دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان ریه – واقعیات، انواع، و علل

سرطان ریه، سرطان، رشد کنترل نشده سلولی، مرگ برنامه‎ریزی شده سلولی، اپوپتوزیز، کارسینوژنز، عوامل ژنتیکی، سیگار، آزبست، رادون

سرطان ریه با فاصلۀ بسیار از دیگر سرطان‌ها، کشنده‎ترین نوع سرطان محسوب می‎شود.

مقالات سرطان

• پیتر کراستا
• ترجمه هامیک رادیان

سرطان ریه رشد کنترل نشدۀ سلول‎های غیر نرمال است که در ریه و معمولاً در سلول‌هایی که جدار معبرهای هوا را تشکیل می‎دهند، شروع می‎شود. سلول‎های غیر نرمال در بافت ریه به شکل سالم توسعه پیدا نمی‎کنند، بلکه به سرعت تقسیم می‌شوند و تومور تشکیل می‎دهند. همچنان که تومورها بزرگ‎تر و پرتعدادتر می‎شوند، توانایی ریه را برای ایجاد جریان خون اکسیژن‌دار تضعیف می‎کنند. تومورهایی که در یک مکان باقی می‎مانند و گسترش پیدا نمی‎کنند به عنوان "تومورهای خوش‌خیم" شناخته می‎شوند.
تومورهای بدخیم، که انواع بسیار خطرناک‎تر تومور هستند، به دیگر قسمت‎های بدن گسترش پیدا می‎کنند. این گسترش یا از طریق جریان خون و یا از طریق سیستم لنفاوی انجام می‎شود. متاستاز به معنی گسترش سرطان از محل اولیۀ ایجاد آن به دیگر بخش‌های بدن است. وقتی سرطان متاستاز می‎دهد درمان آن به مراتب مشکل‎تر خواهد بود.
سرطان ریۀ اولیه از ریه‎ها نشأت می‎گیرد، در حالی که سرطان ریۀ ثانویه در جای دیگری از بدن شروع می‌شود، متاستاز می‎دهد، و به ریه‎ها می‎رسد. آنها انواع مختلفی از سرطان محسوب می‎شوند و به اشکال مختلفی مورد درمان قرار می‎گیرند.
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان"، تا پایان سال 2015 تعداد 221.200 مورد جدید سرطان ریه تشخیص داده شده و 158.040 مورد مرگ و میر مرتبط به این سرطان در ایالات متحد آمریکا روی می‎دهد.
بر مبنای اعلام WHO، سالانه 7.6 میلیون مورد مرگ و میر در سطح جهان بر اثر سرطان رخ می‎دهد. سرطان مسؤول 13% مرگ و میر در کل جهان است. همچنان که در ادامه توضیح داده خواهد شد سرطان ریه با فاصلۀ بسیار از دیگر سرطان‌ها، کشنده‎ترین نوع سرطان محسوب می‎شود.

مجموع مرگ و میر سالانه در سطح جهان بر اثر سرطان
• سرطان ریه – 1.370.000 مورد مرگ
سرطان معده – 736.000 مورد مرگ
• سرطان کبد – 695.000 مورد مرگ
سرطان روده بزرگ – 608.000 مورد مرگ
سرطان پستان – 458.000 مورد مرگ
• سرطان دهانه رحم – 275.000 مورد مرگ
انجمن سرطان آمریکا می‎گوید که در آمریکای امروز سرطان ریه 14% کل موارد جدید تشخیص سرطان را شامل می‎شود. این نهاد اضافه می‎کند که میزان مرگ و میر سالانه بر اثر سرطان ریه در آمریکا از مجموع سرطان‎های پروستات، پستان و کولون بیشتر است.
ریسک عمرانۀ یک مرد آمریکایی برای ابتلا به سرطان ریه 1 در 13 است و برای زنان این ریسک معادل 1 به 16 محسوب می‌شود. این مشخصات ریسک مربوط به تمامی آمریکاییان بزرگسال شامل سیگاری‌ها، سیگاری‎های پیشین و غیر سیگاری‎ها است. ریسک مزبور برای یک سیگاری متعارف به مراتب بالاتر است.
اغلب بیماران سرطان ریه در سنین 60 سالگی به بعد با تشخیص این سرطان مواجه می‎شوند. سرطان ریه چندین سال طول می‎کشد تا علایمش به سطحی قابل حس برسند و بیمار تصمیم بگیرد که برای بیماری خود در پی کمک‌های پزشکی برود.

میزان سرطان ریه در زنان به سرعت در حال افزایش است
در سال 2012 دانشمندان "کالج پادشاهی لندن" گزارش دادند که در طول سه دهۀ آینده، سرطان ریه در زنان 35 بار سریع‎تر از مردان رشد خواهد داشت.
دانشمندان تخمین می‎زنند که در سال 2040 مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در زنان بریتانیایی به 95.000 مورد در سال خواهد رسید، حال آنکه این رقم در سال 2010 میلادی 26.000 مورد بوده است، و این نشانگر رشدی بیش از 350% است. در همین دورۀ زمانی میزان مرگ و میر سالانه در مردان تا 8% افزایش یافته و از 39.000 مورد در سال 2010 به 42.000 مورد در سال 2040 خواهد رسید.
نویسندگان گزارش اعلام می‎کنند که سرطان ریه در طول 30 سال آینده به عنوان کشنده‎ترین نوع سرطان جایگاه خود را حفظ خواهد کرد. تعداد مردم دچار سرطان ریه در سال 2040 دو برابر این گروه از مردم در سال 2010 خواهد بود. دلیل اصلی این افزایش همانا طولانی‎تر شدن طول عمر است – هر قدر فرد مسن‎تر باشد ریسک ابتلا به سرطان، شامل سرطان ریه، در وی بیشتر خواهد شد.

