دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در حالی که ظاهراً کانابیدیول ترکیب مفیدی برای بسیاری از علایم سرطان است، هیچ تحقیق علمی عنوانگر مؤثر بودن کانابیدیول در درمان سرطان نیست

کانابیدیول یا CBD یکی از بسیار کانابینوئیدهای موجود در گیاه کانابیس (شاهدانه) است که به عنوان نوعی درمان طبیعی، که برای بدن فواید متعددی دارد، در حال دستیابی به محبوبیت عامه است. اگرچه در مورد این سرفصل مناقشاتی وجود دارد برخی مردم استفاده از کانابیدیول را برای درمان سرطان پیشنهاد می‌کنند. اگرچه هنوز برای هر گونه ادعایی در مورد کانابیدیول در مورد درمان سرطان بسیار زود است، این ترکیب می‎تواند به مدیریت علایمی که بر اثر این بیماری یا درمان آن بروز می‌کنند کمک کننده باشد. به خاطر سپردن این نکته مهم است که کانابیدیول با تتراهیدروکانابینول (THC)، که یک کانابینوئید فعال در کانابیس بوده و مسؤول حالت "هپروت" در هنگام دود کردن یا جویدن آن محسوب می‌شود، یکسان نیست. 

این بیماری اغلب به شکل یک تومور در کلیه شروع می‌شود اما گاهی از اوقات آغاز آن با چند تومور است، یا ممکن است در هر دو کلیه بروز کند

کارسینوم سلول کلیوی شایع‌ترین نوع سرطان کلیه است. اگرچه این نوعی بیماری جدی است تشخیص و درمان به موقع شانس علاج را در مورد بیمار افزایش می‌دهد، فارغ از موضوع زمان تشخیص بیماری مردم می‌توانند کارهایی را برای فروکش علایم و رسیدن به حس بهتر در طول درمان انجام دهند. اغلب مردم مبتلاء به کارسینوم سلول کلیوی سالمند بوده و معمولاً بین 50 تا 70 سال سن دارند. این بیماری اغلب به شکل یک تومور در کلیه شروع می‌شود اما گاهی از اوقات آغاز آن با چند تومور است، یا ممکن است در هر دو کلیه بروز کند. این بیماری به نام سرطان سلول کلیوی نیز خوانده می‎شود.

صرف زن بودن بزرگ‌ترین ریسک فاکتور ابتلاء به سرطان پستان محسوب می‌شود

هر زنی مایل است بداند برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان پستان چه کاری می‌تواند انجام دهد. برخی از عوامل مرتبط به سرطان پستان شامل جنسیت زن، سن، و ژنتیک، برای مثال، قابل تغییر نیستند. عوامل دیگر مثل چاقی یا اضافه وزن، فقدان ورزش، مصرف سیگار و خوردن غذاهای ناسالم را می‎توان با انتخاب گزینه‌های دیگری تغییر داد. بر اثر انتخاب سالم‌ترین‌ گزینه‌های ممکن برای سبک زندگی، مردم می‌توانند خود را قوی کنند و خطر ابتلاء به سرطان پستان را تا حد امکان کاهش دهند. ریسک فاکتورهای شناخته شده سرطان پستان در زیر فهرست شده‌اند. اگر یک عامل قابل تغییر نباشد (برای مثال نمایه ژنتیک)، مردم می‌توانند گام‌هایی را که می‌توان برای به حداقل رساندن این ریسک به پیش برداشت یاد بگیرند.

ماستکتومی نوعی عمل جراحی برداشتن بافت پستان به عنوان راهی برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان است

ماستکتومی نوعی عمل جراحی برداشتن بافت پستان به عنوان راهی برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان است. برای زنان دچار مراحل اولیه سرطان پستان ماستکتومی می‌تواند یک گزینه درمانی باشد. جراحی حفظ پستان (لومپکتومی)، که در آن صرفاً تومور موجود در پستان از آن خارج می‌شود گزینه دیگر است. تصمیم‌گیری برای انجام یکی از این دو مورد ممکن است دشوار باشد. هر دو عمل دارای اثربخشی یکسانی برای پیشگیری از برگشت سرطان پستان هستند. اما لومپکتومی گزینه‌ای برای تمامی مبتلایان به سرطان پستان نیست، و برخی از بیماران انجام ماستکتومی را ترجیح می‌دهند.

