دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم دچار سارکوم بافت نرم اغلب اوقات فاقد علامت هستند. ممکن است هیچ نشانه‎ای از بیماری وجود نداشته باشد تا اینکه توده به قدر کافی بزرگ و قابل لمس شود.

سارکوماهای (سارکوم‌های) بافت نرم تومورهایی هستند که به بافت‎های متصل، حمایت کننده، یا بـافـت‎های پـیـرامـون هر سیستمی در بدن لطمه می‎زنند. سارکوم استخوان، پوست و بافت‎های نرم را مبتلا می‎کنند. سارکوم توموری است که به بافت متصل آسیب می‎زند. سارکوم بافت نرم همان گونه که از نامش برمی‎آید به بافت نرم صدمه می‎زند. این شامل بافت چربی، عضله، رگ‎های خونی، بافت عمقی پوست، غضروف، تاندون‎ها و رباط‌ها می‎شود. مردم دچار سارکوم بافت نرم اغلب اوقات فاقد علامت هستند. ممکن است هیچ نشانه‎ای از بیماری وجود نداشته باشد تا اینکه توده به قدر کافی بزرگ و قابل لمس شود. به هر جهت، حتی این وضعیت نیز ممکن است مورد توجه قرار نگیرد و نادیده گرفته شود. 

انواع بسیار متفاوتی از تومور وجود دارد که نام‎های مختلفی برای آنها هست. نام تومور معمولاً شکل، منشأ سلول، و نوع بافتی را که در آن ظاهر می‎شود، بازتاب می‎دهد.

تومور، که به نام نئوپلاسم نیز شناخته می‎شود، یک تودۀ غیر نرمال بافت است که می‎تواند به شکل جامد یا پر از مایع ظاهر شود. تومور به معنی سرطان نیست، اگرچه برخی از تومورها به سرطان تبدیل می‎شوند. تومور نوعی توده یا تورم است و لزوماً سبب بروز مشکلاتی برای سلامت نمی‎شود. وقتی پزشکان از اصطلاح تومور استفاده می‎کنند، از مبحثی کلی حرف می‎زنند و نه در مورد اندازۀ ضایعه. تومورها از نظر اندازه می‎توانند بسیار متفاوت باشند. به تومورها ممکن است زیر عنوان توده ارجاع داده شود که بزرگ‎تر هستند یا ممکن است نودول (برآمدگی) تلقی شوند که توده‎های کوچک‎تر محسوب می‎گردند. تقریباً تمامی انواع بافت می‎توانند دچار نوعی از انواع تومور شوند.

اگرچه پزشکان به طور معمول نکروز چربی را با پستان‎ها مرتبط می‎دانند، این توده‎ها در هر جای بدن که دارای بافت چربی باشد امکان بروز دارند. مثال‎هایی در این مورد شامل شکم، باسن یا کشاله ران است.

نمای ظاهری نکروز چربی ممکن است تا زمان معاینۀ علایم توسط پزشک برای فرد دچار آنها بسیار نگران کننده باشد. نکروز چربی اختلالی است که هنگامی بروز می‎کند که فرد در یک ناحیۀ دارای بافت چربی دچار آسیب دیدگی می‎شود. این می‎تواند باعث جایگزینی چربی با محتوی روغنی سلول‎های چربی گردد. اصطلاح "نکروز" به معنی سلول‎های مرده است. علل بالقوۀ نکروز چربی شامل ترومای بلانت، جراحی، یا اشعه درمانی ناحیۀ مشخصی از بدن است. نواحی دچار نکروز چربی ممکن است همانند تومورهای کوچک سخت احساس شوند اما آنها بافت‌های سرطانی نیستند.

