دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تومور یا نئوپلاسم - خوش‌خیم، پیشابدخیم، و بدخیم

تومور، تومور خوش‌خیم، تومور بدخیم، تومور پیشابدخیم، ادنوما، فیبروما، لیپوما، سارکوما، متاپلازی ریه، کراتوزیس (کراتوز) اکتینیک، همانژیوم، دیسپلازی گردن رحم،

انواع بسیار متفاوتی از تومور وجود دارد که نام‎های مختلفی برای آنها هست. نام تومور معمولاً شکل، منشأ سلول، و نوع بافتی را که در آن ظاهر می‎شود، بازتاب می‎دهد.

مقالات سرطان

• کریستین نوردکویست
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تومور، که به نام نئوپلاسم نیز شناخته می‎شود، یک تودۀ غیر نرمال بافت است که می‎تواند به شکل جامد یا پر از مایع ظاهر شود.
تومور به معنی سرطان نیست، اگرچه برخی از تومورها به سرطان تبدیل می‎شوند. تومور نوعی توده یا تورم است و لزوماً سبب بروز مشکلاتی برای سلامت نمی‎شود.

[مطالب این مقاله:]
• تومور چیست؟
• انواع تومور
• تومور خوش‎خیم
• تومور بدخیم
• تشخیص
• دورنما

تومور چیست؟
وقتی پزشکان از اصطلاح تومور استفاده می‎کنند، از مبحثی کلی حرف می‎زنند و نه در مورد اندازۀ ضایعه.
تومورها از نظر اندازه می‎توانند بسیار متفاوت باشند.
به تومورها ممکن است زیر عنوان توده ارجاع داده شود که بزرگ‎تر هستند یا ممکن است نودول (برآمدگی) تلقی شوند که توده‎های کوچک‎تر محسوب می‎گردند.
تقریباً تمامی انواع بافت می‎توانند دچار نوعی از انواع تومور شوند.

انواع تومور
انواع بسیار متفاوتی از تومور وجود دارد که نام‎های مختلفی برای آنها هست. نام تومور معمولاً شکل، منشأ سلول، و نوع بافتی را که در آن ظاهر می‎شود، بازتاب می‎دهد.
در کل تومورها به سه گروه تقسیم می‎شوند:
• تومور خوش‌خیم: این نوع تومورها سرطـانزا نیستند و گسترش پیدا نمی‎کنند. تومور خوش‎خیم در شکل کنونی خود باقی می‎ماند. تومور خوش‌خیم معمولاً پس از برداشته شدن بازتولید نمی‎شود.
• تومور پیشابدخیم: تومور پیشابدخیم هنوز سرطانی نیست اما چنین به نظر می‎رسد که حرکتی در راستای تبدیل شدن به اجزاء سرطانی را دارد.
• تومور بدخیم: تومورهای بدخیم سرطانی هستند. آنها می‎توانند رشد کنند، گسترش بیابند و وخیم‎تر شوند.
در برخی مواقع تقسیم‌بندی یا مرز روشنی میان تومورهای سرطانی، پیشاسرطانی و غیر سرطانی وجود ندارد. گاهی از اوقات قرار دادن تومور در داخل یک دسته‎بندی امری تخمینی و تقریبی است به ویژه اگر تومور مزبور در میانۀ طیف قرار داشته یا به سرعت دچار تغییر و تحول شود. برخی از تومورهای خوش‌خیم ممکن است در نهایت به تومورهای پیشابدخیم و سپس به تومورهای سرطانی تبدیل شوند.

