دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سردرد سرویکوژنیک نوعی سردرد ثانویه است

سردرد سرویکوژنیک دردی است که در گردن ایجاد می‌شود، اگرچه شخص مبتلاء به آن درد را در سر خود احساس می‌کند. سردرد سرویکوژنیک نوعی سردرد ثانویه است. سردردهای ثانویه آن دسته از سردردها هستند که بر اثر یک علت زیربنایی مثل آسیب‌دیدگی گردن، انواع عفونت یا بالا بودن شدید فشار خون (هیپرتانسیون) ایجاد می‌شوند. این مشخصات آنها را از سردردهای اولیه مثل میگرن و سردردهای خوشه‌ای متمایز می‌کند. درد ناشی از یک مورد سردرد سرویکوژنیک در گردن و پشت سر شروع شده و به سمت جلو سر انتشار پیدا می‌کند. مردم ممکن است سردرد سرویکوژنیک را با میگرن و سردردهای تنشی که هر دو سبب ایجاد درد گردن می‌شوند، اشتباه بگیرند.

دانشمندان هنوز در حال تلاشند تا ارتباط دقیق میان گریه کردن و سردرد را درک کنند

دانشمندان هنوز در حال تلاشند تا ارتباط دقیق میان گریه کردن و سردرد را درک کنند. گریه و انواع سردرد ناشی از آن پاسخ بدن به اندوه است. اندوه محرک استرس می‌شود، که باعث می‌گردد تا بدن هورمون‌هایی مثل کورتیزول ترشح کند. این هورمون‌ها نوروترانسمیترهای (انتقال دهنده‌های عصبی) مغز را تحریک می‌کنند که مسبب واکنش‌های فیزیکی مثل گریه، سردرد و آبریزش بینی هستند. وقتی این علایم فیزیکی خفیف ایجاد می‌شوند شخص ممکن است شروع به احساس سردرد کند. گریه پاسخ طبیعی بدن به احساسات و عواطفی است که می‌توان آنها را به شکل ذهنی و فیزیکی تخلیه کرد.

گر کسی دچار اختلال سردرد شود هر دارویی که برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‎دهد می‎تواند محرک بروز سردردهای ریباند باشد

سردردهای مصرف مفرط دارو یا سردردهای ریباند بر اثر مصرف منظم، و درازمدت دارو برای درمان سردردهایی مثل میگرن ایجاد می‌شود. داروهای مسکن تسکین مقطعی برای سردردها ایجاد می‎کنند. اما اگر کسی این داروها را بیش از چند روز مورد استفاده قرار دهد، این کار می‎تواند محرک بروز سردردهای مصرف مفرط دارو شود. اگر کسی دچار اختلال سردرد باشد هر دارویی که برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‎دهد می‎تواند محرک بروز سردردهای ریباند شود. نشان داده شده است که مسکن‎های مورد مصرف برای اختلالات دیگری مثل ارتریت، می‎توانند محرک ایجاد سردردهای مصرف مفرط دارو در مردمی شوند که هرگز دچار اختلال سردرد نبوده‌اند. سردردهای مصرف مفرط دارو معمولاً وقتی فرد مصرف داروی سردرد را متوقف کند از بین می‎روند. این کار ممکن است در کوتاه مدت دشوار باشد اما دکتر می‎تواند به مردم در غلبه بر سردردهای مصرف مفرط دارو در درازمدت کمک کند.

خلاف میگرن‏‌های شایع میگرن خاموش باعث ایجاد درد نمی‎شود. در هر حال میگرن خاموش علایم ناتوانی‎آور دیگری شامل آشوب معده، سرگیجه، و حساسیت نسبت به نور یا صدا ایجاد می‎کند.

