دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

توده متحرک در پستان: سرطان است؟

پاپیلوما, آبسه پستان, نکروز, نکروز چربی پستان, لامپکتومی, ادنوزیس اسکلروز دهنده, لیپوما

اغلب توده‌های پستانی بیش از آنکه بدخیم باشند کیست‌ها یا تومورهای خوش‌خیم هستند

یافتن توده‌ای در پستان می‌تواند مشوش کننده حتی ترسناک باشد. نگرانی در مورد خطر ابتلاء به سرطان پستان کاملاً قابل درک است. انجمن آمریکایی سرطان (ACS) می‌گوید که در ایالات متحد آمریکا سرطان پستان در زنان نوع کاملاً شایعی از سرطان است و از نظر آماری پس از سرطان پوست قرار دارد. و نیز اینکه شانس ابتلاء به سرطان پستان با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. با وجود این دانستن این موضوع کمک کننده خواهد بود که اغلب توده‌های پستانی بیش از آنکه بدخیم باشند کیست‌ها یا تومورهای خوش‌خیم هستند.

سالویج تراپی یا نجات درمانی چیست؟

 HIV, مرحله انتهایی بیماری کلیوی, درمان استاندارد, لنفوما

نجات درمانی می‌تواند شامل دارو، شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی و بقیه موارد باشد

 نجات درمانی اصطلاحی برای تبیین هر نوع درمانی است که در صورت ناموفق بودن درمان استاندارد انجام می‌شود. بسته به نوع اختلال مورد درمان و وضعیت کلی سلامت شخص نجات درمانی اشکال مختلفی دارد. نجات درمانی می‌تواند شامل دارو، شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی و بقیه موارد باشد. آزمون‌های بالینی و داروهای آزمایشی نیز به عنوان نجات درمانی تلقی می‌شوند. اگر اختلال مبتلابه شخص نیاز به نجات درمانی داشته باشد پزشک در مورد مفهوم دقیق این رویکرد در شرایط خاص هر بیمار بحث خواهد کرد.

بیماری پاژه پستان - علل و درمان

 هیپرپلازی اتیپیکال, هاله پستان, بیوپسی سطحی, بیوپسی تراش, بیوپسی پانچ, بیوپسی گوه, ماستکتومی, لامپکتومی, اشعه درمانی

علایم اولیه شامل سرخی، پیمایش خفیف و فلس مانند شدن پوست روی نوک پستان است

بیماری پاژه پستان نوع نادری از سرطان است که در اطراف نوک پستان شکل می‌گیرد. این بیماری 1 تا 4 درصد کل موارد سرطان پستان را شامل می‌شود. بیماری پاژه پستان ممکن است با یک سرطان پستان زمینه‌ای، یا کارسینوم مجرای درجا، یا سرطان پستان مهاجم مرتبط باشد. مردم ممکن است با بیماری پاژه پستان به نام‌های دیگری مثل بیماری پاژه پستانی یا بیماری پاژه نوک پستان آشنا باشند.

شیمی درمانی برای سرطان ریه: زمان استفاده، داروها و عوارض جانبی

 سرطان ریه سلول کوچک, SCLC, سیپلاتین, اتوپوسید, , کربوپلاتین, اتوپوساید, سیپلاتین, ایرینوتکان, ایرینوتکان

شیمی درمانی ممکن است به این دلیل استفاده شود که درمانی سیستمیک است.

راه‌های متعددی برای درمان سرطان ریه وجود دارد. یکی از این راه‌ها شیمی درمانی است. شیمی درمانی را می‌توان به صورت منفرد یا به همراه روش‌های درمانی دیگر مورد استفاده قرار داد. نوع خاص شیمی درمانی مورد استفاده ممکن است به طیفی از عوامل بستگی داشته باشد. این روش هم برای سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) و هم برای سرطان ریه سلول کوچک (SCLC) استفاده می‌شود.

چرا همه مردم سرطان نمی‌گیرند؟

آپوپتوزیز, مواد شیمیایی, فقر تغذیه, الکل, پاپیلوماویروس انسانی, هپاتیت, جهش‌های ژنتیکی

همگی ما در بدن خود سلول سرطانی نداریم

سلول سالم متعارف دارای یک چرخه زندگی شامل رشد سلولی، تقسیم سلولی و مرگ است. سلول سرطانی سلولی غیر نرمال است که از روند مزبور تبعیت نمی‌کند. به جای سر وقت مردن، سلول‌های سرطانی سلول‌های غیر نرمال بیشتری بازتولید می‌کنند که این سلول‌ها می‌توانند بافت مجاور خود را مورد تهاجم قرار دهند. سلول‌های مزبور می‌توانند به واسطه خون و سیستم‌های لنفاوی خود را به دیگر قسمت‌های بدن برسانند.

ادنوکارسینوم درجا: انواع، تشخیص، ریسک فاکتورها و درمان

عفونت پاپیلوماویروس انسانی, سیستم ایمنی, ویروس HIV, دخانیات, ارسنیک, آزبست, دیابت, چاقی, پولیپ کولون

از آنجا که ادنوکارسینوم درجا هنوز سرطان نشده است باعث ایجاد علایمی نمی‌شود و وقتی شناسایی گردد به طور معمول بسیار درمان‌پذیر است

مرحله‌بندی سرطان بر مبنای میزان رشد و گسترش آن به ارگان‌های دیگر صورت می‌گیرد. گاهی از اوقات سرطان به صورتی بسیار پیش‌هنگام برای مرحله‌بندی شناسایی می‌گردد. این وضعیت "درجا" خوانده می‌شود و زمانی بروز می‌کند که سلول‌های غیر نرمالی که هنوز سرطانی نشده‌اند یافت می‌شوند. وقتی چنین سلول‌هایی در سلول‌های ارگان‌های تولید کننده مخاط یافت می‌شوند، این شرایط به عنوان ادنوکارسینوما درجا (ادنوکارسینوم درجا) نامیده می‌شود. از آنجا که ادنوکارسینوم درجا هنوز سرطان نشده است باعث ایجاد علایمی نمی‌شود و وقتی شناسایی گردد به طور معمول بسیار درمان‌پذیر است.

سرطان روده بزرگ در زنان: علایم، تشخیص و درمان

کرامپ شکم, سندرم پیش از قاعدگی, اشعه درمانی, یائسگی, درمان جایگزینی هورمون

سرطان کولون اغلب همراه سرطان رکتال (راست روده) گروه‌بندی می‌شود

سرطان کولون اغلب همراه سرطان رکتال (راست روده) گروه‌بندی می‌شود. به این دو نوع سرطان ممکن است زیر عنوان سرطان کولورکتال اشاره شود. تفاوت اصلی بین سرطان کولون و رکتال این است که پولیپ‌های سرطان نخست در روده بزرگ شکل می‌گیرند یا در راست روده. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" سرطان کولورکتال سومین سرطان دارای بالاترین تشخیص در زنان و نیز مردان است. اگرچه ریسک ابتلاء در میان زنان اندکی پایین‌تر از مردان است، در حدود 1 زن از هر 25 زن آمریکایی در ریسک ابتلاء به این نوع سرطان قرار دارند.

مقالات دیگر...