تومور خوش‌خیم
اغلب تومورهای خوش‌خیم برای سلامت انسان خطری در بر ندارند.
به هر جهت حتی با وجود اینکه این نوع تومورها سرطانی نیستند، برخی از آنها ممکن است بر عصب‎ها یا عروق خونی فشار وارد کنند و باعث ایجاد درد یا اثرات منفی دیگر شوند. تومورهای خوش‌خیم بافت‎های غدد درون‎ریز ممکن است باعث تولید مقادیر بیش از حد برخی هورمون‎ها شوند.
مثال‌هایی در مورد تومورهای خوش‎خیم شامل موارد زیر است:

ادنوماها (ادنوم)
ادنوماها تومورهایی هستند که از بافت اپی‎تلیال گلاندولر ایجاد می‎شوند، غشاء نازکی که غدد، دستگاه‎ها و دیگر ساختارهای بدن را می‎پوشاند.
پولیپ داخل روده بزرگ (کولون) یک نمونه از ادنوما محسوب می‎شود. مثال‌های دیگری در این مورد شامل موارد زیر است:
• ادنوم پاراتیروئید
• ادنوم ائوزینوفیلیک
• ادنوم بازوفیلیک
• ادنوم مجرای صفرا
• ادنوم کروموفوب
• فیبروادنوما (فیبروادنوم)
• ادنوم هپاتیک
ادنوم‌ها به عنوان سرطان شکل نمی‎گیرند. به هر حال، این احتمال هست که آنها تغییر یافته و به سرطان تبدیل شوند، و به شکل ادنوکارسینوما (ادنوکارسینوم) درآیند.

فیبروئیدها یا فیبروما (فیبروم)
فیبروئیدها تومورهای خوش‌خیمی هستند که می‎توانند بر روی فیبروز یا بافت متصل هر دستگاهی در بدن رشد کنند. فیبروئیدهای رحمی شایعند و می‎توانند سبب بروز خونریزی واژینال، درد یا ناراحتی لگن، و بی‎اختیاری ادراری شوند. این تومورها ممکن است بسته به سهم فیبری سلول‎ها "نرم" یا "سفت" باشند.
انواع متعددی از فیبروما وجود دارد که شامل انژیوفیبروما (انژیوفیبروم)، درماتوفیبروما (درماتوفیبروم) و فیبروم استخوانی یا غیر استخوانی می‎شوند.
برخی فیبروم‌ها می‎توانند سبب بروز علایم شوند و نیاز است تا با عمل جراحی نسبت به برداشتن آنها اقدام شود. در موارد نادر، فیبروماها می‎توانند تغییر کنند و در نهایت به سرطان تبدیل شوند. این نوع فیبروماها فیبروسارکوم (فیبروسارکوما) نامیده می‎شوند.

همانژیوماها (همانژیوم‎ها)
همانژیوماها تومورهای خوش‌خیمی هستند که شامل مقادیر بیش از حد سلول‎های خونی‎اند.
آنها را می‎توان برخی از اوقات بر سطح پوست مشاهده کرد و زیر عنوان "علایم توت فرنگی" شناخته می‎شوند. اکثریت همانژیوم‎ها در زمان تولد ظاهر می‎شوند و به تدریج در طول چند ماه یا چند سال از بین می‎روند.
همانژیوماها معمولاً نیازی به درمان ندارند. اگر آنها به توانایی خوردن، شنیدن یا دیدن در فرد لطمه بزنند، این احتمال وجود دارد که دکتر برای درمان آنها از داروهای استروئیدی استفاده کند.
اگر بیمار در سنین بالای 10 سال کماکان مبتلا به همانژیوم باشد اغلب اوقات برای برداشتن این تومورها از جراحی لیزر استفاده می‎شود.

لیپوما
لیپوماها شایع‎ترین شکل تومور بافت نرم محسوب می‎شوند.
آنها حاوی سلول‎های چربی هستند. اغلب آنها بسیار کوچک، فاقد درد، در لمس نرم، و عموماً حرکت‎پذیر هستند. لیپوماها در میان مردم در سنین بالای 40 سال شیوع بیشتری دارند. در مورد تغییر و تبدیل لیپوماها به تومورهای سرطانی در میان متخصصان اختلاف نظر وجود دارد.
طیفی از لیپوماها شامل موارد زیر شناخته شده است:
• انژیولیپوما
• میلولیپوما
• فیبرولیپوما
• لیپومای سلول دوکی‌شکل
• هیبرنوما
• لیپومای اتیپیکال