خلاف میگرن‏‌های شایع میگرن خاموش باعث ایجاد درد نمی‎شود. در هر حال میگرن خاموش علایم ناتوانی‎آور دیگری شامل آشوب معده، سرگیجه، و حساسیت نسبت به نور یا صدا ایجاد می‎کند. میگرن یکی از مشکلات شایع سلامت در سطح جهان است. یک مطالعه در سال 2015 گزارش داده است که 14.2 درصد جمعیت بزرگسال در ایالات متحد آمریکا در طول سه ماه گذشته یک مورد میگرن یا سردرد شدید را تجربه کرده بودند. علل، ریسک فاکتورها و درمان‎ها برای تمامی موارد میگرن فارغ از اینکه آنها میگرن خاموش باشند یا نباشند، مشابه همند.

برخی موارد سردرد سکس می‌تواند نشانه مشکلی جدی مثل مشکل عروق خونی تغذیه کننده مغز باشد

سردرد سکس بر اثر فعالیت جنسی به ویژه ارگاسم ایجاد می‌شود. شخص ممکن است متوجه درد مبهمی در سر و گردن خود شود که همگام با بالا گرفتن هیجان جنسی افزایش می‌یابد؛ یا با شیوع بیشتر شخص ممکن است درد شدید یا ناگهانی را درست در آستانه آغاز ارگاسم یا در کوران آن تجربه کند. اکثر سردردهای سکس جای نگرانی ندارند. اما برخی از آنها می‌تواند نشانه مشکلی جدی مثل مشکل عروق خونی تغذیه کننده مغز باشد. دو نوع سردرد سکس وجود دارد: درد مبهمی در سر و گردن که با بالا گرفتن هیجان جنسی تشدید می‌شود؛ سردرد ناگهانی، شدید و ستوه‌آوری که درست پیش از ارگاسم یا در کوران آن بروز می‌کند.

این موضوع مهم است که مردم به علایم سردرد در کودکان توجه کنند و در صورت تشدید سردرد یا بروز مکرر آن کودک را به پزشک ارجاع دهند.

کودکان به همان انواع سردرد مبتلابه بزرگسالان دچار می‌شوند اما علایم سردرد در کودکان ممکن است متفاوت باشد. برای مثال درد میگرن در کودکان ممکن است کمتر از 4 ساعت ادامه یابد حال آنکه میگرن در بزرگسالان دستکم تا 4 ساعت ادامه دارد. تفاوت علایم ممکن است مشخص کردن نوع سردرد در کودک را با دشواری مواجه سازد، به ویژه در مورد کودکان خردسال که قادر به توصیف علایم درد خود نیستند. سردرد در کودکان شایع است و معمولاً موردی جدی نیست. همانند بزرگسالان، کودکان نیز به انواع مختلف سردرد، شامل میگرن یا سردردهای تنشی دچار می‌شوند. کودکان در عین حال ممکن است به سردردهای مزمن روزانه مبتلاء گردند.

بسیاری از مردمی که گمان دارند که دچار سینوزیت هستند در عمل مشخص می‌گردد که به میگرن یا سردردهای تنشی مبتلاء هستند.

سردرد سینوسی نوعی از سردرد است که همانند عفونت سینوس‎ها (سینوزیت) به نظر می‎رسد. فرد ممکن است در اطراف چشم‌ها، گونه‎ها و پیشانی دچار احساس فشار شود. احتمال بروز ضربان در سر وجود دارد. به هر حال، بسیاری از مردمی که گمان می‎کنند دچار سردردهای ناشی از سینوزیت هستند، شامل کسانی که با چنین تشخیصی مواجه بوده‎اند، در عمل ثابت می‎شود که به میگرن یا سردردهای تنشی مبتلاء هستند. نشانه‎ها و علایم سردردهای سینوسی - فارغ از علت آنها - می‌تواند شامل موارد زیر باشد: درد، فشار و احساس پربودگی در گونه‌ها، ناحیه خط ابروز یا پیشانی، تشدید درد در صورت خم شدن به جلو یا دراز کشیدن، گرفتگی بینی، خستگی مفرط، احساس درد در دندان‎های بالایی

مقالات دیگر...