بر مبنای اعلام CDC، برخی از بیماران مبتلاء به سرطان پستان اساساً هیچ‌گونه علامتی را تجربه نمی‌کنند

مردمی که دچار غده‌ای شده‌اند، به تازگی با تشخیص ابتلاء به سرطان پستان مواجه بوده‌اند، یا کسی را می‌شناسند که به این بیماری مبتلاء است ممکن است نگران سرعت گسترش آن باشند. گفتن اینکه سرطان پستان یر مبنای یک چهارچوب زمانی دقیقاً با چه سرعتی رشد می‌کند دشوار است، زیرا این بیماری بر هر بیمار به شکل متفاوتی تأثیر می‌گذارد. سرطان بر اثر جهش ژنی در سلول‎هالی انسان ایجاد می‌شود. سلول‌های دچار جهش از الگوهای نرمال و قابل پیش‌بینی تقسیم سلولی تبعیت نمی‌کنند بنابراین پیش‌بینی پیشرفت بیماری دشوار است. تومورها هنگامی ظاهر می‌شوند که سلول‎های آسیب دیده تکثیر و بازتکثیر شده و یک توده سلول‌های غیر نرمال را تشکیل می‌دهند. سلول‎های سرطان پستان می‌توانند از توده اصلی جدا شوند و از طریق لنف یا عروق خونی به دیگر نواحی بدن انتقال یابند.

لومپکتومی عمل جراحی خارج کردن سرطان یا بافت غیر نرمال دیگر از پستان است

هدف لومپکتومی [لامپکتومی] خارج کردن سرطان یا دیگر بافت‎های غیر نرمال در عین حفظ نمای ظاهری پستان است. مطالعات نشان می‌دهند که لومپکتومی در پیشگیری از برگشت سرطان پستان به اندازه عمل جراحی برداشتن کل پستان (ماستکتومی) برای زنان به مراحل اولیه سرطان پستان مؤثر است. پزشک ممکن است لومپکتومی را هنگامی برای بیمار تجویز کند که نتیجۀ بیوپسی در مورد ابتلاء به سرطان مثبت بوده باشد و اعتقاد بر آن باشد که توده سرطانی کوچک بوده و سرطان در مراحل اولیه قرار دارد. لومپکتومی همچنین برای خارج کردن برخی ناهنجاری‎های غیر سرطانی یا پیش‌سرطانی پستان به کار می‌رود.

در اغلب موارد، مردم دارای تشخیص ابتلاء به لنفوم غیر هاجکین فاقد هر گونه ریسک فاکتور آشکار هستند. و بسیاری از مردم ریسک فاکتورهای این بیماری را دارند و هرگز به آن مبتلاء نمی‎شوند.

لنفوم غیر هاجکین سرطانی است که در سیستم لنفاوی آغاز می‎شود. سیستم لنفاوی شبکه‌ای برای مقابله با بیماری است که در سراسر بدن گسترده شده است. در لنفوم غیر هاجکین تومورها در لنفوسیت‌ها توسعه می‎یابند که نوعی از سلول سفید خون است. لنفوم غیر هاجکین شایع‌تر از دیگر نوع کلی لنفوم (لنفوما) یعنی لنفوم هاجکین است. انواع متعددی از زیرنوع لنفوم غیر هاجکین وجود دارد. لنفوم انتشار سلول B بزرگ و لنفوم فولیکولار در میان شایع‌ترین انواع این زیرگونه‌ها قرار دارند. پیشرفت‎های صورت گرفته در تشخیص و درمان لنفوم غیر هاجکین به بهبود پیش‌آگهی مردم دچار این بیماری کمک کرده است.

مقالات دیگر...