دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که ریسک سرطان پستان در سال‎های پس از بارداری و زایمان بچه به طور موقت افزایش می‎یابد

زنانی که به نوزادان خود از پستان خود شیر می‎دهند اغلب اوقات به دقت از حس موجود در پستان خود آگاهی دارند بنابراین به طور معمول متوجه هر گونه تغییر فیزیکی ایجاد شده در پستان‎ها می‎شوند. ایجاد توده‎های پستانی در دورۀ شیردهی موضوع شایعی است که می‎تواند زنان را در مورد سرطان پستان دچار نگرانی کند. زنانی نیز که از ابتلاء خود به سرطان پستان مطلعند در عین حال احتمال دارد که نگرانی‎هایی در مورد ایمنی شیردهی از پستان داشته باشند و ممکن است نگران این موضوع این نیز باشند که آیا درمان سرطان بر بچۀ آنها تأثیر منفی خواهد داشت. احتمال ابتلاء به سرطان پستان در دورۀ شیردهی وجود دارد اما میزان بروز آن نادر است. تعداد زنان شیرده مبتلاء به سرطان معادل 3 درصد موارد سرطان پستان محاسبه شده است.

هر کسی که از بابت توده شکل گرفته در بدن خویش دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند.

کیست یک کیسک بافت پر از مواد دیگر مثل هوا یا مایعات است. تومورها، توده‎های بافت سفت و صُلب هستند. کیست‎ها می‎توانند در تمامی نقاط بدن شامل استخوان‎ها و بافت نرم ظاهر شوند. اغلب کیست‌ها غیر سرطانی هستند، اگرچه چند مورد استثناء نیز وجود دارد. کیست‌ها گرایشی به فرو افتادن در لمس از خود نشان می‎دهند و فرد ممکن است بتواند کیست را به آسانی سر جایش جابجا کند. تومورها نیز همانند کیست‎ها می‎توانند تقریباً در همه جای بدن بروز کنند. در تومورها گرایشی به رشد سریع وجود دارد و آنها به طور معمول در لمس سخت و سفت ظاهر می‎شوند. احتمال آن وجود دارد که یک عضو یا دستگاه در بدن به صورت همزمان دچار کیست و نیز تومور باشد.

پژوهش در پروستات زنان هنوز علمی جوان است، بنابراین پزشکان در مورد همۀ آنچه پروستات زنان انجام می‎دهد مطمئن نیستند

اگرچه زنان دارای غده پروستات نیستند، در عوض یک سری غدد و مجاری در قسمت جلو واژن آنان هست که غدد اسکینی / Skene glands نام دارند، و گاهی از اوقات زیر عنوان پروستات زنانه به آنها اشاره می‎شود. پژوهشگران کشف کرده‎اند که غدد اسکینی برخی از همان ویژگی‎های پروستات مردان را در خود دارند. غده پروستات در مردان بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. به عنوان مثالی در مورد مشابهت پروستات در مردان و غدد اسکینی در زنان هم غده پروستات در مردان و هم غدد اسکینی در زنان دارای آنتی‎ژن خاص پروستات (PSA) و آنتی‎ژن خاص پروستات فسفاتاز (PSAP) هستند، یعنی آنزیم‎هایی که میزان سلامت پروستات را در مردان نشان می‎دهند.

مردم دچار سارکوم بافت نرم اغلب اوقات فاقد علامت هستند. ممکن است هیچ نشانه‎ای از بیماری وجود نداشته باشد تا اینکه توده به قدر کافی بزرگ و قابل لمس شود.

سارکوماهای (سارکوم‌های) بافت نرم تومورهایی هستند که به بافت‎های متصل، حمایت کننده، یا بـافـت‎های پـیـرامـون هر سیستمی در بدن لطمه می‎زنند. سارکوم استخوان، پوست و بافت‎های نرم را مبتلا می‎کنند. سارکوم توموری است که به بافت متصل آسیب می‎زند. سارکوم بافت نرم همان گونه که از نامش برمی‎آید به بافت نرم صدمه می‎زند. این شامل بافت چربی، عضله، رگ‎های خونی، بافت عمقی پوست، غضروف، تاندون‎ها و رباط‌ها می‎شود. مردم دچار سارکوم بافت نرم اغلب اوقات فاقد علامت هستند. ممکن است هیچ نشانه‎ای از بیماری وجود نداشته باشد تا اینکه توده به قدر کافی بزرگ و قابل لمس شود. به هر جهت، حتی این وضعیت نیز ممکن است مورد توجه قرار نگیرد و نادیده گرفته شود. 

