plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

غذاهای مفید و مضر برای مردان دچار بزرگ شدن پروستات یا هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات

پروستات، بزرگ شدن پروستات، هیپرپلازی خوش‎خیم پروستات، سیر، پیاز، گوجه فرنگی، شیر، گوشت قرمز، کافئین، هندوانه، ماهی سالمون، توت، مرکبات، اسیدهای چرب امگا - 3، الکل، مشروب الکلی، نمک، اختلال ادراری، تکرر ادرار در طول شب، بی‎اختیاری ادراری، احساس درد پس از انزال، دردناک شدن ادرار کردن، احتباس ادراری یا ناتوانی در ادرار کردن

حقیقات پی برده‎اند که رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز یا فرآورده‌های لبنی می‎تواند ریسک بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات را افزایش دهد.

مقالات سرطان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• نیکول گلن، دکتر ناتالی اُلسن
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

غده پروستات غده‎ای کوچک و گردو شکل است که پشت مثانۀ مردان قرار دارد. در طول فعالیت جنسی، پروستات به تولید منی کمک می‎کند، مایعی سرشار از مواد مغذی که اسپرم را در طول انزال با خود حمل می‏‌کند. وقتی برخی از مردان پا به سن می‌گذارند، احتمال بزرگ شدن پروستات در آنها وجود دارد، وضعیتی که زیر عنوان هیپرپلازی خوش‎خیم پروستات شناخته می‎شود.

[مطالب این مقاله:]
• رژیم غذایی و بزرگ شدن پروستات
• غذاهایی که باید خورد
• غذاهایی که نباید خورد
• مدیریت بزرگ شدن پروستات
• علایم
• پیام همراه

رژیم غذایی در هنگام بزرگ شدن پروستات
غده پروستات با هورمون‎های جنسی قدرتمندی موسوم به هورمون‎های جنسی شامل تستوسترون کنترل می‎شود.
درون غده پروستات تستوسترون به هورمون دیگری به نام دی‏هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می‎شود. میزان بالای دی‏‌هیدروتستوسترون باعث بزرگ شدن سلول‎ها در پروستات می‎شود.
برخی غذاها و نوشیدنی‎ها بر روری سلامت پروستات مؤثر شناخته می‎شوند زیرا بر تستوسترون و دیگر هورمون‎ها تأثیر می‎گذارند.
تحقیقات پی برده‎اند که رژیم غذایی متقدماً حاوی گوشت قرمز یا فرآورده‌های لبنی می‎تواند ریسک بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات را افزایش دهد. این موضوع به ویژه هنگامی واقعیت خواهد داشت که فرد میزان کافی سبزیجات را در برنامۀ غذایی خود لحاظ نکند.

