دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در هر مرحله از سرطان پستان چه چیزی در انتظار بیمار است؟

سرطان پستان، سیستم مرحله‎بندی TNM،  آزمایش‎های خون، CT اسکن، و PET اسکن، MRI و اشعه X، شامل ماموگرام، سونوگرافی، کارسینوم مجرایی موقعیتی،  لومپکتومی، ماستکتومی، اشعه درمانی،  سرطان پستان گیرنده استروژن مثبت (ER+)، سرطان پستان گیرنده پروژسترون مثبت (PR+) ، سرطان پستان سه‎گانه منفی (TNBC)، گره‎های لنفاوی، سرطان پستان ثانویه یا متاستاتیک، جهش ژنتیکی، BRC1

سرطان پستان گرایشی به تهاجمی‎تر بودن در سنین زیر 40 سال از خود نشان می‎دهد.

مقالات سرطان

• بتانی کدمن، دکتر میشل آزو
• ترجمه هستی فراست‎فر


مرحله‎بندی سرطان پستان به صورت صفر تا چهار است. هر مرحله علایم و گزینه‎های درمانی متفاوتی دارد.
سرطان پستان چهار مرحله دارد و پزشکان از سیستم مرحله‎بندی TNM برای تعیین اینکه بیماری به کدام‌یک از چهار مرحله مورد اشاره رسیده است، استفاده می‎کنند.
حروف TNM دارای معنای فهرست شده در زیر هستند:
• T مخفف تومور است که نشان می‎دهد که چه مقدار از بافت پستان درگیر سرطان شده است.
• N مخفف گره‎ها است و نشان می‎دهد که آیا سرطان به گره‎های لنفاوی سرایت کرده است یا خیر
• M مخفف متاستاز است و نشان می‎دهد که آیا سرطان به دیگر نقاط بدن گسترش یافته است یا خیر.
مرحله‎بندی TNM در عین حال از ارقام استفاده می‎کند. شماره‌های صفر تا چهار تعیین می‎کنند که میزان پیشرفت سرطان چقدر است.
این سیستم توسط "کمیته مشترک آمریکایی در مورد سرطان" (AJCC) نظارت می‎شود. این بدان معنی است که تمامی پزشکان متخصص سرطان مراحل سرطان را به شیوه‎ای یکسان توصیف و طبقه‎بندی می‎کنند.
برای تعیین اینکه سرطان در یک بیمار به چه مرحله‎ای رسیده است، پزشک تست‎هایی انجام می‎دهد. این تست‎ها شامل آزمایش‎های خون، CT اسکن، و PET اسکن، MRI و اشعه X، شامل ماموگرام و سونوگرافی است.

[در این مقاله:]
• مرحله صفر سرطان پستان
• مرحله یک سرطان پستان
• مرحله دو سرطان پستان
• مرحله سه سرطان پستان
• مرحله چهار سرطان پستان
• مرحله‎بندی TNM
• ملاحظات درمانی
• دورنما

مرحله صفر سرطان پستان
فرد دچار سرطان پستان مرحله صفر مبتلاء به نوع غیر مهاجم سرطان است.
این بدین معنی است که سرطان به نقاط دیگر بدن سرایت نکرده و سلول‎های سرطانی به محدوده شکل‎گیری خود محدود هستند.
نوع غیر مهاجم سرطان پستان همچنین زیر عنوان کارسینوم مجرایی موقعیتی یا درجا (DCIS) شناخته می‎شود و به معنی آن است که سرطان به مجاری شیر محدود مانده است.
تشخیص زودهنگام مرحله صفر سرطان پستان به این معنی است که بیمار می‎تواند به طور کامل درمان شود. این می‎تواند به پیشگیری از تبدیل سرطان پستان به نوع مهاجم آن منجر گردد.

