دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انزال مکرر و سرطان پروستات - چه ارتباطی دارند؟

سرطان پروستات، عامل نارنجی، انزال مکرر، استمناء، خودارضایی، تغذیه، سیگار، تاریخچه خانوادگی سرطان، ژنتیک سرطان، جلق زدن در مردان

تحقیقات، احتمال وجود ارتباط میان انزال مکرر و خطر بروز سرطان پروستات را نشان می‌دهند. به هر جهت، برای درک اینکه انزال مکرر در تمامی سنین باعث کاهش ریسک بروز سرطان پروستات می‎شود به تحقیقات بیشتری نیاز است

مقالات سرطان

• لِنا بورگس، کریستینا کیون
• ترجمه هامیک رادیان

پروستات غده‎ای کوچک و گردو شکل است که نقشی مهم در انزال دارد. پروستات مایع موجود در منی را تولید و به برون‎ریزی این مایع در هنگام انزال مرد کمک می‎کند.
در سطح ایالات متحد آمریکا از هر 7 مرد آمریکایی یک نفر در طول دوران زندگی خود با تشخیص ابتلا به سرطان پروستات مواجه می‎شود. از آنجا که سرطان پروستات شایع است اطلاع از ریسک فاکتورهای آن اهمیت دارد.
مطالب این مقاله:
• آیا ارتباطی میان انزال و سرطان پروستات وجود دارد؟
• ریسک فاکتورها
• کاهش ریسک
• کشف اولیه
• جمع‎بندی

آیا ارتباطی میان انزال و سرطان پروستات وجود دارد؟
در سالیان اخیر تعدادی از مقالات منتشر شده مدعی شده‎اند که تکرر انزال می‎تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. اگرچه این ادعاها ممکن است طنین سرتیتر‎های حساس را داشته باشند، در عین حال شاید تا حدودی از پشتوانۀ شواهد علمی برخوردار باشند.

تحقیقات چه می‎گویند
بر مبنای یک مطالعه در سال 2016 که در "اُرولوژی اروپا" منتشر شد، مردانی که به طور مکرر دچار انزال می‎شوند در مقایسه با مردانی که میزان انزال در آنها کم است کمتر محتمل است که دچار سرطان پروستات شوند.
تحقیق مزبور یک مطالعۀ پیگیری مطالعه‎ای مربوط به سال 2004 است که به جمع‌بندی مشابهی رسیده بود. هر دو مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که ریسک سرطان پروستات برای مردانی که در طول هر ماه 21 بار یا بیشتر انزال می‎شوند، دچار کاهش می‎شود. این پیامد در مقایسه با مردانی است که تعداد انزال آنها در طول ماه کمتر از 4 تا 7 بار است.
دیگر مطالعات به نتایج مختلفی دست یافته‎اند. محققان در این مورد توافق ندارند که انزال بیشتر احتمال بروز سرطان پروستات را در تمامی گروه‌های سنی مردان کاهش می‎دهد.
یک تحقیق مربوط به سال 2008 پی برده است که خودارضایی (استمناء) مکرر فقط با کاهش ریسک سرطان پروستات در مردان بالای 50 سال مرتبط است. محققان این مطالعه پی بردند که مردان در دهه‎های 20 و 30 زندگی در صورت داشتن انزال زیاد در واقع با افزایش خطر سرطان پروستات مواجه خواهند بود.
در مقابل یک مطالعۀ مربوط به سال 2002 در استرالیا پی برد مردانی که در جوانی دارای انزال مکرر بوده‎اند دارای کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات خواهند بود.

به تحقیقات بیشتر نیاز است
جمع‎بندی مطالعات در دسترس شواهدی از وجود ارتباطی میان فرکانس انزال و ریسک ابتلا به سرطان پروستات در مردان ارائه می‎دهند.
به هر جهت، به علت متناقض و ضد و نقیض بودن نتایج، برای تعیین اینکه انزال مکرر باعث کاهش ریسک سرطان در تمامی سنین می‌شود به مطالعات بیشتری نیاز است.