غذاهایی که باید خورد
اعتقاد بر آن است که رژیم غذایی غنی از میوه، سبزیجات و چربی‎های سالم از پروستات محافظت می‎کند.
برخی غذاهای خاص که برای پروستات مفید دانسته شده‎اند عبارتند از:
• ماهی سالمون: ماهی سالمون سرشار از چربی‎های سالم حاوی اسیــدهای چرب امگا - 3 است که به پیشگیری از بروز التهاب در بدن و کاهش آن کمک می‎کنند. دیگر ماهیان آب‎های سرد مثل ساردین و تروت نیز غنی از این نوع چربی‎ها هستند.
• گوجه فرنگی: گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است، آنتی‎اکسیدانی که برای سلول‎های غده پروستات مفید است. گوجه فرنگی پخته به شکل سس یا مورد استفاده در سوپ، به ترشح لیکوگن کمک کرده و دسترسی به آن را برای بدن آسان‎تر می‎کند.
• انواع توت: توت فرنگی، زغال اخته، تمشک و تمشک سیاه منابعی عالی برای تأمین آنتی‎اکسیدان‌ها هستند، که به دفع رادیکال‎های آزاد از بدن کمک می‎کنند. رادیکال آزاد یک فرآوردۀ ضمنی واکنشی است که در بدن ایجاد می‎شود و می‎تواند به مرور زمان سبب آسیب رساندن به بدن و ایجاد بیماری شود.
• بروکلی: کلم بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی شامل گلم کلم، کلم بروکسلی، و کلم‌پیچ حاوی یک مادۀ شیمیایی به نام سولفورافان هستند. اعتقاد بر آن است که سولفورافان سلول‎های سرطانی را هدف قرار داده و برای حفظ سلامت پروستات مفید است.
• انواع آجیل: آجیل‎ها غنی از زینک هستند که یک مادۀ معدنی است. زینک در مقادیر بالا در پروستات وجود دارد و اعتقاد بر آن است که به حفظ تعادل پروستات و DHT کمک می‎کند. در کنار آجیل‎ها صدف و عدس نیز سرشار از زینک هستند.
• مرکبات: پرتقال، لیمو، لیموترش سبز، و گریپ‎فروت سرشار از ویتامین C هستند، که می‏تواند به حفظ سلامت پروستات کمک کند.
• پیاز و سیر: یک مطالعه پی برده است که مردان دچار هیپرپلازی خوش‎خیم پروستات گرایشی به خوردن سیر و پیاز به میزانی کمتر از مردان فاقد BPH دارند. تحقیق بیشتری برای تأیید این یافته نیاز است، اما پیاز و سیر افزودنی‎های سالمی برای اغلب رژیم‎های غذایی محسوب می‎شوند. همچنین برخی مطالعات مرتبط به درمان با استفاده از عصارۀ گیاهان مثل عصارۀ برگرفته از نوع خاصی درخت نقل به نام ساو پالمتو، نشان داده شده است که دارای تأثیرات مثبتی بر میزان بزرگ شدن پروستات و جریان ادرار هستند. به هر حال تحقیق بیشتری در این مورد نیاز است.

غذاهایی که نباید خورد
رژیم غذایی سالم در مورد بزرگ شدن پروستات چیزی بیشتر از صرف خوردن غذاهای مفید است. این رژیم در عین حال بدین معنی است که مردان باید از خوردن برخی غذاها که برای پروستات مفید نیستند اجتناب کنند.
برخی از غذاها که باید از آنها اجتناب شود شامل موارد زیرند:
• گوشت قرمز: تحقیقات عنوان می‎کنند که رژیم غذایی فاقد گوشت قرمز می‎تواند به بهبود سلامت پروستات کمک کند. در واقع، باور بر آن است که مصرف روزانۀ گوشت قرمز ریسک بزرگ شدن پروستات را تا سه برابر افزایش می‎دهد.
• لبنیات: مشابه مورد گوشت قرمز، مصرف منظم لبنیات با افزایش ریسک ابتلا به بزرگ شدن پروستات مرتبط شده است. قطع مصرف لبنیات یا کاهش مصرف کره، پنیر و شیر می‎تواند به کاهش علایم هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات کمک کند.
کافئین: کافئین می‌‏تواند نقش دیورتیک داشته باشد، که بدین معنی است که باعث افزایش مقدار ادرار، تکرر ادرار و میزان عاجل بودن نیاز به ادرار کردن در فرد می‎شود. قطع مصرف قهوه، چای، سودا، و شکلات می‎تواند به بهبود علایم ادراری مرتبط به BPH منجر شود.
الکل: مشروب الکلی نیز می‎تواند محرک تولید بیشتر ادرار باشد. مردان دچار بزرگ شدن پروستات ممکن است متوجه شوند که قطع مصرف الکل به بهبود علایم بیماری در آنان کمک می‎کند.
• سدیم: مصرف مقادیر زیاد نمک می‎تواند به افزایش علایم دستگاه ادراری مرتبط با هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات منجر شود. پیگیری رژیم غذایی کم‎نمک از طریق عدم افزودن نمک به غذا و اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری شده می‎تواند در مورد برخی از مردان مفید باشد.

