دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان ریه در زنان - نشانه‌ها و علایم

سرطان ریه، تفاوت سرطان ریه در زنان و مردان، ژنتیک، هورمون، استروژن، ادنوکارسینوما، K-ras، GRPR، عامل رشد اپی‎درمال یا EGFR

محققان چند ژن مختلف شناسایی کرده‎اند که ممکن است توضیح دهند که چرا زنان به شکل متفاوتی از سرطان ریه آسیب می‎بینند. برخی از این ژن‎ها وراثتی هستند، و برخی از آنها در نتیجۀ مصرف سیگار فعال می‎شوند

مقالات سرطان

• نیکول گلن، کریستینا کیون
• ترجمه هامیک رادیان

سرطان ریه اغلب به مصرف سیگار یا قرار گرفتن در معرض تماس با برخی مواد شیمیایی مرتبط می‎شود بدون اینکه جنس یا مشخصات قومی و نژادی مورد ملاحظه قرار گیرد.
به هر جهت وقتی پای ابتلاء به سرطان به طور کلی و سرطان ریه به طور مشخص در میان باشد، تحقیقات اخیر به برخی تفاوت‎های اساسی بین زنان و مردان پی برده‎اند.
بر مبنای اعلام "انجمن سرطان آمریکا" سرطان ریه دومین سرطان شایع در میان زنان و نیز مردان است، و پیش‌بینی می‎شود که فقط در سطح ایالات متحد آمریکا در سال 2017 تعداد 200.000 نفر مبتلا به این سرطان تشخیص داده شوند.
علی‎رغم آنکه کشیدن سیگار در میان زنان به مراتب کمتر از مردان است، ابتلاء به این مورد برای تقریباً بیش از نیمی از مواد جدید محاسبه شده است. و با وجود اینکه مرگ ناشی از سرطان در میان مردان از سال 1990 رو به کاهش گذاشته است، میزان مرگ بر اثر سرطان ریه در میان زنان رو به افزایش است.
مطالب این مقاله:
• ریسک فاکتورها
• علایم
• انواع سرطان ریه
• علل ژنتیکی و هورمونی
• درمان
• دورنما

ریسک فاکتورها
ریسک فاکتورهای مشابه برای ابتلاء به سرطان ریه در مردان و زنان شامل موارد زیر است:
• تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به سرطان
• تاریخچۀ پیشین پزشکی برای سرطان ریه یا بیماری
• قرار گرفتن در معرض دود سیگار، آزبست یا رادون
• رژیم غذایی ضعیف
• کشیدن سیگار
• قرار گرفتن در معرض دود غیر مستقیم سیگار
سیگار کشیدن یا قرار داشتن در معرض دود غیر مستقیم سیگار مهم‌ترین ریسک فاکتور ابتلاء به سرطان ریه لحاظ می‎شود.
به هر جهت، در میان افراد غیر سیگاری، میزان ریسک ابتلا به سرطان ریه در میان زنان بیش از مردان است. یک مطالعۀ منتشر شده در "سمینارهای جراحی توراسیک و قلبی عروقی" پی برده است که: "در ایالات متحد آمریکا و اروپا، تقریباً 20% زنان مبتلا به سرطان ریه هرگز سیگار نکشیده‎اند حال آنکه این رقم برای مردان غیر سیگاری 6-2 درصد است."
نویسندگان مطالعه می‎گویند که این تفاوت پیامی در این مورد است که تفاوت‎های بیشتری در ریسک‎های پیشرفت سرطان ریه در زنان نسبت به مردان وجود دارد.

علایم
مردان و زنان همچنین علایم بسیار مشابهی را در سرطان ریه تجربه می‎کنند که شامل موارد زیر است:
• سرفۀ مداوم و تشدید یابنده
درد ادامه‎دار قفسۀ سینه
سرفه همراه خون
تنگی نفس
خس خس سینه
خشونت صدا
دشواری بلع
• فقدان اشتها
کاهش وزن
• خستگی مزمن
عفونت‎های برگشت‌ کنندۀ ریه مثل پنومونی یا برونشیت
به تمامی افراد دچار این علایم توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کند.

انواع سرطان ریه
چند نوع متفاوت سرطان ریه وجود دارد. به هر جهت، دو نوع از این سرطان‎ها در میان زنان بیشتر شایع هستند.

سرطان ریه سلول کوچک
سرطان ریه سلول کوچک مهاجم‎ترین نوع سرطان ریه است و با بسیاری از علایم همراه نیست. این بدان معنی است که این سرطان بسیار سریع گسترش پیدا می‎کند و می‏تواند پیش از آنکه فرد نسبت به هر نوع نشانه‎ای از آن آگاهی یابد به دیگر نقاط بدن سرایت کند.
تقریباً تمامی موارد سرطان ریه سلول کوچک مرتبط به کشیدن سیگار است.

ادنوکارسینوما
ادنوکارسینوما (ادنوکارسینوم) نوعی از سرطان ریه سلول کوچک است و شایع‎ترین نوع این سرطان هم در میان زنان و هم در میان مردان غیر سیگاری محسوب می‎شود.
این بیماری اغلب در خارج از ریه کشف می‎شود و گرایشی به گسترش در دیگر بخش‎های بدن در اوایل فرآیند بیماری دارد.
هر دو نوع سرطان ریه می‎توانند به سرعت گسترش پیدا کنند، که این موضوع لزوم تشخیص و درمان زودهنگام را حیاتی جلوه‎گر می‎کند.
تشخیص سرطان ریه با استفاده از تکنیک‎های تصویربرداری مثل عکسبرداری اشعۀ ایکس، MRI و بیوپسی ریه انجام می‎شود.

