دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ماستکتومی یا عمل جراحی برداشتن پستان

ماستکتومی، لومپکتومی، کارسینوم دوکتال در موقعیت، سرطان التهابی پستان، بیماری پاژه پستان، توده‎های کلسیم، مایکروکلسیفیکیشن، ماستکتومی پیشگیرانه، پروفیلاکتیک، لیمفدیما قطع گره آگزیلاری، هماتوم، گره‌های سنتینل، ماستکتومی توتال، ماستکتومی دوبل

ماستکتومی نوعی عمل جراحی برداشتن بافت پستان به عنوان راهی برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان است

مقالات سرطان

ماستکتومی نوعی عمل جراحی برداشتن بافت پستان به عنوان راهی برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان است.
برای زنان دچار مراحل اولیه سرطان پستان ماستکتومی می‌تواند یک گزینه درمانی باشد. جراحی حفظ پستان (لومپکتومی)، که در آن صرفاً تومور موجود در پستان از آن خارج می‌شود گزینه دیگر است.
تصمیم‌گیری برای انجام یکی از این دو مورد ممکن است دشوار باشد. هر دو عمل دارای اثربخشی یکسانی برای پیشگیری از برگشت سرطان پستان هستند. اما لومپکتومی گزینه‌ای برای تمامی مبتلایان به سرطان پستان نیست، و برخی از بیماران انجام ماستکتومی را ترجیح می‌دهند.
تکنیک‌های جدید ماستکتومی می‌توانند پوست پستان را حفظ و امکان آن را ایجاد کنند که پستان پس از جراحی دارای نمای ظاهری طبیعی‌تری باشد. این عمل در عین حال به نام ماستکتومی حفظ پوست پستان نامیده می‌شود.
جراحی تجدید شکل پستان - موسوم به بازسازی پستان - را می‌توان در زمان انجام ماستکتومی یا در طول یک عمل ثانوی در زمانی دیرتر انجام داد.


• ماستکتومی چرا انجام می‌شود
• ماستکتومی برای درمان سرطان پستان
• ماستکتومی برای پیشگیری از سرطان پستان
• ریسک‌های ماستکتومی
• در انتظار چه چیزی باید بود
• پیش از عمل ماستکتومی
• در طول عمل جراحی
• پس از عمل جراحی
• نتایج ماستکتومی


ماستکتومی چرا انجام می‌شود
ماستکتومی برای خارج کردن کل بافت پستان در صورت ابتلاء فرد به سرطان پستان یا در صورت بالا بودن ریسک ابتلاء به سرطان انجام می‌شود. ماستکتومی ممکن است برای برداشتن یک پستان (ماستکتومی یکطرفه) یا هر دو پستان (ماستکتومی دوطرفه) صورت گیرد.

ماستکتومی برای درمان سرطان پستان
ماستکتومی می‌تواند برای بسیاری از انواع سرطان پستان شامل موارد زیر به عنوان یک گزینه درمانی استفاده شود:
• کارسینوم دوکتال در موقعیت (DCIS) یا سرطان پستان غیر مهاجم
• مراحل 1 و 2 (مراحل اولیه) سرطان پستان
• مرحله 3 (پیشرفته موضعی) سرطان پستان، پس از شیمی درمانی
سرطان التهابی پستان، پس از شیمی درمانی
بیماری پاژه پستان
• سرطان پستان دارای برگشت موضعی
پزشک ممکن است انجام ماستکتومی را به جای لومبکتومی در کنار اشعه درمانی تجویز کند اگر:
• بیمار دارای دو تومور یا بیشتر در نواحی جداگانه‌ای در پستان باشد.
• بیمار دچار توده‎های کلسیم با نمای بدخیم گسترده (مایکروکلسیفیکیشن) در سراسر پستان باشد که پس از بیوپسی پستان به عنوان سرطان تعیین شده‌اند.
• بیمار پیشتر درمان اشعه بر روی ناحیه پستان انجام داده و سرطان پستان در ناحیه پستان برگشت کرده باشد.
• بیمار باردار بوده و اشعه درمانی ریسک غیر منتظره‌ای برای بچه نازاده در پی داشته باشد.
• بیمار پیشتر عمل لومپکتومی انجام داده اما سرطان کماکان در حاشیه محل جراحی شده وجود داشته و نگرانی در مورد گسترش سرطان به نواحی دیگر در پستان مطرح باشد.
• بیمار حامل یک جهش ژنی باشد که وی را در معرض ریسک ابتلاء به سرطان دوم در پستان قرار می‌دهد.
• بیمار با در نظر گرفتن اندازه کلی پستان دچار یک تومور نسبتاً بزرگ باشد. در این وضعیت بیمار دارای میزان کافی بافت سالم برای پذیرش نتایج جراحی زیبایی پس از عمل لومپکتومی نخواهد بود.
• بیمار دچار یک بیماری بافت متصل مثل اسکلرودرما یا لوپوس باشد و نتواند عوارض جانبی اشعه درمانی پوست را تحمل کند.

ماستکتومی برای پیشگیری از سرطان پستان
ممکن است انجام ماستکتومی برای بیمار در دستور کار قرار گیرد، در شرایطی که دچار سرطان پستان نیست اما در عوض در ریسک بالایی برای ابتلاء به آن قرار دارد.
ماستکتومی پیشگیرانه (پروفیلاکتیک) یا ماستکتومی کاهش ریسک شامل خارج کردن هر دو پستان و کاهش قابل توجه خطر ابتلاء به سرطان پستان در آینده است.
ماستکتومی پروفیلاکتیک برای زنان در معرض ریسک بالای ابتلاء به سرطان پستان در نظر گرفته می‎شود، و این ریسک بر مبنای وجود تاریخچه خانوادگی قوی در مورد ابتلاء به این سرطان یا وجود برخی جهش‌های ژنتیکی افزایش دهنده خطر ابتلاء به سرطان پستان تعیین می‎شود.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

لومپکتومی


ریسک‌های ماستکتومی
ریسک‌های ماستکتومی شامل موارد زیر است:
• خونریزی
عفونت
درد
ورم (لیمفدیما) در ناحیه بازو اگر بیمار دچار قطع گره آگزیلاری باشد
• ایجاد بافت مجروح سخت در محل انجام جراحی
• درد و گرفتگی شانه
• بی‎حسی، مشخصاً در ناحیه بازو بر اثر برداشته شدن گره لنفاوی
• تجمع خون در محل انجام جراحی (هماتوم)

در انتظار چه چیزی باید بود
ماستکتومی یک اصطلاح فراگیر است که برای پوشش چند تکنیک مربوط به برداشتن یک پستان یا هر دو پستان به کار می‌رود. به علاوه، جراح ممکن است در طول این عمل گره‎های لنفاوی مجاور را برای تعیین میزان گسترش سرطان از بدن خارج کند.
در طول قطع گره آگزیلاری، جراح برخی از گره‎های لنفاوی را از ناحیه زیر بغل در سمت تومور از بدن خارج می‌کند.
در بیوپسی گره لنفاوی سنتینل، جراح صرفاً تعداد کمی از گره‎های لنفاوی را که تومور به درون آنهل تخلیه شده است خارج می‌کند (گره‌های سنتینل).
گره‎های لنفاوی خارج شده در مرحله بعد برای سرطانی بودن مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر هیچ سرطانی وجود نداشته باشد، نیازی به خارج کردن گره‌های لنفاوی دیگری نیست. اگر سرطان وجود داشته باشد، جراح در مورد گزینه‌های موجود مثل اشعه درمانی ناحیه زیر بغل بحث خواهد کرد. بر مبنای تصمیم بیمار، نیازی به خارج کردن گره‌های لنفاوی نخواهد بود.
برداشتن تمامی بافت پستان و اغلب گره‌های لنفاوی ماستکتومی رادیکال تعدیل شده نامیده می‎شود. تکنیک‎های جدیدتر ماستکتومی بافت کمتر و گره‌های لنفاوی کمتری را از بدن جدا می‌کنند.
دیگر انواع ماستکتومی شامل موارد زیر است:
• ماستکتومی توتال. ماستکتومی توتال که زیر عنوان ماستکتومی ساده نیز شناخته می‌شود شامل خارج کردن کل پستان، شامل بافت پستان، هاله و نوک آن است. بیوپسی گره لنفی سنتینل ممکن است همزمان با این ماستکتومی انجام شود.
• ماستکتومی با حفظ پوست پستان. در این نوع ماستکتومی کل بافت پستان، نوک و هاله آن برداشته می‌شود اما پوست پستان حفظ می‌گردد. یک بیوپسی گره لنفاوی سنتینل نیز ممکن است صورت گیرد. بازسازی پستان را می‌توان بلافاصله پس از ماستکتومی انجام داد.
ماستکتومی با حفظ پوست پستان برای موارد تومورهای بزرگ گزینه مناسبی نیست.
• ماستکتومی با حفظ نوک پستان. ماستکتومی با حفظ نوک یا هاله پستان شامل برداشتن صرف بافت پستان، و حفظ پوست، هاله و نوک پستان است. یک بیوپسی گره لنفاوی سنتینل نیز می‌توان انجام داد. بازسازی پستان بلافاصله پس از عمل مزبور انجام می‌شود.

پیش از عمل ماستکتومی
ماستکتومی بدون بازسازی پستان به طور معمول به یک تا دو ساعت زمان نیاز دارد. جراحی اغلب تحت تنظیمات سرپایی انجام می‎شود و در اغلب موارد بیمار در همان روز انجام عمل جراحی راهی خانه می‌شود.
اگر ماستکتومی برای هر دو پستان انجام شود (ماستکتومی دوبل)، انتظار می‌رود زمان بیشتری صرف عمل شود و احتمالاً بیمار یک روز دیگر در بیمارستان خواهد ماند. اگر برای بیمار پس از ماستکتومی عمل بازسازی پستان صورت گیرد، عمل باز زمان بیشتری طول می‎کشد و بیمار ممکن است ناچار شود تا چند روزی در بیمارستان بماند.
اگر برای بیمار بیوپسی گره سنتینل انجام شود، پیش از جراحی یک ردیاب رادیواکتیو و یک رنگ آبی به داخل ناحیه اطراف تومور یا پوست روی تومور تزریق می‌شود. ردیاب رنگی مزبور به گره یا گره‎های سنتینل وارد شده به دکتر امکان آن را می‌دهد که بداند در چه مرحله و کجا قرار دارد و آنها را در طول جراحی خارج کند.