مدیریت بزرگ شدن پروستات
تغییرات رژیم غذایی ممکن است به قدر کافی در مدیریت برخی علایم BPH مفید باشد اما در عین حال اعمال دیگر تغییرات در سبک زندگی نیز مفید و لازم است.
برخی راهکارها برای تخفیف علایم BPH شامل موارد زیر است:
• مدیریت استرس
• ترک مصرف دخانیات
• اجتناب از مصرف مایعات در طول شب برای کاهش تکرر ادرار در طول شب
• تخلیۀ کامل مثانه در هنگام ادرار کردن
• انجام تمرینات تقویت کف لگن
• اجتناب از مصرف داروهای تشدید کنندۀ علایم مثل آنتی‏هیستامین‎ها، دیورتیک‎ها و دکونژستانت‌ها در صورت امکان
• انجام تمرینات پرورش مثانه
• محدود کردن مصرف مایعات به 2 لیتر در طول روز
اگر این تغییرات مربوط به سبک زندگی مفید وافع نشوند امکان توصیۀ مصرف دارو یا انجام عمل جراحی از سوی پزشک مطرح خواهد بود.

علایم بزرگ شدن پروستات
بزرگ شدن پروستات بیماری نسبتاً شایعی است. فقط در سطح ایالات متحد آمریا در سال 2010 بیش از 14 میلیون مرد دچار BPH بودند. علایم BPH شامل موارد زیر است:
• افزایش میزان ادرار و نیاز عاجل به ادرار کردن
• دشواری در آغاز ادرار کردن
• ضعیف بودن جریان سرریز ادرار یا قطره قطره شدن ادرار در انتهای ادرار کردن
• اختلال ادراری
• تکرر ادرار در طول شب
• بی‎اختیاری ادراری
• احساس درد پس از انزال
• دردناک شدن ادرار کردن
• احتباس ادراری یا ناتوانی در ادرار کردن
این علایم هنگامی بروز می‎کنند که پروستات بزرگ شده باعث بروز انسداد در مجرای ادرار می‎شود. این انسداد می‎تواند باعث دشوار یا حتی ناممکن شدن دفع ادرار گردد.
درمان BPH به شدت علایم مربوط به آن بستگی دارد. گاهی از اوقات فقط تغییرات مربوط به سبک زندگی برای درمان این بیماری کافی است.
به هر جهت، برای کاهش اندازۀ پروستات یا علایم مرتبط به BPH داروها یا اقدامات جراحی نیز در دسترس است.

پیام همراه
درمان BPH می‎تواند طیفی از تغییرات سادۀ سبک زندگی و رژیم غذایی در محیط خانه تا استفاده از دارو و عمل جراحی را شامل باشد. کاهش میزان مصرف گوشت قرمز و خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی می‎تواند به مدیریت علایم کمک کند.
این موضوع مهم است که مردان در مورد چگونگی علایم و میزان پیشرفت آنها با پزشک در تماس باشند، مشخصاً اگر پزشک رویکرد "مراقبت و انتظار" را برای مردان توصیه کرده باشد.
اگر تغییرات سبک زندگی پیشنهاد و اعمال شده در کاهش علایم مؤثر نباشند، آنگاه استفاده از روش‌های درمانی تهاجمی‎تر مثل استفاده از دارو و جراحی در دستور کار قرار خواهد گرفت./

Source:
What foods are good for an enlarged prostate?
Last reviewed Wed 28 February 2018
By Nicole Galan
Reviewed by Natalie Olsen, RD, LD, ACSM EP-C

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (1)

  1. مری

سلام من چاقی دور شکم و پهلوها هستم چکار کنم
جواب. در یک کلام: ورزش، تغذیه مناسب، خواب کافی، دوری از استرس در حد امکان. ممکن است جنبه‌های ژنتیکی مطرح باشد. لطفاً به پزشک مراجعه کنید تا بررسی دقیق‌تری صورت گیرد.

  پیوست ها
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده