دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پلی‌سیتمی ورا با سرعت بسیار کم و معمولاً در طول سالیان متمادی رو به وخامت می‌رود

پلی‌سایتمیا ویرا [پلی‌سیتمی ورا] یک نوع سرطان خون است که در مغز استخوان، یا بخش نرم مرکز استخوان که سلول‌های خون در آنجا رشد می‌کنند، آغاز می‌شود. اگر کسی دچار پلی‌سیتمی ورا باشد مغز استخوان وی دچار تولید بیش از حد سلول‎های قرمز خون می‌شود، که این باعث غظت خون شدید می‌گردد. افزایش شدید غلظت خون می‎تواند احتمال ابتلاء به لخته شدن خون، استروک یا حمله قلبی را افزایش دهد. این بیماری با سرعت بسیار کم و معمولاً در طول سالیان متمادی رو به وخامت می‌رود. 

در حدود 30 تا 70 درصد سرطان‌های پستان از نوع لومینال A هستند

نرخ بقاء در سرطان به درصد مردمی اشاره دارد که در یک بازه زمانی پس از تشخیص اولیه سرطان زنده می‌مانند. نرخ بقاء در سرطان پستان به عوامل متعددی شامل درجه و مرحله سرطان بستگی دارد. درجه یا گرید معیاری برای میزان غیر نرمال بودن سلول‎های سرطانی ظاهر شده در زیر میکروسکپ است. سلول‌هایی که در این شرایط بیشتر غیر نرمال به نظر می‌رسند گرایشی به رشد و گسترش سریع‌تر از خود نشان می‌دهند. مرحله سرطان به اندازه آن و میزان گسترش سرطان اشاره دارد. پزشکان به طور معمول این مورد را با مقیاسی شامل صفر تا چهار اندازه‌گیری می‌کنند.

نرخ بقاء 5 ساله در مورد این بیماری 5 تا 10 درصد است

مزوتیلیوما [مزوتلیوما] سرطان مزوتلیوم است، غشائی که جدار داخلی حفرات بدن مثل شکم یا قفسه سینه را تشکیل می‌دهد. از هر چهار مورد بیماری مزوتلیوما سه مورد آن در حفره قفسه سینه شروع می‎شود. مزوتلیوما همچنین ممکن است در حفره شکمی و اطراف قلب شکل بگیرد. فارغ از محل شکل‌گیری این بیماری سلول‎های بدخیم نشأت گرفته از مزوتلیوم می‎توانند به بافت‌های پیرامون خود هجوم برده و به آنها آسیب برسانند. سلول‎های سرطانی ممکن است متاستاز دهند یا به دیگر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند. اغلب اوقات مزوتلیوما در زمان تشخیص به مراحل پیشرفته خود رسیده است. نرخ بقاء 5 ساله در مورد این بیماری 5 تا 10 درصد است.

اندازه تومور فقط یکی از عواملی است که پزشکان در هنگام مرحله‌بندی سرطان پستان آن را لحاظ می‌کنند

اندازه تومور یک عامل مهم در مرحله‌بندی سرطان پستان است، و می‌تواند بر گزینه‌های درمانی و چشم‎انداز آن تأثیر بگذارد. تومورها وقتی پزشکان آنها را در مراحل اولیه کشف می‌کنند احتمالاً کوچک‎ترند که این، درمان آنها را تسهیل می‌کند. به هر حال اندازه تومور فقط یکی از عواملی است که پزشکان در هنگام مرحله‌بندی سرطان پستان آن را لحاظ می‌کنند. عوامل دیگر شامل محدوده تومور، گسترش یا عدم گسترش آن به خارج از پستان، نمای ظاهری سلول‌های سرطانی و وجود گیرنده‌های هورمونی است.

درک معنی پیش‌آگهی و نیز صحبت در مورد آن، حتی برای پزشکان، دشوار باشد

اگر کسی دچار سرطان باشد، سؤال‌هایی در مورد میزان جدی بودن سرطان و شانس خویش برای ادامه زندگی خواهد داشت. برآورد میزان ادامه بیماری پیش‌آگهی سرطان نامیده می‌شود.  ممکن است درک معنی پیش‌آگهی و نیز صحبت در مورد آن، حتی برای پزشکان، دشوار باشد. بسیاری از مردم مایلند تا از پیش‌آگهی مربوط به خود باخبر شوند. آنان پی می‌برند که وقتی در مورد سرطان خود دانش بیشتری دارند مقابله با آن آسان‌تر است. شخص ممکن است در مورد آمارهای بقاء از پزشک خود سؤال کند یا خود در صدد تحقیق در باره این اطلاعات برآید؛ یا ممکن است شخص این آمارها را گیج کننده و هراس‌آور بیابد.

سرطان پانکراتیک معمولاً به سرعت به ارگان‌های مجاور سرایت می‌کند و به ندرت در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود.

سرطان لوزالمعده [سرطان پانکراتیت یا سرطان پانکراس] در بافت‎های لوزالمعده شروع می‌شود. لوزالمعده آنزیم‌هایی ترشح می‌کند که به عمل گوارش کمک می‌کنند و هورمون‌هایی که به مدیریت قند خون یاری می‌دهند. سرطان پانکراتیک معمولاً به سرعت به ارگان‌های مجاور سرایت می‌کند. این سرطان به ندرت در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود. اما در مورد برخی مردم دچار کیست‌های پانکراتیک یا تاریخچه خانوادگی سرطان لوزالمعده، برخی تست‌های غربالگری ممکن است به کشف زودهنگام مشکل کمک کند. یک نشانه سرطان لوزالمعده دیابت است به ویژه زمانی که به همراه کاهش وزن، یرقان یا درد در قسمت بالای شکم که به پشت سرایت می‌کند، بروز ‌نماید.

پروتون درمانی نوعی درمان با اشعه است که از پرتوهای پروتون برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند

پروتون درمانی نوعی درمان با اشعه است که از پرتوهای پروتون برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. خلاف پرتو درمانی مرسوم، پروتون درمانی از اشعه X استفاده نمی‌کند. کارشناسان معتقدند که پروتون درمانی می‌تواند ایمن‌تر از دیگر انواع درمان با اشعه باشد زیرا ناحیه خاصی را هدف قرار می‌دهد و تأثیر منفی کمتری بر بافت‌های سالم اطراف سلول‌های سرطانی دارد. پروتون درمانی یک شکل دقیق اشعه درمانی است که از انرژی پروتون‌ها یا ذرات بار مثبت استفاده می‌کند. بر اثر دقت خود درمان پرتو پروتون ممکن است نرخ بقاء را از طریق بهبود درمان تومور موضعی و کاهش آسیب دیدگی سایر ارگان‌ها افزایش داده به عوارض جانبی مرتبط به اشعه درمانی کمتری منجر شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.