دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان پستان مدولاری

سرطان پستان مدولاری، کارسینوم مجرایی مهاجم، کارسینوم مدولاری،  ژن BRCA1،  گیرنده هورمونی، گره لنفاوی، داروهای  سایتوتوکسیک، اشعه X پرانرژی، نرخ بقاء

این بیماری معمولاً در سال‌های 40 و ابتدای 50 زندگی گریبانگیر زنان می‌شود

مقالات سرطان

سرطان پستان مدولاری چیست؟
علایم سرطان پستان مدولاری
• علل سرطان پستان مدولاری
• گزینه‌های درمانی برای سرطان پستان مدولاری
• میزان بقاء در سرطان پستان مدولاری
• دورنما
• خلاصه


سرطان پستان مدولاری یک زیرنوع سرطان پستان مهاجم است. اصطلاح مدولاری به نمای ظاهری نرم و گوشتی تومور اشاره دارد که مشابه ماده خاکستری نرم ساقه مغز موسوم به مدولا است.
کارسینوم مجرایی مهاجم (ICD) شایع‌ترین نوع سرطان پستان است که برای هر 8 از 10 مورد سرطان پستان لحاظ می‎شود. سرطان پستان مدولاری نوع نادری از کارسینوم مجرایی مهاجم است که برای 3 تا 5 درصد کل موارد سرطان پستان تشخیص داده شده محاسبه می‌شود.

سرطان پستان مدولاری چیست؟
سرطان پستان مدولاری یک نوع مهاجم سرطان است. این نوع سرطان از محدوده اولیه شکل‌گیری خود در مجاری شیر در پستان به درون بافت پستان پیرامون گسترش پیدا می‌کند.
سرطان پستان مدولاری یک زیرنوع نادر کارسینوم مجرایی مهاجم است که رفتاری متفاوت از دیگر انواع سرطان مجاری پستان از خود نشان می‌دهد.
اگرچه تومورهای مدولاری بسیار مهاجم به نظر می‌رسند، دارای رشد کندی بوده و به ندرت به گره‌های لنفاوی گسترش پیدا می‌کنند.
پلاسما و سلول‌های سفید تخصصی خون به نام لنفوسیت‌ها تومورهای سرطان پستان مدولاری را محاصره می‌کنند. وجود این سلول‌ها می‌تواند مانع رشد و گسترش سلول‌های سرطانی به بافت‌های اطراف در پستان شود.
مردم در هر سنی ممکن است دچار کارسینوم مدولاری شوند اما این بیماری معمولاً در سال‌های 40 و ابتدای 50 زندگی گریبانگیر زنان می‌شود. به علاوه، این شکل از سرطان پستان در ژاپن بیش از ایالات متحد آمریکا شایع است.

علایم سرطان پستان مدولاری
مشابه دیگر انواع سرطان پستان، سرطان پستان مدولاری نیز ممکن است در مراحل اولیه خود باعث ایجاد علایم ملموس نشود. با وجود این، به مرور زمان، توده درون پستان ممکن است به قدری بزرگ شود که شخص بتواند در کوران معاینه شخصی وجود آن را احساس کند.
اگر علایم بروز کنند می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
ورم یا حساسیت پستان
• سرخی، پوست پرتقالی شدن یا لایه برداشتن پوست پستان یا نوک پستان
درد نوک پستان
• ترشحات غیر معمول از نوک پستان

علل سرطان پستان مدولاری
اگرچه هورمون‌ها نقشی در ایجاد دیگر انواع سرطان پستان بازی می‌کنند، به نظر نمی‌رسد که آنها تأثیری در ایجاد کارسینوم مدولاری داشته باشند.
مردم در نتیجه جهش‌های ژنتیکی دچار کارسینوم مدولاری می‌شوند. افراد دارای جهش در ژن BRCA1 ممکن است در ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان پستان مدولاری قرار داشته باشند.
بر مبنای یک مقاله در سال 2017، سرطان پستان مدولاری در میان 19 درصد مردم حامل جهش ژن BRCA1 ایجاد می‌شود.

