دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برخی موارد سردرد سکس می‌تواند نشانه مشکلی جدی مثل مشکل عروق خونی تغذیه کننده مغز باشد

مقالات سردرد / میگرن
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم سردردهای سکس
• چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
• علل سردردهای سکس
• ریسک فاکتورهای سردردهای سکس
• پیشگیری از سردردهای سکس
• تشخیص سردردهای سکس
• درمان سردردهای سکس


سردرد سکس بر اثر فعالیت جنسی به ویژه ارگاسم ایجاد می‌شود. شخص ممکن است متوجه درد مبهمی در سر و گردن خود شود که همگام با بالا گرفتن هیجان جنسی افزایش می‌یابد؛ یا با شیوع بیشتر شخص ممکن است درد شدید یا ناگهانی را درست در آستانه آغاز ارگاسم یا در کوران آن تجربه کند.
اکثر سردردهای سکس جای نگرانی ندارند. اما برخی از آنها می‌تواند نشانه مشکلی جدی مثل مشکل عروق خونی تغذیه کننده مغز باشد.

علایم سردردهای سکس
دو نوع سردردهای سکس وجود دارد:
• درد مبهمی در سر و گردن که با بالا گرفتن هیجان جنسی تشدید می‌شود
• سردرد ناگهانی، شدید و ستوه‌آوری که درست پیش از ارگاسم یا در کوران آن بروز می‌کند
در برخی از مردم هر دو نوع مزبور رخ می‌دهند.
اغلب سردردهای سکس دستکم چند دقیقه ادامه پیدا می‌کنند. موارد دیگر ممکن است چند ساعت یا حتی دو تا سه روز ادامه پیدا کنند.
بسیاری از مردم دچار سردردهای سکس این سردردها را به صورت خوشه‌ای در طول چند ماه تجربه کرده و سپس ممکن است سردردهای مزبور به مدت یک سال یا بیشتر ناپدید شوند. تا حدود نیمی از مردم دچار سردردهای سکس آنها را در طول یک دوره شش ماهه تجربه می‌کنند. برخی مردم ممکن است در طول زندگی خود فقط با یک مورد از این سردردها مواجه شوند.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنیم
سردردهای سکس علتی برای نگران شدن ندارد. اما مردم در صورت مواجهه با این نوع سردرد به ویژه اگر به شکل ناگهانی شروع شده یا برای نخستین بار باشد، باید با پزشک مشورت کنند.

علل سردردهای سکس
هر نوع فعالیت جنسی منجر به ارگاسم می‌تواند محرک بروز سردردهای سکس باشد.
سردرد سکس با آغاز ناگهانی و شکل‌گیری کُند می‌تواند اختلال سردرد اولیه نامرتبط به هر اختلال زیربنایی باشد. سردردهای سکس با شکل‌گیری ناگهانی بیشتر محتمل است که با موارد زیر همراه باشند:
• اتساع یا جوشش درون دیواره یک شریان داخل سر (آنوریسم داخل جمجمه‎ای)
• اتصال غیر نرمال میان شریان‌ها و وریدهای مغز (بدشکل‌گیری ارتریوونوس یا شریانی-وریدی) که باعث خونریزی به داخل فضای بین نخاعی پر از مایع درون مغز و اطراف آن می‌شود
• خونریزی داخل شریانی که به مغز می‌رسد (دیسکشن)
استروک
• بیماری شریان کرونری
• مصرف برخی داروها مثل قرص‌های پیشگیری از بارداری
التهاب ناشی از برخی عفونت‌ها
سردردهای سکس همراه کاهش هوشیاری، استفراغ، گرفتگی یا خشکی گردن، دیگر علایم نورولوژیک و درد شدید که بیش از 48 ساعت ادامه می‌یابد بیشتر محتمل است که دارای یک علت زیربنایی باشد.

ریسک فاکتورهای سردردهای سکس
سردردهای سکس ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما ریسک فاکتورهای این نوع سردردها شامل موارد زیر است:
• جنس مذکر. مردان بیش از زنان در معرض ابتلاء به سردردهای سکس قرار دارند.
• تاریخچه میگرن. آسیب‌پذیری در برابر میگرن ریسک ابتلاء به سردردهای سکس را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سردردهای سکس
برخی از اوقات می‌توان با توقف فعالیت جنسی در پیش از مرحله ارگاسم از بروز سردردهای سکس پیشگیری کرد. ایفاء نقش منفعلانه‌تر در کوران فعالیت جنسی نیز می‌تواند در این مورد کمک کند.

