دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه در مورد تست PCA3 یا نشانگر جدید سرطان پروستات به دانستنش نیاز دارید

آنتی‌ژن سرطان پروستات 3، PCA3، مارکر غربالگری، تست تشخیصی، پروستاتیت، سرطان پروستات، ژن PCA3، پروتئین PCA3، معاینه دیجیتال مقعد، معاینه انگشتی مقعد، عفونت دستگاه ادراری، تست PSA

PCA3 ژنی است که در تمامی سلول‎های غدۀ پروستات وجود دارد. این ژن باعث می‎شود تا سلول‎ها مقادیر اندکی از برخی پروتئین‎ها را بسازند.

مقالات سرطان

• نیکول گلن، کریستینا کیون
• ترجمۀ فرهنگ راد

سرطان پروستات رشد غیر نرمال سلول‎ها در پروستات است. اگرچه بسیاری از انواع سرطان پروستات به کندی رشد می‌کنند و مهاجم نیستند، انواع دیگر آن مهاجم بوده و می‎توانند به سرعت گسترش یابند.
بر مبنای اعلام "بنیاد بین‎المللی تحقیقات سرطان"، این نوع سرطان یکی از شایع‎ترین انواع سرطان در میان مردان است و در سال 2012 تعداد 1.1 میلیون مورد جدید از ابتلا به آن در سراسر جهان تشخیص داده شد.
تست‎های غربالگری و تشخیصی به کشف زودهنگام و درمان موفقیت‎آمیز این سرطان  کمک کرده‎اند. به هر جهت، غربالگری‎های موجود در حال حاضر مکرراً جواب مثب کاذب به دست می‎دهند و به انجام تست‌های بیشتر و ایجاد اضطراب منجر می‎شوند.
محققان اکنون در جستجوی مارکرهای غربالگری جدید برای کمک به کشف قابل اعتمادتر سرطان پروستات هستند. تست PCA3 چنین مارکر یا نشانگری است.
مطالب این مقاله:
• غربالگری کنونی سرطان پروستات
• تست PCA3 چیست؟

غربالگری کنونی سرطان پروستات
هیچ تست استاندارد تشخیصی یا غربالگری برای سرطان پروستات وجود ندارد. شایع‎ترین تست‌های غربالگری مورد استفاده در این مورد شامل معاینۀ دیجیتال (انگشتی) مقعد (DRE) و تست خون آنتی‎ژن خاص پروستات (PSA) است.
در طول انجام DRE دکتر انگشت پوشیده  در دستکش و چرب شدۀ خود را برای لمس غدۀ پروستات به درون مقعد فرد فرو می‎برد. دکتر با این کار توده‎ها، برآمدگی‎ها یا تومورها را جستجو می‎کند یا هر چیز دیگری را که ممکن است در لمس غیر معمول به نظر برسد.
تست خون PSA نسبت به DRE کمتر تهاجمی است. نمونۀ خون بیمار گرفته شده و برای بررسی مارکر آنتی‌ژن خاص پروستات به آزمایشگاه ارسال می‎شود.
 سلول‎های سرطانی و نیز  سلول‎های غیر سرطانی در پروستات این پروتئین را ایجاد می‎کنند، که در مرحلۀ بعد وارد جریان خون می‎شود. میزان بالای PSA در خون می‎تواند به‌معنی آن باشد که سرطان در پروستات در حال رشد است.
مردانی که میزان PSA آنان بالا است احتمالاً باید برای بررسی سرطان در غدۀ پروستات بیوپسی پروستات انجام دهند.
به هر جهت، استفاده از تست روتین PSA به دلایل مختلف موضوعی مناقشه‎برانگیز محسوب می‎شود. نخست اینکه دلایل متعدد دیگر وجود دارد - غیر از سرطان پروستات - که ممکن است باعث بالا رفتن سطح PSA در خون شود:
• بزرگ شدن پروستات
التهاب یا عفونت پروستات
پروستاتیت
عفونت دستگاه ادراری
• سابقۀ جراحی پروستات
مردی که سطح PSA وی بالا باشد این احتمال هست که به سوژۀ تست‎های تهاجمی بیشتر و تست‎های تشخیصی غیر ضروری تبدیل و دچار نگرانی بیهوده شود. تکرار بیوپسی پروستات موضوعی ناراحت کننده بوده و می‎تواند سبب بروز عوارضی گردد.
بر مبنای اعلام "کارگروه خدمات پیشگیری ایالات متحد آمریکا" تست روتین PSA ممکن است به بیش‌تشخیص‎دهی (افزایش موارد تشخیص) سرطان پروستات در 17 تا 50 درصد موارد منجر گردد.
کارشناسان در عین حال در مورد آنچه میزان نرمال PSA تلقی می‎شود اتفاق نظر ندارند. یک مطالعۀ مربوط به سال 2004 که در "ژورنال پزشکی نیو انگلند" منتشر شد پی برد که برخی موارد گرید بالای سرطان پروستان در مردان دارای میزان نرمال PSA تشخیص داده شده‎اند.
نهایتاً اینکه مطالعات انجام شده برای مشخص کردن طیف معمول PSA عمدتاً بر روی مردان سفیدپوست انجام گرفته است.
"انستیتو ملی سرطان" اعلام می‎کند: "اگرچه کارشناسان نظرات مختلفی دارند، هیچ اجماع روشنی در مورد آستانۀ بهینۀ PSA برای توصیۀ انجام بیوپسی پروستات مردان از هر گروه نژادی و قومی وجود ندارد."

