دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لومپکتومی - آنچه دانستنش نیاز است

لومپکتومی، عمل جراحی حفظ پستان، برش موضعی گسترده، بیوپسی بُرشی، ماستکتومی، اسکلرودرما، لوپوس سیستمیک اریتروماتوسوس، رادیولوژست، قطع گره آگزیلاری، بیوپسی گره لنفاوی سنتینل، ماده رادیواکتیو، گره‌های لنفاوی، انکولوژیست پزشکی، انکولوژیست اشعه، Mayo Clinic

لومپکتومی عمل جراحی خارج کردن سرطان یا بافت غیر نرمال دیگر از پستان است

مقالات سرطان

 لومپکتومی [لامپکتومی] عمل جراحی خارج کردن سرطان یا بافت غیر نرمال دیگر از پستان است.
لومپکتومی در عین حال عمل جراحی حفظ پستان یا برش موضعی گسترده خوانده می‌شود زیرا خلاف ماستکتومی، در لومپکتومی فقط بخشی از پستان برداشته می‌شود. پزشکان در عین حال ممکن است در اشاره به لومپکتومی از اصطلاح بیوپسی بُرشی استفاده کنند.
در طول عمل لومپکتومی مقدار کمی از بافت نرمال اطراف توده (که به عنوان حاشیه پاک یا نرمال بافت پستان توصیف می‌گردد) نیز برداشته می‌شود تا اطمینان حاصل گردد که تمامی تومور سرطانی یا دیگر بافت‎های غیر نرمال از بدن خارج شده‌اند.
لومپکتومی به تأیید تشخیص سرطان یا از تشخیص خارج شدن آن کمک می‌کند. لومپکتومی در عین حال خط مقدم گزینه‌های درمانی برای برخی زنان مبتلاء به مرحله اولیه سرطان پستان است. در مواردی که سرطان یافته می‎شود، لومپکتومی به طور معمول به دنبال اشعه درمانی برای پستان با هدف کاهش شانس برگشت سرطان صورت می‌گیرد.


• لومپکتومی چرا انجام می‌شود
• ریسک‌های لومپکتومی
• چه چیزی انتظار می‌رود
• آماده‌سازی برای خارج کردن گره لنفاوی
• نتایج لومپکتومی


لومپکتومی چرا انجام می‌شود
هدف لومپکتومی خارج کردن سرطان یا دیگر بافت‎های غیر نرمال در عین حفظ نمای ظاهری پستان است. مطالعات نشان می‌دهند که لومپکتومی در پیشگیری از برگشت سرطان پستان به اندازه عمل جراحی برداشتن کل پستان (ماستکتومی) برای زنان به مراحل اولیه سرطان پستان مؤثر است.
پزشک ممکن است لومپکتومی را هنگامی برای بیمار تجویز کند که نتیجۀ بیوپسی در مورد ابتلاء به سرطان مثبت بوده باشد و اعتقاد بر آن باشد که توده سرطانی کوچک بوده و سرطان در مراحل اولیه قرار دارد. لومپکتومی همچنین برای خارج کردن برخی ناهنجاری‎های غیر سرطانی یا پیش‌سرطانی پستان به کار می‌رود.
فرد ممکن است کاندیدای انجام لومپکتومی برای سرطان پستان نباشد اگر:
• دارای تاریخچه اسکلرودرما باشد، گروهی از بیماری‌ها که باعث سفت شدن پوست و دیگر بافت‎ها می‌شوند و التیام پس از لومپکتومی را دشوار می‌کنند
• دارای تاریخچه ابتلاء به لوپوس اریتماسوس سیستمیک (لوپوس اریتماتوز سیستمیک) باشد، یک بیماری التهابی مزمن که در صورت درمان اشعه برای فرد ممکن است تشدید گردد
• دارای دو تومور یا بیشتر در یک چهارم متفاوت پستان باشد که نتوان آن را با استفاده از یک برش منفرد گسترده از بدن خارج کرد، که این می‌تواند به نمای ظاهری پستان آسیب برساند
• دارای سابقه اشعه درمانی برای ناحیه پستان بوده باشد، که این باعث می‌شود تا انجام درمان با اشعه بیشتر عملی مخاطره‌آمیز باشد
• دارای مشکل گسترش سرطان به سراسر پستان و پوست آن باشد، زیرا لومپکتومی نامحتمل است که بتواند سرطان را به طور کامل از بدن خارج کند
• دارای توموری بزرگ و پستان کوچک باشد، که این باعث ایجاد نتیجه ضعیفی از نظر زیبایی‌شناسی می‌شود
• دارای دسترسی به درمان با اشعه نباشد