تشخیص سردردهای سکس

اسکن مغز
دکتر ممکن است انجام تصویربرداری از مغز را توصیه کند.
MRI. این تست برای مغز می‌تواند به کشف هر گونه علت زیربنایی بروز سردرد کمک کند.
CT اسکن. در برخی موارد به ویژه اگر سردرد در طول 48 تا 72 ساعت پیش از آن بروز کرده باشد، می‌توان برای کشف علت از CT اسکن استفاده کرد.
• انژیوگرافی تشدید مغناطیسی (MRA) و انژیوگرافی توموگرافی محاسباتی (CT). این تست‌ها باعث مشاهده‌پذیر شدن عروق خونی منتهی به مغز و گردن و داخل آنها می‎شوند.

انژیوگرام
دکتر ممکن است انجام انژیوگرام را در دستور کار قرار دهد، تستی که قادر است تا شریان‌های گردن و مغز را نشان دهد.
این اقدام شامل وارد کردن یک لوله باریک و انعطاف‌پذیر از راه یک رگ خونی است که معمولاً در کشاله ران آغاز می‌شود و به یک شریان در گردن می‌رسد. مواد کنتراست به داخل لوله تزریق می‌شود که به دستگاه اشعه X امکان می‌دهد تا تصویری از شریان‎های گردن و مغز به دست دهد.

تقه نخاعی
گاهی از اوقات به انجام تقه نخاعی (پانکچر لومبار) نیز نیاز است، به ویژه اگر سردرد شروع ناگهانی داشته و به فاصله کوتاهی در گذشته رخ داده و تصویربرداری مغز نرمال بوده باشد.
در این عمل پزشک مقدار کمی از مایع اطراف مغز و طناب نخاعی را از بدن خارج می‌کند. نمونه مایع مزبور می‌تواند وجود خونریزی یا عفونت را نشان دهد.

درمان سردردهای سکس
در برخی موارد اولین مورد سردردهای سکس ممکن است آخرین مورد آن نیز باشد. برخی سردردهای سکس به سرعت بهبود پیدا می‌کنند، بنابراین پیش از اثربخشی هر نوع ضد درد خود درد از بین رفته است.

دارودرمانی پیشگیرانه
اگر کسی دارای سابقه ابتلاء به سردردهای سکس بوده و هیچ نوع علت زیربنایی برای آن یافته نشده باشد، دکتر ممکن است استفاده از دارودرمانی پیشگیرانه را بر یک مبنای منظم توصیه کند. این رویکرد شامل موارد زیر است:
• دارودرمانی روزانه. بتا بلوکرها، برای مثال، پروپرانولول (ایندرال، اینوپران XL) یا متوپرولول (لوپرسور، توپرول-XL)، که برای درمان هیپرتانسیون، بیماری شریان کرونری و میگرن به کار می‎روند، ممکن است به صورت مصرف روزانه برای پیشگیری از سردردهای سکس تجویز شوند. این داروها صرفاً در صورتی تجویز می‌شوند که شخص دچار حملات مکرر یا طولانی مدت سردرد باشد.
• دارودرمانی گهگاهی. ایندومتاسین (ایندوسین، تیووربکس)، یک داروی ضد التهابی یا یکی از تریپتان‌ها، یک کلاس داروهای ضد میگرن را می‌توان یک ساعت پیش از سکس برای پیشگیری از سردرد مورد استفاده قرار داد./


مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Mayo Clinic
Sex headaches
May 04, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

یک مطالعة نظارتی تازة سراسری می‌گوید که سوزاک در حال مقاوم شدن نسبت به ازیترومایسین است، یکی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان بیماری جنسی واگیردار سوزاک در ایالات متحد آمریکا تجویز می‌شود. مطالعه که

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

در عصری که در آن حکایت عشق با یک حرکت انگشت بر صفحة تلفن همراه نادیده گرفته می‌شود، و با ارتباط جنسی اتفاقی توسط اپلیکیشن‌های دوستیابی تظیر تیندر جایگزین می‌گردد، فرض آنکه جوانان آمریکایی درگیر سکس‌ها