درمان مرحله صفر سرطان پستان
طیفی از گزینه‌های درمانی شامل موارد زیر برای مرحله صفر سرطان پستان وجود دارد:

جراحی
لومپکتومی شامل خارج کردن سلول‎های سرطانی از پستان است. این عمل گزینه‎ای برای مواردی است که در آن سلول‎های سرطانی به یک ناحیه محدود شده‌اند. لومپکتومی عملی کوتاه مدت و ساده است و فرد تحت عمل قادر است تا در همان روز انجام عمل راه خانه شود.
اگر سلول‎های سرطانی در سراسر پستان وجود داشته باشند دکتر ممکن است ماستکتومی را توصیه کند، که شامل برداشتن کل پستان است. جراحان پلاستیک در همین مقطع یا بعداً می‌توانند پستان عمل شده را بازسازی کنند.

اشعه درمانی
اشعه درمانی می‎تواند به کشتن سلول‎های سرطانی و مهار گسترش آنها کمک کند. معمولاً بیماران زمانی تحت اشعه درمانی قرار می‎گیرند که محل عمل جراحی پستان بهبود یافته باشد. این زمان به طور معمول 4 تا 6 هفته پس از عمل جراحی است.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

لومپکتومی


درمان هورمونی
هورمون استروژن که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، می‎تواند بر نوع سرطان پستان تأثیر بگذارد. اگر کسی دچار سرطان پستان گیرنده استروژن مثبت (+ER) یا سرطان پستان گیرنده پروژسترون مثبت (+PR) باشد، این احتمال وجود دارد که پزشک در کنار عمل جراحی درمان هورمونی را توصیه کند.
بیمار در عین حال ممکن است برای مدیریت سطح این هورمون‎ها در بدن به اشعه درمانی نیاز داشته باشد.

مرحله 1 سرطان پستان
مرحله 1 سرطان پستان به این معنی است که سلول‎های سرطانی به بافت‎های پستان در اطراف هجوم برده‌اند. مرحله 1 سرطان پستان دو زیرگروه دارد: 1A و 1B.
مردم دچار سرطان پستان مرحله 1A مبتلاء به سرطان پستان دارای مشخصات زیر هستند:
• توموری که بیش از 2 سانتی‎متر قطر ندارد و به خارج از پستان گسترس نیافته است.
مردم مبتلاء به سرطان پستان مرحله 1B دچار سرطان مهاجمی هستند که می‎تواند دارای مشخصات زیر باشد:
• توموری در پستان نیست، اما سلول‎های سرطانی در خوشه‎هایی به قطر 0.2 تا 2 میلی‎متر شکل گرفته‎اند و ممکن است در گره‎های لنفی نیز باشند.
• توموری حدوداً 2 سانتی‎متری در پستان رشد می‎کند و در کنار آن گروه‎های کوچکی از سلول‎های سرطانی به اندازه 0.2 تا 2 میلی‎متر در گره‌های لنفاوی ایجاد می‎شود.
اگر مورد این بوده و سرطان گیرنده استروژن مثبت یا گیرنده پروژسترون مثبت باشد، پزشکان احتمالاً سرطان را به عنوان مرحله 1A طبقه‎بندی می‌کند.
هجوم میکروسکپی در آنجا مطرح است که سلول‎های سرطانی گسترش در خارج جدار مجرای شیر یا لوبول را شروع کرده باشند. اگر هجوم میکروسکپی مطرح باشد، پزشک کماکان می‎تواند سرطان را به عنوان سرطان پستان مرحله 1 طبقه‌بندی کند، و اندازه سلول‎های مورد بحث بیش از 1 میلی‎متر قلمداد نشود.

درمان مرحله 1 سرطان پستان
با وجودی که عمل جراحی درمان اولیه سرطان پستان در این مرحله محسوب می‎شود، برای پزشک امکان استفاده از طیف گسترده‌ای از گزینه‎های درمانی وجود دارد.