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

ماستکتومی یا عمل جراحی برداشتن پستان


ریسک‌های لومپکتومی
لومپکتومی نوعی اقدام جراحی است که حامل ریسک فاکتورهایی شامل موارد زیر محسوب می‌شود:
• خونریزی
عفونت
درد
ورم موقتی
• حساسیت و افتادگی پستان
• شکل‌گیری بافت مجروح در ناحیه برش جراحی
• تغییر اندازه و نمای ظاهری پستان، به ویژه اگر بخش بزرگی از پستان برداشته شود

چه چیزی انتظار می‌رود
عمل لومپکتومی با مشخص کردن محدوده دچار ناهنجاری در پستان آغاز می‌شود.
اگر ناهنجاری پستان در طول ماموگرام کشف شده و از طریق نمونه‌گیری بافت (بیوپسی) تأیید شده باشد، رادیولوژست در طول بیوپسی یک مارکر کوچک یا کلیپ در پستان جاگذاری می‌کند. اگر مورد این باشد، ممکن است یک رشته نازک یا مارکر رادیواکتیو درست پیش از جراحی در پستان داخل شود و آن را به مارکر یا کلیپ متصل نمایند. جراح می‌تواند از رشته مزبور به عنوان راهنما برای دسترسی دقیق به ناحیه‌ای که نیاز به برداشتن آن در طول جراحی وجود دارد استفاده کند.
اگر کسی غده یا توده‌ای در پستان خود داشته باشد که بتوان آن را به آسانی از روی پوست لمس کرد، استفاده از رشته مزبور برای مشخص کردن محدوده توده نیاز نیست زیرا در این وضعیت جراح به سادگی می‌تواند ناحیه غیر نرمال را برای خارج کردن مشخص سازد.

آماده‌سازی برای خارج کردن گره لنفاوی
گره‌های لنفاوی اغلب در طول برای تعیین اینکه سرطان به ورای سینه گسترش یافته است خارج می‌شود. گزینه‌ها شامل موارد زیر است:
• قطع گره آگزیلاری. در طول این عمل جراح تعدادی از گره‌های لنفاوی را از ناحیه زیر بغل سمت مبتلاء به تومور خارج می‌کند. جراح ممکن این اقدام را در صورتی که بیوپسی انجام شده پیش از جراحی نشان دهنده نشانه‌های سرطان بوده باشد انجام دهد.
• بیوپسی گره لنفاوی سنتینل. در طول این این اقدام جراح گره اول یا دو گرهی را که تومور به درون آنها تخلیه می‌شود (گره‎های سنتینل) از بدن خارج می‌کند. دکتر ممکن است این اقدام را در صورتی توصیه کند که هیچ گونه نگرانی از بابت بزرگ شدن گره‌های لنفاوی در آستانه عمل وجود نداشته باشد.
پیش از جراحی یــک ماده رادیواکتیو یا رنگ آبی یا هر دو به داخل ناحیه اطراف تومور یا پوست بالای تومور تزریق می‎شود. رنگ مزبور یه گره یا گره‌های سنتینل وارد می‎شود و به جراح امکان شناسایی گره‌ها و خارج کردن آنها را می‌دهد.
اگر هیچ سرطانی در کار نباشد نیازی به برداشتن گره‌های لنفاوی دیگری نیست. اگر سرطان وجود داشته باشد جراح در مورد گزینه‌هایی مثل اشعه درمانی ناحیه زیر بغل برای درمان گره لنفاوی آسیب دیده بحث خواهد کرد. اگر این کار همان تصمیمی باشد که بیمار به انجام آن رضایت دارد دیگر نیازی به خارج کردن گره‌های لنفاوی زیر بغل نخواهد بود.

نتایج لومپکتومی
نتایج گزارش پاتولوژی در طول یک یا دو هفته آماده می‌شود. در ویزیت پیگیری درمان پس از عمل جراحی، دکتر گزارش را برای بیمار توضیح می‌دهد. اگر نیاز به درمان بیشتری باشد، یکی از گزینه‎های زیر از سوی دکتر توصیه می‌شود:
• جراحی بعدی برای خارج کردن حاشیه‌های اطراف تومور که فاقد سرطان نبوده‌اند
• انکولوژیست پزشکی برای بحث در مورد دیگر اشکال درمان پس از عمل جراحی مثل هورمون درمانی اگر سرطان از نوع حساس نسبت به هورمون یا شیمی درمانی یا هر دو مورد باشد
• انکولوژیست اشعه برای بحث در مورد اشعه درمانی که به طور معمول پس از لومپکتومی توصیه می‌شود
• مشاور یا گروه حمایتی برای کمک به مقابله با سرطان پستان/


مایو کلینیک
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Mayo Clinic
Lumpectomy
Oct 31, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.