سرطان ریه چطور طبقه‎بندی می‌شود؟
سرطان ریه در یک طبقه‎بندی گسترده بر اساس نوع نمای سرطان در زیر میکروسکپ به دو گروه اصلی تقسیم می‎شود: سرطان ریۀ سلول غیر کوچک و سرطان ریه سلول کوچک. سرطان ریۀ سلول غیر کوچک (NSCLC) مسؤول 80% موارد سرطان ریه محسوب می‎گردد، در حالی که سرطان ریه سلول کوچک برای 20% بقیۀ موارد سرطان ریه لحاظ می‎شود.
NSCLC می‎تواند به چهار نوع مختلف تقسیم شود، که هر یک از آنها گزینه‎های درمانی متفاوتی دارد:
• کارسینومای سلول اسکوآموس (سرطان سلول فلسی) یا کارسینومای اپیدرموئید. به عنوان شایع‎ترین نوع NSCLC و نیز شایع‎ترین نوع سرطان ریه در مردان، این نوع سرطان در جدار لوله‎های برونش شکل می‎گیرد.
• ادنوکارسینوما: به عنوان شایع‎ترین نوع سرطان ریه در زنان و افراد غیر سیگاری، ادنوکارسینوما در غده‎های تولید مخاط ریه‎ها شکل می‎گیرد.
• کارسینومای برونکوآلوئولار. این نوع سرطان ریه از انواع نادر ادنوکارسینوما است که در نزدیکی کیسه‎های هوایی ریه شکل می‎گیرد.
• کارسینومای سلول بزرگ تقسیم نشده. یک نوع سرطان دارای رشد سریع بوده و در نزدیکی سطح حاشیۀ بیرونی ریه‌ها شکل می‎گیرد.
سرطان ریه سلول کوچک (SCLC) با سلول‎های کوچکی مشخص می‌شود که به سرعت تکثیر می‎شوند و تومورهای بزرگی تشکیل می‎دهند که به سراسر بدن گسترش پیدا می‎کنند. تقریباً تمامی موارد SCLC به علت سیگار کشیدن روی می‎دهد.

چه چیز سبب سرطان می‎شود؟
سرطان در نهایت محصول رشد غیر قابل کنترل سلول‎ها و عدم مرگ آنها است. سلول‎های نرمال بدن مسیر منظمی را در رشد، تقسیم، و مرگ دنبال می‎کنند. مرگ برنامه‌ریزی شدۀ سلول اپوپتوزیز نام دارد، و وقتی این فرآیند درهم می‎شکند، سرطان شکل می‎گیرد. برخلاف سلول‎های منظم، سلول‎های سرطانی دچار مرگ برنامه‎ریزی شده نمی‎شوند و در عوض فرآیند تکثیر و تقسیم خود را ادامه می‎دهند. این منجر به ایجاد یک تودۀ غیر نرمال سلول‎ها می‌شود که دارای رشد خارج از کنترل هستند.
سرطان ریه هنگامی بروز می‎کند که یک جهش ژنی در سلول ریه سلول را در مورد تصحیح صدمۀ DNA ناتوان کرده و نیز مانع خودکشی سلولی می‎شود. جهش‎ها ممکن است به دلایل مختلف بروز کنند. اغلب موارد سرطان ریه نتیجۀ استنشاق مواد کارسینوژنیک است.

کارسینوژن‎ها
کارسینو‌ژن‌ها یک کلاس از مواد هستند که به طور مستقیم مسؤول آسیب دیدن سلول یا تقویت و کمک به ایجاد سرطان هستند. تنباکو، آزبست، آرسنیک، اشعه‎هایی مثل گاما و اشعۀ ایکس، نور آفتاب، و دود اگزوز وسایط نقلیه همگی مثال‎هایی از کارسینوژن‎ها محسوب می‎شوند. وقتی بدن ما در معرض تماس با کارسینوژن‎ها قرار می‎گیرد، رادیکال‎های آزاد تشکیل می‎شوند و سعی می‎کنند تا الکترون‎ها را از دیگر مولکول‎های بدن بقاپند. این رادیکال‎های آزاد به سلول‎ها صدمه می‎زنند و به توانایی آنها در عملکرد و تقسیم نرمال لطمه وارد می‎کنند.
در حدود 87% موارد سرطان ریه به سیگار کشیدن و استنشاق کارسینوژن‎های موجود در دود تنباکو مرتبط است. حتی تماس غیر مستقیم با دود سیگار می‎تواند به شکلی به سلول‎ها آسیب بزند که باعث شکل‎گیری سرطان شود.

ژن‎ها
سرطان می‎تواند نتیجۀ یک استعداد ژنتیکی باشد که از اعضاء خانواده به ارث می‎رسد. این احتمال وجود دارد که فرد با برخی جهش‌های ژنتیکی یا خطای ژنی به دنیا بیاید که فرد را به لحاظ آماری در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان در دوره‎های بعدی زندگی قرار می‎دهد. استعداد یا زمینۀ ژنتیکی گمان می‏رود که یا مستقیماً سبب بروز سرطان ریه می‎شود یا اینکه به میزان زیادی شانس فرد را برای ابتلا به سرطان ریه بر اثر مجاورت با برخی عوامل محیطی افزایش می‎دهد.

• برای مطالعۀ بخش‌های دوم و سوم این مقاله روی لینک‎های زیر کلیک کنید:
بخش دوم: سرطان ریه – علایم و تشخیص
بخش سوم: سرطان ریه – درمان و پیشگیری

Source:
Lung Cancer: Facts, Types and Causes
Written by Peter Crosta.
Last updated: Thursday 17 September 2015. 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.