تومورهای پیشابدخیم
این نوع تومور نیاز به برسی دقیق و از نزدیک دارد.
مثال‎های از توده‎های پیشابدخیم شامل موارد زیر است:

کراتوزیس (کراتوز) اکتینیک
کراتوز اکتینیک که به عنوان کراتوز پیری نیز شناخته می‎شود توده‎های پیشابدخیم شامل لکه‎های پوستی است که لایه‎دار، پوسته پوسته و ضخیم می‎شوند.
مردم دارای پوست روشن در ریسک بالاتری برای ابتلا به این نوع توده‌ها قرار دارند به ویژه اگر در معرض تماس زیاد با نور آفتاب قرار داشته باشند.
کراتوزهای اکتینیک به شکل بالقوه به عنوان پیشابدخیم در نظر گرفته می‎شوند زیرا در حدود 20 درصد این تومورها به کارسینوم (کارسینومای) سلول سنگفرشی پیشرفت می‎کنند. دکترها معمولاً درمان این تومورها را به دلیل وجود خطر مزبور توصیه می‎کنند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب خطر ابتلا به این بدخیمی را افزایش می‎دهد.

دیسپلازی گردن رحم
این تغییری در سلول‎های نرمال جدار گردن رحم است.
توده می‎تواند پیشابدخیم بوده و ریسک توسعۀ آن به سرطان گردن رحم وجود دارد.
دیسپلازی گردن رحم با استفاده از تست پاپ اسمیر تشخیص داده می‎شود. این نوع دیپسلازی بیشترین شیوع را در میان زنان سنین 25 تا 35 سال دارد و می‎توان آن را با تکنیک‎های انجماد یا برداشتن مخروط بافت از گردن رحم از بین برد.

متاپلازی ریه
این توده‎ها در لوله‎های حامل هوا از نای به داخل ریه یا برونشی ایجاد می‎شود.
برونشی دیواره‎ای از جنس سلول‎های گلاندولر دارد، که ممکن است تغییر کرده و به سلول‎های سنگفرشی تبدیل شوند. اصلی‌ترین علت ایجاد متاپلازی ریه سیگار کشیدن و مصرف دخانیات است.

لکوپلاکیا
این لکه‎های زمخت سفیدرنگ ممکن است روی لثه‎ها، قعر دهان، داخل گونه‌ها، و به شکل کمتر شایع، روی زبان شکل بگیرند. امکان تراشیدن آنها به سهولت ممکن نیست.
متخصصان معتقدند که دود کردن سیگار یا جویدن تنباکو دلیل اصلی ایجاد آنها است. اگرچه لکوپلاکیا به ندرت خطرناک است، درصد اندکی از آنها می‎توانند در نهایت به سرطان تبدیل شوند. بسیاری از موارد سرطان دهان در نزدیکی نواحی دچار لکوپلاکیا بروز می‎کند.
این اختلال به طور معمول پس از ترک دخانیات توسط مردم از بین می‎رود. کنار گذاشتن الکل و سیگار در کنار هم بهترین بازده را در این مورد دارد. لکه‎های ایجاد شده را می‎توان با استفاده لیزر، چاقوی جراحی یا کاوشکر کوچکی که سلول‌های سرطانی را منجمد می‎کند از بین برد.

