دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لکه‎های سرخ رنگ روی پستان به طور معمول علتی برای نگرانی محسوب نمی‎شوند اما در برخی از مواقع می‎توانند نشانه‎ای از اختلالی جدی‎تر شامل سرطان پستان باشند

لکه‌های قرمز رنگ روی پستان به طور معمول علامت راش یا دیگر اختلالات پوستی است. با شیوع کمتر، این لکه‎ها را می‎توان یک نشانه قابل رویت سرطان پستان تلقی کرد. توانایی شناسایی نشانه‌های سرطان پستان در مراحل اولیه بیماری می‎تواند به تشخیص و درمان زودهنگام و بهبود چشم‎انداز برای فرد منجر شود. اگرچه لکه‌های قرمز رنگ یا راش قرمز رنگ روی پستان به طور معمول علایم یک اختلال غیر سرطانی محسوب می‎شوند، برخی اوقات می‌‏توانند یک نشانۀ زودهنگام برای سرطان پستان باشند و مردم باید در صورت مواجهه با این نشانه‎ آن را به دقت تحت نظر قرار دهند. لکه‌های قرمز رنگ یک ویژگی معمول سرطان التهابی پستان یا IBC است که نوعی نادر اما مهاجم سرطان پستان محسوب می‎شود.

اگرچه اختلالات متعددی (شامل کیست‎ها، عفونت‎ها، اگزما، و درماتیت) به شکل بالقوه می‎توانند سبب ایجاد تغییرات پستان شوند، هیچ‎کس نمی‎تواند به شکل خودکار موضوع سرطان پستان را از تشخیص خارج کند.

برآمدگی یا ایجاد توده در پستان فقط یکی از نشانه‌های ممکن سرطان پستان در زنان یا مردان است. سرطان پستان می‎تواند تغییرات متعددی روی پوست پستان و پیرامون آن ایجاد کند. هر فردی که متوجه وجود هر یک از این تغییرات در مورد خود شده باشد باید به پزشک مراجعه کند. در برخی موارد سرطان پستان ممکن است فاقد هر گونه علامتی باشد اما پزشک وجود توده را بر مبنای نتایج ماموگرام شاناسایی خواهد کرد. غربالگری سرطان پستان بر مبنای توصیه پزشک می‎تواند کمک کند تا این اختلال در مراحل اولیه و قابل درمان شناسایی شود. تمامی نشانه‎ها و علایم مورد بحث در این مقاله در عین حال ممکن است به سبب یک علت زیربنایی غیر سرطانی ایجاد شوند.

علت ایجاد لیپوسارکوم مشخص نیست. پزشکان این را می‎دانند که لیپوسارکوم هنگامی شکل می‎گیرد که سلول‎های چربی دچار خطا یا جهشی در رمزگذاری ژنتیکی خود می‎شوند.

لیپوسارکوم (لیپوسارکوما) نوع نادری از سرطان است که در سلول‎های چربی آغاز می‎شود. لیپوسارکوم یک نوع سارکوم (سارکوما) بافت نرم تلقی می‎شود. لیپوسارکوم می‏تواند در سلول‎های چربی هر بخشی در بدن بروز کند اما بیشترین میزان شیوع آن در عضلات اندام‎های ناحیه شکم مشاهده می‌‏شود. لیپوسارکوم بیشترین شیوع را در میان کهنسالان دارد اگرچه امکان بروز آن در هر سنی مطرح است. درمان لیپوسارکوم به طور معمول شامل جراحی برای خارج کردت تومور سرطانی است. دیگر درمان‎ها مثل اشعه درمانی نیز ممکن است در این مورد استفاده شود. نشانه‌ها و علایم لیپوسارکوم بسیار وابسته به ناحیه‌ای در بدن است که سرطان در آن شکل می‎گیرد.

بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" برخی تحقیقات عنوان می‎کنند که ریسک سرطان پستان در سال‎های پس از بارداری و زایمان بچه به طور موقت افزایش می‎یابد

زنانی که به نوزادان خود از پستان خود شیر می‎دهند اغلب اوقات به دقت از حس موجود در پستان خود آگاهی دارند بنابراین به طور معمول متوجه هر گونه تغییر فیزیکی ایجاد شده در پستان‎ها می‎شوند. ایجاد توده‎های پستانی در دورۀ شیردهی موضوع شایعی است که می‎تواند زنان را در مورد سرطان پستان دچار نگرانی کند. زنانی نیز که از ابتلاء خود به سرطان پستان مطلعند در عین حال احتمال دارد که نگرانی‎هایی در مورد ایمنی شیردهی از پستان داشته باشند و ممکن است نگران این موضوع این نیز باشند که آیا درمان سرطان بر بچۀ آنها تأثیر منفی خواهد داشت. احتمال ابتلاء به سرطان پستان در دورۀ شیردهی وجود دارد اما میزان بروز آن نادر است. تعداد زنان شیرده مبتلاء به سرطان معادل 3 درصد موارد سرطان پستان محاسبه شده است.

سندرم پارانئوپلاستیک هنگامی بروز می‎کند که سلول‎های سرطانی یا سلول‎های سیستم ایمنی هورمون‎ها یا مواد دیگری را تولید می‌کنند که باعث تغییر در بافت‎های اطراف خود می‎شوند

سرطان ریه در مراحل اولیه به طور معمول باعث ایجاد علایمی در افراد مبتلاء نمی‎شود. علایم گرایشی به توسعه و بروز در هنگام گسترش و پیشرفت سرطان از خود نشان می‎دهند. در هر حال، تشخیص و درمان زودهنگام می‎تواند دورنمای زندگی را در فرد مبتلاء به سرطان بهبود ببخشد. علل ایجاد سرطان ریه و نیز متوسط طول عمر در این سرطان میان مردان و زنان متفاوت است. همچنین برخی انواع سرطان ریه در میان مردان بیشتر شایع است. در هر حال علایم گرایشی به همه‎شمول بودن نشان می‎دهند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان"، سرطان ریه دومین سرطان شایع است و علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر ناشی از سرطان هم در میان زنان و هم در میان مردان آمریکایی به شمار می‎رود. 

سرطان پوست مقدمتاً در نواحی قرار گرفته در معرض تابش آفتاب پوست مثل جمجمه، صورت، لب، گردن، قفسه سینه، بازوها و دست‎ها، و نیز پای زنان بروز می‎کند. اما این سرطان ممکن است در بخش‌هایی از پوست که به ندرت در معرض تابش نور آفتاب قرار دارند یعنی کف دست، زیر ناخن انگشت دست یا پا و ناحیۀ تناسلی نیز ایجاد گردد.

سرطان پوست - رشد غیر نرمال سلول‎های پوست - بیشتر اوقات در بخش‎هایی از پوست بروز می‎کند که در معرض نور و گرمای آفتاب قرار دارند. اما این شکل شایع سرطان در عین حال ممکن است در آن قسمت‎ها از پوست بروز کند که به طور معمول در معرض تابش نور آفتاب نیستند. سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد: کارسینوم (کارسینوما) سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوما (ملانوم). مردم می‎توانند با اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش آفتاب یا کاهش میزان مجاورت با آن ریسک ابتلاء به سرطان پوست را در مورد خود کاهش دهند. بررسی پوست برای تغییرات مشکوک می‎تواند به کشف سرطان پوست در مراحل اولیه کمک کند. کشف سرطان پوست در مراحل اولیه بیشترین شانس را برای درمان موفقیت‎آمیز آن ایجاد می‎کند.

هر کسی که از بابت توده شکل گرفته در بدن خویش دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند.

کیست یک کیسک بافت پر از مواد دیگر مثل هوا یا مایعات است. تومورها، توده‎های بافت سفت و صُلب هستند. کیست‎ها می‎توانند در تمامی نقاط بدن شامل استخوان‎ها و بافت نرم ظاهر شوند. اغلب کیست‌ها غیر سرطانی هستند، اگرچه چند مورد استثناء نیز وجود دارد. کیست‌ها گرایشی به فرو افتادن در لمس از خود نشان می‎دهند و فرد ممکن است بتواند کیست را به آسانی سر جایش جابجا کند. تومورها نیز همانند کیست‎ها می‎توانند تقریباً در همه جای بدن بروز کنند. در تومورها گرایشی به رشد سریع وجود دارد و آنها به طور معمول در لمس سخت و سفت ظاهر می‎شوند. احتمال آن وجود دارد که یک عضو یا دستگاه در بدن به صورت همزمان دچار کیست و نیز تومور باشد.

مقالات دیگر...