دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

همه نشانه‌‎های سرطان پستان - چگونه سرطان پستان را از روی نشانه‌‎های آن تشخیص دهیم؟

سرطان پستان، ماموگرام، تغییرات بافت پوست، ترشح از نوک پستان، چال افتادن نوک پستان، تغییرات گره‎های لنفاوی، درد پستان یا نوک پستان، معکوس شدن حالت قرار گرفتن نوک پستان، سرخی، ورم

اگرچه اختلالات متعددی (شامل کیست‎ها، عفونت‎ها، اگزما، و درماتیت) به شکل بالقوه می‎توانند سبب ایجاد تغییرات پستان شوند، هیچ‎کس نمی‎تواند به شکل خودکار موضوع سرطان پستان را از تشخیص خارج کند.

مقالات سرطان

• ریچل نل، دکتر میشل ازو
• ترجمه هستی فراست‌فر


برآمدگی یا ایجاد توده در پستان فقط یکی از نشانه‌های ممکن سرطان پستان در زنان یا مردان است. سرطان پستان می‌تواند تغییرات متعددی روی پوست پستان و پیرامون آن ایجاد کند. هر فردی که متوجه وجود هر یک از این تغییرات در مورد خود شده باشد باید به پزشک مراجعه کند.
در برخی موارد سرطان پستان ممکن است فاقد هر گونه علامتی باشد اما پزشک وجود توده را بر مبنای نتایج ماموگرام شاناسایی خواهد کرد. غربالگری سرطان پستان بر مبنای توصیه پزشک می‌تواند کمک کند تا این اختلال در مراحل اولیه و قابل درمان شناسایی شود.
تمامی نشانه‌ها و علایم مورد بحث در این مقاله در عین حال ممکن است به سبب یک علت زیربنایی غیر سرطانی ایجاد شوند. در هر حال، مردم مبتلاء به این علایم باید با پزشک در مورد تست‌هایی که برای بررسی اختلالات مختلف، چه سرطانی و چه غیر سرطانی، مورد استفاده قرار می‌گیرند، مشورت کنند.


[مطالب این مقاله:]
• تغییرات بافت پوست
• ترشح از نوک پستان
• چال افتادن نوک پستان
• تغییرات گره‌های لنفاوی
درد پستان یا نوک پستان
• معکوس شدن حالت قرار گرفتن نوک پستان
• سرخی
ورم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

1. تغییرات بافت پستان
سرطان پستان می‌تواند سبب بروز تغییرات و التهاب در سلول‌های پوست شود که به بروز تغییراتی در بافت پستان منجر می‌شوند. مثال‌هایی در مورد این تغییرات بافت شامل موارد زیر است:
• لایه برداشتن پوست اطراف نوک پستان و هاله پستان، به شکلی که انگار پوست دچار آفتاب سوختگی شده یا بیش از حد خشک است
• زمخت شدن پوست در هر قسمت از پستان
این تغییرات در عین حال ممکن است باعث بروز خارش شوند که مردم اکثراً آن را با سرطان مرتبط می‌دانند، حال آنکه مورد شایعی محسوب نمی‌شود.
این تغییرات پوست می‌تواند علامتی در مورد نوع نادری از سرطان پستان به نام بیماری پاژه باشد.
تغییرات بافت پوست در عین حال ممکن است بر اثر اختلالات خوش‌خیم پوست، شامل درماتیت یا اگزما بروز کند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
کدام درمان‌های طبیعی برای مردم دچار سرطان پستان مفیدند؟2. ترشحات نوک پستان

فرد در عین حال ممکن است متوجه بروز ترشحاتی از نوک پستان شود، که ممکن است رقیق یا ضخیم باشد و طیف رنگی از شفاف تا شیری تا زرد، سبز یا قرمز را شامل می‌شود.
در مورد زنانی که شیرده هستند داشتن ترشحات شیری رنگ از نوک پستان موضوعی نرمال است، اما در مورد هر نوع ترشح دیگری از نوک پستان مردم باید به پزشک مراجعه کنند.
اگرچه اغلب ترشحات نوک پستان غیر سرطانی است، این مورد در برخی از مردم می‌تواند نشان دهنده ابتلاء به سرطان باشد.
دیگر علل محتمل برای ترشحات نوک پستان شامل موارد زیر است:
عفونت‌های پستان
• یک عارضه جانبی قرص‌های پیشگیری از بارداری
• یک عارضه جانبی مصرف برخی داروها
• بروز تغییراتی در فیزیولوژی بدن
• برخی اختلالات پزشکی مثل بیماری تیروئید

3. چال افتادن
چال افتادن پوست در برخی از مواقع می‌تواند نشانه‌ای از سرطان التهابی پستان باشد که یک نوع تهاجمی سرطان پستان محسوب می‌شود. سلول‌هالی سرطانی می‏توانند باعث تجمع مایع لنفی در پستان شوند که به ورم و و در عین حال چال افتادن یا ایجاد پستی و بلندی در پستان منجر می‌شوند. این موضوع ضروری است که هر کسی که با چال افتادن پوست پستان مواجه شده باشد به پزشک مراجعه کند.
پزشکان این تغییر در نمای ظاهری پوست را "پوست پرتقالی" می‌نامند زیرا پوست چال افتاده به سطح پرتقال شبیه است.

