیگر جنبه‌های سلامت دارند. برای مثال، تخمدان‌ها هورمون‌هایی ایجاد می‌کنند که بر تراکم استخوان، میزان کلسترول، سلامت قلب، و خلق و خو تأثیر می‌گذارند.


اندام‌ تناسلی چیست؟
سیستم تناسلی زنان گروهی از ارگان‌ها است که برای ایجاد توانایی تولید مثل، بارداری، و زایمان با یکدیگر کار می‌کنند. این سیستم همچنین هورمون‌های جنسی زنانه شامل استروژن و پروژسترون را تولید می‌کند.
سیستم مزبور شامل ارگان‌ها و بافت‌هایی در داخل بدن است و برخی از آنها نیز از خارج بدن قابل رویتند. ارگان‌های داخلی شامل موارد زیرند:
• تخمدان‌ها
• لوله‌های فالوپ (تخم‌بر)
• رحم
• سرویکس (دهانه رحم)
• واژن
ارگان دیگر، کلیتوریس، هم در داخل و هم در خارج بدن قرار دارد. ناحیه بیرونی احاطه کننده واژن مادگی یا فرج نامیده می‌شود.
تمامی آنانی که در زمان تولد زیر عنوان مؤنث مشخص می‌شوند دارای تمامی این ارگان‌ها نیستند. گاهی از اوقات، مردم بدون برخی قسمت‌ها یا ترکیبی از مشخصات مردانه و زنانه به دنیا می‌آیند. این وضعیت اینترسکس (بیناجنسی) نامیده می‌شود.
برخی از مردم نیز برای برداشتن قسمت‌هایی از اندام‌های تناسلی خود تن به اعمال جراحی می‌دهند. بعضی از این اعمل به دلایل پزشکی انجام می‌شود حال آنکه دیگران مثل مثله کردن دستگاه تناسلی زنانه نتیجه باورهای غلط فرهنگی هستند.


تخمدان‌ها
اغلب زنان دارای دو تخمدان هستند که هر یک از آنها در یک طرف رحم قرار گرفته است. تخمدان‌ها هم‌اندازه و به شکل بادام هستند و دو کارکرد کلیدی دارند: تولید هورمون‌ها و رها کردن تخمک.
در زمان تولد، تخمدان‌ها حامل تقریباً 700.000 اوسیت هستند، که تخمک‌های نابالغ محسوب می‌شوند. وقتی شخص به دوره بلوغ می‌رسد، این تخمک‌ها توسعه خود را شروع کرده و داخل فولیکول‌های تخمدان به بلوغ می‌رسند. در حدود یک بار در هر ماه تخمدان‌ها یک تخمک بالغ را آزاد می‌کنند.
این فرآیند به نام تخمک‌گذاری شناخته می‌شود، و قسمتی از چرخه عادت ماهانه است. فرآیند مزبور در عین حال بارداری را امکان‌پذیر می‌کند.
هورمون‌های تولید شده توسط تخمدان‌ها چرخه عادت ماهانه را تنظیم می‌کنند. آنها همچنین:
• بر توسعه روندهای جنسی زنانه تأثیر می‌گذارند
• باعث تسهیل بارداری، زایمان و تولید شیر در پستان می‌شوند
• سلامت استخوان‌ها، قلب، کبد، مغز، و دیگر بافت‌ها را تقویت می‌کنند
• بر خلق و خو، خواب، و میل جنسی تأثیر می‌گذارند


لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر)
لوله‌های فالوپ مسیرهای حمل تخمک‌ها به سمت رحم محسوب می‌شوند. آنها چند قسمت دارند:
• اینفوندیبولوم، که ورودی قیف شکل نزدیک تخمدان‌ها هستند
• فیبمبریا، که پراجکشن‌های انگشت مانند اطراف دهانه مزبور هستند
• سیلیا، که ساختارهای مویی شکل هستند که داخل لوله‌های تخم‌بر قرار گرفته‌اند
وقتی یک تخمدان یک تخمک رها می‌کند، آن را به سمت دهانه لوله فالوپ می‌راند. وقتی داخل لوله قرار گیرد، سیلیا تخمک را به سمت رحم می‌راند. این سفر حدود 7 روز طول می‌کشد.
در طول این زمان امکان آن برای اسپرم هست که تخمک را در صورتی که شخص مقاربت جنسی انجام دهد، بارور کند. اکثریت موارد بارورسازی در لوله‌های فالوپ صورت می‌گیرد.


رحم
رحم ارگانی به شکل و اندازه یک گلابی است. رحم همچنین به نام زهدان نیز شناخته می‌شود. رحم دارای یک دیواره عضلانی و جداری (اندومتریوم) است که رشد کرده و با هر چرخه عادت ماهانه دچار ریزش می‌شود.
پس از تخمک‌گذاری اندومتریوم در آمادگی برای تخمک بارور شده ضخیم‌تر می‌شود. اگر تخمک بارور نشود، می‌میرد، و جدار رحم پس از حدود 2 هفته ریزش می‌کند. جدار مزبور به خون تجزیه می‌شود و سپس از راه واژن بدن را ترک می‌کند. این خونریزی عادت ماهانه است که پریود نیز نامیده می‌شود.
اگر یک تخمک توسط اسپرم بارور شود، در داخل جدار رحم کاشته شده و شروع به رشد و نمو خواهد کرد. سلول‌ها تقسیم شده و رشد کرده به نطفه تبدیل می‌شوند. به مرور زمان، نطفه به جنین تبدیل می‌گردد که اکسیژن و مواد مغذی را به واسطه بند ناف از جفت می‌گیرد.
وقتی زمان تولد جنین فرا رسیده باشد، رحم دچار انقباضات عضلانی قوی می‌شود که دهانه رحم را باز کرده و جنین را به سمت خارج بدن می‌راند.


