دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سردرد پشت چشم شایع است و این سردرد ممکن است نتیجه مشکلات زیربنایی سلامت باشد

سردرد پشت چشم شایع است و این سردرد ممکن است نتیجه مشکلات زیربنایی سلامت باشد که طیفی از فشار چشم تا میگرن را شامل می‌شود. سردرد پشت چشم ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد، و امکان دارد به همراه حساسیت به نور و دیگر انواع ناراحتی بروز کند. سردرد پشت چشم ممکن است کاملاً دردناک بوده و به همراه علایم دیگری بروز کنند. این دردها می‌توانند علل مختلفی داشته باشند و شناسایی علت بروز آنها نخستین گام به سوی درمان به شمار می‌رود. در عین حال اجتناب از محرک‌هایی مثل الکل، کافئین و فرآورده‌ها‌ی تنباکو و نیز ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مفید است. پزشک می‌تواند علت زیربنایی سردرد پشت چشم را شناسایی کرده و حمایت‌های دیگر شامل تجویز دارو در اختیار شخص قرار دهد.

فشار یا درد شدید داخل سر می‌تواند نشان دهنده یک اختلال زیربنایی شدید پزشکی باشد

اختلالات مختلفی در سلامت می‌توانند باعث ایجاد فشار درون سر [فشار داخل سر] شوند. برخی از این مشکلات مثل عفونت سینوس یا مشکلات گوش را می‌توان به آسانی درمان کرد. به هر حال، فشار یا درد شدید داخل سر می‌تواند نشان دهنده یک اختلال زیربنایی شدید پزشکی باشد. اغلب اختلالات مسبب فشار درون سر خود به خود برطرف شده یا به داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای جواب می‌دهند. به هر حال فشار شدید یا مداوم درون سر می‌تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی زیربنایی جدی باشد. مردم در صورت مواجه شدن با سردرد شدید و ناگهانی که با گرفتگی گردن، اختلال تکلم، یا دیگر علایم جدی همراهی می‌شوند باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

دید کلایدوسکپی [دید کالیدوسکپی] یک علامت میگرن است

دید کلایدوسکپی [دید کالیدوسکپی] یک علامت میگرن است. مغز توهماتی بصری از رنگ‎های شکسته یا روشن مشابه آنچه می‌توان از میان کالیدوسکپ (کلایدوسکپ) دید، خلق می‌کند. میگرن می‌تواند از راه‌های متعددی بر بینایی تأثیر بگذارد. برخی مردم جرقه‌های نور یا نقاط کور می‎بینند در حالی که دیگران دچار دید کلایدوسکپی می‌شوند. اختلالات حسی یا تجلی‌ها در حدود 20 درصد مردم مبتلاء به میگرن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این اختلالات معمولاً در حدود 20 دقیقه ادامه می‌یابند اما امکان ادامه آنها از 5 دقیقه تا 1 ساعت وجود دارد. مردم ممکن است به علت صدمات مغزی یا استروک دچار دید کلایدوسکپی شوند.

اگر کسی دچار سردردهای رعدآسا باشد باید تحت مراقبت اورژانسی قرار گیرد

سردرد رعدآسا نوع نادری از سردرد شدید است که به شکل ناگهانی شروع می‌شود. سردردهای رعدآسا سبب ایجاد درد شدید شده و اغلب با تهوع و استفراغ همراه است. اگر کسی دچار سردردهای رعدآسا باشد باید تحت مراقبت اورژانسی قرار گیرد. علت این سردرد که می‌تواند تهدیدی برای زندگی باشد اغلب وجود نوعی خونریزی در مغز یا پیرامون آن است. مردم در صورت ابتلاء به این نوع سردرد اغلب آن را به عنوان بدترین سردرد تجربه شده در طول زندگی خود نام می‌برند.

انواع مختلف سردرد می‌توانند باعث سردرد شقیقه شوند

وقتی کسی دچار سردرد در ناحیه شقیقه باشد مشخص کردن نوع سردرد مبتلابه شخص راه مناسبی برای ایجاد تخفیف در این درد است. برخی انواع مختلف سردرد می‌توانند باعث سردرد شقیقه شوند. شایع‌ترین نوع سردرد یا سردردهای تنشی به طور معمول نوعی درد کسل کننده و غیر احتقانی ایجاد می‌کند. شخص ممکن است موارد زیر را تجربه کند: درد در ناحیه پیشانی، درد در ناحیه گردن یا درد پشت سر (سردردهای تنشی در عضلات گردن و در قسمت پایه جمجمه شکل می‌گیرند)، احساس فشرده شدن یا در منگنه قرار گرفتن سر، در اغلب موارد درد وقتی شخص داروهای مسکن غیر نسخه‌ای مصرف می‌کند از بین می‌رود.

اگر سردرد به همراه تاری دید بروز کند یا باعث آن شود آنگاه این ممکن است نتیجه یک اختلال زیربنایی یا فوریت پزشکی باشد

تقریباً همه مردم در زندگی دچار سردرد می‌شوند. اگر سردرد به همراه تاری دید بروز کند یا باعث آن شود آنگاه این ممکن است نتیجه یک اختلال زیربنایی یا فوریت پزشکی باشد. علل سردرد و تاری دید به طور معمول دارای علایم اضافی است. برخی از این اختلالات عوارض جدی دارند، بنابراین مردم در صورت مواجه شدن با علایم شدید نباید در مراجعه به پزشک تأخیر کنند. طیف گسترده‌ای از اختلالات پزشکی می‌توانند سبب سردرد شوند که برخی از آنها می‌توانند تاری دید ایجاد کنند. به هر حال پزشکان اختلالات به مراتب کمتری را به هر دو علامت تاری دید و سردرد مرتبط می‌دانند، به ویژه وقتی آنها به صورت همزمان بروز می‌کنند. 

سردرد سرویکوژنیک نوعی سردرد ثانویه است

سردرد سرویکوژنیک دردی است که در گردن ایجاد می‌شود، اگرچه شخص مبتلاء به آن درد را در سر خود احساس می‌کند. سردرد سرویکوژنیک نوعی سردرد ثانویه است. سردردهای ثانویه آن دسته از سردردها هستند که بر اثر یک علت زیربنایی مثل آسیب‌دیدگی گردن، انواع عفونت یا بالا بودن شدید فشار خون (هیپرتانسیون) ایجاد می‌شوند. این مشخصات آنها را از سردردهای اولیه مثل میگرن و سردردهای خوشه‌ای متمایز می‌کند. درد ناشی از یک مورد سردرد سرویکوژنیک در گردن و پشت سر شروع شده و به سمت جلو سر انتشار پیدا می‌کند. مردم ممکن است سردرد سرویکوژنیک را با میگرن و سردردهای تنشی که هر دو سبب ایجاد درد گردن می‌شوند، اشتباه بگیرند.

مقالات دیگر...