همزمان با پاپ اسمیر می‎توان تست HPV را نیز انجام داد. توصیه می‎شود که زنان در سنین بالای 30 سال هم تست پاپ اسمیر و هم HPV را حتماً انجام دهند

پاپ اسمیر یک ابزار غربالگری است که به کشف سلول‎های غیر نرمال و سرطانی کمک می‎کند. این تست از طریق نمونه‎گیری از گردن رحم عمل می‎کند. غربالگری سرطان گردن رحم برای پیشگیری از سرطان گردن رحم و تشخیص زودهنگام آن اهمیت دارد. ابزارهایی مثل تست‎های پاپ اسمیر و پاپیلوماویروس انسانی (HPV) برای کشف موارد زیر ضروری هستند: تغییرات سلول‎های پیش‎سرطانی، وجود پاپیلوماویروس انسانی، وجود سرطان. درمان بر مبنای تشخیص استوار است.

زنان بزرگسال در هر سنی تشویق می‎شوند که معاینات شخصی در مورد پستان خود را انجام دهند. این کار باید با هدف یافتن هر علامت نامعمول دستکم ماهی یک بار انجام شود.

برخی تغیـیرات در پستان می‎تواند نشانه‎های اولیۀ بروز سرطان باشد. دانستن اینکه این تغییرات کدامند و چگونه به‌نظر می‎رسند می‎تواند به‌مردم در دسترسی به‌درمان درست و فوری، کمک کند. درک قسمت‎های مختلف پستان و عملکرد آنها می‎تواند به مردم در آگاهی بیشتر در مورد تغییرات یا ناهنجاری‎ها یاری برساند. این موضوع مهم است که با هدف درک بهتر از چگونگی شکل‎گیری سرطان و نشانه‎های آن در مورد قسمت‌های مختلف پستان آگاهی داشته باشیم. پستان زنان از قسمت‎های مختلفی شامل موارد زیر ساخته شده است: چربی بدن (بافت ادیپوز)، لوب‌ها، لوبول‌ها، مجراهای شیر، گره‎های لنفی، رگ‎های خونی.

سرطان دهان اغلب پس از سن 40 سالگی اتفاق می‎افتد و ریسک بروز آن در مردان بیش از دو برابر آن در زنان است

سرطان دهان یا اُرال کانسر، می‎تواند در هر بخش دهان، سطح زبان، لب‎ها، داخل گونه‎ها، در لثه‎ها، در سقف و کف دهان، لوزه‎ها، و غدد بزاقی بروز کند. سرطان دهان نوعی از سرطان‌های سر و گردن است و اغلب به روشی مشابه دیگر مورد این گروه از سرطان‌ها تحت درمان قرار می‎گیرد. سرطان دهان اغلب پس از سن 40 سالگی اتفاق می‎افتد و ریسک بروز آن در مردان بیش از دو برابر آن در زنان است. در مراحل اولیه این سرطان اغلب فاقد علامت یا نشانه است اما سیگاری‎ها و مشروب‎خورهای قهار باید به طور منظم از سوی دندان‌پزشک مورد بررسی قرار گیرند زیر آنان می‎توانند علایم اولیه این سرطان را تشخیص دهند.

زنان در سنین 50 تا 54 سال باید هر ساله تست ماموگرام انجام دهند

انتخاب‌های شما در مورد رژیم غذایی، ورزش، و دیگر عادات زندگی می‎تـــواند بر سلامت عمومی شما و نیز ریسک ابتلا به سرطان و دیگر بیماری‎های جدی تأثیر داشته باشد. در عین حال دنــبال کردن توصیه‎های مربوط به تست‎های غربالگری سرطان اهمـیت دارد. تست‎های غربالگری برای پی بردن به وجود احتمالی سرطان در مردمی به کار می‎روند که فاقد هر گونه علامت ابتلا به سرطان هستند. غربالگری به شما بهترین شانس را برای پی بردن زودهنگام به سرطان، در هنگامی که سرطان هنوز محدود بوده و رشد نیافته است، عرضه می‎دارد. مجموعۀ راهنمای زیر اطلاعاتی در مورد گزینه‎های مربوط به ســبک زندگی که می‎توانند ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهند، و تست‎های غربالگری سرطان بر مبنای سن در اختیار شما قرار می‎دهد.

مقالات دیگر...