سرویکس و واژن
سرویکس (گردن رحم) یک ساختار باریک در انتهای رحم است. سرویکس چند عملکرد به شرح زیر دارد:
• تولید مخاط. سرویکس مخاط سرویکال تولید می‌کند، که مانع از ورود اسپرم به داخل رحم در زمان عدم باروری یا در زمان بارداری زن می‌شود.
• محافظت در برابر باکتری. مخاط سرویکال مانع از ورود باکتری به داخل رحم شده و واژن را سالم نگاه می‌دارد.
• ایجاد امکان خروج مایعات. در پایین سرویکس یک دهانه کوچک هست که امکان آن را می‌دهد که مایعات، مثل خون عادت ماهانه از طریق آن عبور کنند.
زیر سرویکس واژن قرار دارد که ساختاری انعطاف‌پذیر و لوله‌ای شکل است که قسمت‌های داخلی و خارجی ارگان‌های تولید مثل را به هم مرتبط می‌کند. این ارگان پشت مثانه در جلو دستگاه گوارش قرار می‌گیرد.
واژن اجازه می‌دهد تا مایعاتی مثل خون پریود و ترشحات واژن از بدن خارج گردند. واژن همچنین امکان آن را ایجاد می‌کند که مایع منی که حامل اسپرم است وارد بدن گردد.
این اتفاق از چند طریق، مثل سکس همراه دخول با مرد، یا در کوران لقاح مصنوعی ممکن است. لقاح مصنوعی اقدامی است که در آن پزشک برای کمک به بارور کردن زن منی مرد را وارد رحم زن می‌کند.


کلیتوریس (چوچوله)
درست در ورودی بدن و پیرامون دهانه واژن کلیتوریس قرار دارد. این ارگان بیشتر به خاطر غدد کلیتورال شناخت شده است، که بافتی کوچک اما بسیار حساس است که روی ورودی واژن قرار دارد. در عمل بیشتر کلیتوریس داخل بدن قرار دارد.
غدد کلیتورال بالای کلیتوریس قرار دارند. از اینجا به بعد کلیتوریس به دو قسمت که در امتداد طرفین واژن ادامه دارند تقسیم می‌شود. این بخش در حدود 12.7 سانتی‌متر طول دارد و شامل بافتی اسفنجی حامل هزارها پایانه عصبی است.
کلیتوریس به تحریک جنسی جواب می‌دهد. وقتی زنی دچار برانگیختی جنسی شود کلیتوریس ورم می‌کند. کلیتوریس ارگان اصلی مسؤول ارگاسم در زنان است.


مادگی
مادگی قسمت بیرونی اندام‌های تناسلی زنان است. مادگی یا فرج دارای قسمت‌های زیر است:
• وستیبول. وستیبول ورودی واژن است. در اطراف وستیبول غدد وستیبولار بزرگ قرار دارند که برای ممانعت از خشکی ناحیه مایع تولید می‌کنند. در طول تحریک جنسی، این غدد برای کمک به لیز نگه داشتن موضع مایع بیشتری تولید می‌کنند.
• پرده بکارت. برخی زنان پرده بکارت نیز دارند. پرده بکارت بافت ظریفی است که تا حدودی ورودی واژن را می‌پوشاند. وقتی زنی سکس توأم با دخول را برای اولین بار تجربه می‌کند، احتمال کش آمدن یا پاره شدن پرده مزبور هست. اما تمامی زنان پرده بکارت ندارند و احتمال کش آمدن پرده مزبور به دلایل دیگر نیز هست.
• مجرای ادرار. این جایی است که ادرار از آن خارج می‌شود. مجرای ادرار قسمتی از سیستم ادراری است و درست بالای ورودی واژن قرار دارد.
• لابیای کوچک. این اشاره به لب‌های کوچک اطراف دهانه واژن دارد.
• کلاه کلیتورال و غدد آن. هود کلیتورال پاره بافت کوچکی است که قسمت بیرونی کلیتوریس را محافظت می‌کند. کلاه کلیتورال در قسمت بالای لابیای کوچک قرار می‌گیرد.
• لابیا ماژورا. لابیا ماژورا لب‌های بزرگ‌تر اطراف مادگی است. پس از بلوغ، این لب‌ها به طور معمول مو درمی‌آورند. در قسمت بالای مادگی همچنن مونس پوبیس قرار دارد، که یک پد گرد حاوی چربی است که روی استخوان زهاری قرار می‌گیرد.


خلاصه
ارگان‌های تناسلی شامل آرایه‌ای از قسمت‌هایی که بر سلامت شخص در طول زندگی وی تأثیر می‌گذارند. سیستم تناسلی در طول چرخه عادت ماهانه دستخوش تغییرات متعددی می‌شود، که در دوران بلوغ شروع می‌شوند و با یائسگی خاتمه می‌یابند. اگر زنی باردار گردد تغییرات مزبور برای جای دادن جنین در حال رشد باز هم بیشتر می‌شود.
آناتومی سیستم تناسلی زنانه همچنین بر سلامت جنسی تأثیرگذار است و هورمون‌هایی را تولید می‌کند که طیفی گسترده از عملکردها را در بدن تنظیم می‌کنند./آناتومی اندام تناسلی زنان: بخش‌ها و کارکردها
دکتر النا بیگرز، مری وست

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Medical News Today
Female reproductive organ anatomy
Medically reviewed by Alana Biggers, M.D., MPH —
Written by Mary West
On October 7, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.