تومور بدخیم
تومورهای بدخیم تومورهایی سرطانی هستند که به طور بالقوه می‎توانند باعث مرگ شوند.
خلاف تومورهای خوش‎خیم، انواع بدخیم به سرعت رشد می‎کنند، و می‎توانند در فرآیندی موسوم به متاستاز به نواحی جدیدی از بدن سرایت کنند.
سلول‎های غیر نرمالی که تومور بدخیم را تشکیلی می‎دهند با سرعتی بیش از سرعت معمول تکثیر می‎شوند.
سلول‎های سرطانی دچار متاستاز مشابه همان سلول‎های اولیه هستند. اگر سرطان ریه به کبد گسترش یابد، سلول‎های سرطانی در حال رشد در کبد کماکان همان سلول‎های سرطان ریه هستند. به هر جهت این سلول‎ها قابلیت حمله به دیگر دستگاه‎های بدن را کسب کرده‎اند.
انواع مختلف سلول‎های سرطانی تشکیل شده از انواع خاص سلول‎های سرطان شامل موارد زیرند:
کارسینوما (کارسینوم): این تومورها از سلول‎های اپی‎تلیال شکل می‎گیرند. برای مثال، کارسینوم ممکن است در معده، پروستات، لوزالمعده، ریه، کبد، روده بزرگ، یا پستان ایجاد شود. بسیاری از تومورهای شایع به ویژه در مردم سالمند از نوع تومورهای کارسینوم هستند.
سارکوما: این تومورها در بافت متصل مثل غضـــــروف‌ها، استخوان‎ها، چربی، و عصب‎ها شروع می‎شوند. آنها در سلول‎های خارج مغز استخوان نشأت می‎گیرند. اکثر سارکوماها بدخیم هستند.
• تومور سلول بنیادی: اینها تومورهایی ساخته شده از سلول‎های زندگـی‎بخش، اسپرم و سلول‌های تخمک هستند. تومورهای مزبور بیشترین شیوع را در تخمدان‌ها یا بیضه‎ها دارند. اکثر تومورهای بیضه از سلول‎های بنیادی شروع می‎شوند. با شیوع کمتر، تومور سلول‎های بنیادی ممکن است در مغز، شکم یا قفسۀ سینه ظاهر شوند.
بلاستوما: تومورهای تشکیل شده از بافت جنینی یا سلول‎های در حال رشد به عنوان بلاستوما شناخته می‌شوند و شیوع آنها در کودکان بیش از بزرگسالان است. مثال‎هایی در این مورد شامل مدولوبلاستوما و گلیومبلاستوما، انواع تومور مغزی، رتینوبلاستوما، توموری در شبکیۀ چشم، استئوبلاستوما، توموری در استخوان، و نوروبلاستوما، تومور سیستم عصبی موجود در کودکان است.

تشخیص
برای تشخیص تومور و تصمیم‎گیری در مورد بدخیم بودن یا نبودن آن، باید توسط جراحی یا مداخلات رادیولوژی نمونه‎ای از بافت تومور گرفته و برای بررسی میکروسکپی توسط پاتولوژیست به آزمایشگاه ارسال شود.
نمونۀ مزبور بیپوسی نامیده می‎شود. سه نوع مختلف بیوپسی وجود دارد:
• بیوپسی اگزیشنال: شامل برداشتن کل توده یا ناحیۀ مشکوک از طریق انجام عمل جراحی است.
• بیپوشی اینزیشنال یا هسته‎ای: در این نوع از بیوپسی، یک نمونۀ بافت تومور از طریق جراحی برداشته می‎شود.
• بیوپسی آسپیراسیون سوزن: با استفاده از یک سرنگ مخصوص نمونۀ مایع یا بافت از بدن خارج می‎شود.

دورنما
دورنما در مورد هر توموری به طور کامل وابسته به نوع تومور است.
یک تومور خوش‌خیم ممکن است هیچ‎گونه ضرری برای سلامت انسان در پی نداشته باشد. به هر جهت، تومور بدخیم ممکن است به سختی قابل درمان بوده و کشنده باشد. شدت بدخیمی تومور به محل شکل‎گیری و قرارگیری تومور و سرعت متاستاز آن نیز بستگی دارد.
هر فردی که متوجه وجود توده‌ای در بدن خود می‎شود که ظن به تومور بودن آن وجود دارد باید به پزشک مراجعه کند. هر قدر شناسایی تومور زودتر صورت گیرد، امکان درمان سریع‎تر آن بیشتر خواهد بود./

Source:
What are the different types of tumors?
Last updated Tue 5 December 2017
By Christian Nordqvist 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.