4. تغییرات گره‌های لنفاوی
گره‌های لنفاوی مجموعه‌هایی از بافت سلول ایمنی هستند که مایعات را فیلتر کرده و سلول‌های بالقوه مضر را محاصره می‌کنند. این سلول‌های مضر شامل باکتری‌ها، ویروس‌ها و سلول‌های سرطانی است.
اگر یک سلول سرطانی از پستان خارج گردد اولین مکانی که وارد آن می‌شود گره لنفی ناحیه زیر بغل در همان سمت پستان آسیب دیده توسط سرطان است. این وضعیت می‌تواند به بروز ورم در این ناحیه منجر شود.
در کنار ورم گره‌های لنفی در ناحیه زیر بغل، فرد ممکن است متوجه این ورم در اطراف استخوان ترقوه شود. آنها معمولاً به شکل برآمدگی‌های متورم کوچک و سفت بروز می‌کنند و ممکن است در لمس حساس به نظر برسند.
در هر حال بافت لنف ممکن است بر اثر عفونت‌های پستان یا دیگر بیماری‌های کاملاً نامرتبط به سرطان نیز دچار تغییر شود.
مردم باید در صورتی که علت بالقوه‌ای برای بروز آنها مطرح باشد به پزشک مراجعه کنند.

5. درد پستان یا نوک پستان
سرطان پستان می‌تواند تغییراتی در سلول‌های پوست ایجاد کند که به احساس درد، حساسیت، و ناراحتی پستان منجر می‌شوند. اگرچه سرطان پستان عموماً فاقد درد است، این موضوع اهمیت دارد که هر گونه نشانه یا علامت مرتبط به سرطان پستان نادیده گرفته نشود.
برخی از مردم ممکن است درد مورد اشاره را به عنوان حس سوزش توصیف کنند.

6. انقباض یا معکوس شدن حالت نوک پستان
سرطان پستان می‌تواند به بروز تغییراتی در پشت نوک پستان منجر گردد. این تغییرات می‌توانند باعث انقباض و چرخش نوک پستان به سمت داخل پستان شوند یا از نظر اندازه متفاوت به نظر برسند.
نمای ظاهری نوک پستان اغلب در طول تخمک‌گذاری یا در دیگر بخش‌های چرخه عادت ماهانه دستخوش دگرگونی می‌شود اما زنان باید در مورد مواجهه با هر گونه تغییرات تازه در نوک پستان به پزشک مراجعه کنند.

7. سرخی
سرطان پستان می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در پوست شود که موجب تغییر رنگ یا حتی کبود شدن پستان می‌شوند. پوست ممکن است قرمز یا بنفش شده یا ته‌رنگی آبی به خود بگیرد.
اگر کسی اخیراً دچار ضربه‌ای به پستان نشده است که توجیه کننده تغییرات مورد بحث باشد باید به پزشک مراجعه کند. همچنین در صورتی که تغییر رنگ پستان از بین نرود یا حتی اگر تروما علت تغییر رنگ پستان بوده باشد مراجعه به پرشک الزامی است.

8. ورم
سرطان پستان می‌تواند باعث شود تا کل پستان یا ناحیه‌ای از آن دچار ورم شود. ممکن است پس از ایجاد این ورم برآمدگی متمایزی وجود نداشته باشد اما این احتمال وجود دارد که یکی از پستان‌ها از نظر اندازه با دیگری متفاوت باشد.
اگرچه این امکان وجود دارد که پستان‌ها در کل زندگی فرد از نظر اندازه به میزانی جزئی با هم متفاوت باشند، ورم مورد بحث می‌تواند باعث ایجاد تغییری در اندازه نرمال پستان شود.
در عین حال این امکان وجود دارد که پوست پستان به علت ورم سفت شود.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مردم نباید با مشاهده بروز تغییراتی در پستان‌های خود دچار اضطراب شده یا به وحشت بیفتند. پا به سن گذاشتن، بروز تغییراتی در میزان هورمون‌ها، و دیگر عوامل می‌توانند به ایجاد تغییراتی در پستان‌ها در سراسر زندگی فرد منجر شوند.
در هر حال مردم باید در مورد سلامت پستان‌های خود رویکرد فعالی داشته باشند و برای تعیین علت بروز هر گونه علایم در پستان به پزشک مراجعه کنند.
هر یک از هشت تغییر تشریح شده در فوق می‌تواند توجیه علت مراجعه به پزشک باشد، به ویژه اگر تغییرات مورد اشاره مرتبط به یکی از موارد زیر نباشند:
• چرخه عادت ماهانه
• آسیب ‌دیدگی
• بیماری قبلی مثل عفونت پستان
پزشک می‌تواند علایم را ارزیابی کرده، پستان یا پستان‌های آسیب دیده را بررسی نماید، و در صورت لزوم بررسی‌های بیشتر را توصیه کند. پزشک ممکن است انجام ماموگرام، اولتراسوند، دیگر تست‌های تصویربرداری یا آزمایش‌های خون را برای از تشخیص خارج کردن عفونت یا دیگر علل بالقوه در دستور کار قرار دهد.

پیام همراه
سرطان پستان می‌تواند سبب بروز نشانه‌ها و علایمی شود که شامل بروز تغییراتی در پوست پستان یا اطراف آن است.
اگرچه اختلالات متعددی (شامل کیست‌ها، عفونت‌ها، اگزما، و درماتیت) به شکل بالقوه می‌توانند سبب ایجاد تغییرات پستان شوند، هیچ‌کس نمی‌تواند به شکل خودکار موضوع سرطان پستان را از تشخیص خارج کند.
مراجعه به پزشک برای ارزیابی و تشخیص وضعیت می‌تواند کمک کند که مشخص گردد تغییرات ایجاد شده در پستان علتی برای نگرانی هستند یا خیر./

Source:
What signs of breast cancer are there other than a lump?
Last reviewed Tue 21 August 2018
By Rachel Nall RN BSN CCRN
Reviewed by Michelle Azu, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.