در مقایسه با زنانی که در سنین بالای 25 سالگی صاحب اولین فرزند می‎شوند، زنانی که در سنین زیر 17 سال زایمان می‎کنند به شکل قابل ملاحظه‌ای در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان گردن رحم قرار دارند

سرطان گردن رحم به دهانۀ رحم (زهدان) آسیب می‎زند. سرویکس بخش باریک پایین رحم است که اغلب زیر عنوان گردن رحم به آن اشاره می‎شود. در مراحل اولیه سرطان گردن رحم زنان ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند. در نتیجه زنان باید به شکل منظم اسمیر سرویکال یا تست پاپ اسمیر را انجام دهند. تست پاپ پیشگیرانه است. این تست هدف کشف سرطان را دنبال نمی‎کند بلکه برای آشکار کردن هر گونه تغییرات سلولی استفاده می‎شود که نشان دهندۀ امکان توسعۀ سرطان است، بنابراین امکان کُنش زودهنگام میسر می‎شود. شایع‎ترین علایم سرطان گردن رحم عبارتند از: خونریزی واژن بین پریودها، خونریزی واژن پس از مقاربت جنسی، خونریزی واژن در زنان پس از یائسگی، احساس ناراحتی در طول مقاربت جنسی، ترشحات بویناک واژن، ترشحات واژن با ته‎رنگ خون، درد لگن.

شیمی درمانی نوعی درمان تهاجمی است که می‎تواند عوارض جانبـــی شدیدی در پی داشته باشد. دلیلش آن است که داروها گاهی اوقات نه فقط سلول‎های سرطانی بلکه سلول‎های سالم را نیز مورد حمله قرار می‎دهند

شیمی درمانی به شکلی گسترده برای درمان سرطان استفاده می‎شود. اصطلاح شیمی درمانی به داروهایی اشاره دارد که برای پیشگیری از تقسیم و رشد سلول‎های سرطانی مورد استفاده قرار می‎گیرند. شیمی درمانی از طریق کشتن سلول‎های در حال تقسیم عمل می‎کند. طیف گسترده‎ای از داروها برای تحقق این هدف استفاده می‎شود. اثربخشی شیمی درمانی تا حدودی به مرحلۀ سرطان مورد درمان بستگی دارد. عوارض جانبی شیمی درمانی ممکن است شدید باشد، و مردم باید در مورد آنچه پس از شیمی درمانی در انتظار آنها است با پزشک مشورت کنند. فواید شیمی درمانی به طور معمول بر ریسک عوارض جانبی آن سنگینی می‎کند.

انواع بسیار متفاوتی از تومور وجود دارد که نام‎های مختلفی برای آنها هست. نام تومور معمولاً شکل، منشأ سلول، و نوع بافتی را که در آن ظاهر می‎شود، بازتاب می‎دهد.

تومور، که به نام نئوپلاسم نیز شناخته می‎شود، یک تودۀ غیر نرمال بافت است که می‎تواند به شکل جامد یا پر از مایع ظاهر شود. تومور به معنی سرطان نیست، اگرچه برخی از تومورها به سرطان تبدیل می‎شوند. تومور نوعی توده یا تورم است و لزوماً سبب بروز مشکلاتی برای سلامت نمی‎شود. وقتی پزشکان از اصطلاح تومور استفاده می‎کنند، از مبحثی کلی حرف می‎زنند و نه در مورد اندازۀ ضایعه. تومورها از نظر اندازه می‎توانند بسیار متفاوت باشند. به تومورها ممکن است زیر عنوان توده ارجاع داده شود که بزرگ‎تر هستند یا ممکن است نودول (برآمدگی) تلقی شوند که توده‎های کوچک‎تر محسوب می‎گردند. تقریباً تمامی انواع بافت می‎توانند دچار نوعی از انواع تومور شوند.

مقالات دیگر...