تست PCA3 چیست؟
مناقشۀ موجود بر سر تست PSA محققان را به جستجوی راه‌های دیگری برای تشخیص سرطان پروستات واداشت. تست آنتی‎ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) چنین راهی است.
PCA3 ژنی است که در تمامی سلول‎های غدۀ پروستات وجود دارد. این ژن باعث می‎شود تا سلول‎ها مقادیر اندکی از برخی پروتئین‎ها را بسازند.
سلول‎های پروستات که سرطانی هستند مقدار بیشتری از این پروتئین را در مقایسه با سلول‎های غیر سرطانی پروستات تولید می‎کنند. وقتی این اتفاق می‏‌افتد، پروتئین‎های اضافی در نهایت به درون ادرار نشت می‎کنند.
یافتن این پروتئین در ادرار می‎تواند پیامی در مورد ابتلا مردان به سرطان پروستات باشد.
مطالعات اولیه نشان دادند که این پروتئین‎ها در 95 درصد سلول‎های سرطان پروستات که مورد بررسی قرار گرفتند، وجود دارد. به هر جهت این پروتئین‎ها اغلب در مردان فاقد مشکلات غیر سرطانی پروستات وجود ندارند.
اگرچه تحقیق امیدبخش می‎نماید، نتایج حاصل در مورد دقت این تست در تشخیص سرطان پروستات متناقض بوده است.
همۀ مردان برای انجام این تست نامزد نیستند اما در مواردی که انجام تست‎های غربالگری سنتی پورستات با نتایج مغشوش یا متناقض همراه بوده باشد این تست می‎تواند مفید باشد، مواردی مثل:
• سطح PSA بالا بوده اما نتیجۀ بیوپسی منفی است
• علی‎رغم پایین بودن میزان PSA فرد دچار سرطان است
• میزان PSA بالا بوده و فرد در عین حال دچار پروستاتیت است
نکتۀ خوبی که در این تست وجود دارد این است که میزان PCA3 تحت تأثیر دیگر وضعیت‎ها و اختلالات، مثل پروستاتیت، بزرگ شدن پروستات یا عفونت دستگاه ادراری که باعث افزایش میزان PSA می‎شوند، قرار نمی‎گیرد.

Source:
All you need to know about the PCA3 test
Last reviewed Thu 12 October 2017
By Nicole Galan
Reviewed by Christina Chun, MPH

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.