عمل جراحی
هر دو عمل لومبکتومی یا ماستکتومی در مورد مردم دچار مرحله 1 سرطان پستان قابل استفاده‎اند. پزشک بسته به محدوده تومور اولیه، میزان بزرگی تومور، سایز پستان، تاریخچه خانوادگی بیمار، ژنتیک، و ترجیحات شخصی بیمار در این مورد تصمیم خواهد گرفت که کدام گزینه درمانی برای بیمار مناسب‎تر است.

اشعه درمانی
اشعه درمانی یک درمان استاندارد برای مرحله 1 سرطان پستان محسوب می‎شود. به هر حال، پزشک نمی‎تواند برای افراد با سن بالای 70 سال اشعه درمانی توصیه کند و در این مورد مشخصاً درمان هورمونی مناسب است.

هورمون درمانی
اگر سرطان پستان گیرنده استروژن مثبت یا گیرنده پروژسترون مثبت باشد، هورمون درمانی می‎تواند به شکل مؤثری عمل کند. هورمون درمانی از طریق پیشگیری از رشد استروژن، که به رشد سرطان کمک می‎نماید، عمل می‎کند. هورمون درمانی می‎تواند به سلول‎های سرطانی در پستان و نیز دیگر نواحی بدن برسد و خطر بازگشت سرطان را کاهش دهد.

شیمی درمانی
پیش از توصیه به انجام شیمی درمانی، پزشک این موضوع را تست خواهد کرد که آیا سرطان از نوع گیرنده هورمونی است.
اگر آزمایش نشان دهنده آن باشد که سرطان مورد بحث گیرنده استروژن و پروژسترون یا پروتئین دیگری به نام گیرنده انسانی عامل رشد اپیدرمال 2 (HER2) نیست، این سرطان زیر عنوان سرطان پستان سه‎گانه منفی (TNBC) شناخته می‎شود.
هورمون درمانی در مورد این نوع سرطان پستان مؤثر نیست، و مردم مبتلاء به TNBC به طور معمول به شیمی درمانی نیاز دارند.
به هر جهت برخی از مردم مبتلاء به سرطان پستان +ER یا +PR کماکان باید تحت شیمی درمانی قرار گیرند. دکتر ممکن است برای تعیین مناسب بودن شیمی درمانی برای سرطان نیاز به انجام یک تست روی تومور داشته باشد.
برخی از اوقات پزشکان برای مردم مبتلاء به سرطان پستان HER2 کاربرد هرسپتین را توصیه می‎کنند، که نوعی درمان هدفمند است که در کنار شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‎گیرد.

مرحله 2 سرطان پستان
مرحله 2 سرطان پستان نیز به دو زیر گروه 2A و 2B تقسیم‌بندی می‎شود.
مرحله 2A سرطان پستان در آنجا سرطانی مهاجم است که:
• هیچ رشد توموری در خود پستان مشاهده نمی‎شود، اما توده‌های سرطانی با قطر بیشتر از 2 میلی‌متر در 3 گره لنفاوی آگزیلاری (در فضای زیر بغل و اطراف آن) یا در گره‌های لنفی نزدیک استخوان پستان در حال رشد هستند.
• توموری در پستان وجود دارد که قطر آن کمتر از 2 سانتی‎متر بوده و به گره‎های لنفی آگزیلاری (محدوده زیر بغل) گسترش یافته است.
• تومور دارای قطری بین 2 تا 5 سانتی‎متر است اما به گره‎های لنفی آگزیلاری گسترش پیدا نکرده است.
مرحله 2B سرطان پستان نوعی سرطان پستان مهاجم است که در آن:
• توموری به اندازه 2 تا 5 سانتی‎متر در حال رشد در گره‎های لنفاوی در امتداد خوشه‎های سلول‎های سرطانی است. این سلول‎های سرطانی گروه‎هایی با اندازه 0.2 تا 2 میلی‎متر تشکیل می‌دهند.
• توموری به قطر 2 تا 5 سانتی‌متر وجود دارد و سلول‎های سرطانی به یکی از سه گره لنفاوی آگزیلاری یا گره‎های لنفی استخوان پستان گسترش یافته است.
• تومور بزرگ‎تر از 5 سانتی‎متر است اما سلول‎های سرطانی به گره‎های لنفی آگزیلاری گسترش پیدا نکرده‌اند.