ریسک فاکتورها
باخبر بودن از ریسک فاکتورهای سرطان پروستات می‎تواند در فهم احتمال وجود ابتلا به آن به مردان کمک کند.
بر مبنای اعلام "انجمن انکولوژی بالینی آمریکا"، عوامل زیر احتمال بروز سرطان پروستات را در مردان افزایش می‎دهند:
• سن: وقتی مردان پا به سن می‎گذارند، خطر بروز سرطان پروستات در آنان افزایش پیدا می‎کند. در حدود 80 درصد موارد سرطان پروستات مربوط به مردان بالای 65 سال است.
• نژاد و قومیت: مردان سیاه‎پوست بیش از مردان سفیدپوست در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و نیز سن بروز این سرطان در آنها پایین‎تر است. مردان سیاه‌پوست در عین حال در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به اشکال مهاجم‎تر این نوع سرطان قرار دارند. مردان اسپانیایی تبار در مقایسه با مردان غیر اسپانیایی تبار کمتر محتمل است که دچار سرطان پروستات شوند.
• تاریخچۀ خانوادگی: مردانی که دارای خویشاوند نزدیک مبتلا به سرطان پروستات باشند بیشتر احتمال دارد که خود نیز دچار این نوع سرطان شوند.
• ژنتیک: برخی تغییرات ژنتیکی ممکن است ریسک سرطان پروستات را افزایش دهد. تحقیق در مورد این ارتباط بالقوه در حال جریان است.
• قرار داشتن در معرض عامل نارنجی: این مادۀ شیمیایی که در طول جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت توسط "دپارتمان مسائل کهنه سربازان ایالات متحد آمریکا" در فهرست عوامل مرتبط به سرطان پروستات قرار گرفته است.
• رژیم غذایی: محققان معتقدند که رژیم غذایی مردان می‎تواند بر سرطان پروستات مؤثر باشد، اما نتایج مطالعات در این مورد قطعی نیست. برای تحقیق در مورد این ارتباط محتمل به مطالعات بیشتری نیازی است.

کاهش ریسک
تحقیقی مربوط به سال 2014 پی برده است که موارد مندرج در زیر باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات می‎شود:
• ترک سیگار
• ورزش منظم
• مصرف مهار کننده‎های 5 – آلفا - ردوکتاز
در حالی که تحقق دو مورد اول مرتبط به سبک زندگی آسان است، FDA تاکنون مهار کننده‎های 5 – آلفا – ردوکتاز را در مورد کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات مورد تأیید قرار نداده است.
تغییرات رژیم غذایی نیز می‎تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کند. تحقیق در این مورد ادامه دارد، اما انجمن انکولوژی بالینی آمریکا موارد زیر را از یافته‎های مطالعات جاری ثبت کرده است:
• رژیم غذایی پرچربی می‎تواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد
• رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی می‎تواند ریسک ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد
به هر جهت، این تغییرات رژیم غذایی باید از سالیان اولیۀ زندگی مردان اعمال شود تا بر خطر توسعۀ سرطان پروستات مؤثر باشد.

کشف سرطان در مراحل اولیه
سرطان پروستات با استفاده از آزمایش خون یا معاینۀ مقعدی در مراحل اولیه قابل کشف است. کشف سرطان در مراحل اولیه شانس درمان موفقیت‎آمیز سرطان را افزایش می‎دهد.
ممکن است آزمایش‎های خون برای برخی از مردان بهترین گزینۀ تشخیصی نباشد، زیرا احتمال دارد وضعیت‎هایی در آنها بروز یابد که نیازمند درمان نیستند. ایدۀ خوبی است که مردان بالای 50 سال سن در مورد سرطان پروستات توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند.

جمع‎بندی
تحقیقات، احتمال وجود ارتباط میان انزال مکرر و خطر بروز سرطان پروستات را نشان می‌دهند. به هر جهت، برای درک اینکه انزال مکرر در تمامی سنین باعث کاهش ریسک بروز سرطان پروستات می‎شود به تحقیقات بیشتری نیاز است.
از آنجا که تحقیقات در این مورد ادامه دارد این موضوع دارای اهمیت است که مردان یافته‎های این عرصه را دنبال و در مورد نگرانی‎های احتمالی خود با پزشک مشورت کنند.

Source:
Frequent ejaculation and prostate cancer: What's the link?
Last reviewed Tue 26 September 2017
By Lana Burgess
Reviewed by Christina Chun, MPH 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرطان پروستات چگونه به روابط جنسی آسیب می‌زند؟

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.