در طول عمل جراحی
ماستکتومی عموماً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، بنابراین بیمار در طول جراحی بیدار نخواهد بود. جراح عمل را با ایجاد یک برش بیضی شکل در اطراف پستان شروع می‌کند. بافت پستان خارج می‎شود و بسته به عمل مورد نظر برای بیمار این امکان هست که دیگر قسمت‌های پستان نیز از بدن جدا شود.
فارغ از نوع ماستکتومی در دست انجام بافت پستان و گره‎های لنفاوی خارج شده برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.
اگر برای بیمار همزمان با ماستکتومی عمل بازسازی پستان انجام شود، جراح پلاستیک در کنار جراح پستان به صورت همزمان در دسترس خواهد بود.
یک گزینه برای عمل بازسازی پستان جاگذاری حجم دهنده بافت موقت در قفسه سینه است. این حجم دهنده‎های موقتی توده پستانی تازه را شکل خواهد داد.
برای زنانی که پس از ماستکتومی تحت اشعه درمانی قرار می‌گیرند یک گزینه در دسترس جاگذاری حجم دهنده‌های موقتی بافت در قفسه سینه برای نگه داشتن پوست پستان سر جای خود است. این کار امکان آن را ایجاد می‌کند که عمل بازسازی پستان نهایی تا زمان انجام اشعه درمانی به تعویق بیفتد.
اگر برای بیمار انجام اشعه درمانی پس از عمل جراحی در نظر گرفته شده باشد، بیمار باید پیش از انجام عمل اخیر با انکولوژیست اشعه درمانی در مورد فواید و خطرات و همچنین چگونگی تأثیر اشعه درمانی بر گزینه‌های بازسازی پستان مشورت کند.
وقتی جراحی خاتمه پیدا می‌کند محل برش جراحی بخیه می‌شود که این بخیه یا از نوع تحلیل رونده بوده یا بعدتر از بدن خارج می‌شود. برای بیمار در عین حال ممکن است یک یا دو لوله پلاستیکی کوچک در محل جدا شدن پستان کارگذاری شود. این لوله‌ها برای تخلیه هر نوع مایعی که امکان انباشت آن پس از عمل جراحی وجود دارد به کار می‌روند. لوله‎های مزبور به داخل ناحیه دوخته می‌شوند و انتهای آنها به کیسه‌های کوچک تخلیه مایع متصل می‎گردد.

پس از عمل جراحی
پس از عمل انتظار می‎رود که:
• بیمار به اتاق ریکاوری منتقل شود، که در آنجا فشار خون، ضربان قلب و تنفس وی پایش می‎شود
• بر روی ناحیه عمل پوشش (بانداژ) صورت گیرد
• بیمار دچار احساس درد، بی‌حسی و حس سوزن سوزن شدن در ناحیه زیر بازوی خود باشد
• دستوراتی در مورد چگونگی مراقبت از خود در محیط خانه شامل مراقبت از محل برش جراحی و تخلیه مایعات، بازشناسی نشانه‎های عفونت و فهم محدودیت‎های فعالیت به بیمار داده شود
• در مورد زمان انجام پروتزهای پستانی و پوشیدن سینه‎بند با تیم مراقبت پزشکی مشورت شود
• داروهایی برای درد و احتمالاً آنتی‎بیوتیک برای بیمار تجویز شود

نتایج ماستکتومی
نتایج پاتولوژی باید در طول یک تا دو هفته پس از ماستکتومی آماده شود. در ویزیت پیگیری عمل پزشک نتایج را برای بیمار تشریح خواهد کرد.
اگر به درمان بیشتری نیاز باشد پزشک ممکن است بیمار را ارجاع دهد به:
• انکولوژیست اشعه درمانی تا در مورد درمان با اشعه مشورت شود که در صورتی که بیمار دچار یک تومور بزرگ یا تعداد زیادی گره لنفاوی دارای نتیجه مثبت در تست برای سرطان، یا سرطانی باشد که به درون پوست یا نوک پستان گسترش یافته، یا سرطانی که پس از ماستکتومی کماکان وجود داشته باشد، توصیه می‌شود.
• انکولوژیست پزشکی برای بحث در مورد دیر اشکال درمان پس از عمل جراحی، مثل هورمون درمانی اگر سرطان به هورمون‌ها یا شیمی درمانی یا هر دو حساس باشد
• جراح پلاستیک، اگر بیمار در صدد انجام عمل بازسازی پستان باشد
• مشاور یا گروه حمایتی برای کمک به مقابله با ابتلاء به سرطان پستان./


مایو کلینیک
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Mayo Clinic
Mastectomy
May 18, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

داروهای مصرف نشدة جراحی دندان، محرک اپیدمی داروهای مخدر

جراحی سینوس: انواع، کاربردها، و بهبود

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.