درمان مرحله 2 سرطان پستان
رایج‌ترین نوع درمان برای مرحله 2 سرطان پستان عمل جراحی است.

عمل جراحی
در بیشتر موارد عمل جراحی برای برداشتن سرطان انجام می‎شود.
فرد دچار مرحله 2A یا 2B سرطان پستان را می‎توان مورد عمل جراحی لوبکتومی یا ماستکتومی قرار داد. بر مبنای اندازه و محدوده شکل‎گیری تومور پزشکان و شخص بیمار در مورد نوع عمل تصمیم‎گیری می‎کنند.

درمان ترکیبی
در مورد مرحله 2A و 2B سرطان پستان پزشک می‎تواند استفاده ترکیبی از اشعه درمانی، شیمی درمانی یا هورمون درمانی (اگر سرطان از نوع گیرنده هورمونی باشد) را توصیه کند.

مرحله 3 سرطان پستان
زیرنوع‎های مرحله 3 سرطان پستان شامل 3A ،3B و 3C است.
مرحله 3A سرطان پستان سرطان پستان مهاجمی است که در آن:
• هیچ توموری در پستان نیست، یا توموری با هر اندازه‎ای در حال رشد در کنار سرطان در 4 تا 9 گره لنفی آگزیلاری یا گره‎های لنفی محدوده استخوان پستان یافت شده است.
• بیمار دچار توموری بزرگ‌تر از 5 سانتی‌متر بوده و همچنین خوشه‎های سلول‌های سرطانی در پستان در گره‎های لنفاوی دارای قطر بین 0.2 تا 2 میلی‎متر هستند.
• تومور بزرگ‎تر از 5 سانتی‎متر است و سرطان نیز به یکی از 3 گره لنفی آگزیلاری یا گره‎های لنفی نزدیک استخوان پستان گسترش یافته است.
مرحله 3B سرطان پستان نوع مهاجمی از این سرطان است که در آن:
• یک تومور با هر اندازه‎ای به درون دیواره قفسه سینه یا پوست پستان گسترش یافته و سبب ایجاد ورم و یا اولسر شده است. این سرطان همچنین به حداکثر 9 گره لنفی آگزیلاری گسترش یافته یا ممکن است به گره‎های لنفی محدوده استخوان سینه رسیده باشد.
اگر سرطان به پوست پستان گسترش یافته باشد امکان ابتلاء فرد به سرطان التهابی مطرح است.
علایم سرطان التهابی پستان شامل موارد زیر است:
• پوست پستان سرخ‌رنگ می‎شود
• پستان ورم می‎کند
• پستان به شکل غیر طبیعی در لمس گرم احساس می‎شود
مرحله 3C سرطان پستان نوع مهاجمی از سرطان است که در آن:
• هیچ تومور واقعی در پستان نیست یا تومور ممکن است هر اندازه‎ای داشته و به داخل دیواره قفسه سینه یا پوست پستان گسترش یافته باشد. همچنین وجود سرطان در 10 مورد یا بیشتر از گره‎های لنفاوی آگزیلاری مطرح است.
• سرطان به گره‎های لنفاوی بالا یا پایین استخوان ترقوه یا گره‎های لنفاوی آگزیلاری موجود در محدوده استخوان سینه گسترش پیدا کرده است.

درمان مرحله 3 سرطان پستان
درمان مردم مبتلاء به مرحله 3 سرطان پستان شامل شیمی درمانی، عمل جراحی و اشعه درمانی است. به طور معمول، پزشکان پیش از اقدام به عمل جراحی و با هدف کوچک کردن تومور از شیمی درمانی استفاده می‎کنند.
مردم مبتلاء به مرحله 3 سرطان پستان احتمالاً نیاز دارند تا برای از بین بردن باقی مانده سلول‎های سرطانی در مورد آنان از اشعه درمانی استفاده شود. پزشکان در عین حال ممکن است هورمون درمانی و همچنین در صورت لزوم استفاده از درمان‎های هدفمند تکمیلی را توصیه کنند.