گزینه‌های درمانی برای سرطان پستان مدولاری
کشف زودهنگام سرطان می‌تواند به درمان بهتر و مؤثرتر منجر شود. به هر حال، سلول‌های سرطان پستان مدولاری مشابه سلول‌های IDC به نظر می‌رسند که این باعث دشوار شدن تشخیص صحیح می‌شود.
چند گزینه درمانی مؤثر برای سرطان پستان مدولاری در دست است. انتخاب بهترین گزینه در میان بیماران متفاوت است و به چند عامل، شامل موارد زیر، بستگی دارد:
• نوع سلول داخل تومور
• گرید یا درجه تومور
• وضعیت گیرنده هورمونی
• درگیر بودن گره لنفاوی
پزشک ممکن است خارج کردن تومور با استفاده از عمل جراحی مثل لامپکتومی (لومپکتومی) یا ماستکتومی را توصیه کند.
از آنجا که در مقایسه با دیگر انواع سرطان احتمال گسترش سرطان پستان مدولاری به گره‌های لنفاوی کمتر است، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد تا عمل جراحی را بدون درمان‌های تکمیلی و اضافی مثل شیمی درمانی یا اشعه درمانی انجام دهد.
دیگر پزشکان ممکن است عمل جراحی را به همراه یک مورد درمان کمکی یا تعداد بیشتری از آنها توصیه کنند به ویژه اگر سلول‌های سرطانی نشان دهنده کارسینوم مجرایی مهاجم بوده یا به بافت اطراف پستان یا گره‌های لنفاوی مجاور گسترش پیدا کرده باشند.
اگر کارسینوم مدولاری دارای تست منفی برای گیرنده‌های هورمونی باشد به درمان هورمونی جواب نمی‌دهد. درمان‌های سیستماتیک برای کارسینوم مدولاری شامل موارد زیر است:
• شیمی درمانی، که از داروهای سایتوتوکسیک برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند
• اشعه درمانی که از اشعه X پرانرژی برای نابود کردن سلول‌های سرطانی بهره می‌گیرد
• درمان هدفمند که از داروهای تخصصی استفاده می‌کند که برای پیشگیری از رشد پروتئین‌ها، آنها را در سلول‌های سرطانی هدف قرار می‌دهند.

میزان بقاء در سرطان پستان مدولاری
در مجموع دورنما برای مردم مبتلاء به سرطان پستان مدولاری خوب است زیرا این سرطان به آهستگی رشد می‌کند، و شانس کمی برای گسترش آن به ماوراء بافت پستان وجود دارد.
یک مطالعه در سال 2017 به نرخ بقاء در مورد کارسینوم مدولاری پستان منظم و اتیپیکال در میان 3688 نفر پرداخته است. محققان نرخ بقاء 5 ساله را 89 تا 92 درصد و نرخ بقاء 10 ساله را 85 تا 87 درصد گزارش دادند.

دورنما
مردم دچار سرطان پستان مدولاری که تشخیص صحیح داشته و به موقع تحت درمان قرار گرفته باشند دارای چشم‌انداز مثبتی هستند. این بیماری در مقایسه با دیگر اشکال کارسینوم مجرایی مهاجم گرایشی به بهتر جواب دادن به درمان از خود نشان می‌دهد.

خلاصه
سرطان پستان مدولاری یک نوع نادر کارسینوم مجرایی مهاجم است که در مجاری شیر ایجاد می‌شود. خلاف انواع مشابه سرطان پستان، کارسینوم پستان مدولاری به آهستگی رشد می‌کند و با ریسک کمی برای درگیر کردن گره‌های لنفاوی همراه است.
در کل، سرطان پستان مدولاری دارای نرخ بقاء بالایی است و مردم دچار این بیماری چشم‌انداز طولانی مدت عالی دارند. تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند پیش‌آگهی را بهبود بخشیده و نیاز بالقوه به درمان کمکی را از میان بردارد./


• جیمی اسکه، دکتر یمینی رانکاد
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
What to know about medullary breast carcinoma
Last reviewed Wed 3 July 2019
By Jamie Eske
Reviewed by Yamini Ranchod, PhD, MS

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.