علل ژنتیکی و هورمونی
باور بر آن است که امکان دارد تفاوت‎هایی ژنتیکی و هورمونی یا ترکیبی از این دو وجود داشته باشد که می‎تواند توضیح دهندۀ این تفاوت‎ها در توسعۀ سرطان ریه و بقاء در آن در زنان باشد.

ژنتیک
محققان چند ژن مختلف شناسایی کرده‎اند که ممکن است توضیح دهند که چرا زنان به شکل متفاوتی از سرطان ریه آسیب می‎بینند. برخی از این ژن‎ها وراثتی هستند، و برخی از آنها در نتیجۀ مصرف سیگار فعال می‎شوند.

K-ras
K-ras یک جهش ژنتیکی است که اگر وجود داشته باشد می‎تواند سرعت رشد تومور سرطانی را افزایش دهد و امکان گسترش سرطان در صورت وجود این جهش بیش از این امکان در صورت عدم وجود آن است.
برخی محققان بر این اعتقادند که K-ras می‎تواند رشد سرطان را در صورت قرار گرفتن در معرض استروژن (هورمون جنسی زنانه) و نیز دیگر هورمون‎ها مهاجم‌تر کند.

GRPR
گیرندۀ پپتید ترشح گاستریک یا GRPR با رشد سلول‎های سرطانی مرتبط شده است.
همانند K-ras این گیرنده در زنان بیش از مردان فعال است و می‎تواند بر اثر قرار گرفتن در معرض استروژن فعال شود.

EGFR
عامل رشد اپی‎درمال یا EGFR پروتئینی است که به وفور در سرطان ریه دیده می‎شود. جهش‌های ژنی که EGFR را ایجاد می‎کند به شکل قابل توجهی در زنان بیش از مردان است.
برخی داروهای جدید قادرند تا به طور مشخص ناهنجاری‎های موجود در این پروتئین را هدف قرار دهند، بنابراین انجام تست‎های ژنتیک برای یافتن نامزدهای بالقوه برای مصرف این داروها ضروری است.

HER2
HER2 جزئی از خانوادۀ EGFR است که در بسیاری از موارد ادنوکارسینوما دیده می‎شود. این عامل با بقاء کمتر زنان در سرطان ریه مرتبط شده است.

هورمونی
گیرنده‌های استروژن در سلول‎های سرطان ریه هم در زنان و هم در مردان مشاهده شده است.
تحقیقات در محیط آزمایشگاهی نشان داده‎اند که استروژن رشد سلول‎های تومور را افزایش می‎دهد و اینکه درمان‎های بلوک کنندۀ استروژن می‎تواند به سرکوب رشد سلول سرطانی کمک کنند.
محققان همچنین پی برده‎اند که تماس با استروژن در سراسر طول عمر ممکن است بر ریسک زنان در ابتلا به سرطان ریه تأثیر داشته باشد. عواملی که ممکن است بر سطح تماس زنان در این مورد مؤثر باشند عبارتند از:
• تعداد بارداری
• سن زن در زمان اولین عادت ماهانه
• سن یائسگی
• جزئیات مرتبط به عادت ماهانه

درمان
درمان سرطان ریه بستگی به مرحله‎ای دارد که در آن سرطان تشخیص داده می‎شود.
یک تومور کوچک بدون گسترش یا گسترش اندک را می‏توان از طریق جراحی از بدن خارج کرد. در برخی موارد، امکان تجویز شیمی درمانی یا اشعه درمانی در کنار جراحی برای کسب اطمینان از پاکسازی بدن از سلول‎های سرطانی وجود دارد.
اگر سرطان ریه به میزان قابل توجهی گسترش پیدا کرده باشد، جراحی به طور معمول دیگر یک گزینۀ درمانی نیست، و ممکن است سرطان غیر قابل درمان تلقی شود. اما در این شرایط هنوز ممکن است پزشک برای کنترل عوارض بیماری یا درمان درد بیمار اشعه درمانی را توصیه کند.
به طور سنتی تفاوتی در شیوۀ درمان سرطان ریه در میان زنان و مردان وجود نداشته است و به هر جهت، تحقیقات در مورد تفاوت‎های هورمونی و ژنتیکی سرطان ریه در دو جنس به ایجاد درمان‎های جدید که ممکن است در زنان مؤثرتر و مناسب‎تر باشند منجر شده است.
داروهایی که پروتئین‎های خاص یا گیرنده‎های خاص را هدف قرار می‎دهند ممکن است در سرطان ریۀ زنان غیر سیگاری مؤثرتر باشند.

دورنما
ادامۀ تحقیقات در مورد این تفاوت‎های اساسی که در زنان و مردان دچار سرطان‌های ریه بروز می‏کنند مورد نیاز است و همین مورد در داروهایی که می‎توانند بیماری را هدف قرار دهند مصداق دارد.
سرطان ریه یک پیش‎آگهی جدی برای نرخ بقاء 5 ساله دارد که برای سرطان‎های مرحلۀ 3 فقط حدود 15 درصد است. به هر جهت، این میزان در مواردی که بیمار در مراحل اولیۀ سرطان، یعنی پیش از آنکه بیماری شانس گسترش داشته باشد، مورد درمان قرار می‎گیرد در حدود 50 درصد است.
هیچ تست غربالگری برای کشف سرطان ریه در مراحل اولیه وجود ندارد، که این موضوع لزوم پیشگیری از مجاورت مستقیم با دود سیگار و تماس غیر مستقیم با آن را برجسته‌تر می‎کند.
زندگی با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و اجتناب از تماس با دود سیگار بهترین راه برای زنان در راستای کاهش ریسک توسعۀ سرطان ریه است.

Source:
Lung cancer in women: Signs and symptoms
Last reviewed Thu 21 September 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Christina Chun, MPH 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.