مرحله 4 سرطان پستان
فرد دچار مرحله 4 سرطان پستان مبتلاء به سرطانی است که نه فقط به گره‎های لنفی مجاور بلکه به گره‎های لنفی دورتر و دیگر دستگاه‌های بدن گسترش یافته است.
مرحله 4 سرطان پستان پیشرفته‎ترین مرحله این بیماری است. این نوع سرطان زیر عنوان سرطان پستان ثانویه یا متاستاتیک نیز شناخته می‎شود. مرحله 4 سرطان پستان ممکن است سرطان پستان برگشت کننده‎ای باشد که هم‎اکنون به دیگر قسمت‎های بدن سرایت کرده است.

درمان مرحله 4 سرطان پستان
به طور معمول درمان مرحله 4 سرطان پستان شامل استفاده ترکیبی از شیمی درمانی، اشعه درمانی و هورمون درمانی (در صورت مناسب بودن شرایط) است.
درمان هدفمند نیز نوعی از درمان است که پروتئین‎هایی را هدف قرار می‎دهد که به سلول‎های سرطانی امکان رشد می‎دهند و این نوع درمان ممکن است یکی از گزینه‌های درمانی برای بیماران دچار مرحله 4 سرطان پستان باشد.
برخی از اوقات، پزشکان عمل جراحی برای خارج کردن تومور را انجام می‎دهند اگرچه به طور معمول این روش گزینه اول درمانی در این مرحله از سرطان پستان محسوب نمی‎شود.
به هر حال پزشکان ممکن است عمل جراحی را برای کمک به تسکین درد از طریق درمان برخی مشکلات که ممکن است در نتیجه ابتلاء به مرحله 4 سرطان پستان ایجاد شود توصیه می‎کنند. این مشکلات شامل در تنگنا قرار گرفتن طناب نخاعی، برداشتن توده‎های منفرد ایجاد شده بر اثر متاستاز سرطان، و تثبیت کردن وضعیت استخوان‎های شکسته است.
پزشک ممکن است همچنین برای درمان علایم مرتبط شامل موارد زیر داروهایی برای بیمار تجویز کند:
• داروهای ضد افسردگی برای کمک به ثبات خلق و خوی بیمار
• داروهای ضد تشنج برای مدیریت درد یا اختلالات نورولوژیک
• داروهای بی‌حسی موضعی برای مدیریت درد
درمان‎ها و راهکارهای تازه مدام در حال ظهورند و هر فرد دچار سرطان پستان در هر مرحله آن می‎تواند برای امتحان این درمان‎های نوظهور پیشقدم شود. مردمی که این موارد را مورد ملاحظه قرار می‎دهند باید در مورد آزمون‎های در دسترس در محدوده محل زندگی خود با پزشک مشورت کنند.
آزمون‌های نوع تازه‎ای از درمان به نام ایمنی درمانی در حال حاضر در دست انجام است. ایمنی درمانی از طریق بالا بردن توانایی طبیعی بدن برای مقابله با سرطان عمل می‎کند و در مقایسه با شیمی درمانی عوارض جانبی کمتری دارد.
FDA هنوز ایمنی درمانی را تأیید نکرده است اما هر بیمار مبتلاء به سرطان پستان که مایل است خود را در این نوع درمان سهیم کند باید در مورد گزینه‎های پیش روی خویش و مناسب بودن آنها با پزشک مشورت نماید.

اندکی در مورد سیستم مرحله‎بندی TNM
در کنار ارقام، یک صفر یا “X” اغلب اوقات به دنبال حروف T، N و M مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر مبنای اعلام AJCC مفهوم آنها به قرار زیر است:
• TX به این معنی است که پزشکان در مورد وجود یا اندازه تومور اطلاع ندارند
T0 به این معنی است که هیچ شواهدی از وجود یک تومور اولیه مهاجم در دست نیست. این نشانگر آن است که سرطان به شکل "در موقعیت" وجود دارد (که بدان معنی است که تومور هنوز در داخل بافت سالم پستان رشد نکرده است).
• NX به این معنی است که وضعیت گره‎های لنفی برای پزشکان مجهول است.
N0 به این معنی است که هیچ شواهدی دال بر وجود سرطان در گره‎های لنفی مجاور در دست نیست.
• MX به این معنی است که وضعیت متاستاز سرطان برای پزشکان مشخص نیست.
M0 به این معنی است که هیچ شواهدی در مورد محدوده متاستاز سرطان وجود ندارد

ملاحظات مربوط به درمان سرطان پستان
مراحل سرطان پستان به پزشک میزان گسترش سرطان و گزینه‎های درمانی مؤثر را نشان می‎دهد.
به هر حال برای تصمیم‎گیری در مورد نوع خاص درمانی که می‎تواند برای سرطان مبتلابه بیمار مؤثر باشد عوامل دیگری نیز باید از سوی پزشک مورد ملاحظه قرار گیرد. این عوامل عبارتند از:
• سن. سرطان پستان گرایشی به تهاجمی‎تر بودن در سنین زیر 40 سال از خود نشان می‎دهد.
• بارداری. پزشکان باید در مورد زنان باردار شیمی درمانی را تا سه ماهه دوم یا سوم به تأخیر بیندازند و این تأخیر در مورد هورمون درمانی و اشعه درمانی باید تا زمان تولد بچه ادامه یابد.
• سرعت رشد و گسترش سرطان. سرطان‎های تهاجمی‎تر به درمان‎های تهاجمی‎تری نیاز دارند.
• تاریخچه خانوادگی. کسانی که خویشاوند نزدیک مبتلاء به سرطان پستان دارند خود در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به این سرطان قرار می‎گیرند.
• وضعیت جهش ژنتیکی. اگر نتیجه تست کسی در مورد ژن‎های سرطان پستان موسوم به BRC1 و BRC2 مثبت باشد، خطر بروز سرطان پستان در چنین فردی به شکل قابل ملاحظه‎ای بیشتر خواهد بود. در مورد برخی از مردم نیاز به تست ژن‎های دیگری که با سرطان پستان مرتبطند مطرح است.

دورنما
دورنما در سرطان پستان به تشخیص زودهنگام و مرحله سرطان بستگی دارد. هر قدر بیمار زودتر مورد درمان قرار گیرد پیش‎آگهی در مورد بیماری بهتر خواهد بود.
مردم باید به شکل منظم نشانه‎های سرطان پستان را از طریق آزمون ماهانه پستان دنبال کنند و به شکل منظم ماموگرام انجام دهند.
برخی از مردم نیاز دارند تا بسته به ریسک فاکتورهای مطرح در مورد خود زودتر از دیگران غربالگری سرطان پستان را شروع کنند. در این مورد باید با پزشک مشورت شود. دیگران ممکن است کاندید انجام غربالگری در مراحل بعدی باشند اما ایده خوبی خواهد بود که در این مورد نیز با پزشک مشورت شود.
درمان سرطان پستان به عوامل متعدد شامل مرحله سرطان پستان، تاریخچه خانوادگی بیمار در این مورد، ژنتیک و ترجیحات شخصی بیمار بستگی دارد. پزشکان درمان را بر مبنای شرایط مشخص هر بیمار ساماندهی کرده و آن را بسته به پاسخ بیماری به درمان اولیه تنظیم می‎کنند./


Source:
Medical News Today
What happens at each stage of breast cancer?
Last reviewed Tue 14 August 2018
By Bethany Cadman
Reviewed by Michelle Azu, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.